Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Despre Polish auto

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#37
mihaialexandru

mihaialexandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.01.2007

 Evergreen, on Jan 16 2007, 22:48, said:

nu stiu daca se ia de reclama, dar gasesti firma si datele de contact pe forumul vw
preturile sint pe masura lucrarii ;)

La care forum te referi ?

Edited by mihaialexandru, 17 January 2007 - 00:24.


#38
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
vwforum.ro

#39
jazzy

jazzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2005
Salutare.

Treaba cu polishul se pune cam asa: lacul de pe vopsea e fie zgariat, fie matuit de vreme. Zgariat cu cheia, de perii, indiferent, se poate rezolva. De obicei, lacul are o grosime intre 15 si 20 de microni. Operatiunea de polisare nu face altceva decat rade cca. 3 microni - daca e facut bine - din suprafata, si elimina zgarieturile si ii reda luciul pierdut.

Treaba asta se face cu o pasta ABRAZIVA, si nu cu vrajeli la culoare si alte cele. Iese la alb, iese la negru, iese la bleumarin, la ce vreti voi. Pentru ca nu culoarea conteaza, ci daca musca din lac sau nu. Pastele care se aleg dupa culoare sunt siliconice si nu sunt abrazive. Ele doar adauga un strat extra pe lac, strat ce dispare la spalari. Care va sa zica, atunci cand vreti un polish, intrebati daca folosesc si paste abrazive. Cine nu foloseste asa ceva, nu poliseaza, doar lustruieste, si asta puteti face si voi.

La spalatorii, baietii aia nu fac chestii profi, doar bataie de joc. Iar daca vorbim de marci, Maguier's e o chestie siliconica, de spalatorie. Nu e abraziv. In loc sa elimine zgarietura, o acopera, si la spalat iese iar.

3M Imperial Hand Glaze nu e polish, e ceara (glaze). Nu scoate zgarietura, ci o acopera. E o ceara "grasa", de aia face minuni :)

Insa 3M Perfect-It, gama asta de paste, asta face minuni, pentru ca nu sunt siliconice si lucreaza corect. 9374, 9376 si 9377 (ceara) sunt codurile de produs ale pastelor, si le puteti cumpara de la Standox. Toplac e cam naspa.

Ceara e o alta poveste. Ceara de la 3M e foarte buna, dar si aia de la TurtleWax e ok, daca e intr-o cutiuta mica. Asta e cea pe care am testat-o eu, poate au si alte game. Ceara e optionala insa dupa polisare. Un polish profi trebuie sa-i dea un luciu de invidiat oricarei masini. Si credeti-am, am polisat ceva la viata mea :)

Asadar, feriti-va de cei care folosesc paste la culoare, si mergeti la cei care folosesc inclusiv abrazivul Trizact 3000 de la 3M. E un disc absolut spectaculos, care ajuta mult la un rezultat super.

#40
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
ia sa vedem ce solutie au profesionistii la problema asta: un tampit de sticlar s-a chinuit sa bage un geam cam mare pe bancheta din spate si mi-a lovit usor vopseaua de deasupra portierei, care a cam sarit de la locul ei lasand una mica gaurica, de cca 2mm patrati. Ce dracu sa-i fac, ca-mi vine sa-l omor pe dobitoc, masina are doar o luna de zile si deja e ciobita.
va rog, heeeeeeeeeeeeeeeeelp me!

#41
jazzy

jazzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2005

 adris1919, on Mar 8 2007, 15:25, said:

ia sa vedem ce solutie au profesionistii la problema asta: un tampit de sticlar s-a chinuit sa bage un geam cam mare pe bancheta din spate si mi-a lovit usor vopseaua de deasupra portierei, care a cam sarit de la locul ei lasand una mica gaurica, de cca 2mm patrati. Ce dracu sa-i fac, ca-mi vine sa-l omor pe dobitoc, masina are doar o luna de zile si deja e ciobita.
va rog, heeeeeeeeeeeeeeeeelp me!

vopsire mestere, vopsire ...spot repair, blend in, din astea. Daca ai Casco, fa-o pe asigurare, daca nu, te costa ceva, dar nu averi.

#42
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
casco pentru o zgarietura de 1,5 mmx2mm?????? ce asigurator da bani pe asa ceva? pana una alta dau cu ceara sa nu intre apa sa rugineasca!

si daca tot am dat de meseriasi p-aicea, ce parere aveti despre un produs "americanesc", formula 1 ii zice si cica face wash & wax! L-am gasit intr-un magazin de piese auto si mi-a facut cu ochiul! Ati folosit asa ceva? Si daca da, cu ce rezultate?

#43
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 adris1919, on Mar 27 2007, 09:38, said:

casco pentru o zgarietura de 1,5 mmx2mm?????? ce asigurator da bani pe asa ceva? pana una alta dau cu ceara sa nu intre apa sa rugineasca!

si daca tot am dat de meseriasi p-aicea, ce parere aveti despre un produs "americanesc", formula 1 ii zice si cica face wash & wax! L-am gasit intr-un magazin de piese auto si mi-a facut cu ochiul! Ati folosit asa ceva? Si daca da, cu ce rezultate?

Asta e o solutie de curatare care are si ceara "onboard"! Adica, nu mai trebuie spalata si ceruita, faci 2 lucruri dintr-o lovitura. Miram-as sa dea rezultate foarte bune, dar merita incercat!
Imi pare tare rau pentru zgarietura, pacat de masinuta noua...
eventual incearca cu niste "creioane" de ceara, pe culoare, care se dau de obicei impreuna cu solutia de "polish" de culoare.

#44
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Am si eu o problema...
O proasta cu un Logan rosu si-a deschis portiera in usa mea. II doresc multa rugina in locul unde i-a sarit vopseaua. :D
Din cate am vazut ulterior, la mine usa are o zgarietura infima ca sa zic asa, sesizabila doar dintr-un anumit unghi pe care sigur o scot cu polish... in schimb bendoul lateral, vopsit in culoarea caroseriei are o urma de vreo 10/5 mm de culoare rosie, destul de bine lipita de vopsea. Cred ca i-a sarit toata vopseaua pana la tabla cand a dat.  :lol:
Masina mea este alba, so nu e prea pretentioasa culoarea. Mi-e cam frica sa dezlipesc bucata aia rosie de acolo sa nu-mi sara vopseaua de pe bendou in locul respectiv.

Vreo recomandare cum sa dau jos kkt-ul ala rosu de pe bendou fara sa-l zgarii@sara vopseaua inainte de polishare?  <_<

Edited by Night Elf, 27 March 2007 - 11:07.


#45
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 Night Elf, on Mar 27 2007, 12:06, said:

Am si eu o problema...
O proasta cu un Logan rosu si-a deschis portiera in usa mea. II doresc multa rugina in locul unde i-a sarit vopseaua. :D
Din cate am vazut ulterior, la mine usa are o zgarietura infima ca sa zic asa, sesizabila doar dintr-un anumit unghi pe care sigur o scot cu polish... in schimb bendoul lateral, vopsit in culoarea caroseriei are o urma de vreo 10/5 mm de culoare rosie, destul de bine lipita de vopsea. Cred ca i-a sarit toata vopseaua pana la tabla cand a dat.  :lol:
Masina mea este alba, so nu e prea pretentioasa culoarea. Mi-e cam frica sa dezlipesc bucata aia rosie de acolo sa nu-mi sara vopseaua de pe bendou in locul respectiv.

Vreo recomandare cum sa dau jos kkt-ul ala rosu de pe bendou fara sa-l zgarii@sara vopseaua inainte de polishare?  <_<
Incearca un detergent bun pt masina. daca nu, bag-o in polish asa!

#46
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@Marius3k
Merci de sfat. Avand in vedere ca se cam apropie revizia de 15.000 cred ca o mai las asa vreo luna... si incerc la dealer cu substanta activa@retus@ce vor ei ca oricum mai am si un spoiler zgariat intr-o bordura care trebuie vopsit partial@casco. Cat sa coste in plus si bendoul ala...  :rolleyes:

Edited by Night Elf, 27 March 2007 - 12:57.


#47
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
multam marius, voi incerca , sa vad ce efect are. pe site-ul producatorului zici ca nu-ti mai trebuie masina, e de-ajuns produsul asta, asa de laudat!

#48
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cu mare placere domnilor. Daca va spun cu ce colorau "baietii" spoilerele usor ciobite de vopsea, va faceti Cruce si scuipati in san!
De markere ati auzit? se preteaza pe masinile de culoare inchisa: negru, bleumarin, etc.
Mi-am amintit acum, la unele masini SH aduse de dincolo, care mai aveau ceva probleme cu vopseaua ciobita, etc. mai dadeau handler-ii cate o sticluta ca de lac pt. unghii cu vopsea, pentru retus.

Totusi, mare grija si cu polish-ul! nu se recomanda decat maxim de doua ori pe an! Imediat dupa polish ar fi bine sa se aplice un strat de ceara protectoare!

Numai bine,
Marius

#49
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Sa vedeti ce-am patit la spalatoria lu' peste prajit: dupa spalare, au inceput neghiobii  sa-mi stearga masina cu niste lavete galbene, textile. Initial am crezut ca e piele de caprioara, dar cand m-am apropiat, sa innebunesc! Toata capota zgariata! Si masina are 2 luni! PLang de-mi sare camasa de pe mine! Probabil porcaria aia de carpa a prins un fir de nisip si a zgariat tot ce i-a venit in cale.
Ce remediu sa aplic? Ca n-as face un polish la varsta asta a masinii, si doar pt atat! Nu se acopera cu vreun produs? Vreo ceara solida, ceva? E doar lacul zgariat! Dar ma doare inima s-o vad asa!

#50
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Mai, tu probabil vorbesti de urmele alea ce se vad ca o panza de paianjen in soare. Eu am facut asta singur-singurel de la inceput :). Pe urma mi-am bagat picioarele, am zis ca decat sa fac icter mai bine nu ma mai uit. Asa ca la spalatorie decat platesc, ma urc in ea si ma dau jos acasa unde o incui si intru in casa. Nici macar nu mai intorc capul a vad cum arata.

In ceea ce priveste problema ta, asta e raul cel mai mic ce se poate intampla, deci daca dai peste niste meseriasi te rezolva destul de repede si de bine.

#51
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 akeem, on Mar 30 2007, 13:05, said:

Mai, tu probabil vorbesti de urmele alea ce se vad ca o panza de paianjen in soare. Eu am facut asta singur-singurel de la inceput :). Pe urma mi-am bagat picioarele, am zis ca decat sa fac icter mai bine nu ma mai uit. Asa ca la spalatorie decat platesc, ma urc in ea si ma dau jos acasa unde o incui si intru in casa. Nici macar nu mai intorc capul a vad cum arata.

In ceea ce priveste problema ta, asta e raul cel mai mic ce se poate intampla, deci daca dai peste niste meseriasi te rezolva destul de repede si de bine.
De acord ca e raul cel mai mic care se putea intampla, dar putea sa nu se intample! Cel putin nu asa de devreme. Si-apoi, eu nu fac parte din categoria aceea pentru care dictonul tipic romanesc "merge si-asa" este o filozofie de viata.
Si daca dau peste  niste meseriasi CUM rezolva problema? Dar daca nu dau peste meseriasi?

#52
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Pai meseriasii au scule, au pasta cu diverse grade de abrazivitate :) , au oameni calificati si seriosi. Astfel incat iti iau acolo cateva sutimi din lac si-ti restabilesc luciul. Apoi probabil o sa-ti aplice o ceara de protectie si astfel masina ta o sa arate ca noua.
Nemeseriasilor le lipsesc unul sau mai multe din lucrurile de mai sus (de cele mai multe ori toate), asa ca poti face singur scenarii cu ce s-ar putea intampla.
Cat despre chestia cu "merge si asa", nici eu nu o aplic, dar asta se refera numai la ce pot eu insumi administra. In rest, daca poporul roman supercivilizat arunca pe geam tigarile, zatul de cafea, cotoarele de mere, prezervativele, etc.,  daca da cu cheia pe portiera ca eu am masina noua si el nu (de parca e vina mea asta), samd, ce pot sa fac? Sa o iau sub brat si sa o duc in casa?

Edited by akeem, 02 April 2007 - 08:22.


#53
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

 akeem, on Apr 2 2007, 09:20, said:

Pai meseriasii au scule, au pasta cu diverse grade de abrazivitate :) , au oameni calificati si seriosi. Astfel incat iti iau acolo cateva sutimi din lac si-ti restabilesc luciul. Apoi probabil o sa-ti aplice o ceara de protectie si astfel masina ta o sa arate ca noua.
Nemeseriasilor le lipsesc unul sau mai multe din lucrurile de mai sus (de cele mai multe ori toate), asa ca poti face singur scenarii cu ce s-ar putea intampla.
Cat despre chestia cu "merge si asa", nici eu nu o aplic, dar asta se refera numai la ce pot eu insumi administra. In rest, daca poporul roman supercivilizat arunca pe geam tigarile, zatul de cafea, cotoarele de mere, prezervativele, etc.,  daca da cu cheia pe portiera ca eu am masina noua si el nu (de parca e vina mea asta), samd, ce pot sa fac? Sa o iau sub brat si sa o duc in casa?
Vezi, din pacate facem ce facem si, oricare ar fi tema discutiei, ajungem tot la politica si gradul de civilizatie al poporului, cele doua chestiuni fiind legate in mod direct si irevocabil. Tare nasol de trait intr-asa o tara, unde marsavia celor care conduc se rasfrange direct asupra nivelului de trai al omului simplu, cu toate implicatiile ce rezulta de aici. :cursing:  :puke:

#54
novixx

novixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.02.2007
a fost cineva de pe aici la Expert detailing sa ne spuna si noua niste impresii... ?
nu de alta, dar decat sa dau cateva sute de mii pe niste solutii pe care sa le aplic prost, eu personal prefer sa dau niste bani la o firma specializata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate