Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Informatica/Automatica/Informatica-economica

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca ar fi sa o luam altfel, unde ar fi sanse mai mari de angajare?Informatica economica sau Electronica?

#56
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Exista producatori in domeniul electronic in Suceava?

#57
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai nu am idee, am inteles ca ar fi niste firme precum Betty Ice, Egger, OSF si ar plati destul de bine.Nu am idee daca e si de viitor.

Atunci Informatica economica ar fi mai cautata decat ingineria?

Edited by smiley2, 20 July 2019 - 12:48.


#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da o tura prin site-urile cu joburi si pune filtru pe Suceava. Sau in alta parte.

View Postsmiley2, on 20 iulie 2019 - 10:59, said:

Daca ar fi sa o luam altfel, unde ar fi sanse mai mari de angajare?Informatica economica sau Electronica?
Piata software e mult mai mare decat a electronicii. Implicit si joburile. Da nu la Suceava, in general.

Edited by neagu_laurentiu, 20 July 2019 - 13:21.


#59
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Atunci o alegere mai buna ar fi Informatica economica decat Electronica?
La calculatoare am inteles ca nu prea se descurca cei care au facut Mate M2(tehnologic), in plus se mai face hardware nasol.
In Visual Studio si Python sa fac programele mici cred ca ma descurc, dar ceva mai greu mai multe linii ar trebui sa invat.
Nu stiu, is pe din doua daca sa incerc la calculatoare, informatica economica sau electronica.
M-ar atrage electronica dar nu sunt joburi, la calculatoare hardware-ul aiurea si pe langa programare ar fi de invatat si partea asta care contine matematica, fizica si electrotehnica, iar informatica economica se face putina programare.
Totusi tind sa cred ca la electronica s-ar face ceva legat de telecomunicatii si tehnologia informatiei de care credeam ca s-ar face la calculatoare insa recent am aflat ca se face hardware pe partea de micro care nu mi-ar place si nici nu mi-ar folosi in tara iar marele dezavantaj ar fi ca e mult de studiat pentru ingineria respectiva.

Edited by smiley2, 20 July 2019 - 18:36.


#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
„Cănuţă om sucit” de Ion Luca Caragiale. Pentru cine vrea rezumatul topicului Posted Image

View Postsmiley2, on 20 iulie 2019 - 18:34, said:

se face hardware pe partea de micro care nu mi-ar place si nici nu mi-ar folosi in tara
Ba tocmai micro reprezinta, azi, unealta cea mai folosita de catre electronist. Toate automatizarile, logica de control cad in sarcina acestui IC. Si in tara, desigur. Altfel, electronist fara partea digitala, e pe cale de disparitie.

Edited by neagu_laurentiu, 20 July 2019 - 18:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate