Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Anvelope AllSeason - politie

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Allseason is ok cat timp nu ai de mers in conditii extreme si nu esti pui de schumecher . Daca sunt inscriptionate M+S , politia nu are treaba cu tine dpadv .

Edited by Baxon, 06 May 2019 - 11:55.


#38
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Bine ca sunt cateva raspunsuri la subiect, in rest multe morale pe langa subiect.

Deci DA, e legal

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Kres, on 06 mai 2019 - 09:35, said:

In mod normal, pe o sosea acoperita cu gheata sau polei nu se circula.
In mod normal SE CIRCULA. Obligatoriu cu anvelope M+S.
In mod anormal NU se circula.

#40
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 dorin_2k, on 06 mai 2019 - 14:07, said:

In mod normal SE CIRCULA. Obligatoriu cu anvelope M+S.
In mod anormal NU se circula.

Nu prietene, gresesti. In mod normal, intr-o tara civilizata soselele nu sunt acoperite niciodata cu gheata, zapada sau polei cand circula masinile de oras pe ele tocmai pentru ca oamenii platesc taxe ca cineva sa se ocupe de deszapezire.

Daca soselele sunt acoperite, in mod anormal cu asa ceva mai bine nu circuli, nu cauti solutii in anvelope, ca nu o sa le gasesti.  Trust me!

#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Kres, on 06 mai 2019 - 16:56, said:

Nu prietene, gresesti. In mod normal, intr-o tara civilizata soselele nu sunt acoperite niciodata cu gheata, zapada sau polei cand circula masinile de oras pe ele tocmai pentru ca oamenii platesc taxe ca cineva sa se ocupe de deszapezire.
Unde ai vazut tu asa ceva? In ce tara "civilizata"?
Poate doar prin Africa unde nu ninge.
Si in Germania, cand ninge, se acopera si autostrazile si toate strazile din oras cu zapada. E un mit ca in Germania nu e zapada pe strazi. Iti pun imediat o foto. A nins in februarie 2019 in Dresda (cum nu a nins de 10 ani). Dupa 2 zile am vazut vreo 2 masini de teren cu lame montate in fata. Dar deja se topea zapada dupa 2-3 zile.
Attached File  IMG_20190203_170805.jpg   274.11K   22 downloadsAttached File  IMG_20190203_201018.jpg   184.38K   20 downloads
3 februarie 2019 intrare in Germania si apoi din Dresda.
E sau nu zapada? E soseaua acoperita cu zapada?
Lasa mitul cu tarile civilizate. Nu au dat cu sare sau nisip deloc. Au stat lenesii si au asteptat sa se topeasca de la soare. @ xile doar cu transportul in comul au circulat toti pe acolo. Le e frica sau nus de ce.

Edited by dorin_2k, 06 May 2019 - 17:08.


#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Amaryl, on 06 mai 2019 - 04:11, said:

Cerința legală este sa ai iarna anvelope de sezon, vara poți folosi ce vrei.

Si ce te faci daca in august,pe Transafagarasan fiind,te apuca o ninsoare de doi metri?

#43
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 Kres, on 06 mai 2019 - 16:56, said:


Nu prietene, gresesti. In mod normal, intr-o tara civilizata soselele nu sunt acoperite niciodata cu gheata, zapada sau polei cand circula masinile de oras pe ele tocmai pentru ca oamenii platesc taxe ca cineva sa se ocupe de deszapezire.

Daca soselele sunt acoperite, in mod anormal cu asa ceva mai bine nu circuli, nu cauti solutii in anvelope, ca nu o sa le gasesti.  Trust me!

doar dumnezeu poate da zapada la o parte de pe toate drumurile in acelasi timp si inca n-am vazut asta sa se intample, zapada pe drum in schimb am prins, asta intr-o tara civilizata.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Amaryl, on 06 mai 2019 - 04:11, said:

Cerința legală este sa ai iarna anvelope de sezon, vara poți folosi ce vrei.
daca ninge in august si de dai de un politist "glumet" iei amenda cat toata vara.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Amaryl, on 06 mai 2019 - 04:11, said:

Cerința legală este sa ai iarna anvelope de sezon, vara poți folosi ce vrei.
Habar nu ai ce zici.

Quote

Art. 102
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni (de la 9 la 20 puncte-amenda, anul acesta un punct de amenda fiind 67 lei) urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna
Scrie undeva ca daca e zapada pe timp de vara, nu esti obligata sa ai M+S?

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
azi prin cernica
Attached File  azi.jpg   30.79K   22 downloads

asa ca trec la cautat nokian all weather plus facute in finlanda

Edited by arg, 06 May 2019 - 18:29.


#47
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu am NOKIAN I3 de vara, foarte bune, circul aproape toata iarna cu ele, exceptand, cum spuneam, scurtele perioade cand chiar aluneca.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cand ai de tras toata ziua de masina... nu te joi iarna cu cele de vara...

din puctul meu de vedere niste all weather bune sunt mai ok decat unele dedicate ieftine.

Edited by arg, 06 May 2019 - 18:35.


#49
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,230
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 06 mai 2019 - 18:34, said:

cand ai de tras toata ziua de masina... nu te joi iarna cu cele de vara...

din puctul meu de vedere niste all weather bune sunt mai ok decat unele dedicate ieftine.
Daca ai de tras toata ziua de masina iti cumperi cauciucuri de vara respectiv de iarna. Cele all season iarna pe zapada se comporta aproape ca cele de vara (singura diferenta e aceea ca nu se intaresc la temperaturi joase si iti ofera aderenta mai buna cand nu ai polei sau zapada pe carosabil) si vara mai ales pe carosabil ud sunt departe de calitatile unui cauciuc de vara., pe langa asta uzura lor e mai pronuntata fata de unele dedicate anotimpului cald.

Edited by titoo, 07 May 2019 - 10:00.


#50
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 ceanu1980, on 06 mai 2019 - 09:07, said:

mecanicii nu schimba roti
de ce ?

 bumpocbum, on 06 mai 2019 - 11:42, said:

e in clasa F de zgomot daca nu ma insel.... E diferenta mare fata de clasa A sau B de zgomot !
Arata-ne, te rog, si noua o eticheta pe care nivelu' de zgomot e notat "pe clase" cu litere asa cum zici tu Posted Image

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 titoo, on 07 mai 2019 - 09:59, said:

.... Cele all season ...
unde am scris eu all season?

eu ma refeream la cauciucuri de iarna adaptate sa se comporte rezonabil si pe timp de vara.

Edited by arg, 07 May 2019 - 11:44.


#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,230
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 07 mai 2019 - 11:43, said:

unde am scris eu all season?

eu ma refeream la cauciucuri de iarna adaptate sa se comporte rezonabil si pe timp de vara.
Si pentru orice vreme cum ai traduce ?
Si cum adaptezi cauciucurile de iarna sa le poti folosi in conditii optime vara, le tii la frigider ? Ca cei care merg cu cele de iarna vara le fac praf si alea mai sunt cauciucuri de iarna doar cu numele...mai degraba e de preferat invers, daca nu iti permiti cauciucuri dedicate .

Edited by titoo, 07 May 2019 - 12:11.


#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 titoo, on 07 mai 2019 - 12:10, said:

Si pentru orice vreme cum ai traduce ?
...
tu traduci cum vrei...
unele sunt cauciucuri de vara adaptate pentru iarna iar altele sunt cauciucuri de iarna adaptate vara.
te poti documenta in voie... doar sa nu le iei in considerare pe cele ruesti pentru export.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ceva de genul ....https://www.emag.ro/...5/pd/DYZBV3BBM/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate