Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Anvelope AllSeason - politie

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 15:30, said:

Nu eu am deschis .....
din punct de vedere legal iti trebuiesc TOT timpul cauciucuri cu M+S pe ele.
cele de vara sunt la ghici.

Edited by arg, 07 May 2019 - 15:42.


#74
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cum o fost azi dimineata 4 grade , anvelopele de vara aveau proprietatile unei coji de nuca , De aia prefer sa am pe o masina anvelope allseason , tocmai pt cazurile astea ; si-o mai fost cazuri anu trecut cand o nins in aprilie si deja toata lumea avea schimbate anvelopele de iarna cu cele de vara .

#75
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 09:59, said:

Cele all season iarna pe zapada se comporta aproape ca cele de vara (singura diferenta e aceea ca nu se intaresc la temperaturi joase si iti ofera aderenta mai buna cand nu ai polei sau zapada pe carosabil)

https://www.bfgoodri...ip-All-Season-2
Eu am bf-urile astea pe masina si pot sa-ti zic ca se comporta la fel ca o anvelopa de iarna buna, am mers pe zapada, polei...si chiar si intr-o parcare de tip patinoar nu alunecau deloc rotile la manevre

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 14:45, said:

O singura data am avut all season si dupa 1 an le-am facut cadou (vorbesc de cauciucuri cumparate noi, din magazin) asa ca vorbesc in cunostinta de cauza, nu m-a prostit marketingul.

depinde ce model ai avut, unele modele au fost slabe..mai ales in trecut

#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 07 mai 2019 - 16:28, said:

....
daca stai doar in los angeles e ok sa pui de vara dar cum e vremea la noi le pui doar pentru 2-3luni si nici atunci nu ai siguranta ca nu prinzi un polei...

daca te duci pe la munte cu siguranta poti prinde in toiul verii o bruma...

Edited by arg, 07 May 2019 - 17:20.


#77
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007

View Poststalker2142, on 07 mai 2019 - 16:51, said:


https://www.bfgoodri...ip-All-Season-2
Eu am bf-urile astea pe masina si pot sa-ti zic ca se comporta la fel ca o anvelopa de iarna buna, am mers pe zapada, polei...si chiar si intr-o parcare de tip patinoar nu alunecau deloc rotile la manevre



depinde ce model ai avut, unele modele au fost slabe..mai ales in trecut
Ai avut si cauciucuri de iarna , comparativ cu cele pe care le ai acum ?
Am avut Continental All Season Contact.


View Postarg, on 07 mai 2019 - 17:18, said:

daca stai doar in los angeles e ok sa pui de vara dar cum e vremea la noi le pui doar pentru 2-3luni si nici atunci nu ai siguranta ca nu prinzi un polei...

daca te duci pe la munte cu siguranta poti prinde in toiul verii o bruma...
In ce tara locuiesti, ca pe la noi cele de vara se utilizeaza cam 6-7 luni pe an si ce legatura are bruma, poate daca o iei pe camp te poate pune in dificultate.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 17:40, said:

....
Am avut Continental All Season Contact.
....
adica slick-uri
(fara fante de avazure apa, fara "textura" pentru aderenta zapada-zapada, te stiam om serios care poate evalua un produs nu doar citind reclama)

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 17:40, said:

.... poate daca o iei pe camp te poate pune in dificultate.
a, scuzati, am uitat ca tu circuli doar printre blocuri...

acu daca te uiti pe vreme sunt multe localitati in care noaptea temperatura scade sub 3grade.
daca prinzi o zona mai expusa nu e exclus sa prinsi si pojghita de gheata...

Edited by arg, 07 May 2019 - 17:47.


#79
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 17:40, said:


In ce tara locuiesti, ca pe la noi cele de vara se utilizeaza cam 6-7 luni pe an si ce legatura are bruma, poate daca o iei pe camp te poate pune in dificultate.
In Romania . Uite azi in Apuseni a nins , iti vine sa crezi ? Ei , am treaba mereu in zona , pai ce faceam azi , stateam acasa ca e zapada la munte ? Ase fain o mers Crosslandu, ptiu ptiu sa nu-l deochi ! La ailalta am anvelope dedicate de sezon si le-am pus pe cele de vara de mai bine de o luna .

#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aveam niste amici care umbla cu setul de noroi in bena.

#81
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 17:40, said:

Ai avut si cauciucuri de iarna , comparativ cu cele pe care le ai acum ?
Am avut Continental All Season Contact.

Am avut 2 modele de iarna, am condus si cu anvelope de vara iarna si cu anvelope de iarna vara.
Pe o alta masina am tot allseason michelin crossclimate care sunt excelente; am mai avut pe ea demult alt model allseason nu prea reusit -vredestein quatrac 3 erau 'butucanoase' si performanta scazuta

continental allseason contact stiu ca au iesit destul de bine in teste, poate pe o masina grea cu roti late sa nu fie satisfacator

#82
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007
@arg
Sincer chiar n-ar avea rost sa-mi pierd iar vremea sa-ti explic cum stau lucrurile. Stiu ca ai cunostinte vaste cam in orice domeniu, la fel experienta la volan .Zici ca la 3 grade ingheata apa ?
Pe vremuri treceam muntii cu cauciucuri de vara, inclusiv iarna ,tie ti-e frica sa mergi cu alea de vara cand sunt 3 grade . Cand am luat primele cauciucuri de iarna am zis wow.

#83
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Aici nu e vorba de frica ci de " nesansa " daca ti se iveste ceva in cale si rulezi mai tare , 'jaba pui frana cu ABS ca tot in sant ajungi

Te faci ca nu intelegi si scrii numa sa te " scoti : din mocirla postarilor tale . Mai omule e decizia ta sa nu folosesti allseason . hai valea pe topicurile unde poti sa te desfasori si sa nu fi off topic !

#84
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007

View PostBaxon, on 07 mai 2019 - 18:26, said:

Aici nu e vorba de frica ci de " nesansa " daca ti se iveste ceva in cale si rulezi mai tare , 'jaba pui frana cu ABS ca tot in sant ajungi

Te faci ca nu intelegi si scrii numa sa te " scoti : din mocirla postarilor tale . Mai omule e decizia ta sa nu folosesti allseason . hai valea pe topicurile unde poti sa te desfasori si sa nu fi off topic !
Daca mi te adresezi mie iti propun ca vocabularul asta sa il folosesti cand te adresezi celor de pe langa tine. Mocirla se pare ca ai tu intre urechi.

#85
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai asa fac unii ( ca tine ) incep cu jigniri cand nu mai au argumente ! Oricum iti urez sanatate si sa nu prinzi ghetus cu anvelopele de vara sa ajungi la stirile de la ora 5 Posted Image
P.S. Scuza-ma ca nu ma pot cobora la nivelul tau .

Edited by Baxon, 07 May 2019 - 18:35.


#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 18:21, said:

...Zici ca la 3 grade ingheata apa ?....
la 3 grade in aer cu cer se senin da, si inca cum.
indiciu: "caldura" radianta...

Edited by arg, 07 May 2019 - 18:44.


#87
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007

View PostBaxon, on 07 mai 2019 - 18:34, said:

Pai asa fac unii ( ca tine ) incep cu jigniri cand nu mai au argumente ! Oricum iti urez sanatate si sa nu prinzi ghetus cu anvelopele de vara sa ajungi la stirile de la ora 5 Posted Image
P.S. Scuza-ma ca nu ma pot cobora la nivelul tau .
Ce argumente mai vrei ? Am afirmat ca ideal e sa fie folosite cauciucuri de iarna ,iarna si cele de vara, vara .Eu am inceput cu jigniri cand tu ma iei cu "mocirla postarilor tale" si "hai valea" , probabil ca asa se vorbeste acolo in varf de munte unde locuiesti si ti se pare normal sa te adresezi astfel ?! Nu-i bai ca sunt obisnuit si cu "ciobanasi" de genul asta si  nu-ti face griji in privinta mea, ai grija de tine.
Ps
Ai mult de urcat ,nu de coborat , confunzi rampa cu panta.

#88
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posttitoo, on 07 mai 2019 - 18:45, said:

... Am afirmat ca ideal e sa fie folosite cauciucuri de iarna ,iarna si cele de vara, vara ...

Eu zic ca gresesti.

Am mai povestit eu pe undeva pe aici pe forum, ca inainte de a se da legea asta cu cauciucurile de iarna, foloseam cauciucuri Goodyear Excellence, care aveau un profil foarte bun pentru ce aveam eu nevoie de la un cauciuc. Erau un soi de 3 in 1 care la vremea respectiva aveau pe ele si o pictograma cu citiva picuri de ploaie, semn ca cica erau pentru drumuri "umede". Ei bine am mers cu cauciucurile respective pe aratura, am mers prin noroi, am tractat alte masini inpotmolite in noroi, am mers si pe drum de munte inghetat si cu zapada asternuta peste el,  am mers si pe drumuri foriestiere inghetate, si sau comportat excelent (pentru mine, fireste). Dupa ce sa dat legea, am luat si eu cauciucuri de iarna, obligat - fortat, si la prima zapada m-am trezit ca nu pot iesi din parcarea din fata blocului. Asa ca am aruncat cauciucurile de iarna la gunoi si am cautat altele. Din pacate nu mai tin minte ce model erau cauciucurile alea care cica erau de iarna, dar nu puteai iesi cu ele din zapada, cum puteam cu cele de vara.
Nu marketingul este vinovat. Vina o poarta o lege timpita, care considera ca daca pe cauciuc ai o pictograma cu un fulg de nea, ai un caciuc care intradevar se comporta bine pe zapada. Insa cum traim in Romania si majoritatea nu au bani, te trezesti ca lumea cumpara cauciucuri ieftine, care si daca au fulgul de nea pe ele, sau M+S, de fapt sint mai proaste decit un cauciuc bun de vara.

Eu deocamdata sint multumit de cauciucurile mele de iarna cu care circul si vara. Se comporta bine si pe uscat, si pe umed, iar pe unde ma duc eu, prin noroi si ploaie si drumuri neasfaltate, zic ca-s ok pentru necesitatile mele. Daca locuiam prin Constanta, sau undeva pe litoral, poate ca gindeam diferit. Dar asa, eu vreu un cauciuc care sa ma scoata din impas si sa merg in siguranta cu el, pe drumurile pe care merg eu de regula, indiferent ce spune o lege timpita.

Edited by florin71_skoda, 07 May 2019 - 20:29.


#89
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
nu la scos masina din zapada sunt importante cauciucurile, ci la franare, iar acolo fac diferenta intre "mama ce m-am speriat" si "hai sa completam formularul" sau mai rau.
in plus mai conteaza si nivelul de performanta al cauciucurilor si profilul, daca cel de vara e uhp iar cel de iarna e cea mai ieftina chinezarie s-ar putea sa se descurce mai bine primul.

#90
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007
Ideea e ca majoritatea isi cumpara cauciucuri second hand sau le cumpara noi si merg cu ele si vara, ori daca lamelele alea se uzeaza e cauciuc de iarna doar cat sa nu-ti iei amenda, asa se nasc astfel de impresii cum ca un cauciuc de iarna nu e mai bun ca cele all season sau chiar decat cele de vara, pe zapada.
Orice cauciuc nou de iarna ,de la marcile care fabrica de multi ani cauciucuri, e mai bun decat orice cauciuc de vara pe vreme rece. Asa cum spune initiatorul, alegerea unor cauciucuri all season sun ok pentru nevoile sale, asa cum si tie iti par in regula cauciucurile de vara, iarna.
Ce vreau eu sa remarc e faptul ca nu trebuie generalizat si ideal e sa folosim cauciucuri dedicate pentru cele 2 anotimpuri si dupa parerea mea cele all season nu stralucesc nici vara nici iarna, e un compromis pe care trebuie sa-l faci in conditii dificile, vara pe ploaie si iarna pe zapada.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate