Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Despre Polish auto

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#55
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Am fost eu la detailing exterior si tot atunci mi-au reparat si o zgarietura de cheie pe portiera (mai nou fac si microreparatii de vopsea impreuna cu polishul). Uite aici anuntul lor pe vwforum http://vwforum.vwfor...o...80&start=80

#56
kosmyn_kosmyn

kosmyn_kosmyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2007
va rog sa ma ajutati daca puteti!la mine pe masina a scris cineva cu creta si au ramas niste zgarieturi...oare mai ies daca dau cu polish? multumesc!

#57
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cat de adanci sunt zgarieturile? Daca sunt foarte adanci nu prea se mai poate face nimic. Daca sunt doar superficiale, atunci sunt mari sanse sa scapi de ele!

#58
kosmyn_kosmyn

kosmyn_kosmyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2007
nu sunt adanci...am data cu vata peste si nu a ramas nimic in ele,adica nu agata.O sa incerc cu polish zilele astea si o sa vad ce va iesi!

#59
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Treaba sta atfel. Am o nunta si vreau ca Laureatul meu rosu sa fie si mai rosu. Asa ca m-am gandit ca o cosmetizare exterioara nu i-ar strica. La spalatoriile auto prin care am fost nu prea mi-a placut ce am vazut. Consider ca pe la acelasi rezultat ajung si eu. Deci intrebarea mea este : Cunoasteti o firma in Constanta care sa faca o astfel de treaba profesional dar mai ales de calitate?
Am vazut un site dar firma e in Bucuresti, ori pe mine Constanta ma intereseaza.

#60
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Hai mah chiar nimeni? Si eu care ma asteptam sava luati de gat ca la un vs!

Se pare ca voi apela la mersul din spalatorie in spalatorie. :(

#61
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
daca n-ai zgarieturi nu polish iti trebuie tie, ci ceara. si preferabil carnauba.

#62
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Am vazut o masina cu un polish facut in Bucuresti. Arata impecabil. stiu care e diferenta intr-o cera si un polish. Consider ca un polish la un an nu-i mare bai, mai ales cand in asigurari bag 1000RON si-s doar preventiv. In plus am marea onoare de a duce mireasa!

#63
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
mergi si tu la reprezentanta, o benzinarie, sau la un magazin de piese si intreaba acolo :)

#64
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Zilele trecute am patit-o si eu la logan: par a fi urme de gheare, dar nu stiu sigur, oricum asa am gasit-o dimineata. Nu sunt adanci, dar sunt destul de multe. Ce ziceti, sa incerc ceva cu solutii din comert (am inteles ca se foloseste pasta abraziva, apoi ceara) sau poate stie cineva vreo firma specializata in asa ceva in Craiova.

#65
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cat de adanci sunt zgarieturile? Incearca cu pasta abraziva (pe culoare preferabil) si apoi da cu ceara protectoare peste!

#66
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Nu sunt prea adanci, cam ca urme de gherute, cum am mai zis. Am luat din real solutie de polisat si ceara formula 1, am facut o mica proba, parca parca se amelioreaza, mai incerc mai temeinic.

#67
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,985
  • Înscris: 06.04.2007
Deci cu pasta abraziva (de granulatie medie sau fina) scoti zgarieturile. Eu proba am facut-o (temeinic) la masina lu' frate-meu, culoare rosie. Avea pe capota un gainatde porumbel si cineva ''bine intentionat'' a incercat sa-l dea jos, lasand o zgarietura de toata frumusetea :death:  paraca a incercat cu o moneda sa curete. De la prima incercare nu s-a vazut mare lucru. Am dat cu pasta a doua oara, am lasat cateva minute sa se usuce si am frecat bine bine bine cu o pasla. Am repetat treaba mai o data. Nu se mai vede nimic, a disparut ca prin minune. La fel si la portiera spate stanga, avea un straf pe toata lungimea, cu munca asidua am reusit sa rezolv problema, se mai vede dar foarte putin, dintr-un anumit unghi. Ma rog...m-am ales doar cu o bere :)  dar daca insisti  (si tre sa o lasi sa se usuce dupa ce aplici pasta) ies zgarieturile.  :coolspeak:

#68
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Multumesc de sfaturi si incurajari. Voi incerca zilele astea. Am fost tare suparata sa o gasesc asa, am mai avut probleme in parcare.

#69
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu stiu daca sa-i fac topic separat, asa ca postez aici.
Am avut o discutie cu MAK la iesirea noastra in Retezat (vezi semnatura) despre un tratament aplicat parbrizului, care cica previne stationarea apei pe suprafata acestuia. Masinile noi vin pre-tratate cu asa ceva din cate am observat. Efectul se vede in timpul ploii, cand picaturile de apa  aluneca de pe parbriz. Acest tratament a costat 50 de lei, la un atelier de reparat parbrize si este garantat 6 luni.
O solutie putin mai "ieftina" pe care am gasit-o e un sampon auto cu ceara (2in1). Am spalat masina cu el si apoi am turnat putin si in rezervorul pentru spalat parbrizul si hayonul/luneta. Efectul este identic, iar samponul a costat cativa lei de la un hypermarket.

#70
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Confirm varianta a doua expusa de Marius. Am luat si eu de la un magazin specializat un sampon 2 in 1 cu ceara, si am constatat ca la ploaie suprafata parbrizului si a intregii caroserii se comporta la fel ca atunci cand ii aplicam ceara lichida la spalatorie, cu personal calificat. Singura diferenta e ca are o durata mai redusa in timp (sau ploua mai mult in ultima vreme! :angry: ).
De asemeni, am aplicat si un produs special pt parbriz, luar cu 6 lei de la hypermarket. E mult mai bun decat lichidul banal de spalat parbrizul si mult mai bun decat solutiile alcoolice de spalat geamuri comercializate in recipient cu pulverizator. E ceva made in sua, ca si samponul de care vorbeam mai sus, parca 2+2 (sau ceva de genul) se cheama.
Acum astept alte produse de ingrijire a membrului cu patru roti din familie, si sunt foarte curios daca sunt chiar asa de bune cum le lauda pe la teleshoping.

#71
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am citit si topicul celalalt ;)  Ai putea sa-mi spui numele solutiei de tratament pentru parbriz? Am nevoie de asa ceva, deoarece geamul meu e nou-nout, in vara asta l-am pus si n-as prea vrea sa-l zgarii prea tare.
Merci mult,
Marius

#72
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
In legatura cu polisatul acasa, daca nu sinteti pretentiosi merge de voie si acasa, problema este ca trebuie sa munciti nu gluma   :lol:
Eu le-am polisat pe amindoua acasa si pe urma am dat cu o solutie de amestec de ceara cu teflon, care l-a rindul ei se aplica tot ca un polish, adica tot frecat pina nu mai puteti de mina.
Eu am facut treaba asta pt a proteja vopseaua si oricum am fost foarte multumit de lucrare, desii cei de la o spalatorie mi-au gasit bube, ca trebuia asa, ca nu am facut asa....
Asta e, eu mi-am atins scopul, acela de a proteja vopseaua.
Pe parbriz am dat cu Aquapell, de fapt am facut un tratament la cei de la Parbrize.
M-am dus cu o fisura la parbriz, mi-au facut fisura si am vazut reclama la aceasta solutie si am tratat si eu parbrizul.
Este super pe timp de ploaie, prima data m-am speriat putin, mai bine zis uimit, ploua cu galeata si picaturile de apa fugeau de le gasea dracii, in sus  :huh: , nici nu mai era nevoie de stergatoare, mai dadeam cu stergatoarele din cauza mizeriei ce se arunca de pe strada cind eram prin spatele vreunui tir, camion...
Eu cumpar de obicei solutie de spalat parbrizul la bidon de 5 litri ( sa fie ) dar cred ca o sa urmaresc si eu ceva mai calitativ, cum am citit pe aici.
Cind parbrizul se umple de insecte ( repede la Golf si foarte rar la Punto ), opresc si curat parbrizul manual ( am tot ce-mi trebuie in portbagaj ).
In mers daca dau cu stergatoarele, mai rau se mozoleste si cheltui solutia degeaba.
Daca masina sta si se umple parbrizul de praf, nu dau cu stergatoarele, il spal manual si pe urma plec la drum.
Chiar daca prima data pleaca jetul de apa si pe urma stergatoarele, se poate zgaria foarte usor.
PS. la Golf se umple parbrizul mai repede decit la Punto, datorita vitezei   :lol: , la Punto insectele nu se spoiesc pe geam, pe cind la Golf te mai trezesti cu cite o insecta mare de face ditamai fleasca pe parbriz.

Edited by MAK, 07 September 2007 - 08:43.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate