Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Cablu date / incarcare cu prindere magnetica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
Am cumparat un astfel de cablu pentru ca e mai comod de conectat si uzezi mai putin mufa din telefon. Modelul ales de mine (cu jonctiunea plata si 4 microcontacte) permite conectarea in doua pozitii: in cea normala (ledul din mufa pe aceeasi parte cu ecranul telefonului) ai si transfer de date, in cealalta (mufa rotita cu 180 grade) merge doar incarcarea. Intrebarea mea este: cum e asigurata polaritatea independenta de pozitia mufei? Redresare in telefon sau altfel? Risc sa ard vreun telefon fara punte la intrare? Caderea de tensiune pe diode permite utilizarea oricaror incarcatoare, fara cresterea timpului de incarcare?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

 __Dan__, on 20 august 2019 - 13:38, said:

Am cumparat un astfel de cablu pentru ca e mai comod de conectat si uzezi mai putin mufa din telefon.
E pentru copii ala, ca sa nu buseasca mufele... cum face cu polaritatea, elementar, centrul e un pol si pe margine celalalt asa ca indiferent cu invarti merge.

Edited by andreic, 20 August 2019 - 14:25.


#3
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Totusi, o poza/link cu cablul ne oferi si noua?

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019

 andreic, on 20 august 2019 - 14:25, said:

E pentru copii ala, ca sa nu buseasca mufele... cum face cu polaritatea, elementar, centrul e un pol si pe margine celalalt asa ca indiferent cu invarti merge.
Am scris ca sunt 4 pini in conector. Care e cel din centru?
https://www.emag.ro/...n/pd/DJ6ZZQBBM/
Atentie, informatiile din subsolul paginii sunt de la alt model (cel cu mufa rotunda).

Attached Files


Edited by __Dan__, 20 August 2019 - 19:45.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003
Oricare din cele 2 centrale sunt un pol si oricare din margini celalalt pol. Poti folosi un multimetru pentru ca sa fii sigur. La genul asta de cablu nu cred ca se pune problema folosirii datelor care in mod normal ar fi pinii centrali. Daca s-ar pune atunci ar trebui sa nu poata fi conectat decat intr-un sens pentru ca s-ar inversa si alimentarea si datele.
Vezi conectorul rotund pe site acolo despre care zice ca nu suportra date si e clar ca sunt doar 2 poli.

Edited by andreic, 20 August 2019 - 21:47.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019

 andreic, on 20 august 2019 - 21:44, said:

Oricare din cele 2 centrale sunt un pol si oricare din margini celalalt pol. Poti folosi un multimetru pentru ca sa fii sigur. La genul asta de cablu nu cred ca se pune problema folosirii datelor care in mod normal ar fi pinii centrali. Daca s-ar pune atunci ar trebui sa nu poata fi conectat decat intr-un sens pentru ca s-ar inversa si alimentarea si datele.
Vezi conectorul rotund pe site acolo despre care zice ca nu suportra date si e clar ca sunt doar 2 poli.
Multumesc. Am terminat si eu o facultate de profil electric, dar sunt in concediu si n-am multimetru la mine. La mufa USB A pinii din centru sunt Data+, Data-. Am scris in primul post ca intr-una din pozitii merge transferul de date. Lasa conectorul rotund, nu e de la cablul meu, OK?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5FXzFvR5BMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by __Dan__, 21 August 2019 - 03:31.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 15.04.2019
P.S. Rog un moderator sa mute topicul in aria Electronica.

#8
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.01.2014
Probabil cei doi din mijloc sunt pe plus, cei de pe margine sunt D- respectiv D+ iar, rama ovală magnetică este minusul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate