Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1830 replies to this topic

#829
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009
Încearcă și aici
https://webihlaltaki...falar/Sorgulama

In mod normal, după ce dai căutare după numărul mașinii ar trebui sa îți apară restanțele avute pe  fiecare sector de autostradă.
Bifezi sectorul restant și plătești.

Edited by eumorocanosul, 24 September 2021 - 05:29.


#830
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
merci @eumorocanosul. am incercat si acolo. dar din cate am observat, doar autostrazile de stat se pot plati din acea platforma. pentru cele private, te trimite pe website-ul fiecarei autostrazi in parte.

Attached File  autostrada_tr_4tl.png   337.9K   19 downloads

#831
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

 N4S, on 24 septembrie 2021 - 05:38, said:

merci @eumorocanosul. am incercat si acolo. dar din cate am observat, doar autostrazile de stat se pot plati din acea platforma. pentru cele private, te trimite pe website-ul fiecarei autostrazi in parte.

autostrada_tr_4tl.png

Cred ca problema e următoarea :valoarea prea mica ce o ai de plata. E posibil următorul lucru :valoarea comisionului pe care îl au de plata pentru această încasare de 4 lire sa mai mare decât suma ce o au de încasat.

#832
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 N4S, on 23 septembrie 2021 - 18:08, said:

Deci am incercat plata pentru O-7 pe website-urile https://www.avrupaot...sletmesi.com/en si https://www.anadoluo...sletmesi.com/en cat si incarcat card-ul HGS pe https://hgs.pttavm.com/sorgula cu aproape toate card-urile pe care le am in dotare. Nu vrea si basta!

Am incercat cu: ING, Banca Transilvania, Libra, Orange Money, Revolut, TransferWise, iCard, BlackCatCard, N26...

Le-am dat email, le-am scris si pe twitter. Nu pot sa ii rog cu bani. Daca nu vor sa dea drumul la platile cu card-uri internationale, sa fie sanatosi. Toate autostrazile din turcia le-am platit cu card-ul atat online cat si offline, doar ei fac figuri la card-uri.

Raspunsul lor pe Twitter a fost urmatorul:

autostrada_tr.png
salut , acum am  vazut mesajul  tau,  am respuns,  daca  nu ai  rezolvat deja  vorbim la  tlf/whataspp

#833
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Am scapat si de datoria de 4 lire de pe O-7.

Multumesc mult @oztan, un om de nota 20.

#834
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 N4S, on 28 septembrie 2021 - 12:31, said:

Am scapat si de datoria de 4 lire de pe O-7.

Multumesc mult @oztan, un om de nota 20.
Numai 20 ?  asteptam macar   o nota de 40  :)

Ps: cu mare placere , no sa fiim sanatos  restul rezolva ..

#835
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007
Salut
In urma cu cativa ani actualizarea contului se facea cu intarziere, nu mi-am notat fiecare trecere. La iesire din Turcia aveam pe HGS cam 10 lire, am avut si ultimul semafor verde cum ca ar fi ok si suma de plata undeva sub 3 lire, eram convins ca am sufucient credit dar dupa cateva zile m-am trezit ca eram pe minus cu aprox 7 lire. Atunci a inceput distractia, am incercat sa incarc online de pe o gramada de carduri(debit, credit, BT, Alphabank, in acea vreme Bancpost, etc.) dar fara rezultat, imi dadea eroare... nu trecea de verificarea 3D.
Am incercat sa le explic si sa-mi de-a o solutie pentru ca voiam sa platesc dar ei o tineau pe a lor... sa platesc online...evident ca m-am trezit cu amenda in contul HGS...
culmea, amenda am putut-o plati cu primul card cu care am incercat.
Anul urmator am intrat o data doar pana la Istabul dar nu am mai folosit autostrazile lor si nici nu am mai fost curios anii urmatori sa ii vizitez, desi era in program...
Acum se poate incarca HGS-ul online din Romania cu card emis de bancile romanesti?
Ei aveau unele restrictii, de ex nu puteai face rezervare in Turcia pe Booking accesand site-ul booking de pe teritoriul Turciei.

#836
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

 N4S, on 23 septembrie 2021 - 18:08, said:

Deci am incercat plata pentru O-7 pe website-urile https://www.avrupaot...sletmesi.com/en si https://www.anadoluo...sletmesi.com/en cat si incarcat card-ul HGS pe https://hgs.pttavm.com/sorgula cu aproape toate card-urile pe care le am in dotare. Nu vrea si basta!

Am incercat cu: ING, Banca Transilvania, Libra, Orange Money, Revolut, TransferWise, iCard, BlackCatCard, N26...

Le-am dat email, le-am scris si pe twitter. Nu pot sa ii rog cu bani. Daca nu vor sa dea drumul la platile cu card-uri internationale, sa fie sanatosi. Toate autostrazile din turcia le-am platit cu card-ul atat online cat si offline, doar ei fac figuri la card-uri.

Raspunsul lor pe Twitter a fost urmatorul:

autostrada_tr.png

Asta am patit si eu in trecut, concluzia mea e ca vor sa incarci cat mai mult HGS-ul cu credit si sa dea amenzi... si acum se actualizeaza cu intarziere(2-3 zile) creditul?
La mine rezultatul a fost ca le-am platit 60 lire si apoi i-am evitat Posted Image
E mica suma dar din princiiu nu agreez aceste situatii

Edited by nelu73, 02 October 2021 - 08:45.


#837
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007

 nelu73, on 01 octombrie 2021 - 12:51, said:

Salut
In urma cu cativa ani actualizarea contului se facea cu intarziere, nu mi-am notat fiecare trecere. ...
Acum se poate incarca HGS-ul online din Romania cu card emis de bancile romanesti?
Ei aveau unele restrictii, de ex nu puteai face rezervare in Turcia pe Booking accesand site-ul booking de pe teritoriul Turciei.

Si acum la unele porti se face greu actualizarea platii. Cel mai des cand treci prin portile HGS/OGS. Cel mai sigura incarcare ramane PTT-ul lor. Online, dupa spusele colegilor, doar fizic in Turcia ... cauza IP turc. Sau ajutor de la colegul nostru @Oztan.
Cu booking ..... sigur nu merge pt hotelurile turcesti.

#838
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 nelu73, on 01 octombrie 2021 - 12:51, said:


Acum se poate incarca HGS-ul online din Romania cu card emis de bancile romanesti?


Din pacate nu ... trebuie  un card turcesc ,  Vorbim prin  msg privat pentru  detaile

#839
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 07.01.2007

 marian.bazavan, on 03 octombrie 2021 - 08:29, said:

Cu booking ..... sigur nu merge pt hotelurile turcesti.

O mica precizare,nu merge cand esti in Turcia ,din Europa merge.

#840
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

 oztan, on 03 octombrie 2021 - 09:10, said:

Din pacate nu ... trebuie  un card turcesc ,  Vorbim prin  msg privat pentru  detaile

Merci mult, a fost demult, am platit amenda, nu a fost o suma mare, nici nu stiu daca mai e valabil contul HGS
O zi buna

Edited by nelu73, 04 October 2021 - 19:36.


#841
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Contul HGS este valabil... pana il inchizi tu...

#842
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 piciul, on 04 octombrie 2021 - 04:34, said:

O mica precizare,nu merge cand esti in Turcia ,din Europa merge.
Sau din Turcia prin VPN cu server de Romania / Europa. Eu avea rezervata doar prima noapte si asa am facut restul rezervarilor pentru urmatoarele 8 nopti.

Atentie totusi la VPN, pentru ca cele populare sunt blocate. Eu am reusit cu NordVPN (doar protocol NordLinx) si un VPN facut de un prieten pe routerul propriu din Romania.

Edited by N4S, 05 October 2021 - 00:22.


#843
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

 marian.bazavan, on 03 octombrie 2021 - 08:29, said:


Si acum la unele porti se face greu actualizarea platii. Cel mai des cand treci prin portile HGS/OGS. Cel mai sigura incarcare ramane PTT-ul lor. Online, dupa spusele colegilor, doar fizic in Turcia ... cauza IP turc. Sau ajutor de la colegul nostru @Oztan.
Cu booking ..... sigur nu merge pt hotelurile turcesti.

Chiar daca e doar IP-ul, un proxy nu cred ca e o solutie sigura pentru plati Posted Image

#844
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Na, alta belea. Mi s-a mai inregistrat o trecere de 4,50 lire, si cu penalitate de 5x, pentru ca ar fi fost deadline pana pe 27.09.2021.

Culmea este ca pe 28.09.2021 mi-a incarcat @oztan HGS-ul cu 10 lire pentru acea datorie de 4 lire mentionata anterior aici pe topic. Tot atunci, pe 28.09 am facut atat eu cat si @oztan verificare pe https://webihlaltaki...falar/Sorgulama si nu aparea nici o datorie. Mi se pare bataie de joc sa afisezi datoria dupa ce i-a trecut termenul de plata.

Plus ca eu nu am trecut niciodata pe la porti OGS.. doar OGS/HGS acolo unde nu exista alternativa de HGS simplu.

Attached File  hgs.png   682.6K   11 downloads

Edited by N4S, 09 October 2021 - 17:39.


#845
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Din cate inteleg "Güzelbahçe Istasynonu" este pe O32 Izmir - Cesme si este statie de intrare pe sectorul de drum cu plata, si este sub forma de portal cu citire in sistem "free flow" unde nu exista diferente inte OGS si HGS (ca locuri de trecere...).
N-are importanta ca scrie OGS sau HGS, ca nu te penalizeaza pentru asta, dar este ...condamnabil ca a aparut dupa perioada de gratie.... Dar avand in vedere ca este autostrada administrata de stat... aici se stie ca trecerile apar cu intarziere.....
Nu mai stiu daca ai cont pe https://hgsmusteri.ptt.gov.tr.... Aici ai fi putut vedea trecerile, care apar instant dar si retragerile din cont, care nu totdeauna se fac imediat (mai ales la alea de stat). Assta vezi la "Bakiye hareketleri" - " Balance transactions"

AÇIKLAMA: KGM GEÇİŞ ÜCRETİ
GİRİŞ: MERSİN ALIN (18/08/2021 12:30:48)
ÇIKIŞ: ADANA BATI ALIN (18/08/2021 12:55:12)
TARİH: 20/08/2021 22:20:44

Asta e un exemplu de la mine... incasarea pe 20 aug, trecere e 18 aug....

#846
Gibi03

Gibi03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2008

 misugaby, on 13 septembrie 2021 - 22:27, said:

Eu nu am putut sa trec  banii ramasi(26 lire) de pe un HGS pe celalalt.Le-am spus la posta ,ca am mai fost in Turcia cu alta masina  si si alt pasaport,si i-am rugat sa transfere .Nu se poate .Am intrebat ,ce se intimpla cu banii ramasi.Au spus ca sint "lost,kaput"Nu era o suma mare ,dar la atitia turisti se aduna .
In legatura cu amenda de care vorbeam ,mai sus in topic,astept sa vad ce se intimpla.Nevasta zicea ca poate ar trebui sa o platesc.Sint curios daca ii vine la proprietarul masinii vreo instiintare de amenda .Poate o sa aiba surpriza in viitor,daca o inchiriaza la cineva care merge in Turcia.
Pe 30.09.2021 intr-un oficiu PTT de la intrarea pe autostada  dinspre vama Edirne, am transferat suma de 50 lire ramasa pe o masina de acum 2 ani pe care am vandut-o, pe actuala masina. Adevarat ca aveam acelasi pasaport. Inainte de plecare in cusul lunii septembrie am trimis zeci de email-uri la HGS, etc, cu copii dupa pasaport si certif de inmatriculare a masinii actuale, dar degeaba.
Functionarul de la Ptt a fost amabil si a facut transferul, doar ca a solicitat minim 100 lire pt noua masina. 12,5 lire este autocolantul; 18,5 lire autostrada Edirne -Istanbul.

Edited by Gibi03, 11 October 2021 - 10:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate