Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Dovezi ale invierii lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
506 replies to this topic

#343
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Este în așteptare, la dispoziția lui Dumnezeu. Așa cum și biserica este în așteptare și în același timp dusă de Dumnezeu în pustie la El.

19 Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare
20 şi să trimită pe Cel ce a fost rânduit mai dinainte pentru voi: pe Isus Hristos,
21 pe care cerul trebuie să-L primească, până la vremurile aşezării din nou a tuturor lucrurilor; despre aceste vremuri a vorbit Dumnezeu prin gura tuturor sfinţilor Săi proroci din vechime.


”Cerul” este un eufemism pentru Dumnezeu și pentru nevăzut. David care a fost uns a stat în locuri ascunse până ce a ajuns la tron. NT vorbește despre descoperirea sau arătarea lui Cristos.

A mai fost văzut de Pavel după un timp, probabil 6 luni.

Edited by logic1, 22 May 2019 - 17:56.


#344
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 17:53, said:

Este în așteptare, la dispoziția lui Dumnezeu. Așa cum și biserica este în așteptare și în același timp dusă de Dumnezeu în pustie la El.

19 Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare
20 şi să trimită pe Cel ce a fost rânduit mai dinainte pentru voi: pe Isus Hristos,
21 pe care cerul trebuie să-L primească, până la vremurile aşezării din nou a tuturor lucrurilor; despre aceste vremuri a vorbit Dumnezeu prin gura tuturor sfinţilor Săi proroci din vechime.


”Cerul” este un eufemism pentru Dumnezeu și pentru nevăzut. David care a fost uns a stat în locuri ascunse până ce a ajuns la tron. NT vorbește despre descoperirea sau arătarea lui Cristos.

unde scrie ca este in asteptare si unde este ( in ce loc sta) in asteptare?

faptul ca Isus a fost primit de cer nu inseamna ca EL s-a dus in lumea spirituala de unde va veni a doua oara?

deci, unde sta Isus in asteptare?

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 18:04.


#345
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2019 - 18:00, said:

unde scrie ca este in asteptare si unde este ( in ce loc sta) in asteptare?

faptul ca Isus a fost primit de cer nu inseamna ca EL s-a dus in lumea spirituala de unde va veni a doua oara?
deci, unde sta Isus in asteptare?

Evrei 10

12 El, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a aşezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu
13 şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.


Cerul aici este un substitut pentru Dumnezeu. Dumnezeu îl primește și-l ține în rezervă sau așteptare. Mai mult de atât nu știu, pentru că nu știu cum a fost răpit Ilie de duh și dus dintr-un loc în altul, sau Filip. Dacă Isus are un corp supranatural, cu atât mai mult nu este o problemă unde stă sau cât timp - până acum 2000 de ani.

Edited by logic1, 22 May 2019 - 18:18.


#346
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 18:12, said:

Cerul aici este un substitut pentru Dumnezeu. Dumnezeu îl primește și-l ține în rezervă sau așteptare. Mai mult de atât nu știu, pentru că nu știu cum a fost răpit Ilie de duh și dus dintr-un loc în altul, sau Filip. Dacă Isus are un corp supranatural, cu atât mai mult nu este o problemă unde stă sau cât timp - până acum 2000 de ani.
excluzi faptul ca Isus Hristos S-a dus si pana in prezent El este in cer (lumea spirituala)?

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 17:53, said:

Este în așteptare, la dispoziția lui Dumnezeu.

este o stare pasiva sau activa starea in care Isus sta la dispozitia lui Dumnezeu?

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 17:53, said:

A mai fost văzut de Pavel după un timp, probabil 6 luni.
modul cum S-a aratat lui Pavel, nu se poate numi o intamplare obisnuita cum se intalnesc doi oameni "face to face"...intalnire ce poate fi vazuta si de alte persoane de fata!

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 18:22.


#347
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Nu știm ce este ”lumea spirituală”, sau dacă lumea este duală - materie și spirit în felul definit de greci. Iar Isus a înviat fizic. Despre toți oamenii mari s-au țesut legende ale înălțării cu ”trupul și sufletul”, de exemplu Enoh, Moise, Maria (mama lui Isus).


Este într-o stare activă. „Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului”. Lui Pavel i s-a arătat și i-a vorbit de mai multe ori.

#348
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 18:30, said:

Nu știm ce este ”lumea spirituală”, sau dacă lumea este duală - materie și spirit în felul definit de greci. Iar Isus a înviat fizic. Despre toți oamenii mari s-au țesut legende ale înălțării cu ”trupul și sufletul”, de exemplu Enoh, Moise, Maria (mama lui Isus).
stim ca Isus a fost inviat in duh ( 1Petru 3:18), primind un trup de natura cereasca, bineinteles apt pentru lumea cereasca ( spirituala) unde urma sa mearga...( acum nu vorbim despre legende!)

Quote


Este într-o stare activă. „Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului”. Lui Pavel i s-a arătat și i-a vorbit de mai multe ori.
daca este intr-o stare activa, inseamna ca este viu, dar tot nu ai zis: unde se afla El?
Biblia spune ca El mijloceste pentru noi in fata lui Dumnezeu.

1. Copilasilor, va scriu aceste lucruri ca sa nu pacatuiti. Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit. (1Ioan 2)

fiindca Isus Hristos este Marele Preot care are mila de slabiciunile omenesti...

14. Astfel, fiindcă avem un Mare Preot însemnat, care a străbătut cerurile - pe Isus, Fiul lui Dumnezeu - să rămânem tari în mărturisirea noastră.
15. Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat.
16. Să ne apropiem, dar, cu deplină încredere de scaunul harului, ca să căpătăm îndurare şi să găsim har, pentru ca să fim ajutaţi la vreme de nevoie. (Evrei 4)

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 18:52.


#349
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2019 - 18:47, said:

stim ca Isus a fost inviat in duh ( 1Petru 3:18), primind un trup de natura cereasca, bineinteles apt pentru lumea cereasca ( spirituala) unde urma sa mearga...( acum nu vorbim despre legende!)

Nu a fost înviat în duh, o spune chiar el:

Luca 24

36 Pe când vorbeau ei astfel, însuşi Isus a stat în mijlocul lor şi le-a zis: „Pace vouă!”
37 Plini de frică şi de spaimă, ei credeau că văd un duh.
38 Dar El le-a zis: „Pentru ce sunteţi tulburaţi? Şi de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?
39 Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”
40 (Şi, după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mâinile şi picioarele Sale.)
41 Fiindcă ei, de bucurie, încă nu credeau şi se mirau, El le-a zis: „Aveţi aici ceva de mâncare?”
42 I-au dat o bucată de peşte fript şi un fagure de miere.
43 El le-a luat şi a mâncat înaintea lor.


De fapt în greacă nu este cuvântul pentru înviere din morți. Și în contextul pe care ți l-am arătat mai sus, este vorba despre a fi considerat viu în duh în momentul morții corpului:

VBOR: ”omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul”... ca să fie judecaţi ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul”.

#350
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 18:59, said:

Nu a fost înviat în duh, o spune chiar el:

Luca 24

36 Pe când vorbeau ei astfel, însuşi Isus a stat în mijlocul lor şi le-a zis: „Pace vouă!”
37 Plini de frică şi de spaimă, ei credeau că văd un duh.
38 Dar El le-a zis: „Pentru ce sunteţi tulburaţi? Şi de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?
39 Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”
40 (Şi, după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mâinile şi picioarele Sale.)
41 Fiindcă ei, de bucurie, încă nu credeau şi se mirau, El le-a zis: „Aveţi aici ceva de mâncare?”
42 I-au dat o bucată de peşte fript şi un fagure de miere.
43 El le-a luat şi a mâncat înaintea lor.


De fapt în greacă nu este cuvântul pentru înviere din morți. Și în contextul pe care ți l-am arătat mai sus, este vorba despre a fi considerat viu în duh în momentul morții corpului:

VBOR: ”omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul”... ca să fie judecaţi ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul”.
1Petru 3 spune:
18. Hristos, de asemenea, a suferit o data pentru pacate, El, Cel Neprihanit, pentru cei nelegiuiti, ca sa ne aduca la Dumnezeu. El a fost omorat in trup, dar a fost inviat in duh,
19. in care S-a dus sa propovaduiasca duhurilor din inchisoare,

a fost omorat in trup ( ca om cu trup de carne), dar a fost inviat duh ( cu un trup diferit, neputrezicios)

probabil starea de duh ii permitea sa se materializeze si de aceea relatarea pe care o citezi.
apostolii cum altfel aveau certitudinea invierii Lui, daca nu se prezenta la modul acesta in fata lor?
in genul...
12. Mai am sa va spun multe lucruri, dar acum nu le puteti purta. (Ioan 16)

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 19:19.


#351
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Deci i-a păcălit...


Nu scrie înviere, Cornilescu traduce aiurea. Literal este „fiind dat la moarte în carne, dar făcut viu în duh”. VBOR: ”omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul”

GBV2001: „omorât în carne, dar făcut viu în duh”.


Carnea și duhul sunt ale lui. Ideea este continuată în 4:6 ”...dar să trăiască după Dumnezeu în duh”.

Exact în momentul morții, Isus a fost făcut viu în duh. Dar nu în duhul nemuritor imaginat de Platon, care iese din om și poate predica în Hades altor duhuri.  

Romani 8:10 „trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii”.

Edited by logic1, 22 May 2019 - 19:46.


#352
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 19:25, said:

Deci i-a păcălit...
nu, doar ca a vorbit cu ei atunci ca si cu copilasi... :)

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 19:29.


#353
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Adică s-a jurat în fața lor că nu este duh? Le-a arătat mâinile și picioarele, le-a cerut și de mâncare ca să le facă o demonstrație...

Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”


Ce era așa greu să le spună ”adevărul”? Ei credeau deja că este duh...

#354
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 19:25, said:

Deci i-a păcălit...


Nu scrie înviere, Cornilescu traduce aiurea. Literal este „fiind dat la moarte în carne, dar făcut viu în duh”. VBOR: ”omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul”

GBV2001: „omorât în carne, dar făcut viu în duh”.


Carnea și duhul sunt ale lui. Ideea este continuată în 4:6 ”...dar să trăiască după Dumnezeu în duh”.

Exact în momentul morții, Isus a fost făcut viu în duh. Dar nu în duhul nemuritor imaginat de Platon, care iese din om și poate predica în Hades altor duhuri.  

dupa interpretarea ta duhul lui Isus a fost mort inainte de inviere, adica a fost mort spiritual....ceea ce mi se pare absurd, deoarece stim ca Dumnezeu nu I-a dat Duhul (Sfant) cu masura

34. Caci Acela pe care L-a trimis Dumnezeu vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu-I da Duhul cu masura. (Ioan 3)

Isus traia dupa indemnurile Duhului inainte de moartea Lui, fiind viu in duhul Sau.

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 21:12.


#355
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 19:25, said:

Romani 8:10 „trupul vostru, da, este supus morţii, din pricina păcatului; dar duhul vostru este viu, din pricina neprihănirii”.
versetul acesta se refera la statutul schimbat al crestinului care se raporteaza in viata de zi cu zi la ceea ce a facut Isus Hristos pentru el: devii viu in duhul tau datorita credintei in Jertfa lui Hristos.

Isus Hristos S-a raportat direct la Dumnezeu, crestinul se raporteaza prin Isus Hristos la Dumnezeu.
de aceea spune Biblia ca El este singurul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni. (1Timotei 2:5)


View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 19:25, said:

Exact în momentul morții, Isus a fost făcut viu în duh. Dar nu în duhul nemuritor imaginat de Platon, care iese din om și poate predica în Hades altor duhuri.  


6. Isus i-a zis: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine. (Ioan 14)

Isus a spus ca este Viata dinainte de moartea si invierea Lui!

Edited by GRATEFUL, 22 May 2019 - 21:41.


#356
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2019 - 21:05, said:

dupa interpretarea ta duhul lui Isus a fost mort inainte de inviere, adica a fost mort spiritual....ceea ce mi se pare absurd, deoarece stim ca Dumnezeu nu I-a dat Duhul (Sfant) cu masura

34. Caci Acela pe care L-a trimis Dumnezeu vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu-I da Duhul cu masura. (Ioan 3)

Isus traia dupa indemnurile Duhului inainte de moartea Lui, fiind viu in duhul Sau.

Nu-i vorba de duhul sfânt, ci de modul cum cineva devine viu.

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2019 - 21:34, said:

versetul acesta se refera la statutul schimbat al crestinului care se raporteaza in viata de zi cu zi la ceea ce a facut Isus Hristos pentru el: devii viu in duhul tau datorita credintei in Jertfa lui Hristos.
Isus Hristos S-a raportat direct la Dumnezeu, crestinul se raporteaza prin Isus Hristos la Dumnezeu.
de aceea spune Biblia ca El este singurul Mijlocitor intre Dumnezeu si oameni. (1Timotei 2:5)

Creștinii trebuie să moară în ce privește carnea ca să fie vii în duh. Și o fac fiind îngropați împreună cu Cristos prin botez și fiind înviați prin credința în învierea lui (Col. 2:12).
Isus trebuia să fie dat la moarte în ce privește carnea, că să fie îndreptățit și făcut viu în duh.

Romani 6

2 Noi, care am murit faţă de păcat, cum să mai trăim în păcat?

7 căci cine a murit, este izbăvit de păcat.

8 Acum, dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi trăi împreună cu El,
9 întrucât ştim că Hristosul înviat din morţi nu mai moare: moartea nu mai are nicio stăpânire asupra Lui.

10 Fiindcă prin moartea de care a murit, El a murit pentru față de păcat, o dată pentru totdeauna; iar prin viaţa pe care o trăieşte, trăieşte pentru Dumnezeu.
11 Tot aşa şi voi înşivă, socotiţi-vă morţi faţă de păcat, şi vii pentru Dumnezeu, în Isus Hristos, Domnul nostru.



Acum observă contextul la 1 Petru 3:18 și că cel făcut viu este duhul propriu:

4:1-6

Întrucât Cristos a suferit în carne, înarmaţi-vă şi voi cu aceeaşi minte, pentru că cel ce a suferit în carne a încetat cu păcatul, pentru ca să nu mai trăiască în carne restul timpului său pentru poftele oamenilor (să fie mort în ce priveşte carnea), ci (să trăiască în duh, v. 6) pentru voia lui Dumnezeu. Fiindcă ne este destul că în timpul trecut al vieţii am lucrat voia neamurilor, pe când umblam în desfrânare, pofte, exces de vin, îmbuibări, banchete şi idolatrii nelegiuite. În aceasta li se pare ciudat că voi nu mai alergaţi cu ei la acelaşi exces de destrăbălare, vorbindu-vă de rău; Aceia vor da socoteală celui ce este gata să judece pe vii (în duh) şi pe morţi (în duh). Fiindcă pentru acest scop a şi fost evanghelia predicată celor morţi (în duh), ca să fie judecaţi (după vivificare) conform oamenilor, în carne, dar să trăiască conform lui Dumnezeu, în duh (1 Petru 4:1, 2, 6, BTF).


Deci 1 Petru 3:18 nu vorbește despre o înviere ”ca” duh, ci despre a fi făcut viu ”în” duh sau ”în ce privește” duhul, prin moartea în ce privește carnea, care înseamnă încetarea păcatului.

#357
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 23:24, said:

Nu-i vorba de duhul sfânt, ci de modul cum cineva devine viu.
si cum devine cineva viu? prin moarte?


Quote


Creștinii trebuie să moară în ce privește carnea ca să fie vii în duh. Și o fac fiind îngropați împreună cu Cristos prin botez și fiind înviați prin credința în învierea lui (Col. 2:12).
Isus trebuia să fie dat la moarte în ce privește carnea, că să fie îndreptățit și făcut viu în duh.


ce interesant? dupa tine oamenii devin vii printr-un  act ritualic de simpla scufundare in apa, iar omul Isus a devenit viu (in duh, cum zici tu) murind pe cruce.
ce sa zic? dubla masura in toata regula.

Edited by GRATEFUL, 23 May 2019 - 00:03.


#358
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2019 - 23:57, said:

ce interesant? dupa tine oamenii devin vii printr-un  act ritualic de simpla scufundare in apa, iar omul Isus a devenit viu (in duh, cum zici tu) murind pe cruce.
ce sa zic? dubla masura in toata regula.

Iată nişte dovezi concludente  de nebuinie religioasă.
Şi aşa nerozii se propagă în şcolile de stat !
De ce? Fiindcă statul, sistemul acesta te vrea să fii un prost, un dobitoc docil.
Şi aşa a fost de sute şi mii de ani.

Edited by JJackFLASH, 23 May 2019 - 06:11.


#359
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 22 mai 2019 - 23:24, said:

Isus trebuia să fie dat la moarte în ce privește carnea, că să fie îndreptățit și făcut viu în duh.

despre ce vorbesti? Isus nu a murit ca sa fie facut viu in duhul Sau propriu ca si cand inainte de asta ar fi avut duhul mort.

3. V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi; (1Corinteni 15)

este o diferenta!

Edited by GRATEFUL, 23 May 2019 - 06:17.


#360
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostJJackFLASH, on 23 mai 2019 - 06:11, said:

Iată niște dovezi concludente  de nebuinie religioasă.
Și așa nerozii se propagă Ăźn școlile de stat !
De ce? Fiindcă statul, sistemul acesta te vrea să fii un prost, un dobitoc docil.
Și așa a fost de sute și mii de ani.

Dacă matale nu ai capacitatea necesară înțelegerii unor semnificații religioase, nu înseamnă că cei doi sunt nebuni (atenție la jigniri!)... e ca și cum un copil mic se bagă în discuția unor adulți, dându-și și el cu părerea...

D-ta, după ce o să ajungi la concluzia că există o forță inteligentă în "spatele" universului și a vieții, o să poți să fi în stare să mai "rumegi" anumite chestiuni de ordin spiritual! Până atunci, stai flexat că stai bine! No offence!

Edited by heart_of_ice, 23 May 2019 - 06:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate