Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#847
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Se pare ca 100 TL e incarcarea impamantenita la acel PTT. Cam toti colegii au avut parte de asa ceva. 100 TL - sa nu se incurce cu rest. :)

#848
nelu73

nelu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 11.01.2007

 N4S, on 09 octombrie 2021 - 17:38, said:

Na, alta belea. Mi s-a mai inregistrat o trecere de 4,50 lire, si cu penalitate de 5x, pentru ca ar fi fost deadline pana pe 27.09.2021.

Culmea este ca pe 28.09.2021 mi-a incarcat @oztan HGS-ul cu 10 lire pentru acea datorie de 4 lire mentionata anterior aici pe topic. Tot atunci, pe 28.09 am facut atat eu cat si @oztan verificare pe https://webihlaltaki...falar/Sorgulama si nu aparea nici o datorie. Mi se pare bataie de joc sa afisezi datoria dupa ce i-a trecut termenul de plata.

Plus ca eu nu am trecut niciodata pe la porti OGS.. doar OGS/HGS acolo unde nu exista alternativa de HGS simplu.

hgs.png

Acest lucru incercam eu sa semnalez, actualizarea nu se face live, te trezesti cu datoarie cand ajungi acasa si nu mai ai posibilitatea sa incarci fara a apela la cunostinte din Turcia Posted Image

#849
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 w140, on 22 septembrie 2021 - 18:29, said:

@stearom, aproximativ in ce perioada (luna, an) banuiesti ca a fost constatata contraventia?, asta doar pentru a intelege in cat timp ai acumulat "dobanda" respectiva.

A doua parte din august 2020.

#850
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
Ceeace inseamna ca se aplica ceva de genul: o dobanda de aprox 1% pe luna dupa o gratiere de aprox 60 zile. Acum, probabil ai aproximativ 110 TL de plata. Tot cam asa iasa calculul si la mine, aproximarea vine din faptul ca nici eu nu stiu data la care a fost constatata (presupusa) contraventie.

Eu zic ca nu merita sa-ti bati capul, nu ai o problema prea mare tinand cont de faptul ca din august 2020 pana acum, ai acumulat o dobanda de aproximativ 10 TL = 1 euro.

Edited by w140, 15 October 2021 - 15:45.


#851
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 nelu73, on 14 octombrie 2021 - 15:26, said:

Acest lucru incercam eu sa semnalez, actualizarea nu se face live, te trezesti cu datoarie cand ajungi acasa si nu mai ai posibilitatea sa incarci fara a apela la cunostinte din Turcia Posted Image
Sau din Romania :)

#852
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 w140, on 15 octombrie 2021 - 15:34, said:

Ceeace inseamna ca se aplica ceva de genul: o dobanda de aprox 1% pe luna dupa o gratiere de aprox 60 zile. Acum, probabil ai aproximativ 110 TL de plata. Tot cam asa iasa calculul si la mine, aproximarea vine din faptul ca nici eu nu stiu data la care a fost constatata (presupusa) contraventie.

Eu zic ca nu merita sa-ti bati capul, nu ai o problema prea mare tinand cont de faptul ca din august 2020 pana acum, ai acumulat o dobanda de aproximativ 10 TL = 1 euro.
Tu ti-ai platit amenda de la ei?
Ideea e ca daca nu mai merg cu masina mea in Turcia pot atunci sa intampin probleme? Gen daca merg cu avionul sau schimb masina in viitor cu tot cu numar etc...

Chestia e ca nu mai planuiesc sa merg cu masina pentru ca fiind din Cluj-Napoca nu e un drum asa de placut, dar poate cu avionul o sa mai merg in concediu si asta ma intereseaza cel mai tare.

#853
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
De curiozotate. Daca primesti amenda in Romania ce faci ? Vinzi masina ? Nu mai folosesti ?

Ps:amenda vine nr de masina / nr de pasaport depinde ce a trecut la pv.

Edited by oztan, 18 October 2021 - 14:58.


#854
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 oztan, on 18 octombrie 2021 - 14:57, said:

De curiozotate. Daca primesti amenda in Romania ce faci ? Vinzi masina ? Nu mai folosesti ?

Ps:amenda vine nr de masina / nr de pasaport depinde ce a trecut la pv.
Nu am auzit sa se primeasca amenzi din Turcia in Romania, deci nu inteleg sarcasmul.
Pur si simplu nu vreau eu sa platesc amenda pentru ca nu mai planuiesc sa merg in Turcia cu masina.

#855
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Idea este. Daca gresesti in Romania platesti amenda  correct ?
Intrebare de ce  nu platesti ce fapta ai facut in Turcia. Poti sa platesti la ptt inaiñte de iesi din turcia. Cred ca cel putin ai avut buget penteu concediu 1500 euro. De ce nu platesti  amenda da 20 euro ? Cine greseste plateste ... nu asa ?
Dar fiecare cu ce gandeste ....

Edited by oztan, 18 October 2021 - 16:30.


#856
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
"Nu am auzit sa se primeasca amenzi din Turcia..." Poate sa fie un inceput, daca se aduna cateva mii care gandesc precum colegu'... Sincer, nu unteleg, la un buget de 1500 euro... 20 euro o fi asa mult? Adica cam 200 si ceva de lire...

#857
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017
Totusi ramane intrebarea de mai sus: A mai platit cineva pe site-ul respectiv amenzi?

#858
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008

 oztan, on 18 octombrie 2021 - 16:29, said:

Idea este. Daca gresesti in Romania platesti amenda  correct ?
Intrebare de ce  nu platesti ce fapta ai facut in Turcia. Poti sa platesti la ptt inaiñte de iesi din turcia. Cred ca cel putin ai avut buget penteu concediu 1500 euro. De ce nu platesti  amenda da 20 euro ? Cine greseste plateste ... nu asa ?
Dar fiecare cu ce gandeste ....
Cel putin in cazul meu; nu am fost oprit de nimeni in trafic sa-mi spuna ca am gresit, cu atat mai putin, sa-mi faca proces verbal de contraventie. Ca am amenda am vazut "intimplator" pe acest site, si asta la 8 (opt) luni dupa ce am iesit din Turcia. Nu stiu cand, unde si ce am gresit, sau daca am gresit, nici macar nu stiu cat este de real/oficial acel site. Daca atunci cad voi merg in Turcia, amenda exista in realitate, voi fi nevoit sa o platesc, daca pana atunci se va prescrie, sau eventual inainte de ceva alegeri vor sterge amenzile contraventionale, si mai bine.

Edited by w140, 18 October 2021 - 19:22.


#859
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 w140, on 18 octombrie 2021 - 19:15, said:

Cel putin in cazul meu; nu am fost oprit de nimeni in trafic sa-mi spuna ca am gresit, cu atat mai putin, sa-mi faca proces verbal de contraventie. Ca am amenda am vazut "intimplator" pe acest site, si asta la 8 (opt) luni dupa ce am iesit din Turcia. Nu stiu cand, unde si ce am gresit, sau daca am gresit, nici macar nu stiu cat este de real/oficial acel site. Daca atunci cad voi merg in Turcia, amenda exista in realitate, voi fi nevoit sa o platesc, daca pana atunci se va prescrie, sau eventual inainte de ceva alegeri vor sterge amenzile contraventionale, si mai bine.

Mda aceeasi e si problema mea numai ca eu am aflat duap 13 luni de ea pentru ca cineva a pus un link aici pe forum si am intrat si am pus numarul meu de la masina si uite ca am descoperit ca am o amenda in baza unui cod rutier care cuprinde cam toate contraventiile de circulatie. Nu tu data, ora, pentru ce e amenda mai exact samd.

Problema mea e ca ma bate gandul sa o platesc, dar site-ul de mai sus de amenzi e doar in turca si cine imi garanteaza ca platesc unde trebuie sa nu am surprize pe mai departe?

De asta am si intrebat aici daca a mai platit cineva amenda pe site-ul repectiv sa stiu si eu daca e ok sa o platesc acolo si e site-ul lor oficial de plata.
Site-ul nu se poate traduce in engleza deci acolo ar trebui sa platesc cu ochii inchisi.

#860
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Site-ul menționat de colegu, are si in engleza... la rubrica de interes pent straini.
Eu am platit pe site amenda de circulatie. (am avut si pv) Plata am facut-o cu Revolut (in Turcia fiind).
La un moment dat in procesul de plata, a detectat ca nu este card turcesc si a întrebat daca sa continue autorizarea platii.
Legat de amenzile la care nu aveti pv, astea probabil sunt cele emise in mod automat, de camerele de trafic / radare fixe... PV exista dar este pe nr de masina, conducatorul auto fiind necunoscut...

Attached Files



#861
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 stearom, on 18 octombrie 2021 - 19:42, said:


Mda aceeasi e si problema mea numai ca eu am aflat duap 13 luni de ea pentru ca cineva a pus un link aici pe forum si am intrat si am pus numarul meu de la masina si uite ca am descoperit ca am o amenda in baza unui cod rutier care cuprinde cam toate contraventiile de circulatie. Nu tu data, ora, pentru ce e amenda mai exact samd.

Problema mea e ca ma bate gandul sa o platesc, dar site-ul de mai sus de amenzi e doar in turca si cine imi garanteaza ca platesc unde trebuie sa nu am surprize pe mai departe?

De asta am si intrebat aici daca a mai platit cineva amenda pe site-ul repectiv sa stiu si eu daca e ok sa o platesc acolo si e site-ul lor oficial de plata.
Site-ul nu se poate traduce in engleza deci acolo ar trebui sa platesc cu ochii inchisi.
eu  am platit  pentru  mai  multe persoane  si a  sters  datorie  , Site-ul est e oficial , poti sa platesti  cu siguranta !

#862
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.02.2017

 oztan, on 19 octombrie 2021 - 07:42, said:

eu  am platit  pentru  mai  multe persoane  si a  sters  datorie  , Site-ul est e oficial , poti sa platesti  cu siguranta !
O sa o platesc si eu nu e bai ca suma e de vreo 118 TL asta fiind vreo 65 de lei cred pe acolo.
Problema mea e ca nu dau absolut nici un detaliu de amenda ca sa stiu si eu cu ce am gresit.

Ai platit cu BT card? Nu am alte carduri de plata...

#863
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

 stearom, on 19 octombrie 2021 - 07:58, said:


O sa o platesc si eu nu e bai ca suma e de vreo 118 TL asta fiind vreo 65 de lei cred pe acolo.
Problema mea e ca nu dau absolut nici un detaliu de amenda ca sa stiu si eu cu ce am gresit.

Ai platit cu BT card? Nu am alte carduri de plata...


55 lei la cursul de azi.

#864
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 stearom, on 19 octombrie 2021 - 07:58, said:

O sa o platesc si eu nu e bai ca suma e de vreo 118 TL asta fiind vreo 65 de lei cred pe acolo.
Problema mea e ca nu dau absolut nici un detaliu de amenda ca sa stiu si eu cu ce am gresit.

Ai platit cu BT card? Nu am alte carduri de plata...
am platit cu cardul turcesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate