Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Relatie la distanta si problema cu concediile

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#1
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
Buna tuturor, sunt o tipa, am un credit imobiliar de platit pentru apartamentul in care locuiesc, lucrez freelancer si castigurile mele sunt peste medie dar in functie de cat de mult timp muncesc, nu am castig fix si nici concediu platit.
Pe plan personal sunt intr-un fel de relatie la distanta cu un tip strain si am o mare problema cu el atunci cand vine in concediile de vara si de iarna la mine: Problema e ca niciodata nu ma intreaba daca e ok si pentru mine sa vina cand vine si sa stea cat sta, isi alege el singur cand sa vina si cat sa stea. Acum tocmai a plecat dupa 2 saptamani dar in decembrie vrea sa vina si sa stea vreo 20 de zile, deci aproape o luna si eu nu-mi permit sa-mi iau atata liber!! Efectiv ma tine din treaba si incep sa ma simt depasita de situatie pentru ca atunci cand e la mine nu pot sa fac aproape nimic din ce fac de obicei, nu am intimitate deloc, el vrea iesiri, plimbat prim mall-uri, prin restaurante, etc, iar eu nu am timp si chef de asa ceva. Eu daca am nevoie de liber imi iau 2-3 zile dar 2-3 saptamani mi se pare prea mult liber cand am credit cat casa poporului.
De cand  a inceput sa vina, de acum cativa ani, vine efectiv intr-una atat vara cat si iarna, iar eu vreau, nu vreau, trebuie sa-mi iau concediu cand vine el. Inainte cand eram angajata trebuia sa cer concediu de la job cand venea el, chiar daca nu voiam neaparat sa-mi iau concediu si nici atunci nu puteam sa imi iau atatea zile de concediu cate statea el la mine.
El ma ajuta cu bani dar sume mici, nu ma pot baza pe ce imi da el si cat sta la mine pierd destul de multi bani din cauza faptului ca nu pot sa lucrez. Nu mi-a dat niciodata o suma mare sa inteleg si eu ceva din ea, sa platesc anticipat un an din credit de ex. desi si-ar permite, zice ca sunt o gramada de bani. Simt ca ma lalai la nesfarsit sa termin de platit acest credit si faptul ca el ma tine din treaba face ca asta sa para ca dureaza si mai mult. El nu ma intelege, locuieste cu parintii lui si nu plateste nimic, nici chirie nici rata.
Cand ne-am cunoscut eu nu aveam acest credit, locuiam cu chirie si castigam salariu mediu din jobul la care eram angajata, cu mult sub ce castig ca freelancer, prin urmare mi se parea ok sa o ard asa boem cu el cand venea la mine. Dar acum prioritatile mi s-au schimbat si el asta nu intelege sub nici o forma, ba chiar sta mai mult decat statea inainte, probabil presupunand ca acum eu fiind freelancer imi pot lua libere fara numar.
Cand e la mine, desi nu am chef, il iau sa iesim mai mult ca sa-l nu il tin numai in casa pe canapea la TV, chiar daca zice el ca e ok sa lucrez cand e la mine. Am lucrat la inceputul acestui concediu de vara doua zile cand el era deja la mine si a umblat numai suparat prin casa de mi-a stricat si mie dispozitia. Cand umblu cu el brambura prin mall-uri si prin parcuri simt ca pierd timpul, sincer.
Ne-am certat foarte mult pe tema asta, cand ii zic ceva in legatura cu asta se supara si zice ca mai bine nu mai vine deloc, o tine una si buna pe a lui : Nu ma vrei cu tine. Nu ma vrei prin preajma ta. Nu ma iubesti, etc. Dar nu se gandeste ca eu pierd bani de care am mare nevoie... Isi ia bilet pentru urmatoarea venire chiar si cu 10 luni de zile inainte (deci aproape cu un an inainte) si gaseste motiv ca deja a cheltuit o gramada pe bilet. Acum cand  a fost la mine vara asta deja avea luat bilet pentru decembrie inca din martie.
L-am intrebat aseara daca in iarna ar putea sa vina in ianuarie in loc de decembrie ca mi-ar place sa lucrez toata luna decembrie deoarece in domeniul in care activez merge foarte bine in decembrie si cam pe atunci voi fi pe ultima suta de metri cu plata creditului, si s-a suparat. Ca ce, mai bine nu mai vine deloc, ca stie ca nu il vreau, ca deja are bilet, ca are zile libere extra de la job fiind sarbatorile de iarna, etc. Face o drama din faptul ca i-am cerut sa vina macar de data asta cu 2 saptamani mai tarziu.
Din pacate nu stiu cum sa gestionez aceasta situatie cu el si daca aveti orice sfat sau parere despre ce si cum as putea face fara sa-i dau neaparat papucii, macar sa-l fac sa stea mai putin gen doar 1 saptamana sau sa vina doar o data pe an, apreciez si va multumesc.

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci tu vrei bani mai mulți de la el contra disponibilitate din partea ta? sau ce vrei?
dai papucii daca nu ți convine

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Ramina_1, on 20 iulie 2019 - 08:31, said:

Buna tuturor, sunt o tipa, am un credit imobiliar de platit pentru apartamentul in care locuiesc, lucrez freelancer si castigurile mele sunt peste medie dar in functie de cat de mult timp muncesc, nu am castig fix si nici concediu platit.
Cui crezi că-i pasă cu ce te ocupi tu?
Iar referitor la problema ta, tu ești singura care poate face ceva, deci sfaturi cauți?

Edited by althea, 20 July 2019 - 09:45.
citat + răspuns la mesaj sters


#4
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Omu te plateste, crede ca esti proprietatea lui de aia se comporta cum se comporta.Negociaza mai bine data viitoare.
Mare grija cu strainii in "relatiile la distanta" ca daca ii ceri bani si nu ii utilizezi pentru ceea ce i\ai solicitat o sa te trezesti cu ditamai plangerea de inselaciune.

Edited by Freak404, 20 July 2019 - 09:01.


#5
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019

 ericmario, on 20 iulie 2019 - 08:52, said:

Cui crezi că-i pasă cu ce te ocupi tu?
Iar referitor la problema ta, tu ești singura care poate face ceva, deci sfaturi cauți?

Nimanui.. doar ca e legat de problema expusa, faptul ca am de platit un credit si ca, castigurile mele depind de cat de mult lucrez

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
citit pe sarite,dar mi-a sarit destul de rapid textul ”nu da destul”
obliga-l da dea

#7
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019
Caut sfaturi despre cum sa-l fac sa stea mai putin gen doar 1 saptamana sau sa vina doar o data pe an, dupa cum am scris la sfarsitul postului. Multumesc.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Îl iubești? Dacă nu, dă i papucii.

#9
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 MembruAnonim, on 20 iulie 2019 - 09:03, said:

Îl iubești? Dacă nu, dă i papucii.
Eram sigur ca o sa vina cineva cu stupizitati din astea, fata e pe bani si tu vii cu iubire. Posted Image
Ea vrea sa primeasca aceeasi renta dar pe productie mai mica.

Edited by Freak404, 20 July 2019 - 09:06.


#10
Ramina_1

Ramina_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.07.2019

 ceanu1980, on 20 iulie 2019 - 09:01, said:

citit pe sarite,dar mi-a sarit destul de rapid textul ”nu da destul”
obliga-l da dea
N-am cum sa-l oblig, zice ca n-are, zice ca sunt o gramada de bani, el si la 2, 3 sute de euro zice ca sunt o gramada de bani, inteleg, dar problema este ca nici eu nu pot lucra sa fac bani deoarece vine pe capul meu si ma tine din treaba. Nu stiu cum s-o scot la capat cu el, am incercat si cu cearta si cu vorba buna, etc.

Si nu, nu e videochat, am un mic srl de organizare evenimente Posted Image

Edited by Ramina_1, 20 July 2019 - 09:09.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Freak404, on 20 iulie 2019 - 09:06, said:


Eram sigur ca o sa vina cineva cu stupizitati din astea, fata e pe bani si tu vii cu iubire. Posted Image
Ea vrea sa primeasca aceeasi renta dar pe productie mai mica.

Bine. :lol: Să i ceară bani. Dacă nu vrea să i dea, la gară cu el! :D

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci îi zgârcit.. :roflmaofast:

#13
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008

 Freak404, on 20 iulie 2019 - 09:06, said:

Eram sigur ca o sa vina cineva cu stupizitati din astea, fata e pe bani si tu vii cu iubire. Posted Image
Ea vrea sa primeasca aceeasi renta dar pe productie mai mica.
metehne de moderator (fara suparare),tre sa acorde o sansa cel putin si la troleala

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
din carnatul pe care l-am citit, eu am inteles ca tu faci videochat si ai vrea un strainez care sa-ti plateasca ratele.

#15
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 laffin, on 20 iulie 2019 - 09:12, said:

din carnatul pe care l-am citit, eu am inteles ca tu faci videochat si ai vrea un strainez care sa-ti plateasca ratele.
Are unu, dar vrea sa presteze mai putin pe aceeasi bani.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Buna tuturor, sunt o tipa, am un credit imobiliar de platit pentru apartamentul in care locuiesc, lucrez freelancer si castigurile mele sunt peste medie dar in functie de cat de mult timp muncesc, nu am castig fix si nici concediu platit.
Pe plan personal sunt intr-un fel de relatie la distanta cu un tip strain si am o mare problema cu el atunci cand vine in concediile de vara si de iarna la mine: Problema e ca niciodata nu ma intreaba daca e ok si pentru mine sa vina cand vine si sa stea cat sta, isi alege el singur cand sa vina si cat sa stea. Acum tocmai a plecat dupa 2 saptamani dar in decembrie vrea sa vina si sa stea vreo 20 de zile, deci aproape o luna si eu nu-mi permit sa-mi iau atata liber!! Efectiv ma tine din treaba si incep sa ma simt depasita de situatie pentru ca atunci cand e la mine nu pot sa fac aproape nimic din ce fac de obicei, nu am intimitate deloc, el vrea iesiri, plimbat prim mall-uri, prin restaurante, etc, iar eu nu am timp si chef de asa ceva. Eu daca am nevoie de liber imi iau 2-3 zile dar 2-3 saptamani mi se pare prea mult liber cand am credit cat casa poporului.
Si de ce mai accepti "relatia la distanta" sa te vezi "din an in paste"?
Daca tot iei concediu de ce nu plecati undeva ?

#17
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Ramina_1, on 20 iulie 2019 - 09:02, said:

Caut sfaturi despre cum sa-l fac sa stea mai putin gen doar 1 saptamana sau sa vina doar o data pe an, dupa cum am scris la sfarsitul postului. Multumesc.

Daca el nu intelege ceea ce ai tu nevoie si ce inseamna timpul liber pentru tine, eu presupun ca nu pare interesat de tine. Prin vacanta in Romania el sigur tinteste altceva. Si.... iar nu pot sa inteleg ce fel de relatie aveti daca doresti sa vina o data pe an la tine.... Te-ai obisnuit deja singura, ce rost mai are sa aveti o astfel de relatie daca te deranjeaza?

#18
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

 Ramina_1, on 20 iulie 2019 - 09:06, said:

Si nu, nu e videochat, am un mic srl de organizare evenimente
Ce fel de evenimente?
Ca nota personala, e in regula sa faci videochat.

Edited by Freak404, 20 July 2019 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate