Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Anvelope AllSeason - politie

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Anvelopele Allseason sunt acceptate de catre politie. Mai am o masine pe care nu o mai scot pe sosea decat foarte rar. Si ma gandeam ca din iarna asta sa ii pun anvelope allseason. Sunt legale aceste anvelope?

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca au pe ele simbolul M+S (mud and snow) si fulgul de zapada, n-ai stress.

#3
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Cerința legală este sa ai iarna anvelope de sezon, vara poți folosi ce vrei.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostAmaryl, on 06 mai 2019 - 04:11, said:

Cerința legală este sa ai iarna anvelope de sezon, vara poți folosi ce vrei.

Cerinta legala e legata de conditiile de drum pe care circuli, nu de iarna sau de vara.

Sunt legale pe zapada, gheata sau polei, anvelopele cu M+S

Edited by Kres, 06 May 2019 - 04:52.


#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Legale sunt, "morale" nu prea. Sunt mai slabe decât anvelopele dedicate. Să circuli cu grijă pentru că au distanțe de frânare mai slabe comparativ cu anvelopele echivalente fiecărui sezon în parte. De asemenea aderența pe zăpadă e mai scăzută decât la pneuri dedicate.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Asa este. Eu nu schimb deloc anvelopele de vara de pe masina..cand se strica vremea nu circul.

Pe zapada framantata anvelopele de iarna au ceva eficienta, din cauza profilului si al cauciucului mai moale, dar pe gheata sau polei sunt fix lula... Castigi 10% reducere la distanta de franare, adica nimic.

Nu recomand, decat sa nu va prinda Politia fara ele, ca si eficienta sunt zero. Cei care au patinat sau au ramas in drum cu ele pe la munte stiu ce spun.

Edited by Kres, 06 May 2019 - 05:11.


#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

View PostLesbianu, on 06 mai 2019 - 03:34, said:

Daca au pe ele simbolul M+S (mud and snow) si fulgul de zapada, n-ai stress.
M+S e necesar doar, nu si fulgul de zapada. Daca au si fulgul de zapada alea nu prea mai is all season ci de iarna, el a zis ca vrea all season.

De fapt alea de iarna sunt legale vara. La amandoua masinile cu care circul le-am lasat alea de iarna de vreo 2 veri.

Edited by Handicarpati, 06 May 2019 - 05:27.


#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pentru siguranta (in caz de militian capos), sa il aiba si pe ala. ;)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHandicarpati, on 06 mai 2019 - 05:20, said:

La amandoua masinile cu care circul le-am lasat alea de iarna de vreo 2 veri.

In cazul asta sa pun anvelope de iarna si sa le las si vara? Nu creste consumul? Nu se uzeaza ceva caseta de directie etc?

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 05:32.


#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
De uzat se uzeaza cauciucurile, creste consumul. Acuma tu stii cat de mult mergi vara si pe unde. Daca mergi mai mult vara as pune all season, daca mergi mai mult iarna as pune de iarna.

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View PostHandicarpati, on 06 mai 2019 - 05:20, said:

Daca au si fulgul de zapada alea nu prea mai is all season ci de iarna, el a zis ca vrea all season.
Am avut all season cu M+S si fulg (Goodyear 4 Seasons). Au fost luate inainte sa bage astia 'legea cauciucurilor', si n-am avut probleme cu ele 3 ierni la rand. In a 4-a, la prima ninsoare mare n-am putut sa ies din parcare... Acum am 2 seturi complete iarna/vara, schimb rotile cu totul cand se impune.

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Pai si alea de iarna care le ai acum  ce insemne au?

#13
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Logic ca au tot M+S si fulg... Nici nu cred ca mai gasesti caucioace de iarna fara asa ceva. :habarnam:

Cele de la Goodyear erau all season, dar cu + pe iarna. Strutocamila, dar n-am avut chef sa stau la coada la vulcanizare sau pe ciuci sa le schimb in fiecare an. Pentru 4 ani, mi-am facut treaba cu ele.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine mai iei un set de jante si ai 2 seturi de anvelope gata montate. Unde ții anvelopele de sezon, poți să le ții si cu jante.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
M+S doar dacă circuli pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheata sau polei. Dacă asfaltul e "la negru", nu iei amenda.

#16
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017
anvelopele allseason bune au oricum si M+S si snowflake

falken as210
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yw6BT28XMsg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

michelin crossclimate+
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lvywu0QPwos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostKres, on 06 mai 2019 - 05:08, said:

Asa este. Eu nu schimb deloc anvelopele de vara de pe masina..cand se strica vremea nu circul.

Pe zapada framantata anvelopele de iarna au ceva eficienta, din cauza profilului si al cauciucului mai moale, dar pe gheata sau polei sunt fix lula... Castigi 10% reducere la distanta de franare, adica nimic.

Nu recomand, decat sa nu va prinda Politia fara ele, ca si eficienta sunt zero. Cei care au patinat sau au ramas in drum cu ele pe la munte stiu ce spun.

deci tu nu circuli deloc cand e zapada/gheata ...dar recomanzi celorlalti sa nu-si ia anvelope de iarna ca nu sunt bune :)

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMembruAnonim, on 06 mai 2019 - 03:20, said:

Anvelopele Allseason sunt acceptate de catre politie. Mai am o masine pe care nu o mai scot pe sosea decat foarte rar. Si ma gandeam ca din iarna asta sa ii pun anvelope allseason. Sunt legale aceste anvelope?
Deci te f*te mai tare grija de legi & co decat de cum poti sa circuli in siguranta? Foarte bine, inseamna ca Darwin n'a fost chiar prost cand a zis diverse...

P.S. Nu uita sa le explici tutulol tovalasilol cum reclama e ceva naspa. Si ceva cu reducerile de la LIDL, dar nu mai retin exact si compleCt...

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdexterash, on 06 mai 2019 - 07:11, said:



Am scris clar, masina a doua o tin la tara la bunici, o folosesc rar doar cand ma duc acolo, adica 500m cat ma fatai in satul ala unde am treaba. Cat sa fie viteza, undeva 20-30km/h maxim.

Deci hai nu te mai caca pe tine fara rost...

Edited by MembruAnonim, 06 May 2019 - 07:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate