Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1867 replies to this topic

#811
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@stearom, sumele de pe site sunt in lire turcesti. Dealtfel, site-ul este al fiscului din Turcia. Se poate plati cu orice card, chiar si Revolut. In cursul plătiți "detecteaza" ca este card non-turc si intreaba daca sa continue procedura de plata. (se aplica si un mic comision)

@w140, pe grupurile de fb sunt persoane care si recent nu au putut iesi din ra sa plateasca datoriile..

#812
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
@danutzu_1069, Probabil nu au putut iesii din TR fara sa plateasca amenda fiindca au fost cu acelasi nr de masina, sau daca au fost cu un alt numar auto, poate au fost opriti de echipajul de politie si au primit o amenda intocmita de un politist in baza pasaportului. Pana nu am niste exemple concrete raman la parerea mea. Posted Image

#813
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011

 stearom, on 17 septembrie 2021 - 16:00, said:

Amenda e in lire turcesti acolo pe site? Ai incercat oare sa si platesti? Eu am 108.55 dar nu scrie ce mai exact. Daca sunt lire turcesti atunci nu e tare mult

PS: intre timp am aflat ce e 2918 (mesaj preluat de pe MAE):

Câteva exememple de abateri de la normele rutiere pentru care se aplică amenzi :
- Folosirea telefonului mobil în timpul conducerii autoturismului;
- Lipsa purtării centurii de siguranță ;
- Circulaţia pe benzile destinate mijloacelor de transport în comun;
- Depăşirea şi încălcarea linei continue;
- Neoprirea la semnalele agentului de circulaţie;
- Nerespectarea semnalelor semaforului;
- Oprirea pe autostradă în locuri neamenajate;
- Conducerea autovehiculului pe contrasens ;
- Aplicarea pe autovehicule a unor elemente de decorațiuni, elemente care
depășesc dimensiunile de gabarit înscrise în cartea tehnică a acestora sau care
împiedică vizibilitatea (inclusiv folii lipite pe geamuri, chiar autorizate de Registrul
Auto Român).

Legea 2918,e de fapt Codul rutier in Turcia.Asemanator cu al nostru.Am cautat cu google translate ,si am citit cam jumatate din el.
La articolul 50 sau 51 se vorbeste ceva de amenzi si niste sume.o  sa mai urmaresc sa vad daca creste suma(care ,apropo ,e maricica )
Am observat destul de multe masini turcesti care aveau folie pe geamuri,incluziv pe parbriz.Nu se vedea nimic in masina.Era o camioneta si o dubita la care am vazut pe parbriz.Pe geamurile laterale am vazut peste 2o masini.

Edited by misugaby, 17 September 2021 - 21:04.


#814
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Folie pe geamurile fata / spate si luneta, vezi in mod curent... Si nu stiu daca este interzis la ei....

#815
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Daca as stii sigur ca amenda e pe numarul de la masina atunci nu o platesc sub nici o forma.
Nu mai am chef sa merg in Turcia cu masina. Un drum mi-a ajuns. E destul de obositor.
In acelasi timp amenda e foarte mica 108.55. Si pentru 55 de lei parca nu m-as mai complica.

Stie cineva ceva de prescriere amenzi la ei sau chestii? Sters sau ceva? Sau ramane acolo pana se face o avere sau o platesc?

#816
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
@stearom, amenda de 108,55 nu cred ca exista, probabil este de 99 + dobanda. In codul lor rutier sunt zeci de motive pt amenda de 132 - 25% = 99, exclus radar.
Exista un "zvon" cum ca prescrirea contraventilor este la 5 ani

Edited by w140, 17 September 2021 - 23:06.


#817
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Pai daca e cu dobanda nu mai e cu - 25%... Asta e pentru plata pana in X zile...

#818
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
Corect. Amenda e de 99 + delay fee sau ceva de genu de restul pana la 108,55.
Ma gandesc sa o platesc sa nu am vreodata probleme prin Turcia. Eu fizic voi mai merge in Turcia cu avionul nu cu masina si atunci sa nu ma trezesc ca am de plata o groaza de bani.

A mai platit cineva pe site-ul respectiv? E totul in regula sa se faca plata? Da ceva dovada ca ai platit amenda?

#819
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 N4S, on 15 septembrie 2021 - 10:06, said:

[...]
Dilema este, de ce nu apare de duminica (12 seprembrie) si pana acum bucata Izmir -> Istanbul, si ce ar trebui sa fac in aceasta privinta.
[...]

A aparut pana la urma pe site-ul KGM la 1 zi dupa ce am parasit Turcia. La vama nu m-a intrebat nimic de ea. Posibil sa nu fi verificat sau nu aparea nici la ei in sistem.

Attached File  kgm.png   259.15K   28 downloads

In schimb nu stiu de unde sunt asta 2 de mai jos. Cea mai logica explicatie pentru mine ar fi de la faptul ca la iesirea de pe 0-7 spre 0-3 Google maps a luat-o razna si in loc sa ma puna sa o iau pe breteaua din dreapta, m-a pus sa o iau inainte si a trebuit sa o tin pana la iesirea de pe autostrada spre Silivri, sa ies pe portile HGS/OGS si sa intru imediat tot pe la HGS/OGS.

Attached File  kgm2.png   623.74K   33 downloads

#820
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008

 danutzu_1069, on 18 septembrie 2021 - 08:55, said:

Pai daca e cu dobanda nu mai e cu - 25%... Asta e pentru plata pana in X zile...
Intradevar este un nonsens, dar nu-mi apartine.

Amenda colegului este de 132 TL - 25% = 99 TL la care apare un supliment care creste lunar "delay fee" = taxa de întârziere/ dobanda

la mine dupa 9 luni apare [...] 1228 - 25% reducere pt plata in x xile = 921 + 82,44 delay fee = 1003,44

Amenzile din codul rutier TR http://www.tsof.org....eza-rehberi.pdf

Attached Files

  • Attached File  56.png   216.33K   22 downloads

Edited by Barboso, 20 September 2021 - 01:00.
La cerere.


#821
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@n4s, terminal si kargo sunt in zona aeroportului, pe O7.
Adica aici:
https://maps.app.goo...c6LTL4SZyKq7NQ9
Si aici:O-7
https://maps.app.goo...oKMKXMAkx47UvG9

#822
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
merci frumos @danutzu_1069

pe O-7 am platit la 2 bariere cu card-ul, dar cine stie... mai astept cateva zile sa vad daca dispar, daca nu, dau cu card-ul online si pentru astea, ca nu-s un capat de țară 4 lire.

Edited by N4S, 19 September 2021 - 01:08.


#823
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
care vreți să încărcați hgs rugați-l pe Oztan, sper să nu se supere.pe mine m-a ajutat, mi-a incarcat hgs online și i-am returnat omului banii în contul de ing.

#824
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@N4S, daca mai ai ceva pe hgs, cat sa acopere suma, va dispare... daca nu, platesti online...

#825
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Am platit pana acum toate datoriile online cu card-ul Revolut pe portal-ul https://webihlaltaki...falar/Sorgulama sau pe pagina dedicata fiecarei autostrazii, indicata tot de acelasi portal.

Singura ce imi face probleme este O-7, pentru cei 4 TRY... Incerc plata pe pagina autostrazii, intruduc detaliile card-ului, ca dupa verificarea 3D secure sa imi dea eroare:

Attached File  photo_2021-09-21 13.20.46.jpeg   29.54K   12 downloads

Am incercat 2 card-uri Mastercard si unul Visa din Revolut, apoi Mastercard Curve, Mastercard Libra, Visa Orange Money. Cu toate aceeasi eroare.

Le-am trimis un email tradus in turca cu google translate celor de la autostrada. Sa vedem daca se obosesc sa raspunda.

Edited by N4S, 21 September 2021 - 12:34.


#826
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 01.02.2017
A mai platit cineva amenzi pe Turcia de pe linkul de mai sus?
Ma intereseaza daca e unde trebuie si daca linkul e ok si primesc ceva dovada cum ca am platit.

Multumesc.

#827
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
@stearom, aproximativ in ce perioada (luna, an) banuiesti ca a fost constatata contraventia?, asta doar pentru a intelege in cat timp ai acumulat "dobanda" respectiva.

Edited by w140, 22 September 2021 - 18:32.


#828
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Deci am incercat plata pentru O-7 pe website-urile https://www.avrupaot...sletmesi.com/en si https://www.anadoluo...sletmesi.com/en cat si incarcat card-ul HGS pe https://hgs.pttavm.com/sorgula cu aproape toate card-urile pe care le am in dotare. Nu vrea si basta!

Am incercat cu: ING, Banca Transilvania, Libra, Orange Money, Revolut, TransferWise, iCard, BlackCatCard, N26...

Le-am dat email, le-am scris si pe twitter. Nu pot sa ii rog cu bani. Daca nu vor sa dea drumul la platile cu card-uri internationale, sa fie sanatosi. Toate autostrazile din turcia le-am platit cu card-ul atat online cat si offline, doar ei fac figuri la card-uri.

Raspunsul lor pe Twitter a fost urmatorul:

Attached File  autostrada_tr.png   441.23K   30 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate