Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Dovezi ale invierii lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
506 replies to this topic

#307
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 19 mai 2019 - 09:44, said:

Știi ce, io m-am săturat să vă fac educație gratuită degeaba. Pe voi nu vă interesează adevărul și nu vreți să aflați adevarul, disonanta cognitivă e puternică Ăźn voi, credeți ce vreți, treaba voastră.

Așa faci când rămâi fără argumente?! :D

#308
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
N-am argumente? Probabil că pentru tine și cei ca tine nu.
Odată avem un eveniment care are loc extrem de rar( supravietuirea rastignitului), apoi avem un eveniment ce nu a avut loc niciodată( înviere, în adevăratul sens al cuvântului). Care din astea două e credibil conform logicii?


#309
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tu vorbesti de argumente, cand debitezi doar ineptii oe banda rulanta?

#310
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 19 mai 2019 - 10:38, said:

N-am argumente? Probabil că pentru tine și cei ca tine nu.
Odată avem un eveniment care are loc extrem de rar( supravietuirea rastignitului), apoi avem un eveniment ce nu a avut loc niciodată( Ăźnviere, Ăźn adevăratul sens al cuvĂąntului). Care din astea două e credibil conform logicii?

Când te referi la chestiuni fundamentale de importanță ultimă, lasă tu logica, știința, argumentația etc!
Lucrurile vor "evolua" în direcția stabilită indiferent de părerile și dorințele noastre, așa să știi!

Dar nu înțeleg o chestie, eu văd lucrurile pozitiv, am o speranță, voi le vedeți negativ, sunteți lipsiți de speranță... acuma, cu ce te deranjează viziunea și speranța mea?! :habarnam:

View Postrumegus, on 19 mai 2019 - 10:38, said:

Tu vorbesti de argumente, cand debitezi doar ineptii oe banda rulanta?

Inepții din punctul limitat, localizat, efemerizat al matale de vedere! No offence! :)

D-ta chiar crezi că ai acces la cunoașterea și înțelegerea universală ca să-ți dai cu părerea?! Phuah! :)

Edited by heart_of_ice, 19 May 2019 - 10:58.


#311
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrumegus, on 19 mai 2019 - 10:38, said:

Tu vorbesti de argumente, cand debitezi doar ineptii oe banda rulanta?
Ia postează o inepție debitata de je.
Dacă nu poți, e minciună și atac la persoană postul tău.

Dacă e adresat lui inimă de gheață, e altceva. :)
Acum văd că ai postat în același timp cu mine

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 10:47, said:

Când te referi la chestiuni fundamentale de importanță ultimă, lasă tu logica, știința, argumentația etc!

Dar nu înțeleg o chestie, eu văd lucrurile pozitiv, am o speranță, voi le vedeți negativ, sunteți lipsiți de speranță... acuma, cu ce te deranjează viziunea și speranța mea?! :habarnam:
Îmi pare rău, pe un drum fără logică și știință, io nu te pot urma.

Nu am chiar nimic și nu mă deranjează speranța ta, dar cum spune și biblia, multe căi pot părea omului bune, dar în final duc la moarte.
Cine spune că je e lipsit de speranță? Nici vorbă, dar io spre deosebire de voi nu-mi fac speranțe deșarte.

#312
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 18 mai 2019 - 23:21, said:

Mare este credința ta...... Așa mare încât ignoră total realitatea.
Așa sunteți voi credincioșii ca Ion când o vast girafa "așa ceva nu există".
Cam asa spun si ateii cand citesc ca isus a inviat. "Asa ceva e imposibil", si bineinteles ca merg mai departe si pun "nu exista nici o dovada ca isus a existat", si tot mai departe spunand " biblia e o carte de basme". Ei bine cu oameni care pun absolut totul la indoiala doar findca ei nu inteleg ce inseamna dovada istorica, sau nu au intelegere pentru sirul de evenimente ce s-au succedat, si toate astea findca au citit multe basme la viata lor despre zmei cu 7 capete. Cum sa convingi un astfel de individ care are imprimata adanc in constinta spiritul necredintei ? Probabil procedand precum isus cand l-a chema pe Toma sa-si puna degetul pe rani.

#313
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 18 mai 2019 - 22:25, said:

Nu cred că se obișnuiau astfel de manifestări în acele timpuri (cazul respectiv este unic), și nu cred că este înțelept să ne luăm după povestirea lui Josephus ca să contraargumentăm învierea Domnului!

Iosephus nu a scris pro sau contra învierii, dar a consemnat cazul celor trei ca informare istorică că se poate supraviețui răstignirii. Acum ești bine informat... :)

View Postheart_of_ice, on 18 mai 2019 - 17:21, said:

există vreo consemnare istorică care să ateste varianta asta năstrușnică a voastră, cum că vreun condamnat la moarte a supraviețuit unei execuției romane?!
Hai că m-ai făcut curios! Posted Image


#314
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 19 mai 2019 - 11:08, said:

Îmi pare rău, pe un drum fără logică și știință, io nu te pot urma.

Nu am chiar nimic și nu mă deranjează speranța ta, dar cum spune și biblia, multe căi pot părea omului bune, dar Ăźn final duc la moarte.
Cine spune că je e lipsit de speranță? Nici vorbă, dar io spre deosebire de voi nu-mi fac speranțe deșarte.

Știința este tangențială cu cunoașterea și înțelegerea universală! Logica funcționează în acest cadru spațio-temporal, însă "dincolo", nu mai ai ce face cu ea! Vezi zidul lui Planck! :)

Dacă voi credeți că, cu logica și știința o să aflați răspunsurile ultime, vă anunț că vă înșelați... no offence! :)

#315
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 11:33, said:

Dacă voi credeți că, cu logica și știința o să aflați răspunsurile ultime, vă anunț că vă înșelați... no offence! :)
No offence, Isus spune cu totul altceva, vezi semnătura mea

#316
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 19 mai 2019 - 12:27, said:

No offence, Isus spune cu totul altceva, vezi semnătura mea

De pe telefon nu pot să văd semnătura ta! Sorry! Eventual dacă o postezi matale! :)

View Postlogic1, on 19 mai 2019 - 11:29, said:

Iosephus nu a scris pro sau contra Ăźnvierii, dar a consemnat cazul celor trei ca informare istorică că se poate supraviețui răstignirii. Acum ești bine informat... :)

Așa este, sunt mai bine informat... însă în ecuația mântuirii, unde învierea Domnului este fundamentală, acea informare pălește în fața avalanșei de dovezi în favoarea învierii Domnului! Nu crezi?! :)

Edited by heart_of_ice, 19 May 2019 - 12:38.


#317
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postheart_of_ice, on 19 mai 2019 - 12:37, said:

De pe telefon nu pot să văd semnătura ta! Sorry! Eventual dacă o postezi matale! :)
"Cunoaşte ceea ce este în faţa ta, şi ceea ce îţi este ascuns îţi va fi descoperit, căci nu este nimic ascuns care să nu se arate."

#318
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postcirus6, on 19 mai 2019 - 12:27, said:

No offence, Isus spune cu totul altceva, vezi semnătura mea
Ce ai scris tu in semnatura si este atribuit lui isus, spune despre El. Nu e vreo stiinta ascunsa ce se descopera daca te uiti cu atentie.

E din ce in ce mai clar ca nu pricepeti ce scrie in biblie.

#319
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postlogic1, on 19 mai 2019 - 11:29, said:

Iosephus nu a scris pro sau contra învierii, dar a consemnat cazul celor trei ca informare istorică că se poate supraviețui răstignirii. Acum ești bine informat... Posted Image

Posted Image Fireste ca se poate supravietui rastignirii caci la inceput crucificarea nu era folosita pentru producerea mortii ci ca o pedeapsa,umilirea publica si instituirea fricii pentru ceilalti .Cu timpul metoda crucificarii (de catre romani) a evoluat,s-a perfectionat  si s-a ajuns sa fie folosita ca pedeapsa capitala pentru sclavi ,rebeli,fugari.Pe timp de razboi sau rebeliuni erau crucificati cu sutele si unii din cei crucificati (puternici fizic) stateau in agonie cu zilele pana mureau.E la mintea cocosului ,ca daca il dai jos de pe cruce ,dupa 2 zile de agonie ,dar inca nu e mort ,cu ingrijire, se poate recupera.dar...nu asta e ideea.

Ideea e ca
1.Iisus era un om firav fizic si a fost batut  si schingiut inainte de crucificare,pus sa-si duca propria cruce...cand nu a mai putut a fost plasata altui  om .
2.Romanii stiau cu siguranta  ca existau cazuri de lesin sau moarte clinica ,altfel de de ar mai  verifica daca rastignitul e mort chiar daca ,sa zicem,nu mai respira ?Eu zic ca erau Stan Patitul.De aceea suflau si in iaurt si  ca sa se dumireasca faceau o punctie la inimioara  si daca nu era oprita pana atunci( in lesin ,moarte clinica) cu siguranta se oprea dupa aceea orice activitate de viata ca nu poti sa te trezesti din nici o moarte clinica cu inima strapunsa.
3."A curs sange si apa" La  ce credeti ca se refereau cuvintele sange si apa? Sa fi fost metafore? Nope! Moartea pe cruce survenea in 2 moduri :socul hipovolemic si auto-asfixia( sufocarea).Tahicardia prelungita din cauza socului hipovolemic  ghici ce producea? Efuzunea pericardica  acumularea de lichid in jurul inimii,acel lichid era apa din "a curs sange si apa". Sa fi stiut Sf. Evanghelist Ioan de efuziunea pericardica? Cred ca nu,dar a vazut 2 lichide curgand din rana si a marturist ce a vazut.

PS:Ai uitat cumva sa mentionezi daca Josephus a spus ceva de Iisus?

Edited by blue333, 19 May 2019 - 13:40.


#320
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postcirus6, on 19 mai 2019 - 13:14, said:

"Cunoaște ceea ce este Ăźn fața ta, și ceea ce Ăźți este ascuns Ăźți va fi descoperit, căci nu este nimic ascuns care să nu se arate."

Și ce treabă are asta cu logica și cu știința?! :habarnam:

#321
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008

View Postblue333, on 19 mai 2019 - 13:37, said:

Posted Image Fireste ca se poate supravietui rastignirii caci la inceput crucificarea nu era folosita pentru producerea mortii ci ca o pedeapsa,umilirea publica si instituirea fricii pentru ceilalti .Cu timpul metoda crucificarii (de catre romani) a evoluat,s-a perfectionat  si s-a ajuns sa fie folosita ca pedeapsa capitala pentru sclavi ,rebeli,fugari.Pe timp de razboi sau rebeliuni erau crucificati cu sutele si unii din cei crucificati (puternici fizic) stateau in agonie cu zilele pana mureau.E la mintea cocosului ,ca daca il dai jos de pe cruce ,dupa 2 zile de agonie ,dar inca nu e mort ,cu ingrijire, se poate recupera.dar...nu asta e ideea.

Ideea e ca
1.Iisus era un om firav fizic si a fost batut  si schingiut inainte de crucificare,pus sa-si duca propria cruce...cand nu a mai putut a fost plasata altui  om .
2.Romanii stiau cu siguranta  ca existau cazuri de lesin sau moarte clinica ,altfel de de ar mai  verifica daca rastignitul e mort chiar daca ,sa zicem,nu mai respira ?Eu zic ca erau Stan Patitul.De aceea suflau si in iaurt si  ca sa se dumireasca faceau o punctie la inimioara  si daca nu era oprita pana atunci( in lesin ,moarte clinica) cu siguranta se oprea dupa aceea orice activitate de viata ca nu poti sa te trezesti din nici o moarte clinica cu inima strapunsa.
3."A curs sange si apa" La  ce credeti ca se refereau cuvintele sange si apa? Sa fi fost metafore? Nope! Moartea pe cruce survenea in 2 moduri :socul hipovolemic si auto-asfixia( sufocarea).Tahicardia prelungita din cauza socului hipovolemic  ghici ce producea? Efuzunea pericardica  acumularea de lichid in jurul inimii,acel lichid era apa din "a curs sange si apa". Sa fi stiut Sf. Evanghelist Ioan de efuziunea pericardica? Cred ca nu,dar a vazut 2 lichide curgand din rana si a marturist ce a vazut.

PS:Ai uitat cumva sa mentionezi daca Josephus a spus ceva de Iisus?

1 Firav fizic?
2 Scrie coastă, nu inimă; scopul nu era să-l omoare, ci să se asigure că este deja mort; dacă nu era, îi zdrobea picioarele)
3 Fluidul pericardic este gălbui și cu o compoziție organică; uneori o puncție pentru eliberarea lui salvează viața; a ieșit și sânge necoagulat de la rana făcută de suliță

Iosephus a scris despre Isus în Antichități (18.3).

Edited by logic1, 19 May 2019 - 17:43.


#322
blue333

blue333

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 08.12.2018

View Postlogic1, on 19 mai 2019 - 17:42, said:

1 Firav fizic?

Da firav fizic.Posted Image

Quote

2 Scrie coastă, nu inimă;

Posted Image A cata coasta? Inima e in spatele coastelor?
Presupunand ca Iisus nu era la nivelul solului ci la  o oarece inaltime soldatul roman impungea de jos in sus nu perpendicular pe planul coastelor . Sulita care patrunde intr-un unghi ascutit (aproape in acelasi plan cu planul coastelor)  nu poate patrunde in cavitatea toracica deci trebuie sa patrunda pe sub coaste.
[ https://i.pinimg.com/originals/6f/9f/52/6f9f52dc9c3569796d457c53ce58c234.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

scopul nu era să-l omoare, ci să se asigure că este deja mort; dacă nu era, îi zdrobea picioarele)

Posted ImageCare era ,concret, semnul  cautat de soldat  prin impungerea unui om care nu mai are semne de viata,cu sulita ?


Quote

3 Fluidul pericardic este gălbui și cu o compoziție organică;
Pe cuvantul tau de pionier ca e galbui? Eu am aflat  ca e incolor exact ca si lichidul cerebrospinal.Pericardial fluid

Quote

uneori o puncție pentru eliberarea lui salvează viața; a ieșit și sânge necoagulat de la rana făcută de suliță
Posted Image ...si cand punctia perforeaza camerele inimii ce salveaza? Oglinda,oglinjoara,oare de unde poate iesi sange necoagulat la o persoana decedata? Unde e o cantitate mare de sange ?

Quote

Iosephus a scris despre Isus în Antichități
A spus ca a murit crucificat,deci dialogul cu heart era doar sa-i "dai o lectie" ,nu?

#323
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,203
  • Înscris: 10.09.2008
Te aprinzi prea ușor...
Semnul căutat era că nu mai mișcă. Dacă mișca, îi zdrobea picioarele, ca la ceilalți doi. Dacă era de omorât, o făceau înainte de a-l pune pe cruce.

#324
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlogic1, on 19 mai 2019 - 17:42, said:

Iosephus a scris despre Isus ĂŽn Antichități (18.3).
Respectivul text e o fraudă.
Mă îndoiesc, de fapt nu am cum să cred că un evreu ar scrie așa ceva despre Isus. Cu siguranță textul a fost introdus în lucrarea lui Josephus de biserică.
De fapt ar mai fi o variantă, cea expusă de rumeguș, adică Isus și crestinismul ar fi produsul Flavianilor, în cazul ăsta Josephus scriind la comandă.

View Postblue333, on 20 mai 2019 - 09:27, said:

Da firav fizic.Posted Image
Da da, foarte firav. De aceea n-au ripostat negustorii din templu când i-a luat la bătaie și și-a dus crucea( aproximativ 45 kg) până la locul execuției, de firav ce era.
Ia o masă de 45 kg în spate și vezi ce distanță poți parcurge cu ea în spate. Pe lângă asta să nu uităm că a fost și biciuit în prealabil, deci mult slăbit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate