Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#78751
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Lasă că o să vă obișnuiți incet și sigur să plătiți parcări.
Ați ras de fraierii ce și-au cumpărat parcări private, in câțiva ani o să alergați cu limba scoasă după parcări.

Ce s-a întâmplat cu Cristi? A sărit calul și e la insectar?

Eu am o abordare noua și funcționează, după vizionare prețul crește obligatoriu cu 70-80 euro brusc pentru parcare, obligatoriu.

Edited by neoq2, 16 August 2022 - 22:03.


#78752
XtZy

XtZy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 10.12.2005
Ne obisnuim si platim parcari bucurosi cat timp sunt sanctionati cei care parcheaza aiurea https://i.imgur.com/MP1qGum.jpg

#78753
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postradu103, on 15 august 2022 - 20:25, said:


Nu stiu unde-ai fost tu dar bateria am zgariat-o in Nordului
Probabil ai fost in zona cluburilor, la mine e liniste, se aude marea
Din localurile pe care le-ai enumerat pe langa Regia presupun ca acolo-n zona te-ai si cazat
Pot sa-ti spun ca nici cu masina nu prea ajung acolo, prefer sa ocolesc prin Navdari-Lumina


Probabil, doar ca vecinul meu de baza e marea nu ciulinii si blocurile

E cocină Radu, toți oamenii ăia cazați acolo prin vecini, mașini parcate aiurea peste tot, mese la terase fix lângă blocuri, sute de șezlonguri peste tot, sufocant, chiar nu înțeleg cum locuiești acolo, pute a gunoi, ciulini, tot felul de construcții aiurea sau abandonate.
Eu as putea sa stau acolo 2-3 zile doar beat mangă, dar tu știi mai bine.

#78754
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 18.03.2007
Daca se mențin sau extind măsurile cu parcările Nicușor va câștiga voturi.
Cei câțiva ignoranți care parcau pe trotuare vor deveni minoritari.

#78755
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

View Postthe_lion_king, on 16 august 2022 - 21:41, said:

În plus Mazda 3 nu e hibrida. E o jucarioara cu o baterie. În curând nici nu va mai avea acest statut. O mașină cu adevărat hibrida presupune că poate să meargă pe baterie măcar 20km și sa se încarce de la priza (plug-in hibrida). Dar dacă te duci anul acesta încă e acceptată ca hibrida.

Vignetele emise in 2022 au valabilitate 5 ani ( pana in 2027 )

#78756
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Am fost și la nordis, chiar e lux acolo, sunt super apartamentele, e înghesuială și foarte multe dar e altceva, chiar s-au cheltuit bani serioși acolo și clar e peste orice construcție din zonă.

#78757
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022

View Posthealectric, on 16 august 2022 - 20:39, said:


super solutie, cei cu o masina or sa aiba doua dupa masura asta.
O regleaza dl Nicusor si coaliția din impozitare cu a doua, a treia masina samd, de le trece cheful.Un impozit pt a doua, a treia masina in familie de vreo 10.000 lei pe an ar fi suficient?

#78758
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 18.03.2007
D. este prea fantezist visul asta cu 10 000 impozitul.

Am pierdut firul careva pagini. S-a tăiat internetul in Bulgaria?

Edited by rue_baree, 16 August 2022 - 22:41.


#78759
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022

View Postmiliescu2019, on 16 august 2022 - 20:56, said:



Clar de aia se misca oamenii cu masina, din cauza de pandemie =))). Pandemie de obezitate poate. Nu, nu este "dreptul" lor. Masina nu e un drept.

"Solutia" banuiesc ca era la caterinca totusi.

Am o curiozitate - ai iesit vreodata din Romania?
Ce legătură are cu subiectul? Nu fac parte din randul acelora care vor o țară ca afara, dar costuri ca in Romania.
Vezi situatia din București unde este subvenționată masiv gigacaloria. Nu seamana un pic cu situatia privind parcarile? De ce sa dea statul bani pt caldura unora care vor sa locuiasca in București? Sa-si puna centrale pe banii lor. Sa plătească pt incalzire ca oricare altul. Unul care are centrala nu accepta ca din banii lui sa fie platita caldura unuia care locuieste in bloc cu incalzire de la Termoenergetica.
@shase, cine a zis ca vrea ca primaria sa faca parcări gratis? Un om normal la cap ar vrea sa plătească o suma rezonabilă, chiar putin prohibitiva, dar sa fie un loc de parcare civilizat, păzit, supravegheat video. Din pacate aceasta oferta nu exista din partea primariei. Este in criza de bani si actioneaza ca la drumul mare.

#78760
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Unde sa existe? Nu e loc

Un loc de parcare (luam parcarea Pantelimon) costa 21 milioane / 500 = 42000 euro.

La ce.pret "rezonabil" zici tu că ar trebui sa ofere primăria locul de 42000.euro?

Cu 21 milioane euro cumpărai 10.tramvaie noi in care intrau 3000 de oameni, la fiecare ora,. Nu 500 de mașini.

Edited by Flat, 16 August 2022 - 22:59.


#78761
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,505
  • Înscris: 15.11.2003

View Postneoq2, on 16 august 2022 - 22:16, said:

E cocină Radu, toți oamenii ăia cazați acolo prin vecini, mașini parcate aiurea peste tot, mese la terase fix lângă blocuri, sute de șezlonguri peste tot, sufocant, chiar nu înțeleg cum locuiești acolo, pute a gunoi, ciulini, tot felul de construcții aiurea sau abandonate.
Eu as putea sa stau acolo 2-3 zile doar beat mangă, dar tu știi mai bine.
Esti prea pretentios. Atat s-a putut la momentul 2019

View Postneoq2, on 16 august 2022 - 22:26, said:

Am fost și la nordis, chiar e lux acolo, sunt super apartamentele, e înghesuială și foarte multe dar e altceva, chiar s-au cheltuit bani serioși acolo și clar e peste orice construcție din zonă.
Sunt dar intrebarea este : cati romani sunt dispusi sa plateasca ca sa acceseze acel lux fara parcare ?
Si cand se fac rezervari ? ptr ca au compromis si sezonul asta
Vezi ca se muta cocina si acolo daca se fac rezervari...acum e modul demo gol fara tzaranet
Sau crezi ca vin dubaiezii ca sa rezerve acolo nu tot meltenii nostri ?

Edited by radu103, 16 August 2022 - 23:03.


#78762
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postthe_lion_king, on 16 august 2022 - 21:41, said:



Da. Fără probleme poți sa parchezi gratis pe stradă în satul tau în fața porții. Aici trebuie sa te duci la primărie și sa ți-o înregistrezi. Dacă ai buletin de București, evident.

În plus Mazda 3 nu e hibrida. E o jucarioara cu o baterie. În curând nici nu va mai avea acest statut. O mașină cu adevărat hibrida presupune că poate să meargă pe baterie măcar 20km și sa se încarce de la priza (plug-in hibrida). Dar dacă te duci anul acesta încă e acceptată ca hibrida.

Cunosti notiunea de intrebare retorica?

Edited by MembruAnonim, 16 August 2022 - 23:24.


#78763
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postneoq2, on 16 august 2022 - 22:26, said:

Am fost și la nordis, chiar e lux acolo, sunt super apartamentele, e înghesuială și foarte multe dar e altceva, chiar s-au cheltuit bani serioși acolo și clar e peste orice construcție din zonă.

Ce ai apucat sa vezi? Doar exteriorul sau ai și intrat? Sunt șanse marisoare sa vedem un nou planorama. În cel mai bun caz cred ca majoritatea își vor primi apartamentele sau camerele de hotel la gri

#78764
Darius2022

Darius2022

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.03.2022
@flat, nu este un contraargument faptul ca au platit astia 21 mil pe parcare. Au sifonat la greu. Pe logica asta puteau plati si 500 mil. Este o parcare nu bloc de locuinte. Se poate face mult mai ieftin.

#78765
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
Important e ca la intrare vezi un banner/steag pe care scrie ceva de genul "felicitari, proud owner" :)). Nu am avut treaba pe-acolo dar l-am vazut din strada.

#78766
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostDarius2022, on 17 august 2022 - 07:54, said:

@flat, nu este un contraargument faptul ca au platit astia 21 mil pe parcare. Au sifonat la greu. Pe logica asta puteau plati si 500 mil. Este o parcare nu bloc de locuinte. Se poate face mult mai ieftin.

cât? suntem pe aria de imobiliare, sunt convins că există aici specialiști care pot estima costurile unei structuri supraetajate/subterane
este practic un bloc, minus finisaje și instalații domestice

DAR ai nevoie de alte instalații anti-incendiu, electrice de putere, ventilație, ISU, rampe și bariere, camere senzori etc.
cât puteau să sifoneze? hai să zicem 50%.. dacă punem prețul real la jumate, tot iese un cost de 20.000 euro / loc

dacă era așa ieftin făceau privații parcări din astea

#78767
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,849
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmihaigerard, on 16 august 2022 - 10:13, said:

Tot pragmatic vorbind, asta nu prea s-a întâmplat și oamenii au migrat spre alte zări.

Piedererile la nivelul pib-ului potential depășesc cu mult banii atrași de tara noastră de la UE.

Și dacă oamenii nu plecau tu aveai salariul mai mic sau mai mare?

View PostDarius2022, on 16 august 2022 - 13:02, said:


In felul acesta nu creste aparatul bugetar? Cum sa angajezi pt asa ceva? Ar fi cel mai mare abuz sa se apuce unii si altii de dat amenzi. Primarul sa se apuce de treaba, sa faca parcări pt cetateni si apoi cine greșește sa plătească. Până atunci, vedem ce-a făcut: a tras niste linii pe asfalt.

Nu ineteleg care e problema cu liniile pe asfalt? Așa sunt delimitate locurile de parcare peste tot in lumea asta.

Ce e gresit cu ele?
De cerut bani cere pe terenul scump pe care îl ocupa mașina, nu pe linia de vopsea. Poate sa fie și in praf, tot pe pămînt valoros este.

View PostDarius2022, on 17 august 2022 - 07:54, said:

@flat, nu este un contraargument faptul ca au platit astia 21 mil pe parcare. Au sifonat la greu. Pe logica asta puteau plati si 500 mil. Este o parcare nu bloc de locuinte. Se poate face mult mai ieftin.

De unde știi, ești constructor? Mie mi se l-ar destul de scumpe parcările, structura e foarte solida pentru ca sunt încărcate cu mii de mașini, au tot felul de instalații, senzori etc.
Oricum conceptul de parcare etajata nu merge decit in punctele de interes maxim, in centru, malluri etc.

#78768
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022
Apropo de parcare, suntem pe cale să finalizăm și noi garajul. Asta a fost ultimul proiect până la plecare...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate