Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Informatica/Automatica/Informatica-economica

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019
Salut,ma numesc Vlad si sunt in clasa a 12-a la profil real,mate-info intensiv.
Mai am cateva luni pana la bac si nu m-am decis inca 100% la ce facultate sa merg si ce profil sa urmez in continuare.
Imi plac mult fizica si matematica,informatica ma atrage oarecum dar nu partea de algoritmica din liceu.Nu m-au atras probleme cu vectori,matrici,grafuri si alte minuni,asa ca le-am tratat cu un dezinteres total.Deci, nivelul meu la problemele de algoritmica este unul scazut.

Printre variante am asa : - Informatica aplicata la Brasov(unde admiterea e cu dosar,se ia 50% media de bac si 50% nota de la mate/info)
-Informatica-economica la FSEGA UBB
-Automatica la UT Cluj(admitere din mate in iulie)
  -Informatica Cluj UBB

Fiecare facultate din cele enumerate mai sus are avantaje si dezavantaje.
Ce vreau eu?Pai mi-ar placea sa lucrez intr-un domeniu bancar(analist financiar,ofiter de credite) dar nu as vrea sa raman nici departe de zona IT,deoarece imi place sa scriu cod.(de aici informatica-economica)
Mi-ar placea  sa lucrez ca informatician,doar ca nu ma simt pregatit,deaorece algoritmica imi displace,si facultatile de informatica pun accentul pe teorie.
Automatica ma atrage prin partea ei de hardware.Mereu mi-a placut sa construiesc lucruri,si mi-ar placea sa particip si la concursuri de robotica,sa programez cipuri etc.
Am postat aici pentru ca am nevoie de ajutorul vostru.Cei care ati terminat o facultate din cele enumerate mai sus,va rog frumos ajutati-ma cu o parere,un gand,orice.Nu stiu exact nivelul de dificultate al facultatilor,profesorii ,probabilitatea de angajare dupa absolvire sau ce se preda la materiile din orar,deci mi-e  foarte greu sa aleg.
Dintre toate facultatile enumerate,cea mai slaba este cea de la Brasov,as vrea pareri si de aici,poate imi schimb parerea despre ea.
Oscilez intre Cluj si Brasov pentru ca locuiesc intre cele doua localitati,si mi-e indiferent in care oras ma duc.Facultatea Transilvania este varianta de rezerva in cazul in care nu intru la celelalte,admiterea fiind cea ma usoara,si concurenta mica.(ultima medie din 2018-8,10)

#2
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Eu as lua in considerare si  Universitate Politehnica Timisoara -> Automatica si Calculatoare : https://cs.upt.ro/ro...al_presentation

View Postleonidas789, on 15 mai 2019 - 19:18, said:

...
Mereu mi-a placut sa construiesc lucruri,si mi-ar placea sa particip si la concursuri de robotica,sa programez cipuri etc.
...

In cazul asta,iti recomand facultatea de electronica cu domeniul de licenta electronica aplicata.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postleonidas789, on 15 mai 2019 - 19:18, said:

informatica ma atrage oarecum dar nu partea de algoritmica din liceu.Nu m-au atras probleme cu vectori,matrici,grafuri si alte minuni,asa ca le-am tratat cu un dezinteres total.Deci, nivelul meu la problemele de algoritmica este unul scazut.
Nivelul acestea poate fi crescut prin studiu si interes din partea ta. Fara acestea nu te poti gandi la facultatile enumerate de tine pentru ca joaca aia din liceu este esentiala in dezvoltarea ta ca viitor programator. Acum nu-i nimic pierdut, asa ca trateaza chestiunea ca un om matur, copilaria s-a cam dus.

View Postleonidas789, on 15 mai 2019 - 19:18, said:

Ce vreau eu?Pai mi-ar placea sa lucrez intr-un domeniu bancar(analist financiar,ofiter de credite) dar nu as vrea sa raman nici departe de zona IT,deoarece imi place sa scriu cod.(de aici informatica-economica)
De aici rezulta Cibernetică Economică si te faci analist plus implicarea in zona IT. Informatica economica e cum ii spune primul nume.

Edited by neagu_laurentiu, 16 May 2019 - 05:41.


#4
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019
Multumesc pentru raspunsuri.Voi ce facultate ati terminat?Cum va merge?
Sunt asa de speriat cu alegerea asta,mi-e frica sa nu fac una proasta si dupa sa-mi para rau :)

#5
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postleonidas789, on 16 mai 2019 - 21:21, said:

Multumesc pentru raspunsuri.Voi ce facultate ati terminat?Cum va merge?
Sunt asa de speriat cu alegerea asta,mi-e frica sa nu fac una proasta si dupa sa-mi para rau Posted Image
Nu vei fi primul  care ar putea face o alegere proasta, eu sunt unul cu asa decizie, dar nu e atat de rau pe cum ti s-ar parea . Eu zic sa te uiti pe materii mai atent , sa gasesti ce se studiaza si sa incepi sa citesti savezi daca ai oarecare pasiune pentru asa ceva , dar nu pasiune din aia aparenta , ci chiar una constanta. Daca te duci la info -economica oricum o sa ti para simplu si o sa te plictisesti.

Edited by exydos, 16 May 2019 - 21:41.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postleonidas789, on 16 mai 2019 - 21:21, said:

Voi ce facultate ati terminat?Cum va merge?
Oricat am dori sau nu, experientele nu se transfera, asa ca te ajuta doar la statistica treaba asta.

View Postleonidas789, on 16 mai 2019 - 21:21, said:

Sunt asa de speriat cu alegerea asta,mi-e frica sa nu fac una proasta si dupa sa-mi para rau Posted Image
Cand alegi din pasiune, n-ai cum sa dai gres. Altfel da, poate vine ori nu pofta mancand.

#7
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View Postexydos, on 16 mai 2019 - 21:40, said:

Nu vei fi primul  care ar putea face o alegere proasta, eu sunt unul cu asa decizie, dar nu e atat de rau pe cum ti s-ar parea . Eu zic sa te uiti pe materii mai atent , sa gasesti ce se studiaza si sa incepi sa citesti savezi daca ai oarecare pasiune pentru asa ceva , dar nu pasiune din aia aparenta , ci chiar una constanta. Daca te duci la info -economica oricum o sa ti para simplu si o sa te plictisesti.
Ce decizie proasta ai luat?Poate reusesc sa invat ceva din greselile tale.
Info-ec e simpla ca facultate,dar am timp liber sa-mi descopar alte pasiuni.Sa ma angajez undeva,sa incerc lucruri noi.
Poli e cu program incarcat si cu materii grele,sesiunile sunt pe masura si concurenta mare.Dar merita tot efortul,acolo sunt cei mai buni oameni.
Cel mai ok din punctul asta de vedere e facultatea de informatica,care ofera un program mai flexibil si nivelul de dificultate e mai scazut.(nu se face fizica )

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa legendele cu acolo e asa si dincolo e altfel. Toate te tin in priza daca vrei sa devii meserias. Si nu te mai uita la cursurile alea ca la Biblie. Ele sunt doar introductive. Trebuie sa aprofundezi mult in afara cursurilor. Iar acum nu e timp de angajari creanga ci de studiu. Ai timp de munca dupa absolvire de-ti va iesi pe nas, acum ia si invata temeinic, nu lautareste (dupa ureche).

#9
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postleonidas789, on 15 mai 2019 - 19:18, said:

Salut,ma numesc Vlad si sunt in clasa a 12-a la profil real,mate-info intensiv.
Mai am cateva luni pana la bac si nu m-am decis inca 100% la ce facultate sa merg si ce profil sa urmez in continuare.

Imporant erste sa iei admiterea la una, apoi decizi. Din cate inteleg stapanesti atat fizica cat si informatica.

La Bucuresti, cine vrea sa urmeze IT are in sesiunea din iulie posibilitatea de a da 5 examene ( 5 incercari ):
1. La universitate poti da 3 examene diferite in trei zile diferite:
a) informatica
b) matematica cu posibilitatea ca an anul doi pe baza rezultatelor din anul I (in special informatica) sa alegi sectia mate-info. Dupa licenta faci un an de aducere la nivel si ai o licenta pe mate si a doua pe informatica. Cu licenta pe mate-info 3 ani te poti inscrie la Master - informatica, dar risti mult.
c) CTI - un fel de automatica - 4 ani licenta
2. Politehnica - automatica sau eventual electronica; examenul se tine dupa cel de la universitate
3. Cibernetica ASE - concurs de dosare pe baza mediei din liceu + medie bac ( romana si egleza ). La sectia de engleza dai examen de limba, care poate coincide cu cel de la politehnica.
Dupa afisarea rezultatelor, studentul poate decide la ce facultate sa se inscrie. Sute de studenti care iau admiterea si la informatica si la CTI, se retrag pt automatica an de an.

Incerci la mai multe facultati si in functie de locurile unde ai fost admis decizi. Dupa anul I, poti schimba centrul universitar. In Bucuresti au fost caziuri de studenti care au venit de la Cluj.

Edited by RomeoM, 20 May 2019 - 11:39.


#10
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postleonidas789, on 15 mai 2019 - 19:18, said:

Mi-ar placea  sa lucrez ca informatician,doar ca nu ma simt pregatit,deaorece algoritmica imi displace,si facultatile de informatica pun accentul pe teorie.
E o gluma proasta sa te duci la o facultate de IT si sa spui ca nu cunosti algoritmi. Fara algoritmi te apuci de altceva. La toate facultatile ii reiei intr-o forma mai dezvoltata. Probabil ca la cibernetica e mai usor. Pana la urma, algoritmii studiati in anul al III lea de liceu, reprezita o forma mai consistenta de a aplica cunostintele de programare procedurala dintr-a IX a si a X a.

La informatica ti se toarna cu "polonicul in cap" tot felul de tehnologii. Inveti zi si noapte. Doar vreo 80% din cei admisi iau masterul (nu putini in 4 ani de studiu nu in 3 cum e normal), dar matematica nu e grea. Daca esti serios si muncitor nu ai cum sa nu termini facultatea. Algoritmica trebuie sa o stapanesti. In anul I se reia tot ce ai facut in liceu la nivel mult, mult mai complex. Fara ce s-a facut in liceu vei avea necazuri mari. Dar dupa anul I scapi de algoritmica.
uite ce materii introductive se studiaza: http://fmi.unibuc.ro...o_2018-2019.pdf
--http://fmi.unibuc.ro/ro/pdf/2019/planuri/Planuri_Info_2018-2019.pdf--
Din ce am vazut pe internet, nici la automatica nici la cibernetica nu scapi de algoritmi.
Cibernetica pare mai usoara (ai si materii din domeniu economic); dar se intra mult mai greu pt ca admiterea e pe baza de dosar la Bucuresti. 9.30 nu poti obtine "pe bune" in liceu decat daca te destabilizezi psihic.

PS: La facultate, prin programa, ti se cere materia de la informatica, nu de la informatica intensiv. Ia cartile cu algorimica de la informatica, mult simplificate, si stapanerste macar partea aia in timpul care ti-a mai ramas. La olimpiadele de informatica din liceu, programa e cea de la info-intesiv.

Edited by RomeoM, 20 May 2019 - 12:07.


#11
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postleonidas789, on 15 mai 2019 - 19:18, said:

Mi-ar placea  sa lucrez ca informatician,doar ca nu ma simt pregatit,deaorece algoritmica imi displace,
In programarea obisnuita nu reprogramezi cu algoritmii invatati in liceu. Toate limbajele importante, au majoritatea algoritmilor incapsulati in clase si pachete; sunt bine optmizatri; tu trebuie doar sa stii sa-i apelezi; sa intelegi cum functioneaza. Algoritmica reprezinta niste exercitii si o intelegere si de dezvoltare a unor mecanisme cognitive. Partea cu recursivitate, divide et impera, backtraking le folosesti rar (daca le folosesti) dar trebuie sa le stii.

Edited by RomeoM, 20 May 2019 - 12:16.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRomeoM, on 20 mai 2019 - 12:14, said:

tu trebuie doar sa stii sa-i apelezi; sa intelegi cum functioneaza
Nu pune copilul pe cai gresite. Daca mintea lui nu poate asimila (sa presupunem) atunci n-are ce cauta in IT. La tot pasul in munca asta trebuie sa conceapa algoritmi (cu mai putine ori mai multe pretentii - dincolo de cei standard).

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2019 - 12:19.


#13
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019
Multumesc pentru sfaturi.
Nu vreau sa deduceti ca nu stiu info,ca doar termin info-intensiv la un colegiu,si am avut medii de 8-9.
Doar ca,spre deosebire de ceilalti colegi,care s-au dus la olimpiada si au lucrat zilnic probleme de pe infoarena,eu am ales sa fac altceva,fizica de exemplu.
In primul an de liceu eram foarte slab la fizica,si facand exercitii si invatand am reusit sa devin chiar bun.
Imi displace informatica pentru ca nu m-am axat pe ea,si cand nu reusesc sa fac o problema mai grea sunt dezamagit.De aici ura asta pentru informatica,oarecum ma urasc pe mine cu nu m-am ocupat mai mult de ea,nu am dedicat destul timp acestei materii.
Dar inca e timp,sa intru la facultate si dupa ma axez pe asta.
M-am gandit si la ceva facultati de fizica,dar nu mai sunt cum erau inainte.Admiterile sunt extrem de simple,intra cine vrea si iese cine poate.
Pe de alta parte,politehnica(automatica sau ETTI), imbina cele doua materii,si asta ma atrage foarte mult.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ca nu ai fost la olimpiada nu e asa important (aici se duce le extrem matematica impletita cu algoritimica).

Se imbina la inginerie una cu alta dar mai departe crezi ca vei proiecta prin RO masini de calcul? Tot in software vei lucra.

Edited by neagu_laurentiu, 20 May 2019 - 12:56.


#15
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Am un nepot care a terminat mate-info Moisil din Bucuresti, clasa intensiv engleza. Nu a excelat in informatica din cauza orelor putine ca numar / saptamana (cate 2 in clasele 9-10 si cate 4 in clasele 11-12) si din cauza profesorului oarecum dezinteresat. Notele / mediile au fost de 8-9, iar cunostiintele sunt, sa zicem, la nivel mediu. La matematica si fizica se descurca destul de bine. Se gandeste pentru admitere sa incerce mai multe optiuni, ASE (Cibernetica), Universitate (CTI sau Fizica), Poli (Automatica sau Electronica) dar ii este frica ca nu cumva din cauza nivelului mediu de cunostinte in domeniul informaticii sa nu faca fata.
As avea 2 intrebari:
1. La care din facultatile / specializarile de mai sus cerintele in domeniul informaticii sunt mai mici (ma refer in timpul facultatii)?
2. La Automatica / Electronica partea de info / programare se ia de la zero sau pleaca de la un anumit nivel ??

Multzam

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cu ce-l ajuta sa fie cerinta mai mica? Cum va deveni el profesionist, cum va face fata concurentei din campul muncii?
La toate se ia de la zero dar pe repede inainte. El va trebui sa depuna un efort in plus oricum, va avea colegi care vor zburda, el simtindu-se mai neajutorat. Frica n-are ce cauta, doar dorinta de a acumula, de a-i prinde din urma pe ceilalti. Si se poate.

Edited by neagu_laurentiu, 31 May 2019 - 09:12.


#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Stiu ca nu-l ajuta daca cerinta este mai mica, dar avand in vedere ca nu este un autodidact ci mai mult un elev de hei-rup cand ajunge cutitul la os, mi-e frica sa nu clacheze atunci cand va vedea ca nu intelege sau va avea un sentiment puternic de inferioritate fata de colegi.. Din cauza asta am intrebat la care dintre specializari este putin mai lejer. As lua in calcul si Electronica.....

Edited by judas, 31 May 2019 - 12:45.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
El trebuie sa lucreze mai intai la atitudine. Copilaria s-a terminat, asa ca smiorcaielile n-au loc.
Vrea sa devina electronist? Aici informatica e relativ mai simpla. Insa e o alta meserie decat informatician/programator/inginer calculatoare/alte denumiri din zona asta.

 judas, on 31 mai 2019 - 08:23, said:

La matematica si fizica se descurca destul de bine.
Cat timp aici merge si la info nu, inseamna ca doar nu a alocat timpul necesar, eventual necesitatea unei indrumari mai bune. Dar capacitati intelectuale are si pt. info si n-ar trebui sa fie sperietoare.

 judas, on 31 mai 2019 - 12:45, said:

nu este un autodidact
Avem o problema. Toate facultatile exploateaza asa ceva, cine nu invata sa fie atunci nu va insusi profesia. Cursurile oricarei facultati sunt doar introductive, finalul vine prin studiu individual.

Edited by neagu_laurentiu, 31 May 2019 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate