Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Are sau nu slot M.2 laptopul meu HP

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
Din ce bani ramaneau dintr-un eco-voucher de 3.000 lei de la o alta achizitie am vrut sa iau un laptop nou, peste ce am acum, nu neaparat pentru performanta sau jocuri, ci utilizare casnica, gen navigare pe net, presa on-line, forumuri, youtube si altele asemenea. Asa ca m-am orientat in magazin la un HP https://altex.ro/lap...cpd/LAP5GT93EA/ cu HDD de 1 TB .
Am zis sa fie ceva peste un IBM ThinkPad X60, luat prin 2006, un batran Intel Core Duo, cu un SSD de 120 GB, RAM de 4 GB din care vede numai 3, si cu W7.
Dupa ce am instalat W10 pe HP vad ca viteza lui de reactie este inferioara X-60-ului. Sa fie din cauza SSD-ului? Ca si setari am incercat sa dezactivez ce nu era softuri nu erau necesare, sa scad viteza de lansare a SO. Dar si dupa, tot imi da impresia ca HP-ul este mai lent decat IBM-ul.

Am cautat sa gasesc daca HP-ul are slot M.2, dar pe la noi nu gasesc in specificatiile tehnice explicite, de vanzatorii de la raft nu mai zic sa stie ce si cum.
Vad ca la specificatia HP 15-da0139nq americanii zic ca ar avea M.2, ba chiar si 2 sloturi de RAM cu maxim 32 GB, la ce am primit eu scriind ca are un slot de max. 4 GB.
Candva la specificatiile tehnice se dadeau si astfel de date, gen sloturi pe MB si capacitati, acum vad ca sunt foarte lapidare.
https://www.crucial..../hp-15-da0139nq

Intrebare - laptopul HP 15-da0139nq are sau nu slot M.2?

#2
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Aici e service guide ul pentru laptopul tau:

http://h10032.www1.h...anual/c06147959

Conform acestui service guide laptopul are slot de M2 dar nu sunt sigur daca suporta protocolul NVMe sau doar SATA. Incearca sa intri in BIOS si vezi daca scrie ceva legat de sloturi libere de M2 sau ceva legat NVMe.

De obicei HP-urile suporta destul de mult RAM, seria de ProBook suporta pana la 32 GB RAM, astea no name sa zic asa nu stiu cat suporta dar 16 GB RAM suporta sigur. Cel mai simplu ar fi sa-l desfaci si te lamuresti, unde nu ai sigiliu e sigur de desfacut.

Si da daca HPul tau are doar HDD atunci e normal sa se miste incet. Pune un SSD si 8 GB RAM.

Edited by maxb2000, 23 June 2019 - 19:19.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,034
  • Înscris: 28.10.2006
In link-ul postat mai sus scrie, totusi ca ar suporta si SATA III si NVMe (PciEx)
Dra tot acolo scrie ca nu este USER ACCESIBIL nici la RAM, nici la slotul M.2, deci trebuie sa ajungi la service daca laptop-ul mai este in garantie.

#4
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Indiferent de ce zice producatorul, garantia iti este oferita de Altex, si din cate stiu, nu ai voie sa-l desfaci tu.

#5
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Nu ai voie este una dar isi dau seama cat timp nu au sigiliu ? Iti zic eu ca nu atata timp cat nu zgarii carcasa

Edited by maxb2000, 23 June 2019 - 20:14.


#6
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Un model similar am cumparat recent (15-da0040nq). Mergea ca *** pana sa ii pun ssd, desi specificatile erau ok; acum "zboara" pentru categoria lui si pt o utilizare normala, acasa.
Nu gaseam niciunde informatii daca are slot m.2, iar de la Altex m-au trimis cu el la Bucuresti daca vreau sa ii fac upgrade la componente fara sa pierd garantia.

Pana la urma l-am deschis eu cu multa grija si am constatat ca avea slot. Cred ca sunt mari sanse sa aiba si al tau.
Daca ai de gand sa il deschizi tu fara sa se prinda trebuie sa ai grija cum o faci. Detasezi cu atentie acele 2 benzi de cauciuc de pe spatele laptopului deoarece sub ele mai sunt cateva suruburi. Daca reusesti sa faci asta fara sa ramana urme (zgarieturi pe carcasa, urme pe suruburi, benzile de cauciuc nu sunt lipite drept/ca inainte) nu o sa ai probleme cu garantia. Sunt cateva componente pe care nu le poti schimba fara sa rupi sigiliul (discutabil, e doar o eticheta, cred ca se poate face si asta), dar strict sa montezi/demontezi un ssd m.2 in slot poti sa o faci fara sa isi dea seama, cu multa atentie si dexteritate Posted Image.

Extra: avea 2 sloturi pt RAM, dintre care unul ocupat de o placuta de 4 gb

Edited by Corupt, 23 June 2019 - 20:46.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 27.06.2007
la Asus din semnatura i-am montat un ssd la un service autorizat Asus fara sa pierd garantia (am sunat mai intii la Asus);
bine, al meu e mai pacatos - ca si montez ssd  trebuia sa ii demontez si tastatura

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
Nu am de gand sa intru in el, are o saptamana de cand l-am luat.
Maine o sa dau tfn la HP Romania, sa ii intreb mai la obiect, daca are M.2 unde pot monta.

In BIOS nu zice nimic despre M2 sau NVMe.

Da, din pacate laptopurile noi nu mai au bateria detasabila, capace peste RAM, Wi-Fi sau HDD...
Cam asa se intra in el, are suruburi si sub picioruse
www.youtube.com/watch?v=2KK5L9v07HU

Edited by claudiu1, 23 June 2019 - 21:34.


#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
Treaba complicata...
Din telefon in telefon am ajuns la Cordon Electronics, care ei fac service HP in Bucuresti, fiind socotit un laptop low profile. Le-am zis ce vreau, iar raspunsul a fost ca nu este cazul sa ma duc la ei, garantia nu se pierde daca il desfac cu grija, sa nu zgarii sau rup ceva, pot sa-i montez eu SSD in M.2, daca are (adica sa constat eu vizual) sau loc de HDD.
Acum 3 zile am dat un E-mail si la HP sa ii intreb, deocamdata nimic.

Mda, sunt cetatean european, am drepturi...  Parca asa era o reclama...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R7Oe-dQD9rQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
Am rezolvat la un service cu niste profesionisti deosebiti.

Sub benzile de cauciuc folosite pentru sprijin mai sunt ceva suruburi, sub una 3, sub alta 4.
Carcasa de jos se declipseaza cu ceva de plastic, o pana ca de ghitara in cazul meu.
Are slot M.2 in colt, langa baterie, iar acum are un SSD de 256 GB, pe care este SO W10. HDD-ul lui, ala pe 5/400 rot/min, a ramas pentru arhiva.
Are 2 sloturi de memorie interna, dintre care unul ocupat cu un sim de 4 GB. Desi in documentatia tehnica scrie ca suporta max. 4GB, baietii i-au pus 2 simuri de memorie de acelasi fel si acum am 8 GB de RAM.

Imi venea sa-l fac cadou, sa scap de el... acum alta viata... Posted Image

Edited by claudiu1, 20 August 2019 - 12:43.


#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,034
  • Înscris: 28.10.2006
DIMM-uri, nu sim-uriPosted Image
Acu' sa-l foloseti cu placerePosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate