Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Copacul vecinului

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Stiu ca nu e treba mea cu ce face vecinul in curtea lui, atata timp cat nu ma deranjeaza in vre-un fel.
Insa, am un vecin, in curtea caruia este un tei batran, destul de inalt, care daca ar cadea pe casa mea ar face dezastru.
Exista un temei legal prin care sa il oblig sa taie sau macar sa curete copacul?
Discutia omeneasca si fireasca iese din calcul, este un om destul de optuz.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 08.10.2004
*oBtuz...daca vrei  poate

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015
Trec ramurile la tine in curte?
Daca nu trec, cred ca singura cale legala este.. asigurarea

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Art. 613 din Codul civil: Distanþa minimã pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziþii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sãdiþi la o distanþã de cel puþin 2 metri de linia de hotar, cu excepþia acelora mai mici de 2 metri, a plantaþiilor ºi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanþei, proprietarul vecin este îndreptãþit sã cearã scoaterea ori, dupã caz, tãierea, la înãlþimea cuvenitã, a arborilor, plantaþiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rãdãcinile sau ramurile arborilor aparþinând proprietarului vecin are dreptul de a le tãia, precum ºi dreptul de a pãstra fructele cãzute în mod natural pe fondul sãu.

Ideea-i asta: dacã acel copac nu e la o distanþã de maxim 2 metri de hotar, nu prea ai ce sã faci.
Din pãcate legea nu previne ci sancþioneazã prejudiciile, iar un proces civil este mare mâncãtor de timp, bani, nervi.

Spoiler

Subiectul s-a mai discutat pe-aici, fãrã nicio concluzie, desigur Posted Image
https://forum.softpe...cul-peste-casa/

#5
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 smoke, on 09 mai 2019 - 07:01, said:

*oBtuz...daca vrei  poate
Corect...

 Peter Blood, on 09 mai 2019 - 07:33, said:

Art. 613 din Codul civil: Distanţa minimă pentru arbori
    (1) ĂŽn lipsa unor dispoziţii cuprinse ĂŽn lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
    (2) ĂŽn caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este ĂŽndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la ĂŽnălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
    (3) Proprietarul fondului peste care se ĂŽntind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute ĂŽn mod natural pe fondul său.

Ideea-i asta: dacă acel copac nu e la o distanţă de maxim 2 metri de hotar, nu prea ai ce să faci.
Din păcate legea nu previne ci sancţionează prejudiciile, iar un proces civil este mare mâncător de timp, bani, nervi.

Spoiler

Subiectul s-a mai discutat pe-aici, fără nicio concluzie, desigur Posted Image
https://forum.softpe...cul-peste-casa/
Copacul este langa gardul lui, chiar i-a deteriorat gardul cu radacinile si tulpina. De la gardul lui pana la gardul si casa mea sunt aprox. 3m, intre noi fiind un drum.

 Taxon, on 09 mai 2019 - 07:29, said:

A fost odată, când a fost, că, dacă n-ar fi fost, nu s-ar povesti.
Noi nu suntem de pe când poveștile, ci suntem mai dincoace cu vro două-trei zile, de pe când se potcovea purecele cu nouăzeci și nouă de ocă de fer la un picior și tot i se părea că-i ușor.
Cică era odată un om ĂŽnsurat, și omul acela trăia la un loc cu soacră-sa. Nevasta lui, care avea copil de țâță, era cam proastă; dar și soacră-sa nu era tocmai hâtră.
ĂŽntru una din zile, omul nostru iese de-acasă după trebi, ca fiecare om. Nevasta lui, după ce-și scăldă copilul, ĂŽl ĂŽnfășă și-i dete țâță, ĂŽl puse ĂŽn albie lângă sobă, căci era iarnă; apoi ĂŽl legănă și-l dezmerdă, până ce-l adormi. După ce-l adormi, stătu ea puțin pe gânduri ș-apoi ĂŽncepu a se boci cât ĂŽi lua gura: "Aulio! copilașul meu, copilașul meu!"
Mama ei, care torcea după horn, cuprinsă de spaimă, zvârli fusul din mână și furca din brâu cât colo și, sărind fără sine, o ĂŽntrebă cu spaimă:
— Ce ai, draga mamei, ce-ți este?!
— Mamă, mamă! Copilul meu are să moară!
— Când și cum?
— Iată cum. Vezi drobul cel de sare pe horn?
— ĂŽl văd. Și?
— De s-a sui mâța, are să-l trântească drept ĂŽn capul copilului și să mi-l omoare!
— Vai de mine și de mine, că bine zici, fata mea; se vede că i s-au sfârșit mititelului zilele!
Și, cu ochii pironiți ĂŽn drobul de sare de pe horn și cu mânile ĂŽncleștate, de parcă le legase cineva, ĂŽncepură a-l boci amândouă, ca niște smintite, de clocotea casa. Pe când se sluțeau ele, cum vă spun, numai iaca și tatăl copilului intră pe ușă, flămând și năcăjit ca vai de el.
— Ce este ? Ce v-au găsit, nebunelor?
Atunci ele, viindu-și puțin ĂŽn sine, ĂŽncepură a-și șterge lacrămile și a-i povesti cu mare jale despre ĂŽntâmplarea neĂŽntâmplată. Omul, după ce le ascultă, zise cu mirare:
— Bre! mulți proști am văzut eu ĂŽn viața mea, dar ca voi n-am mai văzut. Mă... duc ĂŽn lumea toată! Și de-oiu găsi mai proști decât voi, m-oiu mai ĂŽntoarce acasă, iar de nu, ba.
Așa zicând, oftă din greu, ieși din casă, fără să-și ieie ziua bună, și plecă supărat și amărât ca vai de om!
Sti cum e, cu paza buna....

Edited by ph13xlv, 09 May 2019 - 07:41.


#6
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,451
  • Înscris: 20.02.2008
Asigurare la casa.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 26.04.2007
pana la obligatie....
ai stat de vorba cu vecinul ?
ce raspuns a dat ?

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legal, ai putea sa-i ceri dovada ca pomul se afla la distanta minima de gardul comun. Recomandarea ar fi sa-ti faci asigurare (oricum esti obligat sa ai).

In caz ca se intampla neprevazutul (cade copacul peste casa ta), esti despagubit de asigurare si vecinul e bun de plata (de asta se va ocupa asiguratorul).

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
Cine a fost primul acolo, teiul sau casa? :)

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil a fost mostenit de actualul vecini cand a cumparat :)

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010
Nu`ti mai bate capul, e tei nu plop!
Daca e si pe partea cealalta a drumului...

 Pololica, on 09 mai 2019 - 08:46, said:

Legal, ai putea sa-i ceri dovada ca pomul se afla la distanta minima de gardul comun. Recomandarea ar fi sa-ti faci asigurare (oricum esti obligat sa ai).

Care gard comun, e peste drum!

 ph13xlv, on 09 mai 2019 - 07:44, said:

Copacul este langa gardul lui, chiar i-a deteriorat gardul cu radacinile si tulpina. De la gardul lui pana la gardul si casa mea sunt aprox. 3m, intre noi fiind un drum.



Edited by Ion_Bumbu, 09 May 2019 - 09:15.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si de unde ar trebui sa stim noi daca e vecinul de peste drum, sau cel din fundul curtii?

LE: acum am vazut ca are intr-o postare ulterioara chestia asta (chiar si editata). In fine, practic nu poate face nimic, doar sa se intereseze la primarie.

Edited by Pololica, 09 May 2019 - 09:26.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 10.08.2005

 ph13xlv, on 09 mai 2019 - 06:59, said:

Stiu ca nu e treba mea cu ce face vecinul in curtea lui, atata timp cat nu ma deranjeaza in vre-un fel.
Insa, am un vecin, in curtea caruia este un tei batran, destul de inalt, care daca ar cadea pe casa mea ar face dezastru.
mergi la primarie si expune problema

#14
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
N-ai nici o sansa sa ii tai copacul... nu e nici vecin cu tine, e peste drum de tine... iar motivul tau cu drobul de sare e penibil rau.
Pe acelasi principiu nu vrei sa se interzica si circulatia prin fata casei? Ca daca vine unul si apasa acceleratia in loc de frana din greseala o sa intre in casa si ar face dezastru.

 Pololica, on 09 mai 2019 - 09:16, said:

practic nu poate face nimic, doar sa se intereseze la primarie.

 MarianG, on 09 mai 2019 - 11:21, said:

mergi la primarie si expune problema
Se duce degeaba, o vecina batrana singura a facut solicitare la primarie sa ii fie "coafat" propriul copac din curte care crescuse mare si dadea si in trotuar, si a fost refuzata. Motivul era acelasi, ca ii era teama ca nu cumva sa cada vreo creanga la vijelie prin capul cuiva sau pe vreo masina (parcata ilegal in fata casei ei) si sa o bage in belele la batranete, si faptul ca e batrana si nu dispune de mijlocele fizice si financiare de a executa o astfel de lucrare, si daca tot erau cei ce se ocupau de frezarea copacilor in zona...
Copacul era vechi, cred ca era de pe vremea cand acolo era padure.

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 projectfp, on 09 mai 2019 - 12:37, said:

Se duce degeaba, o vecina batrana singura a facut solicitare la primarie sa ii fie "coafat" propriul copac din curte care crescuse mare si dadea si in trotuar, si a fost refuzata. Motivul era acelasi, ca ii era teama ca nu cumva sa cada vreo creanga la vijelie prin capul cuiva sau pe vreo masina (parcata ilegal in fata casei ei) si sa o bage in belele la batranete, si faptul ca e batrana si nu dispune de mijlocele fizice si financiare de a executa o astfel de lucrare, si daca tot erau cei ce se ocupau de frezarea copacilor in zona...
Copacul era vechi, cred ca era de pe vremea cand acolo era padure.

Pai si io am fost la primarie sa-mi tunda gazonul, si am fost refuzat, de ce oare?
Cum sa plateasca satul treaba pentru care EU sunt responsabil?
Daca o sa cada vreo creanga in capul cuiva, baba e de vina. Sa-si intretina copacul.
SI ph13 la fel, n-are ce face. Nu e copacul lui, nu e pe teritoriul lui.
Daca trec crengi la el pe proprietate, da, ala poate fi un caz in care sa-l oblige pe proprietar, sau chiar el poate taia ce intra la el in curte, altfel, daca vine furtuna si-i distruge casa, atunci e un caz de justitie.
Dar, d-aia i-am recomandat sa faca asigurare, ca daca mosu zice: "n-am bani!" el ramane fara casa.
Sau se muta. Si gata

#16
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Tsunnnami, on 09 mai 2019 - 13:16, said:

Pai si io am fost la primarie sa-mi tunda gazonul, si am fost refuzat, de ce oare?
Cum sa plateasca satul treaba pentru care EU sunt responsabil?
Daca o sa cada vreo creanga in capul cuiva, baba e de vina. Sa-si intretina copacul.
Eu personal daca imi cade creanga aia de la copacul ala in cap, voi da in judecata PRIMARIA ca a refuzat sa securizeze domeniul public, desi au fost instiintati si solicitati de cetateni si au fost cu echipamentul in fata copacului ala si pe cel aflat pe trotuar l-a frezat pana l-a lasat doar un bat desi nu era necesar, dar de cel in cauza nu s-au atins. Din moment ce acele crengi se extind pe domeniul public, nu numai ca primaria are dreptul sa le taie, dar si obligatia sa le taie pentru a asigura siguranta cetatenilor ce utilizeza domeniul public.

Edited by projectfp, 09 May 2019 - 13:30.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,977
  • Înscris: 20.10.2015

 projectfp, on 09 mai 2019 - 13:29, said:

Eu personal daca imi cade creanga aia de la copacul ala in cap, voi da in judecata PRIMARIA ca a refuzat sa securizeze domeniul public, desi au fost instiintati si solicitati de cetateni si au fost cu echipamentul in fata copacului ala si pe cel aflat pe trotuar l-a frezat pana l-a lasat doar un bat desi nu era necesar, dar de cel in cauza nu s-au atins. Din moment ce acele crengi se extind pe domeniul public, nu numai ca primaria are dreptul sa le taie, dar si obligatia sa le taie pentru a asigura siguranta cetatenilor ce utilizeza domeniul public.

Absolut, dar primaria recupereaza sau amendeaza pe cel care trebuia sa-l ingrijeasca

#18
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 ph13xlv, on 09 mai 2019 - 06:59, said:

Stiu ca nu e treba mea cu ce face vecinul in curtea lui, atata timp cat nu ma deranjeaza in vre-un fel.
Insa, am un vecin, in curtea caruia este un tei batran, destul de inalt, care daca ar cadea pe casa mea ar face dezastru.
Exista un temei legal prin care sa il oblig sa taie sau macar sa curete copacul?
Discutia omeneasca si fireasca iese din calcul, este un om destul de optuz.
In primul rand fa-ti asigurare serioasa la casa. Dup-aia explica-i vecinului ca daca se intampla ceva, o sa-l lase societatea de asigurari fara casa

Edited by ccdsah, 09 May 2019 - 21:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate