Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Relatie la distanta si problema cu concediile

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#217
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atunci daca nu te ai însura de ce te ai.. cu un asemenea tip??

#218
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostNoua_pe_site, on 17 ianuarie 2020 - 01:03, said:

Nu mai dati vina pe femei cu orice ocazie ivita ca nu asta e ideea topicului.

Tu te-ai insura cu cineva care nu are nici o sansa sa-si gaseasca de munca+nu cunoaste limba si pentru care nu ai niciun sentiment?
Just...
Dar daca e asa de praf tipul, de ce nu ii da liber definitiv? De ce il mai primeste? Daca nu are niciun sentiment?
Ca se gandeste ca cine stie poate obtine viza de SUA pe baza lui. Adica poate totusi sa profite de el.
Asa ca eu zic ca totusi este criticabila tipa.

In general un barbat, daca nu simte nimic pentru o femeie, ii arata asta foarte clar. Nu o tine agatata de el.
Vezi, cam asta e diferenta si degeaba va suparati cand sunt criticate femeile.
Iar @popescuadi are dreptate, femeile de azi vad barbatul doar ca un sclav care sa le faca poftele. Sau ca o utilitate, foarte bun termenul.
Adica barbatul e un fel de aparat  sau utilaj, nu e o fiinta.
Da, exista si exceptii dar sunt putine .
Nu trebuie luata ca o ofensa, asta este realitatea si nici nu cred ca o faceti constient, intentionat, asa este "setat" creierul femeii in urma evolutiei. Chiar si cele care aparent credeti ca nu sunteti asa, tot asa sunteti, este doar chestiune de timp pana cand se va maniofesta "programul de fabricatie".

Asta e singurul lucru deranjant la initiatoare, ipocrizia, falsitatea, il tine pe fraierul ala agatat de ea, ca poate poate va profita candva. Eu ca barbat, nu vreau sa ma laud, dar nu as face asa ceva niciodata unei femei. Adica eu sa nu simt nimic pentru ea, dar ea sa fie atrasa de mine si eu sa o tin asa, pe langa, ca poate poate obtin ceva de la ea vreodata. N-as face asta nici sa fie singura femeie de pe lume.
Femeile insa, n-au nicio jena in a face asta, li se pare foarte ok.

Edited by epetroiu, 17 January 2020 - 11:18.


#219
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postepetroiu, on 17 ianuarie 2020 - 11:14, said:


Asta e singurul lucru deranjant la initiatoare, ipocrizia, falsitatea, il tine pe fraierul ala agatat de ea, ca poate poate va profita candva. Eu ca barbat, nu vreau sa ma laud, dar nu as face asa ceva niciodata unei femei. Adica eu sa nu simt nimic pentru ea, dar ea sa fie atrasa de mine si eu sa o tin asa, pe langa, ca poate poate obtin ceva de la ea vreodata. N-as face asta nici sa fie singura femeie de pe lume.
Femeile insa, n-au nicio jena in a face asta, li se pare foarte ok.

Departe de mine gandul sa pun la indoiala egalitatea dintre barbati si femei, insa uneori vad o directie cel putin ciudata. E acceptabil atunci cand barbatul e ala care are jobul mai bun, castiga mai bine, insa e inacceptabil atunci cand femeia e realizata iar barbatul nu e la nivelul ei.
Asa si aici, ea e realizata, isi va plati apartamentul in curand din munca ei (bravo), el e unul mai putin realizat (pt cerintele din USA, ca in RO sa fim seriosi, sunt o gramada mai rupt in cur decat el). Ea nu vrea sa il sustina pe el in RO, dar ar accepta sa fie sustinuta de american in USA.
Adica totul e intr-o directie.
Adica hai sa fim seriosi, pana la urma ambii sunt la fel, nu este nicio difrerenta intre ei. Unul se bucura de savaraina, celalalt se bucura ca-i bagat de cineva in seama. Iar initiatoarea desi pare mai realizata nu ii poate oferi lui mai mult decat americanul ii poate oferi ei cu toate lipsurile sale.

#220
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Tipul acum in prezent are job - asa isi permite ma ajute financiar deoarece eu mare parte din veniturile mele le bag in plati anticipate la credit
De ce nu ii dau papucii? Pai am zis - nu am motiv sa fac asta, nu pot sa ii spun asa dintr-o data ca s-a terminat fara nici un motiv concret si la obiect.
Acum ca voi termina de platit creditul pana la venirea lui din vara nu cred ca va mai fi o problema cand vine si cat sta, chiar daca initial am deschis acest topic cu privire la acest fapt.
Acum problema mea e legata de directia incare evolueaza relatia noastra pe viitor, imi pare blocata doar in vizitele lui in concediu, pentru el e riscant sa se mute aici, iar sa ma duc eu acolo e cam dificil si el nu ma poate sustine corespunzator.
Desi i-am spus ca relatia noastra nu poate consta la nesfarsit doar din vizitele lui in concediu, totusi el nu pare sa aiba vreo idee concreta despre cum ar putea relatia noasta sa fie ceva mai mult in viitor. Spune doar ca isi doreste sa fie cu mine aici in Romania sau acolo in USA dar nu are nici un plan concret, nici o idee..
Prin urmare sunt confuza si nu stiu ce sa fac pe viitor.. Sa strang bani si sa incerc sa ma mut eu acolo la un moment dat? Recunosc ca nu m-am gandit sa traiesc toata viata in Romania si USA ar fi o optiune de viitor..
Sau sa o mai lalali asa pana constat suta la suta ca relatia noastra nu are nici un viitor si de abia atunci sa ii dau papucii.. ?

#221
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View Postepetroiu, on 17 ianuarie 2020 - 11:14, said:

...................  In general un barbat, daca nu simte nimic pentru o femeie, ii arata asta foarte clar. Nu o tine agatata de el.
Vezi, cam asta e diferenta si degeaba va suparati cand sunt criticate femeile.  ...........................

Dragostea adevărată poate exista doar în sufletul unui bărbat! Nu suntem deloc materialişti, acceptăm femeia iubita chiar şi atunci cînd n-are haine pe ea. Posted Image Din dragoste, suntem capabili să-i spargem nasul tatălui ei dacă nu-i de acord cu relaţia, iar dacă apare un rival pe lîngă ea, îl operăm estetic cu mîinile goale. Tot ceea ce ne interesează este dacă ea sărută pătimaş sau pupă ca o moluscă. Posted Image Simţim instinctiv dacă ea este sufletul nostru pereche din dormitor.
Acest  comportament apare de regulă după ce femeia ţi-a sucit minţile la 180o. În restul timpului suntem oameni normali la cap. Arată-mi te rog un bărbat care se îndrăgosteşte în funcţie de traista Louis Vuitton a Julietei. Posted Image N-ai să găseşti aşa ceva!
În concluzie, bărbaţii există pe lume pentru ca doamnele să-nveţe de la noi dragostea sinceră, complet dezinteresată. Majoritatea femeilor chiar ne invidiază că putem face asta natural. Posted Image

Edited by Marcel_P, 17 January 2020 - 13:46.


#222
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Tipul acum in prezent are job - asa isi permite ma ajute financiar deoarece eu mare parte din veniturile mele le bag in plati anticipate la credit.
De ce nu ii dau papucii? Pai am zis - nu am motiv sa fac asta, nu pot sa ii spun asa dintr-o data ca s-a terminat fara nici un motiv concret si la obiect.
Acum ca voi termina de platit creditul pana la venirea lui din vara nu cred ca va mai fi o problema cand vine si cat sta, chiar daca initial am deschis acest topic cu privire la acest fapt.
Acum problema mea e legata de directia incare evolueaza relatia noastra pe viitor, imi pare blocata doar in vizitele lui in concediu, pentru el e riscant sa se mute aici, iar sa ma duc eu acolo e cam dificil si el nu ma poate sustine corespunzator.
Desi i-am spus ca relatia noastra nu poate consta la nesfarsit doar din vizitele lui in concediu, totusi el nu pare sa aiba vreo idee concreta despre cum ar putea relatia noasta sa fie ceva mai mult in viitor. Spune doar ca isi doreste sa fie cu mine aici in Romania sau acolo in USA dar nu are nici un plan concret, nici o idee..
Prin urmare sunt confuza si nu stiu ce sa fac pe viitor.. Sa strang bani si sa incerc sa ma mut eu acolo la un moment dat? Recunosc ca nu m-am gandit sa traiesc toata viata in Romania si USA ar fi o optiune de viitor..
Sau sa o mai lalali asa pana constat suta la suta ca relatia noastra nu are nici un viitor si de abia atunci sa ii dau papucii.. ?

#223
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Post_Ramina_, on 17 ianuarie 2020 - 12:18, said:

Tipul acum in prezent are job - asa isi permite ma ajute financiar deoarece eu mare parte din veniturile mele le bag in plati anticipate la credit
De ce nu ii dau papucii? Pai am zis - nu am motiv sa fac asta, nu pot sa ii spun asa dintr-o data ca s-a terminat fara nici un motiv concret si la obiect.
Acum ca voi termina de platit creditul pana la venirea lui din vara nu cred ca va mai fi o problema cand vine si cat sta, chiar daca initial am deschis acest topic cu privire la acest fapt.
Acum problema mea e legata de directia incare evolueaza relatia noastra pe viitor, imi pare blocata doar in vizitele lui in concediu, pentru el e riscant sa se mute aici, iar sa ma duc eu acolo e cam dificil si el nu ma poate sustine corespunzator.
Desi i-am spus ca relatia noastra nu poate consta la nesfarsit doar din vizitele lui in concediu, totusi el nu pare sa aiba vreo idee concreta despre cum ar putea relatia noasta sa fie ceva mai mult in viitor. Spune doar ca isi doreste sa fie cu mine aici in Romania sau acolo in USA dar nu are nici un plan concret, nici o idee..
Prin urmare sunt confuza si nu stiu ce sa fac pe viitor.. Sa strang bani si sa incerc sa ma mut eu acolo la un moment dat? Recunosc ca nu m-am gandit sa traiesc toata viata in Romania si USA ar fi o optiune de viitor..
Sau sa o mai lalali asa pana constat suta la suta ca relatia noastra nu are nici un viitor si de abia atunci sa ii dau papucii.. ?

Hai sa fim seriosi. Nu ai motiv sa ii dai mersul ? :lol: Tu singurica ai spus deja motivele pentru care ar trebui sa ii mersul iar motivul concret si la obiect este ca nu te vezi impreuna cu el. El spune ca te iubeste si vrea sa locuiti impreuna iar tu esti interesata de el  strict financiar.
Nu ai nevoie sa faci plati anticipate la credit. Cand ai cumparat apartamentul nu ai facut-o in baza a cat o sa-ti trimita el nu-i asa? Platesti anticipat pentru ca ai gasit prostul care sa te ajute sa o faci si atata timp cat esti constienta ca profiti de el si nu te trezeste constiinta noaptea , cred ca esti safe.
Confuza nu cred ca esti , cred ca preferi sa crezi ca esti confuza ca asa te simti mai putin vinovata ca stii ca-l duci cu zaharelul pana iti platesti creditul.

Nu mai tin minte ce varsta ai spus ca ai dar e greu de crezut ca americanul e singurul barbat din viata ta. Ca esti singura femeie din viata lui nu e greu de crezut deloc. La cum l-ai descris , e greu de crezut ca l-ai primit sub acoperisul tau.

Revenind la problema ta cea mai buna solutie e sa te muti aici. Iti inchiriezi apartamentul si o sa ai in venit lunar de acolo asa ca nu trebuie sa te intretina prea mult plus ca tu stii deja engleza si-ti va fi usor sa iti gasesti un job.
Daca tipul locuieste in NY , vinde casa parintilor si va mutati cu totii intr-un stat mai ieftin. Parintii banuiesc ca-s penionari deja asa ca nu va fi problema pentru ei iar el daca a fost in stare sa-si gaseasca job prost platit in NY o sa fie apt sa-si gaseasca un job bine platit  in alta parte.
IN ND , WI ,NC si AZ casele cu 3-4 camere si doua bai jumate se invart cam intre 200 si 300 mii. Chiar mai putin daca nu esti mofturos ca mine.

View PostMarcel_P, on 17 ianuarie 2020 - 13:43, said:


În concluzie, bărbaţii există pe lume pentru ca doamnele să-nveţe de la noi dragostea sinceră, complet dezinteresată. Majoritatea femeilor chiar ne invidiază că putem face asta natural. Posted Image
Glumesti nu ? :D

View Postgiuliani, on 17 ianuarie 2020 - 12:15, said:


Ea nu vrea sa il sustina pe el in RO, dar ar accepta sa fie sustinuta de american in USA.
Adica totul e intr-o directie.

Trebuie sa fie sustinuta aici. Daca nu dovestete americanul ca o poate sustine, nu are cum sa vina aici.

View Postepetroiu, on 17 ianuarie 2020 - 11:14, said:



In general un barbat, daca nu simte nimic pentru o femeie, ii arata asta foarte clar. Nu o tine agatata de el.

Tu ai idee cati masculi cunosc care nu au nici un plan de viitor cu femeile dar le tin de vorba ca-s bune de incalzit patul din cand in cand ? :lol:
Il intreb pe unu de ce dracu nu-i da papucii iar raspunsul e ca el ce face daca are chef de futut si gagica-sa nu e disponibila ? Diferenta dintre ea si barbatii de genu asta este ca ea macar ii ofera suport moral si sex cand vine in tara. Voi duceti femeile cu zaharelu sentimental asa ca hai sa nu dam vina numa' pe femei te rog.

#224
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Moderati limbajul, nu suntem pe SL aici!

#225
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostRamina_1, on 29 iulie 2019 - 01:06, said:

N-am fost niciodata in USA, cum sa ma duc fara viza?
Cu viza de turist? poti merge si tu 2 sapt la 6 luni sa vezi daca iti place USA, care numai cea din filmele anilor 90-2000 nu este; vezi daca are curaj sa te prezinte alor lui, sa oficializeze relatia, daca tot vorbiti de casatorie.
Vad ca stii de controalele pt viza, ce sanse crezi ca ai sa treci de ele?

Si apropo, ai putin peste 30, corpul se modifica considerabil o data la 8 ani, daca nu te hotarsti mai repede, mai tarziu nu stiu cati o sa se mai uite la tine, pt ca imaginea zvelta se duce cu timpul; timp care se duce cu vise la o viza intr-o tara care stii cum e doar din filme, really? In loc sa  traiesti viata si sa te bucuri de ea cu cineva aproape.

Nu ai spus, vorbiti zilnic, aveti macar o comunicare eficienta, suport moral?

Cu intalniri la 6 luni rupi Tinderu si ii spui pa din mers, te duc romanasii mioritici in SUA daca cauti mai bine si stii sa ceri.

Daca te luai cu un localnic, te ajuta cu creditul, era deja terminat si va faceati alte planuri; dar batman batman Posted Image
Am un amic, mai scund cei drept, corporatist pe picioarele lui, nu gaseste cu cine sa se ia, nah, ce sai faci, daca nu are viza saracu; iar altii pierd timpu cu tataia, ciudate vremuri.

Mereu m-am intrebat, ce poti discuta cu cineva cand diferenta e de peste un deceniu? Pt ca practic provii din alte timpuri, alte repere, alta mentalitate, ce liant comun poti gasi? Atentie, ma refer la oameni obisnuiti, de rand,  nu la varfuri sau personalitatile puternice.

for all
O fosta vecina chiriasa care sa mutat, fata toata ziua acasa, super aranjata, vecinu spunea ca o auzea noaptea pe tocuri pe scari, nah, duplexuri prost izolate. Posted Image
Vorbise cu un australian si era vb sa se casatoreasca, a fost in Australia sa verifice mama mare produsul, a mirosit-o de la o posta, a venit fata acasa singurica, a mai troncanit scarile o vreme si sa mutat la casa ei.
Nu fac nici o aluzie, doar spun ca la o casatorie mai sunt si alte persoane implicate care trebuie luate in considerare.

Edited by Zyx, 17 February 2020 - 17:43.


#226
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Buna ziua,
Ca sa nu scriu si mai kilometric decat am de gand deja o sa pun pentru context acest link, aici practic scriu update si problema prezenta pentru 2022.


https://forum.softpe...ile/page__st__0


Deci am treminat de platit creditul + actele de incheiere cu totul prin august 2020. Bun! De atunci si pana recent in decembrie 2021 relatia intre mine si americanul de 55 de ani (eu tocmai am implinit am 35 de ani) a trecut la stadiul in care eu odata scapata de credit am devenit mai relaxata si el imi achita mare parte din cheltuileli sau poate pur si simplu eu m-am simtit libera sa cheltui mai mult, el mi-a dat 2 carduri de credit pentru cumparaturi, nu exagerez cu cheltuilelile dar pot sa spun ca am fost mult mai relaxata financiar.

Si deci am zis pana in decembrie 2021 pentru ca atunci l-a lovit tragedia: Cumva amandoi parintii lui au ajuns in spital si tatal lui a murit la varsta de 80 de ani. El in loc sa isi suspende calatoria macar de data asta se ocupe de inmormantare si de tot ce mai trebuie el a venit la mine in Romania, desi eu i-am zis ca ar fi mai indicat sa stea acolo de data asta sa se ocupe de inmormantare. Dar a zis ca daca nu vine innebuneste acolo, prin urmare a venit si de inmormantare si restul s-a ocupat sora sa.

Problema e ca parintii lui inca mai au ipoteca pe casa in care locuieste, intr-o suburbie din New York, mi-a zis ca au facut ceva numit "reverse mortgage" si acum casa trebuie vanduta, dati bani la banca si diferenta de bani ramasa ii va reveni mamei lui de 79 de ani care inca se mai afla la recuparare acum in prezent iar el trebuie sa isi gaseasca un loc unde sa locuiasca.

Din ce mi-a zis - mama lui va fi preluata de sora lui cu tot cu diferenta de bani ramasa pentru a achita cheltuielile aferente cu ingrijirile de care aceasta are nevoie la batranete si cum aceasta are o durata de viata cam cu 10-15 ani mai mare - pana cand aceasta va muri va papa toti banii, de fapt nici nu se stie daca o sa-i ajunga pentru cat mai traieste la ce costuri sunt acolo si lui nu-i va mai ramane nimic de impartit cu sora sa. Sora sa este casatorita si sta de asemenea cu chirie. Acum sora sa cu sotul ei isi cauta apartament mai mare ca sa o preia pe masa.

Si de abia acum incepe adevarata problema: El, americanul, spune ca trece prin cea mai groaznica perioada din viata lui, nu pentru ca ar fi prea indurerat ca i-a murit tatal ci din cauza ca trebuie sa vanda casa si nu stie ce o sa faca mai departe, recunoaste ce a fost confortabil pana la varsta asta, ca ar fi trebuit sa faca ceva pana la anii lui, dar nu a facut, etc. A facut atacuri de panica si crize de anxietate mai urate ca niciodata. S-a certat de mai multe ori cu sora sa si cu sotul acesteia la telefon in timpul cat a stat la mine,  ca ea are acoperis deasupra capului dar el nu are, ca e pe cale sa devina homeless, ca sta acolo de zeci de ani, ca nu stie ce o sa faca, plange ca un copil si eu nu stiu cum sa gestionez o asemenea persoana nu sunt psihiatru.

Dar i-am propus sa incetam relatia noasta pentru moment, sa nu-i mai cheltui banii de pe cardurile de credit, sa ii dau cardurile inapoi, oricum nu ma mai simt ok sa ii cheltui banii cand el se afla intr-o asemenea situatie si s-a enervat, a inceput sa isi dea palme in cap si sa planga.
Imi spune ca si daca nu mi-ar da mie bani tot nu si-ar permite chirie acolo in acea zona. I-am sugerat sa incerce sa isi faca rate ca eu nu mai am nevoie de bani de la el, sa isi caute job mai bine platit, chirie cu colegi de apartament sau sa se mute intr-un stat mai ieftin. Eu oricum nu o sa mai cheltui de pe cardurile lui chiar daca nu a vrut sa le ia inapoi.


Dar el refuza orice alta optiune si ma preseaza pe mine sa se mute la mine in Romania. Zice ca in orice alt scenariu el doar va sta acolo si va avea rutina munca - locuinta, fara mine. De data asta m-a presat mai mult ca niciodata. Ca sa scap de gura lui i-am sugerat ca o posibila idee ar fi sa incercam un an de zile si el a luat-o de buna si s-a calmat temporar. Dar in dimineata asta inainte sa plece inapoi in USA a inceput din nou si a intrat iar in stare de anxietate. Vrea neaparat un raspuns: Da sau Nu.

Dar eu ma simt terifiata si coplesita si nu stiu ce sa fac .. asta presupune sa renunte la jobul pe care il are acolo, sa isi vanda masina si sa se mute la mine in Romania doar cu hainele si fara un plan concret.

El imi spune ca nu isi poate face planuri concrete in Romania daca nu sta aici dar daca voi accepta va avea bani din ce sa se intretina o perioada si ca in anul respectiv (daca accept intr-un final) va lua cursuri de romana si va incerca sa isi gaseasca un job aici.

Eu pe de o parte ma gandesc ca pentru toti banii pe care mi i-a dat sa il tin un an, pe de alta parte ma gandesc daca pana la anii asta nu a facut nimic in USA atunci ce sanse are in Romania? Daca nu merge dupa 1 an ce se va intampla? Il voi da pur si simplu afara si se va duce in USA sa fie homeless acolo?

Deci sunt terminata de cand mi-am dat seama ca vorbeste serios plus totate crizele de panica si anxietate pe care le face. Nu ma indur sa ii dau pur si simplu papucii dar ma simt depasita de situatie.

In mintea mea situatia arata ca si cum ma voi pricopsi cu inca o persoana care nu are unde sa stea pe langa cei din familia mea care sunt din chirie in chirie.

Va multumesc anticipat daca aveti orice sfat care m-ar putea ajuta in aceasta situatie delicata.

#227
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Din păcate prietenul tau este un om imatur, un fel de copil in trup de adult, care, deși are 55 de ani a preferat să nu-și asume responsabilități, că altfel până la vârsta asta își găsea un rost și în America, nu locuia cu părinții până la 55 de ani.

Un alt aspect este că problema cu rata neachitata la casa in mod cert este de multă vreme, dar el nu a făcut nimic pentru a achita creditul - deci nu te aștepta că dacă rămâne în România va face mai știu eu ce treabă.

Din punctul meu de vedere relația voastră nu are niciun viitor, ea a mers pentru că va vedeați puțin, însă diferența de vârstă este foarte mare iar lui îi va fi greu să învețe limba română și sa se acomodeze in Romania. Pe de altă parte nu știu în ce domeniu lucrează, dar trebuie sa fie bun in ceea ce face ca la 55 de ani să își găsească loc de muncă, plus că el nu a contribuit la pensie in România, deci va avea o pensie extrem de mica - adică viitorul nu arata bine.

Din cate povestești te-a ajutat cu niste bani, deci părerea mea este că ai o datorie morală față de el, deci eu cred că o vreme ar trebui să îl ajuți însă strict că relație nu aveți niciun viitor - pur și simplu tu ii vei înlocui pe părinții lui, adică vei avea casa și te vei preocupa de grijile zilnice iar el nu își va asuma nicio responsabilitate.

#228
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Cred ca e timpul sa i tragi un șut in fund ca oricum nu mai are bani sa ti dea cardurile, caută alt prost să l mulgi.

#229
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Matur, imatur, prost, deștept.... Te a ajutat când ai avut nevoie, din punctul meu de vedere îi ești datoare!

#230
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View Postmotofrezeanu, on 16 ianuarie 2022 - 08:22, said:

Cred ca e timpul sa i tragi un șut in fund ca oricum nu mai are bani sa ti dea cardurile, caută alt prost să l mulgi.

da. saraca are o problema mare. nu stie cum sa faca sa nu se mai simta prost ca il arde pe ala de bani

#231
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020
Mda.. eu deschisesem topic separat care desi e update prezinta noua situatie pe care m-am straduit sa o expun cat mai exact dar mi s-a bagat noul topic in acest topic vechi si prin urmare am primit doar un singur sfat folositor Posted Image

In fine.. a ajuns la el in SUA azi de dimineata si am inceput sa vorbim online, i-am zis ca nu se poate muta la mine, ca nu mi se pare un plan sustenabil pe termen lung din motivele descrise in post si ca nu voi mai accepta bani de la el asa ca va trebui sa isi faca alte planuri.

El mi-a spus ca se astepta la asemenea raspuns dar tot incearca sa o dea la intors, imi spune ca daca isi lasa locul de munca va avea in jur de 30 de mii $ din care sa traiasca un an fara sa se puna problema ca va fi o povara pentru mine si ca intre timp va face cursuri de romana si va incerca sa isi gaseasca un loc de munca (vrea job de birou) dar mie NU mi se pare un plan sustenabil pe termen lung deloc. Aceia sunt bani de care va trebui sa beneficieze dupa ce iese la pensie in mod normal dar mai are vreo 10 ani pana atunci.

Imi spune ca trebuie sa tinem legatura in continuare dar ca daca isi va inchiria ceva acolo nu crede ca isi va mai permite sa vina sa ma viziteze in Romania poate doar o data pe an si mi-a zis ca ar prefera iarna pentru ca atunci e si ziua mea si m-a intrebat daca sunt de acord chiar daca nu voi mai lua bani de la el si eu am acceptat pentru ca sunt ingrijorata pentru el, este intr-o continua criza de panica si de anxietate.

Dar in continuare as avea nevoie de ceva sfaturi. Merci.

#232
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
De ce nu vrei tu să-ți trăiești viața, în loc de chestia asta cu acest semipartener de peste mări și țări?

Bine, e tardivă întrebarea, dar, cum nu ai intrat în chestie la sfaturile altora, de ieșit tot la fel trebuie să ieși.

#233
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Ramina dar nu ne-ai spus ,ai terminat creditul la apartament??

#234
_Ramina_

_Ramina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2020

View Postmotofrezeanu, on 17 ianuarie 2022 - 05:07, said:

Ramina dar nu ne-ai spus ,ai terminat creditul la apartament??

Da..

View Post_Ramina_, on 15 ianuarie 2022 - 14:05, said:

am treminat de platit creditul + actele de incheiere cu totul prin august 2020.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate