Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#78823
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cineva cu copii mici, mai ales ultimii doi ani, apartamentul ala la mare si-a cam facut toti banii, adevarul asta e. Ca privind pe termen lung nu prea mai pare vreo mare investitie, la preturile de acum si la modul barbar la care se construieste, asta e alta discutie.

Edited by MembruAnonim, 19 August 2022 - 15:48.


#78824
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 19 august 2022 - 15:47, said:

Pentru cineva cu copii mici, mai ales ultimii doi ani, apartamentul ala la mare si-a cam facut toti banii, adevarul asta e. Ca privind pe termen lung nu prea mai pare vreo mare investitie, la preturile de acum si la modul barbar la care se construieste, asta e alta discutie.

Un apartament de genul ala il inchiriezi cu 2000 de euro / luna. Daca tot stai atata, nu mai bine stai undeva in Grecia sau chiar in Bulgaria? Ca tot pe la aceiasi bani iesi. Ca pretul de vanzare deja pare ca a inceput sa o ia la vale. Iar in jur sunt mii de unitati locative in constructie, la standarde mult superioare. Dpmdv, acum e de vandut si de luat intr-unul din proiectele noi.

#78825
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 10.02.2022

 radu103, on 19 august 2022 - 15:31, said:

.
La mine se vede marea cum trebuie si se aude seara si dimineata cand e liniste


Pare ca deja sunt multe oferte de vânzare. Nu au prea mers afacerile în sezonul asta?

https://www.olx.ro/d...rt-IDgospY.html

Radu, te rog poți sa ne spui cât costa exact mentenanța? Ca toți zic 1.5 euro în sezon, dar la ce suprafața se discuta? Construita? Utila? Cu balcon sau fără?

#78826
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Il inchiriezi daca gasesti, dar gasesti pe cineva sa iti inchirieze tie pe termen lung cinci luni pe an din mai pana in octombrie? Si in pandemie?

#78827
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Sunt și oferte pentru pretențiosi in Mamaia Nord unde nu se vad țevile de gaze, pe plaja nici poți intra sa te uiți, liniște, totul ok:
https://operaresidencemamaia.ro/

Dar cred că mulți dintre mofturoși de pe aici nici nu își permit să plătească taxele de mentenanță și întreținere 😀



#78828
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 19 august 2022 - 15:58, said:

Il inchiriezi daca gasesti, dar gasesti pe cineva sa iti inchirieze tie pe termen lung cinci luni pe an din mai pana in octombrie? Si in pandemie?

Cum sa nu? Pai ii platesti pretul pietei. Stiu din surse sigure ca un apartament de genul asta, cu 2 camere, face cam 5-6 mii tot sezonul. Dar repet, pentru cine sta o luna non-stop, mai bine iei in afara dpmdv. Iar daca stai doar cateva zile din cand in cand, mai bine te duci la hotel, ca nu cred ca viseaza nimeni sa spele vase si sa faca curat in vacanta.

 neoq2, on 19 august 2022 - 15:58, said:

Sunt și oferte pentru pretențiosi in Mamaia Nord unde nu se vad țevile de gaze, pe plaja nici poți intra sa te uiți, liniște, totul ok:
https://operaresidencemamaia.ro/

Dar cred că mulți dintre mofturoși de pe aici nici nu își permit să plătească taxele de mentenanță și întreținere ��

Da, astea sunt cele de care ziceam ca sunt la alt nivel. Si sunt sigur ca atunci cand vor fi toate gata (si Nordis, De Silva-ul nou, toate Building Stefan & co, Opera Residence, Axxis, White Titanic), o sa cam sufere chiriile, mai ales la astea vechi.

#78829
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din nou, ultimii doi ani. Complicat cu hotelurile, complicat cu mersul pe la altii. Iar sa scoti zece mii pe an ca sa inchiriezi un apartament la Navodari pare usor idiotic si neproductiv cand tu de fapt stai cateva weekenduri cand ai chef in extrasezon si apoi o luna maxim doua insumat in rest. Asa, ai cumparat, ai folosit cand ai vrut, acum poti vinde in cel mai rau caz pe break even si trece la alt capitol - capitol care nu vad de ce ar continua tot la Navodari.

Edited by MembruAnonim, 19 August 2022 - 16:05.


#78830
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 19 august 2022 - 16:04, said:

Din nou, ultimii doi ani. Complicat cu hotelurile, complicat cu mersul pe la altii. Iar sa scoti zece mii pe an ca sa inchiriezi un apartament la Navodari pare usor idiotic si neproductiv cand tu de fapt stai cateva weekenduri cand ai chef in extrasezon si apoi o luna maxim doua insumat in rest.

De ce ai inchiria pe 5 luni daca tu nu stai toate alea 5 luni? Daca mergi doar din an in paste, sunt grupuri de FB unde gasesti non-stop apartamente stas de la Alezzi & imprejurimi chiar si de pe o zi pe alta. Mobila Ikea si Jysk la fel arata Posted Image

PS: https://www.reinadelmar-bg.com/

1600 de euro / 2 sapt. Daca iei mai mult sigur se negociaza.

Edited by figo1988, 19 August 2022 - 16:14.


#78831
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai te intreb din nou, nu teorie, practic, cum faci altfel? Ai chef sa pleci cateva zile, stai sa incarci masina cu tot ce ai nevoie de la pat la copil si olita si oale si toate acareturile, in loc sa te sui in masina si sa ai tot ce iti trebuie la doua ore distanta? Apoi gasesti pe cineva sa iti inchirieze fix tie fix cand vrei tu o luna in full sezon?

Oricum, uitandu-ma la prietenii mei cu case sau apartamente de vacanta si la munte si la mare, sunt full in fiecare weekend sau saptamana. Cand nu mergi tu merg parintii, sora, fratele, cumnatul, un coleg de la munca, un cadou, mai trimiti o asistenta cu familia, etc, etc.
Dinamica atunci cand esti proprietar e cu totul alta, mai ales daca esti genul care apreciaza familiaritatea si terenul cunoscut.

#78832
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am zis, e de gustibus. Pentru mine vacanta inseamna in primul rand relaxare. 50mpu in Militari residence unde vad marea daca ma aplec peste balustrada inseamna o vacanta mai rea decat am acasa daca ies in gradina. Nu, mersi. Iar daca dai cheia altora, trebuie sa stai sa aranjezi firme de curatenie, sa te ocupi sa primeasca cheia etc.

Prefer sa fac bani cu banii aia, iar de profituri sa ma duc la hotel unde am toate conditiile.

Edited by figo1988, 19 August 2022 - 16:22.


#78833
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022

 figo1988, on 19 august 2022 - 16:03, said:



Cum sa nu? Pai ii platesti pretul pietei. Stiu din surse sigure ca un apartament de genul asta, cu 2 camere, face cam 5-6 mii tot sezonul. Dar repet, pentru cine sta o luna non-stop, mai bine iei in afara dpmdv. Iar daca stai doar cateva zile din cand in cand, mai bine te duci la hotel, ca nu cred ca viseaza nimeni sa spele vase si sa faca curat in vacanta.



Da, astea sunt cele de care ziceam ca sunt la alt nivel. Si sunt sigur ca atunci cand vor fi toate gata (si Nordis, De Silva-ul nou, toate Building Stefan & co, Opera Residence, Axxis, White Titanic), o sa cam sufere chiriile, mai ales la astea vechi.

5-6 mii e foarte puțin, mai plătești și curatenie, spălat lenjerie, timp pierdut cu booking, check-in, etc, suma asta o scoți lejer cu o garsoniera sau studio închiriat permanent.

Pai se va întâmpla similar cu apartamentele de pe bulevardul Mamaia ce se închiriază acum cu circa 500 lei pe noapte, majoritatea vin la astea noi din nord.

#78834
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 neoq2, on 19 august 2022 - 16:24, said:

5-6 mii e foarte puțin, mai plătești și curatenie, spălat lenjerie, timp pierdut cu booking, check-in, etc, suma asta o scoți lejer cu o garsoniera sau studio închiriat permanent.

Pai se va întâmpla similar cu apartamentele de pe bulevardul Mamaia ce se închiriază acum cu circa 500 lei pe noapte, majoritatea vin la astea noi din nord.

Nu, ma refeream dupa ce ai scazut comisoanele firmei de administrare. Din cate stiu se invart pe la 20-25%. Tu ramai cu 5-6k in mana, din care mai platesti taxa de administrare la complex parca spre 1k de euro pe an si aia e.

Edited by figo1988, 19 August 2022 - 16:26.


#78835
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu intelegi tu confortul in a merge intr-un loc cunoscut, mai ales al tau. Eu am un apartament in Bucuresti pe care il folosesc cand am treaba, desi financiar ar avea mai mult sens sa stau la hotel sau airbnb.
La o adica, tu de ce tot vizionai Alezzi? Doar nu vrei sa imi spui ca esti dintre cei care cred ca faianta din baie face diferenta intr-un concediu cu familia si e sursa de stres. Cat sunt copiii mici tot ce au nevoie e o balta si cativa metri de nisip, restul sunt doar impresiile parintilor, conteaza sa fii aproape de plaja si sa fie curat acolo unde stai.

Daca discutam despre concedii pentru parinti atunci da, cu totul si cu totul alta discutie.

Edited by MembruAnonim, 19 August 2022 - 16:33.


#78836
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 10.02.2022
La Alezzi este 1,5 euro x 85mp sezon si 1 euro  x 85mp extrasezon.
Am aflat acum. Nu știu dacă este plus TVA și ce înseamnă extrasezon.

Nu știu dacă includ și alte cheltuieli ca lumina, apa, caldura, etc.

Radu103 te rog ne pui tu toate cheltuielile?

Ce am trecut sus este pentru un aprt de 67mp suprafață utila.

Clar nu este o afacere anul acesta. Nu cred ca rămâne nimeni cu 6000 euro în mana mai ales ca 3 camere la Alezzi se închiriază cu 650-700 lei pe zi.

Edited by the_lion_king, 19 August 2022 - 16:33.


#78837
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

 neoq2, on 19 august 2022 - 15:43, said:

La parter ai zona mare de tersase cu mese una langa alta și muzică, marea o auzi iarna sau dimineață la 5 când e totul închis, in rest, balamuc.
Nu știu cum e de la plaja, dar mă gândesc că seara și în weekend e muzica și pe plaja unde fiecare mp e ocupat de șezlonguri.
Da boss stii tu mai bine ca mine ca ai fost 20 minute in trecere
Hai lasa-ne cu parerile personale

 the_lion_king, on 19 august 2022 - 16:32, said:

La Alezzi este 1,5 euro x 85mp sezon si 1 euro  x 85mp extrasezon.
Am aflat acum. Nu știu dacă este plus TVA și ce înseamnă extrasezon.

Nu știu dacă includ și alte cheltuieli ca lumina, apa, caldura, etc.
Alea-s toate cheltuielile in afara de curent, apa si gaz care-s contorizate.
Sezon sunt 4 luni din an si restul extra-sezon, + tva normal
Iepuroii de mentenanta Includ tot restul : paza, curatenie, span, fitness, piscine, receptie, reparatii, etc...

 figo1988, on 19 august 2022 - 16:25, said:

Nu, ma refeream dupa ce ai scazut comisoanele firmei de administrare. Din cate stiu se invart pe la 20-25%. Tu ramai cu 5-6k in mana, din care mai platesti taxa de administrare la complex parca spre 1k de euro pe an si aia e.
Sunt 40% cheltuielile de administrare : 15% booking + 25% management, curatenie, reparatii urgente, spalat lenjerii, etc

Edited by radu103, 19 August 2022 - 16:40.


#78838
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 MembruAnonim, on 19 august 2022 - 16:32, said:

Nu intelegi tu confortul in a merge intr-un loc cunoscut, mai ales al tau. Eu am un apartament in Bucuresti pe care il folosesc cand am treaba, desi financiar ar avea mai mult sens sa stau la hotel sau airbnb.
La o adica, tu de ce tot vizionai Alezzi?

Am vizionat o singura data, cand mi-am dat seama ca nu am niciun motiv sa cumpar vreodata. Familiaritate poti sa obtii foarte usor mergand in acelasi hotel, daca asta e problema. Eu am mai spus, sunt un om pragmatic si cand amesteci placerea cu facutul de bani, in general faci un compromis in ambele directii. Sigur, poti sa te minti ca asa, per total, ai facut si bani si te-ai si distrat.

#78839
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

 figo1988, on 19 august 2022 - 16:39, said:

Am vizionat o singura data, cand mi-am dat seama ca nu am niciun motiv sa cumpar vreodata. Familiaritate poti sa obtii foarte usor mergand in acelasi hotel, daca asta e problema. Eu am mai spus, sunt un om pragmatic si cand amesteci placerea cu facutul de bani, in general faci un compromis in ambele directii. Sigur, poti sa te minti ca asa, per total, ai facut si bani si te-ai si distrat.
Glumesti nu ?
Pai hotelul ala cu apart de 67 mp e 2000 euro pe saptamana, inmultit cu 8 saptamani macar din vacanta = vreo 15k euro / an
Iesi mai bine la cumparare in mod evident mai ales ca stai la mare daca le ai.
Daca nu ai duci copii la mare cand ai chef, cand gasesti liber, cand nu ti se pare scump, cand n-ai altele, etc...adica la Sf. Asteapta !

Edited by radu103, 19 August 2022 - 16:42.


#78840
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bun, pragmatic, cate zile la mare ai petrecut in ultimii doi ani? Ca daca sunt mai putin de 40 pe an atunci nu avea din start sens sa te uiti sa cumperi ceva.
Eu am senzatia ca in materie de capricii personale tu ai o problema, in sensul ca incerci mereu sa le justifici financiar, desi e clar ca nu prea ies socotelile niciodata. Tot ce tine de confortul personal sunt doar cheltuieli si atat, orice rationalizare dincolo de asta e contraproductiva.

Edited by MembruAnonim, 19 August 2022 - 16:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate