Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

UDMR rupe protocolul cu PSD-ALDE

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#559
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostWestPoint, on 31 mai 2019 - 07:41, said:

Iara vorbesti aiurea....
Care sunt acele legi distrugatoare, care au afectat negativ intreaga Romanie, inafara de modificarea Codului Penal.

:lol:
vezi?
Io nu-ti dau raport pentru ca-mi face placere asa sa-ti mai trag cate o castana cu vorbele tale.

Scoata basca.
Mai ia una, ridicola rau de tot:


View PostWestPoint, on 31 mai 2019 - 07:41, said:

In Transilvania pina in 1918 nu a fost niciodata limba oficiala limba romana si in administratie s-a folosit intodeuna limba maghiara.
Atat in mediul rural, ma refer la satele cu majoritate ungureasca, cat si la orase,

Aia care au peste 100 de ani nu sunt prosti, :lol:
E mai bine asa?
:lol:
:lol:
Dac-as fi Kelemen acum, cu ce scrii aici te-as da afara din partid, dar ti-as da o recomandare pentru tineretul de 80 de ani din pesede, ca acum se fac inrolari. Le verifica mama Dancila.
:lol:

View PostWestPoint, on 31 mai 2019 - 07:41, said:

Nu mai vorbesc de tinutul secuiesc unde si la ora asta bunul simt ar trebui sa te indemne mai repede sa invete romanii limba maghiara
decat invers.

Vezi unde duce prostia? nu am refer la prostia ta, aia e doar ca iei o stire, ceste si o dai mai departe pentru ca-ti place melodia
"Pentru faptul ca romanii nu vor sa invete maghiara, si noi ne opunem si ne batem copiii daca invata romana!"
Asta e dovada de om destept?
Cred ca si Dancila ii depaseste pe idiotii aia care gandesc asa.
Sufar ca nu stiu maghiara?
Absolut. Cunoasterea inseamna informatie, libertate, inteligenta.
Dac-as fi nascut acolo, absolut ca as fi stiut maghiara. Nu de alta dar as fi vrut sa pun mana pe fetele alea proaste de nu vor sa invete romana.
interesul meu merge mai departe de puritatea unui maghiar care refuza (ca boul) sa invete o limba care i-ar aduce libertatea.

Mai vrei mah multe castane?, ca ma dor falangele.

View PostMalus_Dacus, on 31 mai 2019 - 07:47, said:

udemereul nu ar trebui sa negocieze cu nimeni, cu nici un partid...
Ar trebui sa se intoarca spre propriul electorat si sa-l intrebe: bai unguri cinstiti si verticali, ce vreti sa facem  la motiune?

Si uite aici e poporul roman
1. E chiar asa de greu sa iei o decizie daca vrei ca pesede sa faca praf tara aia?
Trebuie intrebat un prieten?
UDMR isi intreaba baronii lor care ii tine in functie, nu pe maghiarii din tinuturile care ii voteaza

2. Nu un partid trebuie sa ordone parlamentarilor cum sa voteze, ci CEI CARE AU VOATAT PARLAMENTARUL RESPECTIV trebuie sa-i CEARA sa voteze cum vor ei.
Dar Romania mai are mult pana acolo.

SI de ce n-ar trebui UDMR sa negocieze cu nimeni?
Ar trebui sa aiba drepturi egale cu celelalte partide. Au putere de partid din moment ce au trecut baremul

View PostKazmer, on 31 mai 2019 - 07:58, said:

Dacă udmr este organizație teroristă cum de virginii,din USR nu inițiază interzicerea UDMR?

1. UDMR nu e organizatie terorista, si asta e un avantaj. Dac-ar fi fost nu erau in parlament
2. Ce treaba are USR aici?
Sau te-ai trezit vorbind?

View PostKazmer, on 31 mai 2019 - 08:38, said:

UDMR trebuie să fie totdeauna la guvernare.

:lol:
Cine zice asta?

#560
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
La ce sa-mi dai raport? Ca am spu ca vorbestii aiureli? Pai in aceasta privinta, nici nu te rezumi la altceva.
Tu nu vii, ca de obicei, cu argumente ci intodeuna argumentezi cu alte aberatii...

Quote

Limba maghiara e de bun simt pentru tantalaii care refuza sa invete romana, trebuie sa traiasca si ei, sa se bucure in limba lor
Cu s-ar traduce asta inainte de 1918?

Quote

Limba romana e de bun simt pentru tantalaii care refuza sa invete maghiara, trebuie sa traiasca si ei, sa se bucure in limba lor

Edited by iladi, 31 May 2019 - 17:56.
Offtopic


#561
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostWestPoint, on 31 mai 2019 - 17:15, said:

Cu s-ar traduce asta inainte de 1918?

Cam asa:
Hogyan lett volna lefordítva 1918 előtt?

cu google, :lol:

Mai na o castana, :lol:


Ce treaba am eu cu "inainte de 1918"?
Esti super-ridicol.
E o tampenie sa sustii ca e bine ca ungurii din Romania refuza limba romana pentru ca si romanii din Transilvania inainte de 1918 refuzau sa invete maghiara
Chiar nu-ti dai seama ca te faci de ras cu asa ceva? E penibil ceea ce trancanesti?

Nu-ti dai seama cat de stupid este sa iti manipulezi copiii sa creasca cu ura de vecini in sange? Sa refuze libertatea?
Astea din pacate vor avea efect exact contrar asupra traditiilor maghiare.
Nationalistii idioti fac exact ceea ce face si biserica ortodoxa cu credinta. Ti-o baga pe gat pe media, la scoala, pe strada, pana borasti.
Termina dracu cu prostiile astea nationaliste

#562
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostWestPoint, on 01 iunie 2019 - 01:18, said:

Spunei ca batranii nostri erau idioti ca nu au invatat limba romana si eu ti-am spus ca pretentia ta este bulshit.
Inainte de 1918 romanii ar fi trebuit sa invere ungureste

Stii ce? Da-ti singur castane ca am obosit.
:lol:

N-am spus fasolica ca batranii VOSTRII eu fost idioti.
Am spus ca batranii idioti de nationalitate maghiara care refuza sa invete romana SUNT idioti pentru ca refuza sa invete romana + pentru ca isi educa in prostie famila sa faca la fel

Asta NU ARE NICI O LEGATURA cu ce faceau etnicii romani inainte de 1918.
Atunci era alta situatie. Pe facebook se intelegeau cu google translate, cand mergeau sa faca programare o faceau in engleza etc.
Apoi ce treaba am eu cu prostii de dinainte de 1918?
Am spus eu ca romanii sunt toti destepti?

Sa traiesti in mijlocul unei comunitati sa nu inveti inca o limba din prostie e chiar prostie. SI vad ca-ti face placere s-o propagi.
Dracu parca aveti paie-n cap.
Ce nu e logic in ce spun?
Ti-a intrat in capul ala mare ca am ceva cu ungurii. Esti ridicol.
N-am nici pe dracu. Am cu udemeristii nu cu maghiarii.
Nu mai imi da exeplu de cum s-a trait in Transilvania. Un copil de 10 ani in 1918 acum ar avea 110 ani, cati crezi ca mai sunt d-aia?
Dar de atunci au trecut 100 de ani, sunt alte generatii care refuza sa invete romana.
Daca ar fi 2 prosti, as intelege, dar ei isi obliga copiii sa ramana prosti ca ei.
Mai omule, ala care impinge la izolare, radicalism, VA DISPAREA. De ce dracu pentru o ambitie idioata va sacrificati copiii?
Lasat-i naibi sa fie liberi si sa aleaga EI petru EI, dati-le cat mai multe orpituni sa traiasca daca ii iubiti.
Aici intervine idiotenia.
Sunteti credinciosi limbii maghiare cu pretul sacrificarii proptiilor copii.
Ce diferenta e intre un bou d-asta si um islamist radical?
Foarte mica.

View PostWestPoint, on 01 iunie 2019 - 01:18, said:

De ce sa inveti o limba cand peste 86% sunt maghiari si nici nu ai cu cine vorbi romaneste?
La fel a fost si in trecut. Au fost sate romanest unde nu a pasit veci un ungur. De ce sa fi invatat satenii aia ungureste?
Numai pentru ca se numea Ungaria, sau Austro-Ungaria?

Atunci era altceva. Mergea cu izolarea. Biserica si cea catolica si ortodoxa au contribuit din plin la izolarea grupurilor etnice, dar gata, treziti-va.
Dac-as fi fost in Cluj as fi facut facultatea la babes. Pentru ca e cea mai buna. Mi se rupe-n 14 de numele ei.
Nici nu stiu cine a fost si banuiesc ca nu a fost vreun prost ca mine, merita probabil sa-i poarte numele o institutie.
De ce dracu nu luam ce e mai bun din sociatea asta si trebuie sa gasim diferente cat mai mari intre etnii?
Daca eram din Cluj, da stiam maghiara, mai mult ca sigur.


View PostWestPoint, on 01 iunie 2019 - 01:18, said:

Tu ai teme nationaliste, in care vrei sa-ti impui vointa peste vointa altuia.
Tu faci ungurii prosti si idioti si eu eu stau in defensiva...
Dar crede-ma daca am fi pe teren neutru ti-as fi raspuns cu aceasi moneda, nu te-as fi menajat deloc pt.
ca acuma mi-am dat seama ca tu esti plecat de atatia ani din Romania, traiesti pe alt continent, dar ura nu ai lasat.-o
acasa, ti-ai impachetat-o bine, si ai luat-o cu tine.

:lol:
De ce n-o zici p-aia adevarata?
Ca TU esti UDMR-sit si te doare cand ii lovesc. Pe UDMR-isti, nu pe unguri.
Ce sa le faca tata daca sunt javre?
Si m-ar fi durut in fund si de pactul cu PSD daca nu umblau la democratie. Acolo m-au atins. Nu e voie asa ceva. Democratia Romaniei e ceva sacru care s-a castigat cu greu si cu mult noroc

De unguri n-am zis niciodata nimic rau, nu ma incerca sa generalizezi si sa te dai lovit in haripa ca stii foarte bine ce vreau sa zic.
Nu-ti convine tie, dar, ce sa-ti faca sensei?

#563
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWestPoint, on 01 iunie 2019 - 01:18, said:


Inainte de 1918 romanii ar fi trebuit sa invere ungureste pentru ca mai ales la orase in Transilvania s-a vorbit inadministratie,
exclusiv ungureste si in Banat nemteste.
.

Dacă ți se pare atât de firesc de ce acum nu ți se pare la fel de firesc ca ungurii să învețe românește pentru administrație și justiție? Ipocrizie maximă?

#564
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Prea multa scriere pentru un manipulator extremist udemerist.

#565
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View Postiladi, on 01 iunie 2019 - 07:07, said:

Dacă ți se pare atât de firesc de ce acum nu ți se pare la fel de firesc ca ungurii să învețe românește pentru administrație și justiție? Ipocrizie maximă?

:lol:
Nu, acum e un fel de payback
:lol:

Cred ca de la castane i se trage

#566
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiladi, on 01 iunie 2019 - 07:07, said:

Dacă ți se pare atât de firesc de ce acum nu ți se pare la fel de firesc ca ungurii să învețe românește pentru administrație și justiție? Ipocrizie maximă?
Pai chiar invata.
Fiindca sunt unguri in administratie si justitie.
Vrei sa spui ca ungurii din administratie si justitie nu stiu romaneste ?

#567
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 10:43, said:

Vrei sa spui ca ungurii din administratie si justitie nu stiu romaneste ?
In Romania ungurii au acces in administratie justitie ,politica , guvern ???

Nu se poate asa ceva .


Romanii sunt rai . Huoo Romania .

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 10:43, said:


Fiindca sunt unguri in administratie si justitie.


Mai tu esti sigur ???

Se poate asa ceva in Romania ??

Edited by Daco_Get, 01 June 2019 - 10:56.


#568
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostDaco_Get, on 01 iunie 2019 - 10:56, said:

In Romania ungurii au acces in administratie justitie ,politica , guvern ???

Nu se poate asa ceva .


Romanii sunt rai . Huoo Romania .


Ar fi culmea sa reprezinte 10% din populatie si sa nu aiba reprezentanti in guvern.

#569
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,960
  • Înscris: 15.12.2009
Westpoint & al.: Reveniți la subiect, vă rog. În caz contrar, topicul se închide, fiind epuizat.

#570
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 10:43, said:

Pai chiar invata.
Fiindca sunt unguri in administratie si justitie.
Vrei sa spui ca ungurii din administratie si justitie nu stiu romaneste ?


Vreau să spun că tu te șoinăleai că n-aveți justiție și administrație în maghiară și băgai, cu repetiție, un clip youtube cu o tanti ce plângea la judecătorie. Mno amu, dumneata poți să o răsucești cât dorești până să face kurtoș. Ipocrizia e tot acolo.

#571
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postiladi, on 01 iunie 2019 - 12:57, said:

Vreau să spun că tu te șoinăleai că n-aveți justiție și administrație în maghiară și băgai, cu repetiție, un clip youtube cu o tanti ce plângea la judecătorie. Mno amu, dumneata poți să o răsucești cât dorești până să face kurtoș. Ipocrizia e tot acolo.
Nu-i nici o ipocrizie.
E una sa ai un stat ultra-centralizat, cu cativa indivizi minoritari in administratie si justitie, si cu totul altceva sa ai autonomie regionala si administratia si justitia sa utilizeze limba minoritara in regiunile cu minoritari.

#572
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 17:05, said:


E una sa ai un stat ultra-centralizat, cu cativa indivizi minoritari in administratie si justitie, si cu totul altceva sa ai autonomie regionala si administratia si justitia sa utilizeze limba minoritara in regiunile cu minoritari.
Dap, se stie  situatia din ungaria.

#573
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cu ce o incalzeste pe tanti de la judecatoria din Bihor, ca Márton Árpád face parte din comisia juridica a camerei deputatilor ?
Poate Márton Árpád sa decida de la Bucuresti, autonomie regionala cu utilizarea limbii maghiare in zonele maghiare din Bihor ?

#574
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,644
  • Înscris: 30.01.2008

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 17:09, said:

Poate Márton Árpád sa decida de la Bucuresti, autonomie regionala cu utilizarea limbii maghiare in zonele maghiare din Bihor ?
Nu , nu poate si nici nu o sa poata asta vreodata in Romania !

Dar daca vrea neaparat sa auda maghiara in administratie ,se poate muta in ungaria si tanti si marton ala .

Romania e o tara libera ,nu tine pe nimeni cu forta .

Edited by Daco_Get, 01 June 2019 - 17:12.


#575
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007

View PostHunor_66, on 01 iunie 2019 - 17:09, said:

Poate Márton Árpád sa decida de la Bucuresti, autonomie regionala cu utilizarea limbii maghiare in zonele maghiare din Bihor ?

O fi asta dorinta romanilor care au votat masiv UDMR la alegeri.

#576
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,800
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDaco_Get, on 01 iunie 2019 - 17:12, said:

Dar daca vrea neaparat sa auda maghiara in administratie ,se poate muta in ungaria si tanti si marton ala .
Avand in vedere ca mai nou se voteaza masiv cu UDMR in spatiul extracarpatic, poate normal ar fi invers, sa introducem maghiara ca a doua limba in administratie si in judetele respective. Posted Image

Edited by Wotan, 01 June 2019 - 18:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate