Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

2008/2009 Mazda 6

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
In 2008/2009 Mazda preconizeaza ca va schimba generatia pentru limuzina sa de clasa medie. Fiind deja una din limuzinele sportive ale segmentului se pare ca viitoare mazda 6 va incerca sa ofere si mai mult lux. Nu se stiu deocamdata mai multe, nici macar daca va avea vre-o tangenta cu platforma tehnica a viitorului Ford mondeo. Pana atunci ne putem delecta insa cu un cgi

Attached File  2008_2009_Mazda_6.JPG   30.21K   431 downloads

#2
Ahura

Ahura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.03.2006
This is just a photoshop someone made for a photoshop contest on a forum from The Netherlands..

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
where i've read about they say that's a chop for next Mazda 6. Anyway.. i like it very much..

#4
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
desi nu prea cred ca viitorul 6 va arata asa, sper macar sa se pastreze fata frontala si cea laterala. Poate la spate se vor mai gandi caci spatele conceptului cx-7 nu e cea mai fericita alegere

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cei de la wcf speculeaza ca masina din spyshoturile de mai jos e un mule pentru a doua generatie de Mazda 6 lansata in 2002 in japonia. Se pare ca avea aceeasi platforma cu noul Ford mondeo , noul Jaguar x-type si noul Volvo s60.. Dupa cum arata insa masina e posibil totusi sa fie un facelift al modelului actual:



Quote

This cobbled-up creature is actually a test mule for the 2008 Mazda 6. Based on a modified CD3 platform – know as CD3-2 – the 2008 Mazda 6 will be sharing the platform with the new Ford Mondeo. Down the line, the CD3-2 is also expected to be the platform for various other future models – including the Jaguar X-Type and new Volvo S60.

Even though some pieces are patched together to accommodate the new and longer (possibly up to 30 mm longer overall) and wider Mazda 6, we can still see clues showing the new front fascia, including honeycomb inserts in the air intakes, large projector-type headlamp clusters. And, it’s very easy to see that that the new 2008 Mazda 6 will be larger than the outgoing model.

The 2008 Mazda 6 will be powered by Ford’s new 250-horsepower 3.5-liter “Cyclone” engine. Other engine offerings may include a 2.5-liter inline-4 powerplant, and all-wheel-drive will be a popular option on all Mazda 6 versions.

A hybrid model will eventually become available, using the same 2.5-liter hybrid engine as the American 2008 Ford Fusion. All three body styles, a sedan, hatchback and wagon, will be offered, as well as a Mazdaspeed for the 2009 model year. Production will take place in Flat Rock, Michigan (for North American models), as well as Japan. Asian production should start a year from now, whereas North American production is expected to begin in June of 2008.



Attached File  6060816.003.mini1L.jpg   99.38K   46 downloadsAttached File  6060816.003.mini2L.jpg   104.9K   32 downloadsAttached File  6060816.003.mini3L.jpg   121.36K   36 downloadstachment]
Attached File  6060816.003.mini4L.jpg   95.61K   25 downloadsAttached File  6060816.003.mini5L.jpg   96.08K   35 downloadsAttached File  6060816.003.mini6L.jpg   89.18K   40 downloadstachment]

#6
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

View Postromaximusro, on Nov 26 2006, 11:45, said:

cei de la wcf speculeaza ca masina din spyshoturile de mai jos e un mule pentru a doua generatie de Mazda 6 lansata in 2002 in japonia. Se pare ca avea aceeasi platforma cu noul Ford mondeo , noul Jaguar x-type si noul Volvo s60.. Dupa cum arata insa masina e posibil totusi sa fie un facelift al modelului actual:
Attachment attachmentAttachment attachmentAttached File  6060816.003.mini3L.jpg   121.36K   36 downloadstachment]
Attachment attachmentAttachment attachmentAttached File  6060816.003.mini6L.jpg   89.18K   40 downloadstachment]


pai daca nu ma insel, modelul tocmai a trecut printr-un facelift

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
a trecut, insa nu m-ar mira inca un facelift care sa-l apropie de ce va fi noua imagine Mazda (adica grila de rx8).. oricum vom trai si vom vedea..

#8
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Thanks to an internal e-mail we received, we found out that the all-new Mazda6 will make its public debut at the 2007 Frankfurt Show (September 13-23) with pan-European sales starting in mid-November. According to our contact, Mazda will unleash teaser pictures and a preliminary press release of the new Mazda6 in the first week of September. The new 6 will be based on the 2008 Ford Mondeo / S-Max D-segment platform and its styling will be inspired from the latest Mazda models like the CX-7, MX-5 and RX-8.

--

Deci, noul 6 la Frankfurt.

#9
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
[ http://www.mazda-madness.nl/nieuws/s6a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mazda-madness.nl/nieuws/s6b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mazda-madness.nl/nieuws/s6c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.mazda-madness.nl/nieuws/s6d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am senzatia ca va fi a naibii de sexy!   :rolleyes:

#10
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Si eu sunt de aceeasi parere ......tinand cont de faptul ca actuala generatie .....inca este foarte actuala.........sa vedem ce se intampla pe la motor, interior.............

#11
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

View Postthe__1, on Jun 28 2007, 18:23, said:

The new 6 will be based on the 2008 Ford Mondeo


care la randul sau o are preluata de la nu mai stiu care alta masina (am un lapsus acum). wtf? o strica si pe asta? degeba arata ea bine daca nu se si comporta ca atare.. nu stiu de ce dar am o senzatie naspa in privinta noului model.

#12
sysneto

sysneto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.03.2007

View PostParise, on Jul 2 2007, 14:51, said:

care la randul sau o are preluata de la nu mai stiu care alta masina (am un lapsus acum). wtf? o strica si pe asta? degeba arata ea bine daca nu se si comporta ca atare.. nu stiu de ce dar am o senzatie naspa in privinta noului model.


E numai platforma :)  vezi ca si Volvourile tot au platforma de Ford, asta inseamna ca daca Mazda si Volvo au ales aceasta platforma chiar sunt bune :)

Dar in afara de platforma sunt multe ....

Attached File  mazda6_model_lineup.jpg   45.48K   142 downloads

Attached File  mazda.jpg   40.29K   60 downloads

#13
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

View Postsysneto, on Jul 2 2007, 16:05, said:

E numai platforma :)  vezi ca si Volvourile tot au platforma de Ford, asta inseamna ca daca Mazda si Volvo au ales aceasta platforma chiar sunt bune :)


ori asta ori din considerente pur financiare. ma indoiesc ca cei de la ford nu ar fi vrut sa-i faca cadou noului mondeo o platforma noua adusa la zi dpv tehnologic, etc. dar avand in vedere ca sunt cu un picior in groapa ce-au zis, hai sa luam ce avem deaja in curte, sa mai mermelim putin et voila. :rolleyes:


View Postsysneto, on Jul 2 2007, 16:05, said:

Dar in afara de platforma sunt multe ....


asta e putin cu cantec, ca degeaba ii mai pun ei 2000 de chestii pe langa, daca baza pe care a fost construita nu e facuta cum trebuie. si vorbim aici de o masina care are ceva pretentii. e ca si cum ai face o vila de j-de mii de euroi, termopane, piscina, etc, dar fundatia casei e de pamant...



si iete si un cgi .. de aratat arata bine de tot chiar

Attached Files



#14
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
aduce putin a mazda323 din `95

Attached Files

  • Attached File  car.jpg   59.58K   79 downloads

Edited by cosmin_miu, 02 July 2007 - 15:33.


#15
sysneto

sysneto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.03.2007

View PostParise, on Jul 2 2007, 15:26, said:

ori asta ori din considerente pur financiare. ma indoiesc ca cei de la Ford nu ar fi vrut sa-i faca cadou noului mondeo o platforma noua adusa la zi dpv tehnologic, etc. dar avand in vedere ca sunt cu un picior in groapa ce-au zis, hai sa luam ce avem deaja in curte, sa mai mermelim putin et voila. :rolleyes:
asta e putin cu cantec, ca degeaba ii mai pun ei 2000 de chestii pe langa, daca baza pe care a fost construita nu e facuta cum trebuie. si vorbim aici de o masina care are ceva pretentii. e ca si cum ai face o vila de j-de mii de euroi, termopane, piscina, etc, dar fundatia casei e de pamant...
si iete si un cgi .. de aratat arata bine de tot chiar

dar vezi ce am zis mai departe, au ales platforma de la ford ca sunt bune, nu fordul ci platforma de la ei...deci nu sunt probleme cu ele.
Si pe o platforma se poate construi mii de masini :))

#16
VegaX

VegaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 18.01.2007
Parise vorbesti fara sa stii ce........"nu se comporta ca atare" .....pe ce argumente faci afirmatia asta......ai acasa o Mazda 6??

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
parerea mea este ca se emite o idee gresita precum ca daca unele masini   care  impart aceeasi platforma , mai veche sau mai noua,ar fi la fel de perfomante sau la fel de slabe.

Edited by cosmin_miu, 02 July 2007 - 20:16.


#18
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004

View PostVegaX, on Jul 2 2007, 20:56, said:

Parise vorbesti fara sa stii ce........"nu se comporta ca atare" .....pe ce argumente faci afirmatia asta......ai acasa o Mazda 6??

mersi mersi  :lol:  :photo:

trebuie sa recunosc aici ca am gafat putin. ma gandeam la cazul Opel si mai exact GTS (cei care au urmarit seria Top Gear stiu despre ce vorbesc), si la faptul ca Saab 9-3 a preluat platforma de la ei. si aici:
1. in ciuda faptului ca 9-3 costa mai mult si are pretentii mai mari, are probleme dpv al comportamentului pe sosea (si asta spusa de un prieten posesor de 9-3 Aero)
2. m-am precipitat eu, cand m-am dus cu gandul direct la GTS.

Imi place mult prea mult aceasta marca si in special acest model, si sincer mi-ar pare foarte rau sa vad ca si ei o iau la vale.

si nu, nu am o Mazda 6, dar conduc asa ceva in mod frecvent. Tu ai?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate