Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Salazion dupa operatie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Salutare, sper sa ma puteti ajuta.Am fost acuma o luna operat de salazion.Medicul a spus ca a fost o operatie reusita, a scos chistul si camasa chistului, totul e ok si cu timpul nu se va mai observa nimic.Uite a trecut o luna si tot se vede o umflatura si tot se simte cu degetul acel nod si tot mai are o culoare asa rosie.Intr-adevar nu mai chiar asa ca inainte de operatie, dar tot se vede.Acum intrebarea mea e normal sa fie asa ? Chiar asa greu se vindeca ? Sau asa va ramane ? Ce e de facut ? Luni, am o programe la un alt medic oftalmolog sa vedem ce zice.De cateva zile tot caut pe net, despre salazion, dar n-am gasit pe nimeni sa pateasca asa.Multumesc si o zi buna !

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Ca sa se vindece pe interior operatia e nevoie de mai mult timp decat daca ar fi externa.

#3
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Externa a fost operatia.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
La exterior a fost doar taietura.

Chistul meu a fost in alta parte dar tin minte ca a durat mai mult de o luna pana sa se netezeasca.

#5
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Da,taietura.
Inteleg.Atunci chiar se vindeca mai grau.
Imi e ciuda si clar nu ma pricep,ca tot simt cu degetul acel nod,care nici dupa 1 luna nu s-a retras...

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,066
  • Înscris: 25.06.2007
Probabil a acumulat iar lichid. In cazuri din astea îl puncționez, aspir dacă este de aspirat, și introduc o cantitate mică (0.1 ml) de preparat cortizonic.


#7
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Ce?! Iara trebuie sa ma operez ? Acum m-ai pus serios pe ganduri,daca chiar a fost cu succes prima data sau nu...

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Era asa mare de te-ai operat? La dimensiuni mici poate trece cu timpul, se inchisteaza si se resoarbe uneori, devine neobservabil.

#9
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Da,era destul de mare . Si nici acum nu e cu mult mai mic...

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,066
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDonR, on 17 august 2019 - 14:02, said:

Ce?! Iara trebuie sa ma operez ?
Nu, e vorba de o simpla puncție aspiratorie. Dacă se pricepe, o poate face și medicul de familie (eu sunt medic de familie).

#11
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Maine am programare la oftalmolog,sa vedem.O sa intreb si de asta.Multumesc.

#12
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Eu am avut operație de șalazion în urmă cu mai mulți ani. După o lună de la operație nu se mai cunoștea aproape deloc.

#13
DonR

DonR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.07.2008
Am fost astazi.A zis sa mai insist cu tobradex crema 3/zi,masat cat de cat puternic + vigamox picaturi 3/zi ,12 zile.Daca nu se intampla nimic,a zis ca ar trebui operat din nou...

#14
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Din câte știu eu șalazionul este un efect secundar nedorit al unei boli care se numește blefarită. Boala constă în faptul că la rădăcina genelor se face un fel de mătreață, adică o scurgere de culoare albă. La un moment dat este posibil ca undeva la baza pleoapei, pe lângă gene, un canal al unui fir de păr să se înfunde cu acea mătreață, astfel că scurgerea de la blefarită nu are cum să mai iasă în exterior și se acumulează acolo.
În timp acea acumulare tot crește și așa se formează șalazionul.
Ca să vorbim plastic, șalazionul este ca un fel de bob de orez sub piele - deci dacă se face o tăietură (adică operația) prin care se scoate bobul de orez (adică șalazionul) acolo nu mai este nimic, deci după 1 - 2 săptămâni de vindecare a zonei pleoapa nu are de ce să mai fie umflată.
Sfatul meu este să ceri o părere și altui medic, pentru că dacă după o lună de la operație zona este cam la fel fie operația nu a fost bună, fie nu ai șalazion și ai altceva, fie s-o fi infectat ceva pe acolo și din cauza a rămas umflat etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate