Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Informatica/Automatica/Informatica-economica

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Din cauza ca ii este frica de informatica a luat in calcul posibilitatea sa dea la Universitate la Fizica. Dar, din ce citesc, nu se intrevad multe oportunitati bune de angajare in acest domeniu...

#20
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postjudas, on 31 mai 2019 - 08:23, said:

1. La care din facultatile / specializarile de mai sus cerintele in domeniul informaticii sunt mai mici (ma refer in timpul facultatii)?
2. La Automatica / Electronica partea de info / programare se ia de la zero sau pleaca de la un anumit nivel ??
O colega absolventa de automatica spunea:  Nu le-as dori nici dusmanilor mei sa faca aceasta facultate. Presupun ca si la electronica e la fel. De luat examenul nu e mare lucru in comparatie cu ce te asteapta acolo. Prin urmare mergi la alea private daca obiectivul este absolvirea...

PS: La cibernetica admiterea este pe baza de dosar: in care conteaza mult medie pe 4ani din liceu. Am o coleda, care si-a torturat fata 4 ani, dar in cele din urma a intrat. A stat cu calmante pana s-a afisat rezultatul 'admiterii'.
In momentul in care media ultimului admis este in jur de 9.30-9.60 este clar ca in mare parte rezultatul este decis si de relatiile pe care le ai la 'profesurii din liceu'.
La sectia in englea de cu 3-4 zecimi mai mica. variind destul de mult de la an la an.
PS2: In septebrie 2018, doar 77 s-au mai inscris in anul trei la sectia CTI-Universitate. 100 au luat admiterea in 2016.

--http://fmi.unibuc.ro/ro/pdf/2018/grupe/GRUPE_anul_III_2018-2019_CTI.pdf--
http://fmi.unibuc.ro...18-2019_CTI.pdf

Edited by RomeoM, 01 June 2019 - 13:47.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postjudas, on 31 mai 2019 - 21:50, said:

Din cauza ca ii este frica de informatica a luat in calcul posibilitatea sa dea la Universitate la Fizica. Dar, din ce citesc, nu se intrevad multe oportunitati bune de angajare in acest domeniu...

Fizica crede c-o va practica folosind pixul si hartia sau folosind sisteme informatice de ultima generatie pentru analiza/simulari, etc? Daca nu se face profesor de gimnaziu/liceu desigur.

#22
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postleonidas789, on 16 mai 2019 - 21:56, said:


Ce decizie proasta ai luat?Poate reusesc sa invat ceva din greselile tale.
Info-ec e simpla ca facultate,dar am timp liber sa-mi descopar alte pasiuni.Sa ma angajez undeva,sa incerc lucruri noi.
Poli e cu program incarcat si cu materii grele,sesiunile sunt pe masura si concurenta mare.Dar merita tot efortul,acolo sunt cei mai buni oameni.
Cel mai ok din punctul asta de vedere e facultatea de informatica,care ofera un program mai flexibil si nivelul de dificultate e mai scazut.(nu se face fizica )

Am dat la poli fara sa stiu info de liceu si fara pasiune sau cunostinte de fizica.
Da , e simpla info ec
dar nu sunt multi cei care studiaza extrascolar , cu net-ul la indemana e mult mai usor sa pierzi timpul , asa ziceam si eu sa ma duc la ase si sa invat singur ce mi place , dar nu cred ca as fi facut-o si iti recomand sa nu te minti nici tu singur pe tine.
Nu stiu daca merita efortul la poli, dar probabil ca nu e totul chiar in zadar. Termin anu 1 cu vreo 4 restante , vreo 2 luate din  mare prostie , dar cred ca le iau in toamna. Nu mi se par cine stie ce greu de luat 5, la unele materii de programare e mai greu sa intri in examen decat examenul in sine. N-am prea invatat anul asta ca nu prea mi-a placut ce a fost , dar vedem ... Macar dupa ce termini poli stii ca nu mori de foame , asta e un plus.

Edited by exydos, 04 June 2019 - 20:34.


#23
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postjudas, on 31 mai 2019 - 08:23, said:

Am un nepot care a terminat mate-info Moisil din Bucuresti, clasa intensiv engleza. Nu a excelat in informatica din cauza orelor putine ca numar / saptamana (cate 2 in clasele 9-10 si cate 4 in clasele 11-12) si din cauza profesorului oarecum dezinteresat. Notele / mediile au fost de 8-9, iar cunostiintele sunt, sa zicem, la nivel mediu. La matematica si fizica se descurca destul de bine. Se gandeste pentru admitere sa incerce mai multe optiuni, ASE (Cibernetica), Universitate (CTI sau Fizica), Poli (Automatica sau Electronica) dar ii este frica ca nu cumva din cauza nivelului mediu de cunostinte in domeniul informaticii sa nu faca fata.
As avea 2 intrebari:
1. La care din facultatile / specializarile de mai sus cerintele in domeniul informaticii sunt mai mici (ma refer in timpul facultatii)?
2. La Automatica / Electronica partea de info / programare se ia de la zero sau pleaca de la un anumit nivel ??

Multzam
La calculatoare aplici si apoi inveti , o sa inteleaga despre ce vb daca o sa dea aici )) Primele teme la programare ce incep din saptamana a 2 sau a 3 o sa il sperie putin , dar sunt realizabile daca aloci suficient timp

Edited by exydos, 04 June 2019 - 21:01.


#24
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View Postexydos, on 04 iunie 2019 - 20:33, said:

Am dat la poli fara sa stiu info de liceu si fara pasiune sau cunostinte de fizica.
Da , e simpla info ec
dar nu sunt multi cei care studiaza extrascolar , cu net-ul la indemana e mult mai usor sa pierzi timpul , asa ziceam si eu sa ma duc la ase si sa invat singur ce mi place , dar nu cred ca as fi facut-o si iti recomand sa nu te minti nici tu singur pe tine.
Nu stiu daca merita efortul la poli, dar probabil ca nu e totul chiar in zadar. Termin anu 1 cu vreo 4 restante , vreo 2 luate din  mare prostie , dar cred ca le iau in toamna. Nu mi se par cine stie ce greu de luat 5, la unele materii de programare e mai greu sa intri in examen decat examenul in sine. N-am prea invatat anul asta ca nu prea mi-a placut ce a fost , dar vedem ... Macar dupa ce termini poli stii ca nu mori de foame , asta e un plus.
Imi poti spune unde ai intrat la poli(oras)?Si la ce facultate/specializare?
Mersi.

#25
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Bucuresti , Facultatea Automatica si Calculatoare , specializare@ Calculatoare)

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 04 iunie 2019 - 20:33, said:

Macar dupa ce termini poli stii ca nu mori de foame , asta e un plus.
Termina cu sloganurile. Istoria consemneaza cazuri cu diploma in mana si care nu-s angajabili.

View Postexydos, on 04 iunie 2019 - 20:33, said:

Da , e simpla info ec
Ia spune de ce crezi ca-i simpla! Se programeaza altfel?!

#27
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
La Electronica e putin mai simplu decat la Automatica ?
Din punct de vedere al gasirii unui job la absolvire, Electronica de la Poli ar fi peste Fizica de la Universitate ?

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Electronistul are un alt job decat automatistul, nu putem face o comparatie privind simplitatea, ambele profesii sunt necesare.
Piata vizata de electronist e mult mai mare in raport cu oferta pentru un fizician. Dar nu intotdeauna statistica se si potriveste cu aspiratia omului (aici conteaza in primul rand ce vrei tu sa profesezi).

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2019 - 09:43.


#29
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 05 iunie 2019 - 01:46, said:


Termina cu sloganurile. Istoria consemneaza cazuri cu diploma in mana si care nu-s angajabili.

Probabil ca exista si exceptii eu vorbesc despre cei care au trecut singuri , fara a copia sau a cumpara teme , teste , etc.

Ia spune de ce crezi ca-i simpla! Se programeaza altfel?!
Chiar cunosc pe cativa de acolo si de ce cred ca emai simplu? Pai in primul rand ai mult mai mult timp liber , spre deosebire de mine care trebuie sa reusesc si la fizica sa fac laboratoare si la electrotehnica sa invat pentru teste sau colocviul si la alte materii , incat nu prea iti ramane asa mult timp de programare. Plus ca testele is mai usoare si cerintele mult mai mici , se invata si acolo cate ceva , dar nu la nivelul nostru.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Si daca treci creanga prin facultate te va ajuta pe viitor cu ceva? Nu mai bine te pune de pe acum la treaba? Nu degeaba ai programa aia incarcata la Poli. Timpul liber tot pentru invatatura e lasat.
Cine vrea sa devina profesionist va trebui sa consume timp pentru studiu indiferent unde va merge.

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2019 - 11:34.


#31
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019
Ce pareri aveti despre Robotica de la UTCN?
Sunt cautati inginerii de acest fel?

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Eu (asta nu inseamna ca trebuie sa te iei dupa mine) as alege: ori mecanica ori automatizari. M-as feri de 2 in 1 asa cum e la robotica. Pana la urma dispozitivul asta e realizat de catre profesionisti pe segmentul lor, nu de atotstiutori.

Edited by neagu_laurentiu, 22 June 2019 - 16:14.


#33
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postleonidas789, on 22 iunie 2019 - 16:03, said:

Ce pareri aveti despre Robotica de la UTCN?
Sunt cautati inginerii de acest fel?


O PARERE DESPRE PREZENT SI VIITORUL IMEDIAT (in industria de top):

A Patra Revoluţie Industrială se referă în termeni simpli la modul în care tehnologii ca inteligenţa artificială, autovehiculele autonome şi internetul lucrurilor fuzionează cu vieţile fizice ale oamenilor.
Schwab argumentează că aceste schimbări tehnologice modifică în mod dramatic modul de operare al persoanelor, companiilor şi guvernelor, ducând în ultimă instanţă la o transformare a societăţii similară cu revoluţiile industriale anterioare.
Zvika Krieger, director WEF, arată că revoluţiile industriale au o temă comună: invenţia unei anumite tehnologii care schimbă societatea fundamental. Prima revoluţie a început în Marea Britanie în jurul anului 1760, fiind declanşată de inventţia motorului cu abur. A doua revoluţie s-a produs aproximativ un deceniu mai târziu, fiind caracterizată de producţie în masă în noi industrii ca siderurgia, industria petrolieră. Becul, telefonul şi motorul cu combustie internă au fost câteva dintre inventţiile cheie din acea vreme.

Inventarea semiconductoarelor, PC-ului şi internetului a marcat cea de-a treia revoluţie industrială ce a început în anii í60.
Krieger arată că cea de-a patra revoluţie este diferită de primele trei din două motive: limitele dintre lumile digitală, fizică şi biologică se estompează, iar tehnologia se schimbă mai alert ca niciodată.
Companiile, guvernele şi persoanele individuale au probleme în a ţine pasul cu ritmul rapid de schimbare tehnologică, iar guvernele nu oferă adesea niciun sprijin în acest sens.
În 2016, Schwab anticipa că inegalitatea va fi cea mai mare temere asociată cu a patra revoluţie industrială.
Dacă va exista o a cincea revoluţie industrială, cum va arăta aceasta ?
O a cincea revoluţie va implica interacţiunile dintre om şi maşină, fiind aşteptată o colaborare mai strânsă între cele două. Roboţii industriali vor constitui o componentă vitală a celei de-a cincea revoluţii industriale.

https://www.zf.ro/bu...olutie-17847306
--https://www.zf.ro/business-international/ce-este-a-patra-revolutie-industriala-tema-centrala-a-reuniunii-de-la-davos-din-acest-an-ce-va-aduce-a-cincea-revolutie-17847306--

ALTA PARERE:

Imaginaţi-vă pentru un moment o lume în care senzorii şi maşinile "dialoghează" cu alte maşini şi cu oameni, automatizând deciziile şi producţia în timp real în funcţie de condiţiile de mediu, cererea pe piaţă, preţ, perpetuarea valorii, performanţa echipamentului din fabrică şi a proceselor fizice, toate în timp real. Luarea descentralizată de decizii aduce inteligenţă/informaţie la valoarea deja existentă.
Deşi Industria 4.0 nu este încă bine definită, aceasta va genera o schimbare de paradigmă. Prima revoluţie industrială a fost marcată de introducerea unor dispozitive mecanice alimentate cu apă şi abur. A doua etapă este caracterizată de introducerea conceptului de producţie în masă, bazată pe energie electrică. Următorul pas evoluţionar a fost făcut prin introducerea circuitelor integrate, a tehnologiei informaţiei în sisteme mecatronice pentru a automatiza producţia, perioadă altfel cunoscută sub numele de revoluţie digitală.
Industria 4.0 va oferi o serie de principii care ajută companiile să implementeze o viziune Smart Factory, un lucru care va avea efect asupra lanţului valoric, a forţei de muncă şi a modelelor de business, pentru a revoluţiona industria.
În Industria 4.0, vor apărea noi direcţii de dezvoltare. Noi rezultate valorice vor fi generate pe baza platformelor digitale şi a ecosistemelor platformelor. Ofertele vor fi create de companii diferite care colaborează pentru a crea un nou ecosistem care oferă soluţii ce facilitează clienţilor experienţe care merg dincolo de livrarea unui singur produs.
IoT (Internetul Lucrurilor), Big Data & Analytics, Imprimantele 3D, Realitatea Augmentată şi roboţii autonomi sunt cetăţeni de prim rang într-o companie smart.

https://www.todaysof...untem-pregatiti
--https://www.todaysoftmag.ro/article/1968/a-patra-revolutie-industriala-si-r-evolutia-robotilor-suntem-pregatiti--

Edited by RomeoM, 24 June 2019 - 07:55.


#34
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View PostRomeoM, on 24 iunie 2019 - 07:43, said:


O PARERE DESPRE PREZENT SI VIITORUL IMEDIAT (in industria de top):

A Patra Revoluţie Industrială se referă în termeni simpli la modul în care tehnologii ca inteligenţa artificială, autovehiculele autonome şi internetul lucrurilor fuzionează cu vieţile fizice ale oamenilor.
Schwab argumentează că aceste schimbări tehnologice modifică în mod dramatic modul de operare al persoanelor, companiilor şi guvernelor, ducând în ultimă instanţă la o transformare a societăţii similară cu revoluţiile industriale anterioare.
Zvika Krieger, director WEF, arată că revoluţiile industriale au o temă comună: invenţia unei anumite tehnologii care schimbă societatea fundamental. Prima revoluţie a început în Marea Britanie în jurul anului 1760, fiind declanşată de inventţia motorului cu abur. A doua revoluţie s-a produs aproximativ un deceniu mai târziu, fiind caracterizată de producţie în masă în noi industrii ca siderurgia, industria petrolieră. Becul, telefonul şi motorul cu combustie internă au fost câteva dintre inventţiile cheie din acea vreme.

Inventarea semiconductoarelor, PC-ului şi internetului a marcat cea de-a treia revoluţie industrială ce a început în anii í60.
Krieger arată că cea de-a patra revoluţie este diferită de primele trei din două motive: limitele dintre lumile digitală, fizică şi biologică se estompează, iar tehnologia se schimbă mai alert ca niciodată.
Companiile, guvernele şi persoanele individuale au probleme în a ţine pasul cu ritmul rapid de schimbare tehnologică, iar guvernele nu oferă adesea niciun sprijin în acest sens.
În 2016, Schwab anticipa că inegalitatea va fi cea mai mare temere asociată cu a patra revoluţie industrială.
Dacă va exista o a cincea revoluţie industrială, cum va arăta aceasta ?
O a cincea revoluţie va implica interacţiunile dintre om şi maşină, fiind aşteptată o colaborare mai strânsă între cele două. Roboţii industriali vor constitui o componentă vitală a celei de-a cincea revoluţii industriale.

https://www.zf.ro/bu...olutie-17847306
--https://www.zf.ro/business-international/ce-este-a-patra-revolutie-industriala-tema-centrala-a-reuniunii-de-la-davos-din-acest-an-ce-va-aduce-a-cincea-revolutie-17847306--

ALTA PARERE:

Imaginaţi-vă pentru un moment o lume în care senzorii şi maşinile "dialoghează" cu alte maşini şi cu oameni, automatizând deciziile şi producţia în timp real în funcţie de condiţiile de mediu, cererea pe piaţă, preţ, perpetuarea valorii, performanţa echipamentului din fabrică şi a proceselor fizice, toate în timp real. Luarea descentralizată de decizii aduce inteligenţă/informaţie la valoarea deja existentă.
Deşi Industria 4.0 nu este încă bine definită, aceasta va genera o schimbare de paradigmă. Prima revoluţie industrială a fost marcată de introducerea unor dispozitive mecanice alimentate cu apă şi abur. A doua etapă este caracterizată de introducerea conceptului de producţie în masă, bazată pe energie electrică. Următorul pas evoluţionar a fost făcut prin introducerea circuitelor integrate, a tehnologiei informaţiei în sisteme mecatronice pentru a automatiza producţia, perioadă altfel cunoscută sub numele de revoluţie digitală.
Industria 4.0 va oferi o serie de principii care ajută companiile să implementeze o viziune Smart Factory, un lucru care va avea efect asupra lanţului valoric, a forţei de muncă şi a modelelor de business, pentru a revoluţiona industria.
În Industria 4.0, vor apărea noi direcţii de dezvoltare. Noi rezultate valorice vor fi generate pe baza platformelor digitale şi a ecosistemelor platformelor. Ofertele vor fi create de companii diferite care colaborează pentru a crea un nou ecosistem care oferă soluţii ce facilitează clienţilor experienţe care merg dincolo de livrarea unui singur produs.
IoT (Internetul Lucrurilor), Big Data & Analytics, Imprimantele 3D, Realitatea Augmentată şi roboţii autonomi sunt cetăţeni de prim rang într-o companie smart.

https://www.todaysof...untem-pregatiti
--https://www.todaysoftmag.ro/article/1968/a-patra-revolutie-industriala-si-r-evolutia-robotilor-suntem-pregatiti--

View PostRomeoM, on 24 iunie 2019 - 07:43, said:


O PARERE DESPRE PREZENT SI VIITORUL IMEDIAT (in industria de top):

A Patra Revoluţie Industrială se referă în termeni simpli la modul în care tehnologii ca inteligenţa artificială, autovehiculele autonome şi internetul lucrurilor fuzionează cu vieţile fizice ale oamenilor.
Schwab argumentează că aceste schimbări tehnologice modifică în mod dramatic modul de operare al persoanelor, companiilor şi guvernelor, ducând în ultimă instanţă la o transformare a societăţii similară cu revoluţiile industriale anterioare.
Zvika Krieger, director WEF, arată că revoluţiile industriale au o temă comună: invenţia unei anumite tehnologii care schimbă societatea fundamental. Prima revoluţie a început în Marea Britanie în jurul anului 1760, fiind declanşată de inventţia motorului cu abur. A doua revoluţie s-a produs aproximativ un deceniu mai târziu, fiind caracterizată de producţie în masă în noi industrii ca siderurgia, industria petrolieră. Becul, telefonul şi motorul cu combustie internă au fost câteva dintre inventţiile cheie din acea vreme.

Inventarea semiconductoarelor, PC-ului şi internetului a marcat cea de-a treia revoluţie industrială ce a început în anii í60.
Krieger arată că cea de-a patra revoluţie este diferită de primele trei din două motive: limitele dintre lumile digitală, fizică şi biologică se estompează, iar tehnologia se schimbă mai alert ca niciodată.
Companiile, guvernele şi persoanele individuale au probleme în a ţine pasul cu ritmul rapid de schimbare tehnologică, iar guvernele nu oferă adesea niciun sprijin în acest sens.
În 2016, Schwab anticipa că inegalitatea va fi cea mai mare temere asociată cu a patra revoluţie industrială.
Dacă va exista o a cincea revoluţie industrială, cum va arăta aceasta ?
O a cincea revoluţie va implica interacţiunile dintre om şi maşină, fiind aşteptată o colaborare mai strânsă între cele două. Roboţii industriali vor constitui o componentă vitală a celei de-a cincea revoluţii industriale.

https://www.zf.ro/bu...olutie-17847306
--https://www.zf.ro/business-international/ce-este-a-patra-revolutie-industriala-tema-centrala-a-reuniunii-de-la-davos-din-acest-an-ce-va-aduce-a-cincea-revolutie-17847306--

ALTA PARERE:

Imaginaţi-vă pentru un moment o lume în care senzorii şi maşinile "dialoghează" cu alte maşini şi cu oameni, automatizând deciziile şi producţia în timp real în funcţie de condiţiile de mediu, cererea pe piaţă, preţ, perpetuarea valorii, performanţa echipamentului din fabrică şi a proceselor fizice, toate în timp real. Luarea descentralizată de decizii aduce inteligenţă/informaţie la valoarea deja existentă.
Deşi Industria 4.0 nu este încă bine definită, aceasta va genera o schimbare de paradigmă. Prima revoluţie industrială a fost marcată de introducerea unor dispozitive mecanice alimentate cu apă şi abur. A doua etapă este caracterizată de introducerea conceptului de producţie în masă, bazată pe energie electrică. Următorul pas evoluţionar a fost făcut prin introducerea circuitelor integrate, a tehnologiei informaţiei în sisteme mecatronice pentru a automatiza producţia, perioadă altfel cunoscută sub numele de revoluţie digitală.
Industria 4.0 va oferi o serie de principii care ajută companiile să implementeze o viziune Smart Factory, un lucru care va avea efect asupra lanţului valoric, a forţei de muncă şi a modelelor de business, pentru a revoluţiona industria.
În Industria 4.0, vor apărea noi direcţii de dezvoltare. Noi rezultate valorice vor fi generate pe baza platformelor digitale şi a ecosistemelor platformelor. Ofertele vor fi create de companii diferite care colaborează pentru a crea un nou ecosistem care oferă soluţii ce facilitează clienţilor experienţe care merg dincolo de livrarea unui singur produs.
IoT (Internetul Lucrurilor), Big Data & Analytics, Imprimantele 3D, Realitatea Augmentată şi roboţii autonomi sunt cetăţeni de prim rang într-o companie smart.

https://www.todaysof...untem-pregatiti
--https://www.todaysoftmag.ro/article/1968/a-patra-revolutie-industriala-si-r-evolutia-robotilor-suntem-pregatiti--
Deci sa inteleg ca sunt cautati specialistii din acest domeniu?
Roboti industriali nu sunt de ieri in fabrici,ci de ani buni.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca sunt cautati specialistii care participa la dezvoltarea dispozitivelor in cauza, vezi insa daca si astia 2 in 1.

#36
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postleonidas789, on 24 iunie 2019 - 08:27, said:

Deci sa inteleg ca sunt cautati specialistii din acest domeniu?
Roboti industriali nu sunt de ieri in fabrici,ci de ani buni.
Eu am vorbit de tendinte pe plan mondial Trebuie verificat pe ejobs si bestjobs daca exista oferte.
Pt studenti cauti intership ( https://www.hipo.ro/...asele/intership ), punand cuvantul cheie RPA ( Robotic Process Automation ).
In Romania sigur la Dacia sunt roboti care trebuie programati. In tara, probabil la firmele germane ar trebui sa gasesti oferte. Industria din Romania nu se ridica deocamdata la standartele occidentale.
Mesajul era altul: in viitor productivitatea muncii obtinuta prin asemenea tehnologii nu va putea fi concurata de nici o tehnologie actala; ignorarea inteligentei artificiale aplicata in productie va duce la faliment (mai devreme sau mai tarziu) ijn multe domenii.

La Facultatea de Informatica ( Universitatea Bucuresti )  se face inca din anul al II lea un curs de un semestru de inteligenta artificiala, urmand ca la master sa se dezvolte notiunile introductive, in functie de specializare. Python si Matlab se fac inca in primii trei ani, pt ca sunt utili. Chiar daca nu vei lucra in domeniul inteligentei artificiale vei pleca din facultate avand cunostinte consistente, reprofilatrea fiind posibila. Examenul de Intelegenta artificiala din anul al II lea este foarte greu de luat: trebuie sa inveti din mult.

Daca nu gasesti de lucru cu inteligenta artificiala ai multe alte alternative.

Edited by RomeoM, 24 June 2019 - 10:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate