Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#865
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
@Oztan, o intrebare de 100 puncte ... daca am gasit pe acel site ca am o amenda plus penalizari, eu ce platesc? Toata suma? Numai amenda? Sau pot beneficia de acea reducere de 25%? Specific ca nici anul trecut la vama si nici anul acesta nu mi-au zis nimic si nici nu am fost instiintat oficial. Multumesc anicipat ...

#866
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postmarian.bazavan, on 20 octombrie 2021 - 08:05, said:

@Oztan, o intrebare de 100 puncte ... daca am gasit pe acel site ca am o amenda plus penalizari, eu ce platesc? Toata suma? Numai amenda? Sau pot beneficia de acea reducere de 25%? Specific ca nici anul trecut la vama si nici anul acesta nu mi-au zis nimic si nici nu am fost instiintat oficial. Multumesc anicipat ...

Idea  este ;  daca  ai primit o amenda cu data  de  azi ,  in 15  zile poti sa platesti % 25 mai putin , Daca a  trecut 15  zile  trebuie sa  platesti ce scrie in PV ,
Anul trecut nu  verifcat in iesire  vama  TR,   anul aceasta a inceput distractie,
Nu este  vorba da instiintat oficial , pentru strain nu are cum ... dupa  data  PV,   ai  15  zile,  dupa cea % 100 plata

#867
danut1971

danut1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

View Postoztan, on 20 octombrie 2021 - 20:12, said:


Idea  este ;  daca  ai primit o amenda cu data  de  azi ,  in 15  zile poti sa platesti % 25 mai putin , Daca a  trecut 15  zile  trebuie sa  platesti ce scrie in PV ,
Anul trecut nu  verifcat in iesire  vama  TR,   anul aceasta a inceput distractie,
Nu este  vorba da instiintat oficial , pentru strain nu are cum ... dupa  data  PV,   ai  15  zile,  dupa cea % 100 plata
salut, este o tampenie, am verificat si eu nr meu de masina pe site de mai sus si apar cu 6 amenzi in valoare de 405.75 lire care habar nu am de unde, mai mult de atat, cand am iesit din turcia aste fiind pe la inceputul lui iulie la vama m-au pus sa platesc o amenda de 50 euro pe care am platit.o, intrebarea este de unde atatea amenzi

#868
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
La verificarea din vama figuram fara amenzi, dupa 8 luni, sa vezi si sa nu crezi..
La fel cu OGS-ul, si avand suficiente fonduri in cont, timp de aproape 7 luni am figurat cu amenzi care dispareau si reapareau de la o luna la alta sistematic, acum de aproximativ 7 luni nu mai apar cu nici o amenda OGS. Stiind ca nu sunt dator, nu am platit amenzile, si bine am facut, ...intr-un final s-au sinchisit si au retrar sumele aferente din contul meu OGS, fara ravnita "suparataxa".
Chiar daca sumele asa ziselor amenzi nu sunt mari, ma irita felul in care o fac.
Deocamdata am hotarat sa-mi chieltuituiesc banii in destinatii de vacanta care nu incearca sistematic sa ma convinga sa nu mai revin.

Edited by w140, 25 October 2021 - 23:10.


#869
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Salut, am cumpărat HGS în 2015 cu un pașaport care a expirat pentru o mașină pe care nu o mai dețin și nici sticker-ul nu îl mai am. Contul HGS era făcut cu o adresa de mail care tot așa nu o mai dețin deci nu pot avea acces la el. Pot cumpăra un HGS nou cu pașaport nou pentru mașina care o dețin acum? Sunt aceleași cerințele? PTT, pașaport, certificat de înmatriculare, 150 lire? Mulțumesc.

#870
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Da, se poate.... daca nu aveai vreo suma semnificativa pe vechiul HGS... poti sa uiti de el.... Nu merita efortul de recuperat banii..
Da, aceleasi cerinte... suma minima este 50 YTL ... parca

#871
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Dupa actualizarea aplicatiei HGS, mai puteti vedea soldul, introducând doar numărul masinii? Dacă da, cum?

#872
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
O, da... Nici nu am remarcat ca s-a actualizat aplicatia...
Si s-a actualizat in bine...
Se poate vedea soldul dar si incarcarile anterioare, doar daca te loghezi cu datale folosite si pe pagina web....
Se pot vedea si trecerile pe la portile de taxare....
Din pacate a disparut optiunea de limba engleza... dar si vizualizare sold fara cont....
Si, nu.... nu se poate face incarcare cu card bancar

#873
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Sa înțeleg că ti-ai făcut cont? Nu îți trebuie TC? La ce pagina web te referi?

Edited by raluka286, 21 November 2021 - 22:07.


#874
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Am cont facut de multa vreme, cand aveam alta masina si alt pasaport....  L-am facut pe pagina de web si tin minte ca am trecut seria de pasaport folosita la achizitia HGS...
Asta a fost in 2015... In 2019, cu alta masina si alt pasaport am facut alt HGS...
Si cu ocazia asta am facut si un alt cont pe pagina web https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ unde nu a mai mers cu seria de pasaport.... Daar, din contul vechi, accesat (cu logare) din aplicatia de pe mobil am descoperit un TC Kimlik la datele personale...
Acest TC Kimlik l-am folosit pentru crearea noului cont....

#875
raluka286

raluka286

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.03.2007
Multumesc mult, am reusit sa ma loghez cu contul de pe hgsmusteri. Într-adevăr, e mult mai detaliat prezentat istoricul trecerilor și al incarcarilor anterioare.

#876
vladthepesh

vladthepesh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2016
Salut,

cautam sa vad cum aflu cati bani mai am pe HGS, ca au actualizat aplicatia mobila si nu mai poti vedea soldul si am dat de mesajele de aici, am verificat si am si eu amenda de 489 lire, sa mor daca stiu pt ce este, cica legea 2918.

Intrebarea este, se poate plati la ei, cand dai sa intri in tara, daca mai ajung pe acolo sau trebuie sa plateste de aici : https://ivd.gib.gov....a7098396c74a6f7

#877
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Se poate plati online, pe site-ul respectiv, si cu card-uri non-turcesti.
Cel mai pribabil ai si penalizari la amenda "de baza"

Referitor la lege, cred ca te poate ajuta @oztan...
La intarea in Turcia... nu ter pune sa platesti... sa nu-ti strice sejurul... dar la iesire... cel mai probabil o sa-ti arate directia cate ghiseul de plata..... :)

Edited by danutzu_1069, 29 November 2021 - 20:51.


#878
fideli0

fideli0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.04.2009
Salutare,
Imi cer scuze daca s-a mai postat dar sunt intr-o situatie imbarligata si imi doresc rezolvarea cat mai rapid daca e posibil.
Ideea este urmatoarea...saptamana trecuta am fost cu masina la Istanbul.La intrare in Turcia nu m-am agitat sa iau sticker HGS stiind dintr-o alta deplasare de acum o luna,cu o alta masina,alt sofer, ca am la dispozitie cateva zile pentru achizitionare.Mi-am propus ca la intoarcere sa opresc la punctul de taxare inainte de Edirne sa iau sticker ul si sa platesc ce e de platit.Intamplarea face ca nu am putut face aceasta operatiune pentru ca nu era nimeni acolo,doar o persoana care nu cred ca avea legatura cu PTT si care mi-a spus ca platesc in vama(poate din cauza ca era duminica,nu stiu).
Ideea e ca am ajuns in vama,am trecut bine mersi,nu m-a intrebat nimeni de subiectul asta.
Acum,uitandu-ma pe site unde se verifica daca ai ceva de plata imi apare o suma de 92.5 lire cu penalizari.
Doresc sa platesc,dar nu stiu cum neavand sticker si nefiind inregistrat in baza lor de date.Ma puteti ajuta in acest sens?
Daca nu exista modalitate de plata in sensul asta si nu platesc,care ar fi repercursiunile?
Multumesc.

#879
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Nu patesti nimic, de genul iti vine amenda acasa.
In cel mai rau caz, la urmatoarea vizita in Turcia vei plati si suma aceasta, eventual si ceva penalitati.

#880
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@fideli0, daca ai verificat aici: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
Tot aici poti sa si platesti online...

#881
roby2323

roby2323

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.07.2019
Salutare. Incerc sa imi activez contul pe https://hgsmusteri.ptt.gov.tr cu nr pasaport si adresa mail dar primesc mesajul de mai jos
"Aktivasyon bağlantı adresiniz e-posta adresinize gönderilecektir." L-am pus in google translate si inteleg ca s-ar fi trimis un link pe adresa mea de mail. Totusi nu vad niciun mesaj legat de HGS, nici in inbox nici in spam.. Mai trebuie sa fac altceva?

#882
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Daca ai transmis corect adresa de mail, vine mailu'

Mail vine de la: [email protected]

Edited by danutzu_1069, 03 December 2021 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate