Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Informatica/Automatica/Informatica-economica

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019
Imi poate spune cineva ce diferente exista intre ETTI si AC?
Ma intereseaza mai mult partea de programare,dar si hardware-ul pare interesant.
E cineva pe aici care a terminat ETTI UT Cluj sau AC UT Cluj?Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva pareri si experiente traite.
Multumesc mult!

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt meserii diferite. Cel de la calculatoare invata sa programeze si sa proiecteze masini de calcul (la nivel logic). Iar cel de la electronica le implementeaza si dezvolta toate electronicele de le vezi in jurul tau. Sigur ca in ziua de azi nu mai pui o "troaca de mațe" sa automatizezi ceva ca in trecut ci electronica de azi se foloseste de microcontrolere sa faca asta ori si aici intra programare. Dar una-i una si alta-i alta.

View Postleonidas789, on 08 iulie 2019 - 15:09, said:

Ma intereseaza mai mult partea de programare,dar si hardware-ul pare interesant.
Nu facem noi hardware prea mult pe aici dar soft da. Piata cea mai mare e la soft. Nu e grea decizia.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 15:17.


#39
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
La care "noi" te referi?Esti la o facultate de AC sau Poli?

Hardware-ul va fi intrebat si peste ani, soft-ul e posibil sa da posibil sa apara ceva mai avansat si sa fii nevoit sa inveti lucruri mai noi si mai hard.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ti se pare ca nu-s in domeniu?!
Si la hard se schimba lucrurile si la soft. Cine i-a priceput esenta atunci nu va plange de schimbari.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 15:40.


#41
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu cred ca ai inteles, e doar o intrebare nu conteaza ce mi se pare mie :)
La scrierea liniilor de cod eu zic ca trebuie sa fii in pas cu "moda", nu zic ca nu ar fi si pe partea de hard dar poate nu sunt la fel de multe schimbari ca la cea de hard.
La partea de soft oricand poate aparea un "update" de cod, ceva mai optimizat in plus ar trebui sa te adaptezi si in programele de lucru.Doar imi zic parerea, si eu sunt la inceput iar daca te pricepi mai bine si lucrezi in domeniu asteptam sfaturi.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sfaturi ti-am tot dat dar le ignori cu brio, tu presupui ca asa-ti place. Inca supravietuiesc dupa un sfert de secol de scris cod si pe ici pe colo punand in practica un circuit. N-au probleme cu adaptarea la schimbare cei care stiu meserie.

#43
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pe unde te puteai angaja acum un sfert de secol(25 ani) sa scrii linii de cod si pentru ce ar fi putut fi acel cod?
Acum 25 de ani nu prea puteai pleca din tara decat ilegal, iar in tara putina lume stia ce e ala un computer.
Unde si cum ai invatat atunci sa scrii linii de cod?Is totusi niste ani, s-au schimbat si multe de atunci.

Edited by smiley2, 08 July 2019 - 16:07.


#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Romania a fabricat sub licenta calculatoare de prin '70. Exista la mai toate intreprinderile de stat centre de calcul. Facultatile de matematica si inginerie produceau oameni in domeniu. Eu sunt mai tanar, nu-s de pe vremea aia, asa ca intrebarea ta e fara sens din moment ce o traditie a existat dinainte de a ma naste eu.
Sigur ca s-au schimbat dar cui i-a placut, a tinut pasul.
Vezi ca dupa '89 avem granite libere, sunt mai multi ani pana azi.

https://jurnalul.ant...are-505768.html

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 16:16.


#45
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
In acest domeniu mai exista materii unde trebuie sa tocesti efectiv definitii sau doar sa rezolvi exercitii?
Pe la Electrotehnica si Fizica in liceu mai aveam si unele teorii, definitii pe langa formule.In facultate cum e?
La informatica-economica banuiesc ca ar fi de la economie cate ceva de tinut minte, nu doar exercitii.

Edited by smiley2, 08 July 2019 - 19:27.


#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu consider ca o formula de la matematica ori fizica inseamna toceala. Restul elementelor au o logica iar daca o prinzi vorbesti prin cuvintele tale si descrii fenomenele de acolo. Ca unii nu se prind ori considera ca toceala le rezolva mai repede un 5, e problema lor.
Chiar si la economie, mecanismele sunt logice, niste cuvinte cheie oricum le inveti (si la programare ai termeni cu dedicatie, un vocabular ce-l deprinzi).
Eu sunt de parere ca si la uman tot nu trebuie multa toceala, au si acolo "matematica" lor.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2019 - 19:38.


#47
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019
Deci nu sunt asa diferite,nu?
M-am uitat peste materii si sunt aproape identice.

Edit: Eu vreau pe ramura de tehnologia informatiei+telecomunicatii,nu pe inginerie electrica.

Edited by leonidas789, 09 July 2019 - 09:49.


#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ba sunt diferite, chiar daca exista si o zona comuna. Nu inteleg de ce ai introdus ingineria electrica in discutie, pana acum vorbeai de electronica vs calculatoare. Electrica e alta mancare de peste, curenti mari sa zic asa, nu mici ca la electronica.
Tu vrei electronist (indiferent ca-i telecomunicatii, electronica aplicata ori ce mai au ei) ori programartor (tehnologia informatiei)? Nu te scoate electronica programator (ca poti lucra daca stii cu diploma aia, da). Ambele nu merg la nivel pro, alegi din start ce aprofundezi.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2019 - 10:23.


#49
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View Postneagu_laurentiu, on 09 iulie 2019 - 10:20, said:

Ba sunt diferite, chiar daca exista si o zona comuna. Nu inteleg de ce ai introdus ingineria electrica in discutie, pana acum vorbeai de electronica vs calculatoare. Electrica e alta mancare de peste, curenti mari sa zic asa, nu mici ca la electronica.
Tu vrei electronist (indiferent ca-i telecomunicatii, electronica aplicata ori ce mai au ei) ori programartor (tehnologia informatiei)? Nu te scoate electronica programator (ca poti lucra daca stii cu diploma aia, da). Ambele nu merg la nivel pro, alegi din start ce aprofundezi.

Vreau programator.
Facultatea  : Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei(ETTI)
Domeniul  : Inginerie electronica, telecomunicatii si tehnologii informationale
Specializarea: Tehnologii şi Sisteme de Telecomunicaţii
Am vorbit cu cativa studenti si se face programare.Insa,nu stiu daca se face la nivelul celor de la Calculatoare/Automatica si informatica aplicata,si prin ce se diferentiaza cele doua specializari.

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai iti spun eu ca asta butonez de o viata: nu te invata la electronica, indiferent de profil, ce te invata la calculatoare ori informatica.
Daca tu vrei sa mergi la electronica, sa mai studiezi si in timpul liber, da, te vei putea angaja cu diploma de electronist. Dar tine cont ca si cei de la info/calculatoare studiaza in timpul liber, tu trebuie sa faci mai mult studiu sa te tii dupa ei (mai ai si cursuri de electronica de trecut).

Eu zic de informatica pura. Informatica aplicata e automatica, ceva din electronica dar cu mai multa programare dar nu cat la Calculatoare ori Informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2019 - 11:26.


#51
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View Postneagu_laurentiu, on 09 iulie 2019 - 11:25, said:

Pai iti spun eu ca asta butonez de o viata: nu te invata la electronica, indiferent de profil, ce te invata la calculatoare ori informatica.
Daca tu vrei sa mergi la electronica, sa mai studiezi si in timpul liber, da, te vei putea angaja cu diploma de electronist. Dar tine cont ca si cei de la info/calculatoare studiaza in timpul liber, tu trebuie sa faci mai mult studiu sa te tii dupa ei (mai ai si cursuri de electronica de trecut).

Eu zic de informatica pura. Informatica aplicata e automatica, ceva din electronica dar cu mai multa programare dar nu cat la Calculatoare ori Informatica.
Ok.
Am mediile de admitere: 9,8 la automatica si info aplicata--4ani--(Brasov)
   9,70 la info aplicata--3ani--(Brasov)
   10 la informatica economica FSEGA UBB Cluj
Pot intra la oricare din astea 3,fara vreun efort.Acum nu stiu cat de bine sunt vazute facultatile din Bv,avand in vedere admiterea  pe dosar.
Prin urmare,dau si la UT Cluj automatica si info aplicata,unde se da admitere din mate.
Imi doresc sa fiu inginer,sa am habar de mai multe lucruri,de asta tot tind spre o universitate tehnica.
Info economica e pe partea de business(o optiune de cariera ar fi business analyst).Ma atrage si partea asta de antreprenoriat,dar in caz de ceva e bine sa ai si backup de programator,sa ai habar de cateva lucruri.

Acum,Laurentiu,avand in vedere experienta ta din lumea IT.Ce ai alege daca ai fi in locul meu?Nu imi influentezi deciziile deci nu ma pune sa aleg singur.Vreau doar sa vad in viziunea unui programator cum sunt vazute aceste facultati,si de ce nu,in viziunea unui angajator.

Edited by leonidas789, 10 July 2019 - 15:34.


#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Cand am fost prin comisii de evaluare a candidatilor, nu a contat hartia ori universitatea, ci testul dat de noi.
Tu spui ca vrei sa fii inginer, ca vrei si ceva hardware pe acolo desi nu cred ca stii ce inseamna, si atunci varianta ar fi spre automatica.
Eu as fi doar pragmatic, piata mare e a softului, hard produc unii care nu-s pe la noi si nici nu intri la ei asa usor, ca atare m-as duce doar pe informatica aplicata (e totuna cu informstica simpla).

#53
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Informatica aplicata = Ingineria sistemelor care nu e informatica simpla

#54
leonidas789

leonidas789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.05.2019

View Postexydos, on 17 iulie 2019 - 08:21, said:

Informatica aplicata = Ingineria sistemelor care nu e informatica simpla
La Bv info aplicata e tot info,doar ca mediile sunt mai maricele si colegii sunt mai ok.
La orice politehnica exista automatica si informatica aplicata,care e o inginerie cu durata de 4 ani :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate