Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

De ce stagneaza SSD-urile? Cand vor disparea HDD-urile?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 01.11.2004
@shmu: Acum depinde si cate jocuri ai pe Steam, uPlay, Battle.net, Origin etc :> Om avea noi fibra de 1GB/s sa le redownloadam, dar prin tarile civilizate asta nu prea e o optiune.

#38
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
majoritatea jocurilor sunt 1 time play only. dar da, stiu ce zici. vorbesc pe cateva servere de Discord si cand le arat ca descarc de pe Steam si uPlay cu 110MB/s incep sa ma injure.

oricum mai mult de cativa tera (2-4) nu prea iti trebuie, ca nu ai timp efectiv sa joci atata :)

#39
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 shmu, on 30 iulie 2019 - 00:26, said:


eu zic ca lumea civilizata nu descarca tone de continut piratat de pe torente.
lumea civilizata nu are ce face cu mai mult de 2tb.

in plus, pentru STOCARE, nu ai nevoie de viteze ssd.
"Lumea civilizatã" :)
Tu de unde crezi cã provin torentele???

#40
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 BloodRa, on 30 iulie 2019 - 10:10, said:

"Lumea civilizată" Posted Image
Tu de unde crezi că provin torentele???
daca provin dintr-un loc, nu inseamna ca TOTI din locul ala folosesc torente.

#41
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010

 BloodRa, on 30 iulie 2019 - 10:10, said:

,,,
Tu de unde crezi că provin torentele???
Din Rusia?

 shmu, on 30 iulie 2019 - 00:26, said:

eu zic ca lumea civilizata nu descarca tone de continut piratat de pe torente.
...
Pai la mine numai GTA V (original) a ajuns sa pape in jur de 100GB. Daca mai adaugam si BF V,   Assassin's Creed Odyssey sau Metro Exodus deja incepe sa se simta nevoia de un 1TB stocare temporara (pentru jocurile instalate). Ultimul HDD extern pe care l-am cumparat are 4 TB si e plin cu poze in format raw.

Edited by sys, 31 July 2019 - 08:53.


#42
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am 512 si e ok ish... incepe sa se umple, noroc ca nu ma joc prea multe. am 2 instalari de diablo 3 (crek total 40gb), odyssey, far cry 5, pubg, POE, si posibil niste maruntisuri. daca mai bag inca 2 dinastea mari se duc aia 512.

dar de la 1tb jocuri si 3-4 tb alte info (si hdd-u meu de 4tb incepe sa dea semene de dat pe afara) pana la cei 20 Tb ai lu colegu, e cale lunga....

si in plus, pentru efectiv stocare, nu ai nevoie de viteze ssd. ca nu ai servere cu baze de date care trebuiesc accesate rapid.

Edited by shmu, 31 July 2019 - 10:16.


#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am vreo 18TB de stocare in casa (daca adun tot NAS-ul, backupul off-line si toate discurile din computere. Si e bine ... inca nu am ramas fara spatiu, dar am doar vreo 4TB liberi in total cred ...
Totuisi, stocarea pe termen lung o fac pe discuri mecanice si nu simt nevoia de mai mult,

#44
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Stagneaza si vor stagna in continuare. Noua serie 980 de la Samsung va fi disponibila pe 256GB, 512 si 1TB. Putin. Foarte putin.
SSD-urile alea mari de care spune initiatorul, sunt proiectate pentru serverele smecherilor. Nu pt. oamenii de rand. (ca noi)
Parerea mea e ca hard-urile nu vor disparea curand deoarece pretul per GB este de 10 ori mai mic decat la SSD.

#45
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 lost_in_a_dream, on 04 februarie 2020 - 19:10, said:

256GB, 512 si 1TB. Putin. Foarte putin.
Nu pt. oamenii de rand. (ca noi)

Parerea mea e ca hard-urile nu vor disparea curand deoarece pretul per GB este de 10 ori mai mic decat la SSD.
pai ... noi oamenii "de rand" in general nu avem nevoie de mai mult de 1tb pentru aplicatii.
pentru stocare, UNII poate ar avea nevoie de mai mult, dar aceia sunt exceptia de la regula.

pana nu vom avea cu adevarat nevoie de mai mult (ex jocuri de 500gb bucata) nu or sa apara cine stie ce mai mari ... mai e mult pana departe... cativa ani.

eu zic sa ne bucuram ca le avem si pe astea si ca ne fac utilizarea pc-ului mai usoara... mult mai usoara.

cand va fi cu adevarat nevoie, atunci vor aparea si se vor ieftini ... daca vor cumpara din ce in ce mai multi ssd-uri mari, pertul per gb o sa scada, la fel cum a scazut si pana acum.... sau ati uitat vremurile in care dadeam 600 lei pe 80gb de ssd?

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cloud?
Google Photos ofera stocare nelimitata la 12Mp/1080p si niste facilitati extraordinare de cautare in galerie sau de a avea galerii comune cu altii.

Si spre deosebire de un hdd, ai acces oriunde la galarie de pe orice dispozitiv.

Edited by underb, 05 February 2020 - 20:53.


#47
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu nu am decat un dispozitiv. Posted Image

#48
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Halesc aia din corporatii tot stocul, la milogi nu mai ramane nimic. Eu am adunat 2x4TB si 2X2TB Evo-uri, cand le-am prins mai ieftine, la negru.

Aia de la Samsung au scos modele care dubleaza rata de uzura, ca sa scada pretul. Tare as vrea sa scap de aia 32TB de pe HDD-uri, tare mi-e ca, desi 50% sunt date cu backup, pot crapa in orice moment, SSD-urile Samsung nu cedeaza asa usor, desi chiar si acolo e bun backup.

Samsung ar cam trebui sa scoata modelele de 8TB, cam intarzie un pic, dar e chestie de pret, ca nu el cumpara nimeni.

Fac ceva pe serverele Google, sunt datele mele, le tin pe stocarea mea, nu stau cu datele la mila altora.

Edited by Notsure, 05 February 2020 - 21:09.


#49
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 Notsure, on 05 februarie 2020 - 21:08, said:

Fac ceva pe serverele Google, sunt datele mele, le tin pe stocarea mea, nu stau cu datele la mila altora.
Respect!

#50
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

 underb, on 05 februarie 2020 - 20:54, said:

Cloud?
Google Photos ofera stocare nelimitata la 12Mp/1080p si niste facilitati extraordinare de cautare in galerie sau de a avea galerii comune cu altii.

Si spre deosebire de un hdd, ai acces oriunde la galarie de pe orice dispozitiv.

Daaa, e asa bun Photos ca au si altii acces la filmele tale chiar si cand nu-s share-uite Posted Image  https://www.techrada...os-to-strangers
Stocarea aia nelimitata e buna doar daca nu-ti pasa de calitatea pozelor si filmelor. Chiar si pozele si filmele care nu depasesc 12Mp/1080p sunt recomprimate cu pierderi de calitate.
Prefer sa ma limitez la 15GB, dar fara pierderi de calitate si sa salvez pe PC pozele si filmele mai vechi de pe telefon.

Edited by Master_Yoda, 05 February 2020 - 21:25.


#51
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 underb, on 05 februarie 2020 - 20:54, said:

Google Photos ofera stocare nelimitata la 12Mp/1080p si niste facilitati extraordinare de cautare in galerie sau de a avea galerii comune cu altii.
cand mi-o stoca pozele facute cu deselereu si filmarile cu gopro-u mai vorbim...

#52
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, dar tu esti unul iar cei care au renuntat la stocarea locala sunt o gramada.

#53
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
foarte probabil. cunosc cativa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate