Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#78769
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
românul e expert în toate, mai ales când trebuie să dea el bani.. sigur ăia îl fură
e ieftin domne să faci, să se facă, să i se dea

bine, el nu ar face, că dacă s-ar interesa ar afla că nu e ieftin deloc. și că cererile lui sunt nerezonabile. dar e incomod adevărul
vor parcări de 20.000 euro locul pe care să plătească 10 euro pe lună

Edited by Flat, 17 August 2022 - 08:33.


#78770
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postfigo1988, on 17 august 2022 - 07:36, said:



Ce ai apucat sa vezi? Doar exteriorul sau ai și intrat? Sunt șanse marisoare sa vedem un nou planorama. În cel mai bun caz cred ca majoritatea își vor primi apartamentele sau camerele de hotel la gri

Au  finalizat intrarea de la bulevard să se vadă frumos, au livrat o aripa de la un corp, e chiar mișto daca reușesc să termine, nu cred că mai e ceva pe litoral similar.
Nici eu nu as risca bani cu ei.

View Postradu103, on 16 august 2022 - 23:00, said:


Esti prea pretentios. Atat s-a putut la momentul 2019


Sunt dar intrebarea este : cati romani sunt dispusi sa plateasca ca sa acceseze acel lux fara parcare ?
Si cand se fac rezervari ? ptr ca au compromis si sezonul asta
Vezi ca se muta cocina si acolo daca se fac rezervari...acum e modul demo gol fara tzaranet
Sau crezi ca vin dubaiezii ca sa rezerve acolo nu tot meltenii nostri ?

Eu mai calc pe litoralul romanesc doar când o să mă sune amicii că s-au strans prin zona, in rest ura și la gară, e mai mișto la București 😀.

Sunt și oameni ok, nu numai melteni, in complexul Marina regia unde am stat 3 nopți și era full a fost super ok și liniște, fara gălăgie, fara curioși cu papuci cu gura mare, cam de pe la 300 euro în sus pe noapte ii liniștești.
Sunt foarte multi oameni ok și în Romania, doar că își petrec timpul liber in spatii mai restrânse private sau in alte tari, aia e.

#78771
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postneoq2, on 17 august 2022 - 08:56, said:



Au  finalizat intrarea de la bulevard să se vadă frumos, au livrat o aripa de la un corp, e chiar mișto daca reușesc să termine, nu cred că mai e ceva pe litoral similar.
Nici eu nu as risca bani cu ei.

Nu au livrat încă nimic din păcate. Sunt discuții sa semneze cu apartamentele la gri/fără finisaje și mobila și pe urma Nordis își asuma ca le finalizează ulterior. E groasa treaba.

#78772
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postfigo1988, on 17 august 2022 - 09:17, said:

Nu au livrat încă nimic din păcate. Sunt discuții sa semneze cu apartamentele la gri/fără finisaje și mobila și pe urma Nordis își asuma ca le finalizează ulterior. E groasa treaba.
Mega LUCS fara parcare si fara gresie, fara parchet, fara obiecte sanitare....
Dar pe-afara e poleit cu aur....fix ce te-ai astepta de la noi romanii

#78773
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

View Postfigo1988, on 17 august 2022 - 09:17, said:



Nu au livrat încă nimic din păcate. Sunt discuții sa semneze cu apartamentele la gri/fără finisaje și mobila și pe urma Nordis își asuma ca le finalizează ulterior. E groasa treaba.

Cel puțin o parte din cele spre bulevard sunt finalizate, probabil sa se vadă din strada că e aproximativ gata, sunt și persoane către care s-a livrat.
In fine, batem câmpii și voi știți mai bine.

View Postradu103, on 17 august 2022 - 09:37, said:


Mega LUCS fara parcare si fara gresie, fara parchet, fara obiecte sanitare....
Dar pe-afara e poleit cu aur....fix ce te-ai astepta de la noi romanii

Clar Radu, așa e peste tot, din poze și de pe net ai impresia că e super decent și unde stai tu pe litoral, dar când ajungi la locație nu mai nimerești pe unde sa fugi 😀, de aia zic, tot la București e mai mișto.

#78774
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,303
  • Înscris: 18.03.2007
Edi, ala pare doar un acoperis foarte scump pentru masina. Genul ala de terasa deschisa e multi purpose, ai si terasa la nevoie dar masina va fi bocna de rece iarna, bateria se poate slabi, bate ploaia si ninsoare viscolita.

Uite cum la un pret probabil mai accesibil s-a facut in Belgrad o parcare pe structura metalica, destula de joasa, dubla ca suprafata, mascata cumva de panouri publicitare catre bulevard:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Attached Files


Edited by rue_baree, 17 August 2022 - 11:42.


#78775
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022

View Postrue_baree, on 17 august 2022 - 11:40, said:

Edi, ala pare doar un acoperis foarte scump pentru masina. Genul ala de terasa deschisa e multi purpose, ai si terasa la nevoie dar masina va fi bocna de rece iarna, bateria se poate slabi, bate ploaia si ninsoare viscolita.

Uite cum la un pret probabil mai accesibil s-a facut in Belgrad o parcare dubla ca suprafata, mascata cumva de panouri publicitare catre bulevard:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Exact asta vreau, acoperiș pt mașina care să protejeze iarna de zăpadă și gheață și vara de soare. Nu-l vreau închis, pt că o se transforme treptat în magazie de depozitare. Toți prietenii cu grătare închise au ajuns să parcheze pe strada și să transforme garajul in camera de depozitare.

#78776
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Sad reactions only

#78777
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 10.02.2022
Precara la dobânzi de 8-9% pe an? Adică în 10 ani mai plătești banii odată?

Dar piața imobiliară cum e? Zbârnâie?

#78778
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Sad reactions only

Attached Files



#78779
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postthe_lion_king, on 17 august 2022 - 13:08, said:

Precara la dobânzi de 8-9% pe an? Adică în 10 ani mai plătești banii odată?

Dar piața imobiliară cum e? Zbârnâie?
Dobanzile alea de 8-9% sunt temporare, nu murim cu ele.



#78780
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMembruAnonim, on 17 august 2022 - 13:31, said:

Dobanzile alea de 8-9% sunt temporare, nu murim cu ele.
Zici tu ?
"It is also important to note that the ‘normal’ interest rate in ancient Rome was even lower than the rate in ancient Greece. It was around 8.33% in Rome."
https://historyhub.i...rging-interest/

Conceptul de "zeciuiala" (a 10-a parte) e foarte vechi in istoria umanitatii si se aplica in foarte multe situatii in mod "natural"
Dobanda zero, foarte mica sau negativa sunt niste aberatii

Edited by radu103, 17 August 2022 - 13:43.


#78781
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 10.02.2022

View PostMembruAnonim, on 17 august 2022 - 13:31, said:


Dobanzile alea de 8-9% sunt temporare, nu murim cu ele.

Vreo 2 ani o sa le tot vezi acolo. Plus la tine in cont le vezi plus marja de 2-3%.

10% mi se pare destul de agresive ca să te țină departe de credite.

Tu ai da 10% dobânda azi?

View Postradu103, on 17 august 2022 - 13:42, said:


Conceptul de "zeciuiala" (a 10-a parte) e foarte vechi in istoria umanitatii si se aplica in foarte multe situatii in mod "natural"
Dobanda zero, foarte mica sau negativa sunt niste aberatii

Zeciuiala nu se referea la dobanda. Pentru ca zeciuiala înseamnă să îți ia a 10-a parte din ce ai deja. Dobânda însemna să plătești în plus fata de ce datorezi. Alte concepte.

#78782
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 25.07.2006

View Postedi100000, on 17 august 2022 - 11:44, said:

Exact asta vreau, acoperiș pt mașina care să protejeze iarna de zăpadă și gheață și vara de soare. Nu-l vreau închis, pt că o se transforme treptat în magazie de depozitare. Toți prietenii cu grătare închise au ajuns să parcheze pe strada și să transforme garajul in camera de depozitare.

E un jurnal de bord Tesla MY 2022, posesorul a cumparat o structura metalica supla si frumusica, se poate acoperi eventual cu fotovoltaice, a pus un link catre vanzator. Cred ca e ce trebuie, arunca un ochi.

#78783
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postthe_lion_king, on 17 august 2022 - 14:21, said:



Vreo 2 ani o sa le tot vezi acolo. Plus la tine in cont le vezi plus marja de 2-3%.

10% mi se pare destul de agresive ca să te țină departe de credite.

Tu ai da 10% dobânda azi?



Zeciuiala nu se referea la dobanda. Pentru ca zeciuiala înseamnă să îți ia a 10-a parte din ce ai deja. Dobânda însemna să plătești în plus fata de ce datorezi. Alte concepte.
2 ani la un credit pe 20-30 de ani e ok.

Nu cred ca as da 10%, mai bine as lua credit in EUR, au la Cec Bank o oferta buna acum cu euribor plus 3%.

Dar nu ma astept sa se ajunga acolo la lei pentru ca nu va mai lua nici naiba credite.. cel mai probabil in viitorul apropiat bancile isi vor scadea marjele de dobanda.

#78784
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
dupa discursul guvernatorului asa ar trebui sa fie, cum zice shase. Totusi, bancile ofera inca 7-8-9% la depozite pe 3-5 ani. Am exclus-o pe cea care ofera 10% (extremele se exclud). Care e treaba? De ce se imprumuta bancile cu 8% pe urmatorii 3-5 ani? Ca sa dea imprumuturi cu 5%?


#78785
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca schimba banii in euro si asteapta :D

In alta ordine de idei, economia a crescut si in semestrul asta cu aproape 6%, in mod neasteptat.
Industria de servicii (IT inclus) a crescut cu 25%.
Preturile la imobiliare cu vreo 20% fata de anul trecut, ceea ce in lumina celor de mai sus, plus inflatie, parca are sens.



#78786
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Voi vreți acum la preț de 2018 si dobândă din 2020, niciodată nu va fi ușor să cumperi o locuință ok într-o zonă aglomerată, e bine că aveți ani la dispoziție să așteptați, eu cred că voi amânați și concedii sau sa întemeiați o familie, că poate la un moment dat va fi mai ieftin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate