Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Relatie la distanta si problema cu concediile

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#235
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Dar i-am propus sa incetam relatia noasta pentru moment, sa nu-i mai cheltui banii"

In cazul in care nu esti vreo panarama, ce legatura are una cu alta?

#236
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Ma refeream la partea din relatie care consta in concediile lui prelungite la mine in Romania - sa le punem pe "hold" deocamdata - ca degeaba nu-i mai cheltui eu banii daca el are de gand ca in continuare sa isi faca concedii prelungite in Romania care il costa o gramada de bani numai biletele de avion - i-am zis ca deocamdata ar fi mai bine sa isi foloseasca banii pentru a-si face o noua situatie acolo in USA.

#237
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Daca ai terminat de achitat apartamentul ce te mai interesează de situatia lui si de cum cheltuie el banii, bucură-te de el din plin .Nu ești fericită cand vine cate 20 de zile la tine?? oricum v a vedeti destul de rar, cred că îți este greu să stai singură atat timp,te mistuie dorul.

#238
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View Post_Ramina_, on 16 ianuarie 2022 - 22:51, said:



El mi-a spus ca se astepta la asemenea raspuns dar tot incearca sa o dea la intors, imi spune ca daca isi lasa locul de munca va avea in jur de 30 de mii $ din care sa traiasca un an fara sa se puna problema ca va fi o povara pentru mine si ca intre timp va face cursuri de romana si va incerca sa isi gaseasca un loc de munca

La 55 de ani are in 401K mai putin de 50 k daca zice ca o sa aibe in jur de 30 mii. Problema cu 30 mii astia e ca se duc rapid si te trezesti cu un nene care nu stie engleza si care are impresia ca se gasesc locuri de munca in Romania cum se gasesc aici pe toate drumurile. Nope , nu e solutie sustenabila deloc , pentru niciunul
Am uitat in ce domeniu ai zis ca lucreaza , exista joburi in Ro pe domeniul lui ? In afara de vanzator la McDonalds are vreo sansa sa isi gaseasca un job in Ro? In Romania varsta de 55 ani de ani e deja o problema , aici macar se angajeaza greeter la walmart daca nu are alte skiluri.

Sa zicem ca vine in Ro , cu 30 mii si se apuca de invatat romana, Intre timp , strange cureaua ca doar un prost ar arunca cu banu pe fereastra constient fiind ca nu are job. Invata sa parleasca un pic de romana dar la cum l-ai descris si de cat sunteti impreuna , ar fi trebuit sa stie romana deja daca-l futea grija sa se mute in Romanica.
Imaginezati atacurile de panica si anxietate cand descopera ca nu numai ca nu are job dar nici macar la interviu nu e chemat pentru ca varsta inaintate si limba romana lipsa. Daca acum nu te descurci cu el , cum o sa te descurci peste un an cand e al tau cu totul?

Daca se muta intr-un alt stat , aici au housing pentru persoanele de peste 55 ani. Diferenta de pret este substantiala si merita incercat.
Sfatul meu e sa ii zici sa-si bage mintile in cap si sa recunoasca ca ceea ce ati avut voi e doar un fling si ca are mai multe sanse in SUA decat in Romania.

View Post_Ramina_, on 17 ianuarie 2022 - 15:06, said:

Ma refeream la partea din relatie care consta in concediile lui prelungite la mine in Romania - sa le punem pe "hold" deocamdata - ca degeaba nu-i mai cheltui eu banii daca el are de gand ca in continuare sa isi faca concedii prelungite in Romania care il costa o gramada de bani numai biletele de avion - i-am zis ca deocamdata ar fi mai bine sa isi foloseasca banii pentru a-si face o noua situatie acolo in USA.

Biletele de avion daca le cumperi cu cateva luni inainte sunt in jur de 1500 round trip. Nu e mare cheltuiala biletu in sine ci modul in care cheltuiti pe perioada cat e acolo;
Eu de exemplu in 3 saptamani am spart 7000 $ in Romania dar asta pentru ca am cumparat de toate pentru toata familia incepand de la hartie igienica pana la putz nou in curte. Daca nu a facut nimic pana acum , nu are nici o sansa sa-si mai faca vreo situatie. O sa ajunga intretiunut de stat ca restul tutelor care nu se gandesc la ziua de maine

#239
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Să discutăm realist ce poate face în România un străin la 55 de ani cu 30.000 de dolari și care nu știe limba română și nu are nici o calificare.

Locuit - pentru București poate să stea cu chirie într-un apartament de 2 camere în zonă bună la 300 euro chiria + 100 de euro cheltuieli lunare = 400 de euro pe lună.

Nu îl deranjează nimeni într-un apartament din ăsta.

Munca - la 55 de ani NIMENI nu îl angajează nici să dea cu mătura într-un magazin.

Străinii când vin în România și sunt ca el tot așa fără bani și trecuți de 50 de ani se angajează la alți străini care au afaceri mici sau mari dar NU primesc salarii mari.

Ce poate să facă străinul din topic la 55 de ani dacă vine în București cu 30.000 de dolari doar asta:

- prietena lui să îl ia dublură unde lucrează ea, adică un om care îi cară actele unde are ea treabă sau merge tot timpul cu ea unde are ea treabă.

Din salariul pe care îl câștigă femeia pot trăi amândoi și așa sunt fericiți.

Nu îl angajează NIMENI nici să stea la casa de marcat unde dă cu produsele peste cititorul de cod și nu trebuie să știe limba română.

Ar lua cam 2500 lei sau 500 de euro dacă ar fi angajat așa la un magazin cu patron străin și care ar vrea să îi dea un salariu.

Numai că ar trebui 2 salarii ca astea să poată locui în București cu chirie.

Edited by emeral, 17 January 2022 - 19:17.


#240
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Nasoală situatie.

#241
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Un exemplu de străin care are nevastă româncă și ea ține toată afacerea. Nu a fost sărac străinul dar nu făcea nimic în România fără nevasta româncă.

Ăștia 2.

https://blissimobili...biliare_new.jpg

Au afacerea asta în România de mulți ani.

https://blissimobiliare.ro/

Foarte mulți străini au procedat așa de mulți ani și nu au avut bani mulți ăștia când au venit în România.

Nu se îmbogățesc să facă milioane de euro, trăiesc cu maxim 5000 - 7000 de euro pe lună din afaceri din astea.

Dar trebuie femeia să fie capabilă să conducă afacerea străinului care depinde 100% de ea că el nu știe ce are de făcut în România.

Edited by emeral, 17 January 2022 - 22:46.


#242
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

View Postmotofrezeanu, on 17 ianuarie 2022 - 16:25, said:

Daca ai terminat de achitat apartamentul ce te mai interesează de situatia lui si de cum cheltuie el banii, bucură-te de el din plin .Nu ești fericită cand vine cate 20 de zile la tine?? oricum v a vedeti destul de rar, cred că îți este greu să stai singură atat timp,te mistuie dorul.
Bai da’ greu te mai prinzi…banii aruncati pe biletele de avion stau mai bine la ea in buzunar.. si fraieru’ sa stea pa America, mai rarutz in romanica, ca-i mai dragutz..


#243
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Nu i asa bre,nu ai văzut ca nu mai vrea bani de la el.Eu ziceam doar că acum terminând ratele se pot bucura cu adevărat unu de celălalt.pentru că îți dai seama nici ei nu îi este usor sa stea atât de mult singură singurica tânjind în departare..
🤣🤣🤣🤣🤣

#244
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020

View Postmotofrezeanu, on 17 ianuarie 2022 - 16:25, said:

Daca ai terminat de achitat apartamentul ce te mai interesează de situatia lui si de cum cheltuie el banii, bucură-te de el din plin .Nu ești fericită cand vine cate 20 de zile la tine?? oricum v a vedeti destul de rar, cred că îți este greu să stai singură atat timp,te mistuie dorul.

Pai am scris update de ce - dar daca probabil nu ati citit, hai ca mai scriu inca o data cat mai pe scurt: A aparut noua problema -  i-a murit tatal de 80 de ani, trebuie sa vanda casa in care sta deoarece este ipotecata la banca, pana la varsta pe care o are acum (55 de ani) nu prea l-a interesat, a recunoscut el insusi ca a fost comod si complacut in situatie, parintii sai l-au tolerat asa fara sa-l chestioneze in legatura cu ce are de gand sa faca cu viata lui dar acum trebuie sa isi inchirieze ceva acolo.
Zice ca  daca isi inchiriaza ceva acolo probabil nu-si va mai permite sa vina sa ma vada si mi-a propus sa se mute la mine, practic sa emigreze la mine in Romania cu ceva bani si cica sa isi gaseasca de lucru aici dar problema e ca el este o persoana dificila, are 55 de ani, nu vorbeste romana, si-a gasit foarte greu si jobul pe care il are acuma in USA, face crize de panica si de anxietate.
Prin urmare i-am spus ca ce propune el nu mi se pare un plan sustenabil pe termen lung deloc, ca nu mai iau bani de la el, sa isi stranga bani sa isi inchirieze ceva acolo si ca mai poate veni sa ma vada doar in masura in care isi permite cu costuri minime.
Am deschis topic aici si in alta parte in engleza, acolo am primit mai multe raspunsuri, majoritatea spun ca nici lor nu li se pare ok. I-am dat sa citeasca toate raspunsurile, pe cele in romana traduse in engleza, acum o da un pic la intors - cica ar putea lucra remote dar tot nu mi se pare o idee ok. Daca mai aveti si alte sfaturi va multumesc anticipat.

#245
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Situatia devine obositoare...S-a mai calmat oarecum in legatura cu ideea de a se muta aici in Ro dar nu ii convine nici o locuinta de inchiriat din toate pe care le-a vazut pana acum acolo in zona lui din USA, si cred ca a vazut vreo zece cel putin, dar la toate gaseste cate un motiv, se leaga de cele mai mici detalii, i-am zis ca pentru o perioada ar avea nevoie sa faca downgrade la stilul de viata din moment ce nu a avut nici un plan, sa se multumeasca cu mai putin, dar el nu vrea sa accepte nici un compromis iar eu nu stiu ce sfaturi sa ii mai dau ca eu nu am stat prin chirii de lux cum vrea el.  In fine, poate nu mai intereseaza pe nimeni dar chiar nu am cu cine sa vorbesc despre asta.

#246
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Tu nu mai ai pe altu ?

#247
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
De ce nu rămâne el în casă să aibă grijă de mă-sa (cu o pernă pe față)?

A, ipoteca nu e plătită complet. Păi ce-au păzit până acum? Nu poate s-o achite el (eventual cu un ajutor de la soră-sa) în loc să plătească chirie?

Of, ce înseamnă să ai un iubi de-ăsta!

#248
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Da..ca faci amor rar al dracu 🤣🤣🤣

#249
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Aici nu e vorba de iubire, este o relatie de simbioza. Deci simbi, nu iubi. Din moment ce este evident pentru toata lumea despre ce este vorba, inclusiv pentru cei doi din relatie... de ce vrea ea neaparat sa faca pe fata buna? Ar fi mai bine sa termine relatia cu el, intrucat nu mai are nevoie de el si nici sentimente pentru el nu are.

#250
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Ptiu 🙆,ce mai speriat 🙆,ai inviat?🤣

#251
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Cu mine vorbesti? Cum adica daca am inviat?

#252
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Ramina, ori ai si matale niscaiva probleme?
Prea ai ramas poticnita la nenea asta.. ok, ti-a dat ceva bani, dar de care te-a 'lucrat' si a mancat si dormit...
Ce viitor sa ai cu un barbat care vine, se simte bine, plange, nu este ancorat in realitate?
Vrei copii? poate ai scris, dar nu am vazut.
Ma uimesc oamenii ca tine care nu-s instare sa isi faca o ordine in viata, dar au 'firma', afaceri. Ma rog, majoritatea sunt doar nijte bijnitari. Nu spun ca ar fi cazul tau,

Dar cu tot respectul: Send him to hell! (asta ca sa inteleaga!)
A fost frumi cat a fost, dar tie iti trebuie un BARBAT, nu un pampalau!
Mai schimba si tu anturajul, poate gasesti unu 00le la locul lor!

Spor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate