Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Conducere microbuz 8+1 (al unei institutii) de catre incepator. Legal sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Salutare!

Dupa cum spune si titlul, intrebarea mea este urmatoarea: este legal ca un incepator sa conduca un microbuz (8+1 locuri- cat B) care apartine unei institutii? Aveti idee daca este legal si in Bulgaria si Grecia?

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017
Nu conteaza cui apartine microbuzul.
Poate fi si al entitatilor  superioare de pe Alpha Centauri.
Nu conteaza cand ai dobandit permisul de conducere pentru categoria B
Poate fi si acum

Tot ce trebuie sa faci este sa respecti legislatia
Adica - cu categoria B poti conduce un autovehicul a carui masa totala nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune nu este mai mare de 8, in afara conducatorului.

#3
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017
Problema mea se leaga mai ales de "transport persoane". Mai exact, nu stiu cum ar putea sa fie interpretata secventa asta de lege de catre un politist zelos. Nu as castiga nimic de pe urma faptului ca as fi sofer, dar tot nu stiu cum se poate interpreta ( incepatorii neavand voie sa faca transport persoane)

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Limite de virsta sau experienta sint la alte categorii: https://www.scoalaru...ul-de-conducere
Pentru Grecia nu gasesc legat de tipul de masina sau incepator: http://www.mae.ro/tr...conditions/3701

Transport de persoane inseamna in cadrul unei firme care se ocupa cu asa ceva.
Faptul ca este microbuzul institutiei care se ocupa cu... presupun castraveti, nu are nici o treaba cun transportul de persoane.

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 June 2019 - 12:05.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,895
  • Înscris: 13.07.2011
in general cu B ai voie max 3,5t si 8 persoane maxim, fara sa conteze ca esti incepator sau nu. Riscul si-l asuma institutia ca incepatorul sa produca un accident (doamne fereste), in schimb legal este.

Edited by business11, 27 June 2019 - 12:15.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ăia 9 din microbuz nu e nici unul mai vechi ?

Aveți curaj să vă ducă un începător 1000 de km ?

#7
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

 Alexandru611, on 27 iunie 2019 - 12:00, said:

Problema mea se leaga mai ales de "transport persoane". Mai exact, nu stiu cum ar putea sa fie interpretata secventa asta de lege de catre un politist zelos. Nu as castiga nimic de pe urma faptului ca as fi sofer, dar tot nu stiu cum se poate interpreta ( incepatorii neavand voie sa faca transport persoane)
Politistul abuziv oricum te va abuza, ca abuzul nu se face pe lege, ci doar pe "asa vreau eu", ca sa te sicaneze ori sa platesti amenzi degeaba, ori sa faci puscarie degeaba, ori sa pierzi timp si bani cu contestatii si procese... el oricum nu pateste nimic, ca are imunitate, poate abuza pe oricine ca nu exista nici o repercusiune pentru el, ba primeste chiar prime si avansari pe motiv ca a emis amenzi multe, chiar daca prin abuz.
Deaceea ar trebui schimbata legea, la oricare 3 decizii ale unui bugetar (politist/procuror/judecator/functionar) anulate de foruri superioare acel bugetar sa fie dat afara si condamnat pentru abuz in functie numai cu executare... in acest fel scapam de abuzatorii din sistem si se va respecta doar legea in litera si spiritul ei.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din cate imi aduc aminte, un incepator nu poate transporta marfa (adica duba, nu microbuz). Important e sa ai 8 locuri (+1 sofer), sa ai lamaia in bord (si luneta) si sa ai grija la drum.

PS: bag seama ca nu prea ai frica de drum lung si necunoscut. Legislatiile locale ar fi bine sa le aprofundezi inainte sa pleci.

#9
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 waterman, on 27 iunie 2019 - 12:54, said:

Din ăia 9 din microbuz nu e nici unul mai vechi ?

Aveți curaj să vă ducă un începător 1000 de km ?

Care ar fi problema daca e vorba de un "incepator"? Da, problema e ca nu mai este nimeni din grup cu permis. Cred ca accidente se pot intampla oricum si nu vad de ce ar fi asa o mare problema daca este incepator, desi sunt constient ca un incepator e predispus la anumite greseli, potentiale accidente.

 Pololica, on 27 iunie 2019 - 13:54, said:

Din cate imi aduc aminte, un incepator nu poate transporta marfa (adica duba, nu microbuz). Important e sa ai 8 locuri (+1 sofer), sa ai lamaia in bord (si luneta) si sa ai grija la drum.

PS: bag seama ca nu prea ai frica de drum lung si necunoscut. Legislatiile locale ar fi bine sa le aprofundezi inainte sa pleci.

Nu-mi este frica de drum lung. Nu am de ce si chiar imi place. Desi e vorba doar de vreo 4000km in 6 luni, fara accidente sau incidente sper la ce e mai bine si nu la evenimente neplacutePosted Image

Edited by Alexandru611, 27 June 2019 - 18:14.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,117
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru transportul legal de persoane nu este cumva nevoie de atestat,autorizatie ceva?Si acel ceva nu este cumva legat de vechimea in "campul muncii"?
Ca una-i sa te duci cu familionul (amator fiind) la Amara si alta-i sa transporti copii (angajat fiind) la si de la scoala,de exemplu.

Edited by adisz, 27 June 2019 - 18:59.


#11
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Nu iti trebuie.
Alea sunt norme pentru transport persoane in comun ca obiect de activitate.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Alexandru611, on 27 iunie 2019 - 18:13, said:

Care ar fi problema daca e vorba de un "incepator"? Da, problema e ca nu mai este nimeni din grup cu permis. Cred ca accidente se pot intampla oricum si nu vad de ce ar fi asa o mare problema daca este incepator, desi sunt constient ca un incepator e predispus la anumite greseli, potentiale accidente.

Mi se pare mie sau ești un pic deranjat de replica mea ?

Cum care ar fi problema ?
Lipsa experienței, sunt sigur că nu te-ai plimbat până acum cu microbuzul prin oraș plin cu oameni. Plus răspunderea, nu mai ești singur în mașină, în caz de accident răspunzi pentru toți pasagerii.

Îmi pare rău dacă ai înțeles aiurea, nu era cu răutate, era din grijă. Deh.

Plus de asta eu aș ruga colegii să explice ei ce e scris aici:

Quote

ART. 25
(1) Pentru conducatorii de autovehicule sau tramvaie care au o vechime mai mica de un an de la obtinerea permisului de conducere se stabilesc prin regulament reguli suplimentare de circulatie.
(2) Conducătorului de vehicul prevăzut la alin.(1) îi este interzis:
a) să conducă autovehicule care transportă mărfuri sau produse periculoase;
b) să conducă vehicule destinate testării sau cele pentru probe;
c) să conducă vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi


#13
Alexandru611

Alexandru611

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 07.02.2017

 waterman, on 28 iunie 2019 - 08:05, said:


Mi se pare mie sau ești un pic deranjat de replica mea ?

Cum care ar fi problema ?
Lipsa experienței, sunt sigur că nu te-ai plimbat până acum cu microbuzul prin oraș plin cu oameni. Plus răspunderea, nu mai ești singur în mașină, în caz de accident răspunzi pentru toți pasagerii.

Îmi pare rău dacă ai înțeles aiurea, nu era cu răutate, era din grijă. Deh.


In primul rand, iti multumesc pentru raspuns!
In al doilea rand, nu, nu sunt deranjat de replica ta. Doar dezbateam subiectul, pentru ca e posibil sa fie lucruri de care nu-mi dau seama si daca prezinti argumentele in continuare, e posibil sa incep sa le constientizez. Spre exemplu, consider ca raspunderea incepe in momentul cand te urci la volan pentru ca esti raspunzator si de ceilalti participanti la trafic (existand posibilitatea neplacuta de a le provoca lucruri nedorite), nu doar de tine si de pasagerii tai.

Daca as fi fost deranjat, as fi fost mai ofensiv. Posted Image

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e chiar rocket science un drum cu dubița aia. Dacă ești stăpân pe tine.
Dacă nu, stai potol, mergeți cu autocar ceva.

După cum am zis, dacă greșești și ești singur, e treaba ta.
Dacă vreunul din mașină pățește ceva, răspunzi penal. De aia zic că nu se merită ca idee.

Probabil împărțiți banii de benzină, pare ok. Dar răspunderea va fi doar a ta.

Dacă ai ceva km deja la bord și n-ai avut probleme deloc până acum și te simți stăpân pe volanul dubiței, e ok.
Dacă ai cele mai mici dubii, renunță. Momentan. Există mereu alte soluții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate