Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#78787
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022

View Postariasi, on 17 august 2022 - 14:28, said:



E un jurnal de bord Tesla MY 2022, posesorul a cumparat o structura metalica supla si frumusica, se poate acoperi eventual cu fotovoltaice, a pus un link catre vanzator. Cred ca e ce trebuie, arunca un ochi.
Mulțumesc, dar structura este gata in proporție de 90%. Nu este doar garaj, este și magazie de 60 mp. Și este concepută din start pt montaj fotovoltaice.

#78788
Amentys

Amentys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.12.2007

View PostMembruAnonim, on 17 august 2022 - 15:15, said:

Pentru ca schimba banii in euro si asteapta :D

In alta ordine de idei, economia a crescut si in semestrul asta cu aproape 6%, in mod neasteptat.
Industria de servicii (IT inclus) a crescut cu 25%.
Preturile la imobiliare cu vreo 20% fata de anul trecut, ceea ce in lumina celor de mai sus, plus inflatie, parca are sens.
În 2021, Turcia a avut creștere economică de 11% și inflație de 50%.
Parcă are sens și ce se întâmplă acolo.


#78789
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
aveti cumva idee ce s-a intamplat cu one peninsula? era lipit mai devreme un afis pe poarta, cum ca lucrarile sunt sistate
sunt cumva in aceeasi situatie cu one modrogan?

daca da, e destul de trist, pareau OK blocurile ca si amplasament; cu mentiunea ca la ultimul rand de blocuri, cred ca-s vreo 5 metri intre ele. chestia asta am mai vazut-o doar la catedral plaza, ansamblul fiului lui piturca, de pe gheorgheni.. dadui rapid o tura pe la one-uri, dezamagitor dpmdv.... cei de la park si plaza se uita unii la altii in casa, cei de la lake si vista au vedere ori la cimitir, ori la altii in bloc. bine, presupun ca sunt si cateva apartamente ok cu vedere 'curata' si neobstructionata, dar la 7-8-900k, parca vrei sa bifezi toate criteriile alea 'de lux', care includ si ce vezi pe geam..

incep sa cred din ce in ce mai mult ca singurul baiat destept dintre noi toti e figo si zic asta doar pentru ca el e singurul care in ultimii ani s-a mutat la casa. sunt si altii care stau la casa, nu contest. la fel de destepti, niciun dubiu :D
o casa pare a fi singura solutie acceptabila in orasu' asta mizerabil in care se construiesc blocuri claie peste gramada

Edited by bogzie, 17 August 2022 - 20:57.


#78790
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Bine ai venit in club bogzie, o să vezi ce drum lung cu peripeții și câte probleme o să întâmpini.
Nu e suficient sa ai bani sa cumperi ceva ok, să vezi probleme și după ce ai cumpărat, se rezolva toate, dar trebuie mult timp și energie.
Să iei ceva bun trebuie să îți asumi niste riscuri, să aștepți niste ani, sa ai niste conexiuni sa te miști rapid, de aia e scump unde e finalizat și totul ok.

#78791
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
thanks, bine v-am gasit! Posted Image

problema mea e ca din cate vazui azi, nimic nu e ok
uite, spre exemplu astea trei,
https://www.imobilia...moidusr=2769873
https://www.imobilia...moidusr=2769873
cum puIa mea sa dai frate 1 milion pe un cacat de apartament si sa scoti ochii pe geam si sa vezi acoperisuri ruginite de case sau even worse, sa nu-ti intre soarele in casa deloc din cauza constructiilor din jur
sau
https://www.imobilia...moidusr=2769873
la fel, 1 milion, dar aici agentu' pozator a fost mai cu bun simt, de pe terasa a facut poza doar longitudinal, nu si transversal sa se vada magaoaia de bloc construita la 10 metri in fata Posted Image))))

uite asta pare ok:
https://www.imobilia...moidusr=2769873

ma rog. luam anunturile la lins, aia e, probabil la anu' pe vremea asta o sa facem si miscarea, poate pana atunci se mai stabilizeaza un pic lucrurile cu preturile si cu toate cele Posted Image

Edited by bogzie, 17 August 2022 - 21:25.


#78792
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008
Am mai scris ca e foarte importanta media unui oras si cum traieste average Joe. Asta deoarece orice buget ai avea, oricum o sa te impacteze media. Faci eforturi exponentiale financiar ptr cresteri moderat liniare in ceea ce primesti cu adevarat.

#78793
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postthe_lion_king, on 17 august 2022 - 14:21, said:

Zeciuiala nu se referea la dobanda. Pentru ca zeciuiala înseamnă să îți ia a 10-a parte din ce ai deja. Dobânda însemna să plătești în plus fata de ce datorezi. Alte concepte.
La fel de bine zeciuiala poate fi si dobanda anuala cand returnarea principalului se face la sfarsit (cum se proceda in vremuri mai vechi), binecunoscutul credit interest only

Cea mai cunoscuta forma a conceptului este impozitul numit zeciuiala.
Dar la fel tot zeciuiala este si donatia voluntara catre bisericile de tip protestant cu referinte biblice
https://www.cezareea.ro/zeciuiala/

Edited by radu103, 17 August 2022 - 23:03.


#78794
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 22.05.2011
Zeciuiala or cum vreti sa-i ziceti,  important e ca duce pxlii de suflet tot randamentul ala ‘garantat’ , care gadila bine orgoliul la momentul luarii creditului.
Cum se simte acum?

#78795
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Daca oamenii nu pot sa-si cumpere case ca-s dobinzile mari, ce se intimpla?

#78796
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pai am scris mai in urma.Se baga toti in chirie,si visul de a fi proprietar dispare.Si atunci cresc chiriile....

#78797
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMelteanu, on 18 august 2022 - 05:24, said:

Pai am scris mai in urma.Se baga toti in chirie,si visul de a fi proprietar dispare.Si atunci cresc chiriile....
Si asta intretine preturi in crestere, ca un perpetum mobill asa, din ala neinventat inca ptr ca e imposibil

Edited by radu103, 18 August 2022 - 08:43.


#78798
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
https://m.zf.ro/amp/...zi-cat-21076031
Vad ca si statul e foarte prost. Se imprumuta cu 8.2% pe zece ani, in loc sa se imprumute pe 2 ani, ca oricum peste 2 ani vor fi dobanzi mici, de 2-3%.

#78799
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postrue_baree, on 17 august 2022 - 11:40, said:

Uite cum la un pret probabil mai accesibil s-a facut in Belgrad o parcare pe structura metalica, destula de joasa, dubla ca suprafata, mascata cumva de panouri publicitare catre bulevard:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Ce mizerie sinistra Posted Image

#78800
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postneoq2, on 17 august 2022 - 10:02, said:



Cel puțin o parte din cele spre bulevard sunt finalizate, probabil sa se vadă din strada că e aproximativ gata, sunt și persoane către care s-a livrat.
In fine, batem câmpii și voi știți mai bine.

Eu sunt pe grupul de whatsapp al clienților și sunt toți fierți. Pentru unii 50-100k nu par sa fie o suma asa mare și fac multa bășcălie, dar alții sunt destul de supărați. Mai ales ca, din cate am înțeles, s-au depășit termenele de finalizare cu câțiva ani.

Din ce zic oamenii pe acolo, finisajele sunt puse doar în câteva unități și nici acolo complet. Poate intra Alex leca și ne spune el. E foarte activ pe grup

Problema e ca lipsa progresului e din cauza lipsei de oameni. Care lipsa de oameni e din cauza lipsei de bani. Care lipsa de bani e din cauza faptului ca au încasat avansuri foarte mari procentual și în valoare absoluta, iar banii aia s-au dus pe mașini, petreceri în nuba și alte nebunii.

View PostAmentys, on 17 august 2022 - 17:39, said:


În 2021, Turcia a avut creștere economică de 11% și inflație de 50%.
Parcă are sens și ce se întâmplă acolo.

Dacă au măsurat în lire turcești, e normal și nu e nici o realizare.

View PostMelteanu, on 18 august 2022 - 05:24, said:

Pai am scris mai in urma.Se baga toti in chirie,si visul de a fi proprietar dispare.Si atunci cresc chiriile....

Era cineva pe grupul de Facebook care voia chirie la 550 pentru 2 camere și I s-a spus direct ca la banii aia maxim studio. 2 camere de la 700

#78801
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postfigo1988, on 18 august 2022 - 09:19, said:



Eu sunt pe grupul de whatsapp al clienților și sunt toți fierți. Pentru unii 50-100k nu par sa fie o suma asa mare și fac multa bășcălie, dar alții sunt destul de supărați. Mai ales ca, din cate am înțeles, s-au depășit termenele de finalizare cu câțiva ani.

Din ce zic oamenii pe acolo, finisajele sunt puse doar în câteva unități și nici acolo complet. Poate intra Alex leca și ne spune el. E foarte activ pe grup

Problema e ca lipsa progresului e din cauza lipsei de oameni. Care lipsa de oameni e din cauza lipsei de bani. Care lipsa de bani e din cauza faptului ca au încasat avansuri foarte mari procentual și în valoare absoluta, iar banii aia s-au dus pe mașini, petreceri în nuba și alte nebunii.



Dacă au măsurat în lire turcești, e normal și nu e nici o realizare.

Parcă s-a mai discutat pe aici, mie nu mi-au inspirat niciodată încredere câtă vreme aveau reclame agresive frumos colorate peste tot dar fara rezultate concrete.
Interesant e faptul că au reușit să atragă o mulțime de oameni cu ceva bani să aibă încredere în ei, asta înseamnă că e loc pe piata pentru fraierit si oamenii sunt disperați după tot felul de imobiliare.

#78802
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Pana la urma cat e tva-ul pentru cumpararea de locuinte? S-a stabilit?

Edited by Cronos1, 18 August 2022 - 09:31.


#78803
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postbogzie, on 17 august 2022 - 21:22, said:

thanks, bine v-am gasit! Posted Image

problema mea e ca din cate vazui azi, nimic nu e ok
uite, spre exemplu astea trei,
https://www.imobilia...moidusr=2769873
https://www.imobilia...moidusr=2769873
cum puIa mea sa dai frate 1 milion pe un cacat de apartament si sa scoti ochii pe geam si sa vezi acoperisuri ruginite de case sau even worse, sa nu-ti intre soarele in casa deloc din cauza constructiilor din jur
sau
https://www.imobilia...moidusr=2769873
la fel, 1 milion, dar aici agentu' pozator a fost mai cu bun simt, de pe terasa a facut poza doar longitudinal, nu si transversal sa se vada magaoaia de bloc construita la 10 metri in fata Posted Image))))

uite asta pare ok:
https://www.imobilia...moidusr=2769873

ma rog. luam anunturile la lins, aia e, probabil la anu' pe vremea asta o sa facem si miscarea, poate pana atunci se mai stabilizeaza un pic lucrurile cu preturile si cu toate cele Posted Image

In gama asta de preț nici nu am indraznit să mă uit până acum 😀
Dar dacă coșmeliile alea au ajuns la circa 1 mil euro, mă aștept să mai pună serios la preț și astea din zona 2 unde e 2,5 lei ora de parcare.

La bugetul asta pentru un apartament eu mă aștept să găsești ceva super mișto pe străduțe pe lângă aviatorilor, Kiseleff într-un bloc construit in ultimii 10 ani, renunță la aiurelile cu One de super lux că e cam piperata combinația, la One are sens sa te uiți la proiecte gen One Cotroceni, astea mai de duzină așa.



Bogzie vezi și One Herăstrău Vista, au lansat recent vânzările, ți-am trimis mesaj cu un contact de la One, eu am colaborat ok cu Alex in alte proiecte.

#78804
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmeme10, on 18 august 2022 - 08:50, said:

https://m.zf.ro/amp/...zi-cat-21076031
Vad ca si statul e foarte prost. Se imprumuta cu 8.2% pe zece ani, in loc sa se imprumute pe 2 ani, ca oricum peste 2 ani vor fi dobanzi mici, de 2-3%.
Tu nu vezi cum se schimba situatia de la un ala altu? Sa ghicesti acum dobanda de peste 10 ani, e imposibil.

Iar statul se imprumuta scump si oricum nu l intereseaza dobanda pentru ca nu o plateste el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate