Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 

Limita de 5000 de lei pe zi la extragere numerar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Utilizarea banilor virtuali e partea pozitiva a sistemului bancar, de care beneficiem cu totii, nu asta ar trebui sa ne preocupe ci sclavia din sistemului capitalist, faptul ca stam cu chirie si castigam doar bani de mancare. In rest, in orice tara civilizata te intreaba banca de unde ai banii, cand depui si ce vrei sa faci cu ei, cand ii scoti.

Asta se intampla pentru ca, in filozofia capitalistilor e aproape imposibil ca omul mediu sa aiba o suma ceva mai mare de bani pe care s-o plimbe de col-colo, castigurile sale fiind limitate la bani de rate, facturi, mancare.

Asa ca, orice vehiculare de numerar, peste 10.000 de euro, de catre omul simplu (sclavul comun) este asociata  de banci si guverne, cu terorismul, traficul de droguri, crima organizata, etc. din motivul indicat mai sus - se considera ca omul simplu nu are de unde sa faca rost de atatia bani.

Ganditi-va numai ca bancnota de 500 de euro a fost scoasa din circulatie ca "era folosita de teroristi" in schimburi, sau ca era, pur si simplu prea mare pentru omul de rand, fiind privita dubios chiar de comercianti care credeau ca au de-a face cu traficanti cand primeau la plata astfel de bancnote.

Edited by Kres, 16 April 2019 - 07:14.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 30.08.2017
La unicredit, pentru scoateri de la bancomat, poti seta ce limita vrei tu din online banking. Posibil sa fie si la BRD la fel, nu stiu. Eu acum la Unicredit am 10.000 limita.

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Eu am platit cu 500 de euro la Carrefour in Franta si nici n-o clipit aia. Singurul motiv pentru care cineva e privit dubios e ca arata dubios... Problema cu bancnotele de 500 de euro pentru omul de rind este ca daca pierzi una chiar simti ca ai piedut ceva...

 george_alexandru, on 16 aprilie 2019 - 07:22, said:

La unicredit, pentru scoateri de la bancomat, poti seta ce limita vrei tu din online banking. Posibil sa fie si la BRD la fel, nu stiu. Eu acum la Unicredit am 10.000 limita.
Nu poti seta "orice". Tot ai o limita maxima...

#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Nu e nici o conspiratie. Tendinta e de a reduce utilizarea numerarului.
Pe de o parte statul vrea sa reduca economia subterana.
Pe de alta parte bancile nationale vor sa controleze inflatia.
Pe o alta parte bancile comerciale vor sa reduca cheltuielile (de personal la ghiseu si plimbatul numerarului).
De asemenea si producatorii si comerciantii doresc ca fiecare muritor sa dispuna in buzunar de un card de credit sa cumpere (cat mai simplu chiar daca nu dispune de bani) pe datorie.
Asta e trendul, ne place sau nu traim intr-o societate de consum.
Eu cred ca nu e rau, ai acces la produse fara sa ai banii agonisiti si pe de alta parte producatorii si comerciantii au de lucru in continuu........

Edited by TheWarrior, 16 April 2019 - 07:52.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,178
  • Înscris: 22.05.2003
@cspot - news flash, banii nu exista!
Daca ii ai scriptic sau faptic, ei nu se mai bazeaza pe ceva palpabil, gen aurul, de aceea se numesc FIAT money.

O economie cu foarte mult numerar e o economie primitiva, dar mai ales una slab fiscalizata, ori statul scoate cei mai multi bani din rularea banilor (TVA).

Sa vezi cum e in Franta, ce limite de plata ai la numerar.

#24
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Anul trecut am cumparat o masina sh, 11000 lei, am facut actele apoi am plecat la banca, am intrebat vanzatorul de IBAN si m-am mirat ca a preferat cash, adica nu mai suntem totusi in epoca hartiei.
De la banca m-au sfatuit sa retrag de la bancomat maximum de 9000 si restul de la ghiseu, pentru evitarea comisionului. Am preferat sa scot acei bani de la ghiseu, chiar daca am pierdut vreo 40 lei la tranzactie, deoarece la ghiseu mi i-a numarat, i-a bagat in plic, apoi am invitat vanzatorul sa ia plicul, fara sa stam si sa numaram hartii ca cei din mediul rural. Nimeni nu mi-a zis nimic de vreo suma limita, mi se pare normal sa am acces la banii mei, in sume rezonabil de mari, tocmai pentru cazuri de genul acesta.

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Economia subterana nu e la puletzii de rand care se scobesc prin buzunare de bani de mancare ci la aia mari, care n-au nevoie de cash ca sa spele niste bani, sunt alte circuite.
Dar functionarea economiei fara numerar e o realitate obiectiva asa cum e comunicarea pe mail in loc de scrisoare, o chestie necesara si justificata din ratiuni practice

Problema e atitudinea bancilor, guvernelor si corporatiilor fata de omul de rand, care este privit ca un simplu ostean, ca o carne de tun a sistemului. Cand am fost in America, la NY, s-a uitat unul de Homeland Security lung la mine in aeroport ca aveam cu mine peste 10.000 de USD cash si m-am dus sa-i declar, ca si cand, lula mea, toata omenirea munceste doar pe bani de mancare, in aceasta lume.

Edited by Kres, 16 April 2019 - 08:11.


#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

 TheWarrior, on 16 aprilie 2019 - 07:52, said:

Eu cred ca nu e rau, ai acces la produse fara sa ai banii agonisiti
sa nu uitam reversul medaliei

#27
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Kres, on 16 aprilie 2019 - 08:10, said:

Economia subterana nu e la puletzii de rand care se scobesc prin buzunare de bani de mancare ci la aia mari, care n-au nevoie de cash ca sa spele niste bani, sunt alte circuite.
Io stiu ce sa zic? Sunt judete in care primesti bon fiscal doar la Lidl si Dedeman. Pietele si iarmaroacele sunt pline de vanzatori si cumparatori..... Daca ceri bon fiscal la un magazinut se uita urat la tine.
Leut cu leut s-ar aduna la TVA si impozite.

 dan210, on 16 aprilie 2019 - 08:21, said:

sa nu uitam reversul medaliei
Corect, ai dreptate, dar pt unul care a prins si vremurile de dinainte in care ni se spunea sa mai punem o haina pe noi, le prefer pe cele de acum in care sa nu stiu ce sa aleg din raft si sa ma doara capul privind de jos in sus, de sus in jos si pe diagonala rafturile pline cu de toate.......

#28
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
este costisitor pentru banci sa manevreze cash. ei cumpara cash de la BNR. stiati ca e mai scump sa cumperi monede de la BNR decat hartii?

#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Sunteti puiuti cu totii pe-acilea? Ati rasarit pe lume cu TVAul asta in brate, nu concepeti ca pe la altii se poate si fara, asa e?
Ati fost educati in spiritul asta de "generatia pro", cu sclavie mascata la multinationale, cotizanti la si dependenti de banci, consumerism si reclame.
Nici gind sa stati nitel pe coada si sa constientizati ca daca ai bani la banca inseamna ca de fapt nu ai bani. Ca daca se duce dracului banca aia, ai sfeclit-o.
Salutari de la greci. "Dormi linistit, noi lucram pentru tine". Dormi.

#30
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Taxon, on 16 aprilie 2019 - 09:16, said:

Nici gind sa stati nitel pe coada si sa constientizati ca daca ai bani la banca inseamna ca de fapt nu ai bani. Ca daca se duce dracului banca aia, ai sfeclit-o.

Atunci care este locul potrivit in care iti poti tine si tu o suma de bani de rezerva? Am inteles treaba ca daca i-ai depus la banca sunt intr-o loc mai sigur, dar in acelasi timp si in pericol pentru ca nu ai control fizic asupra lor, ci doar niste cifre pe hartie/ecran.

#31
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 TheWarrior, on 16 aprilie 2019 - 08:28, said:

Io stiu ce sa zic? Sunt judete in care primesti bon fiscal doar la Lidl si Dedeman. Pietele si iarmaroacele sunt pline de vanzatori si cumparatori..... Daca ceri bon fiscal la un magazinut se uita urat la tine.
Leut cu leut s-ar aduna la TVA si impozite.


Da, dar aia sunt impozitati la norma de venit pe PFA de catre ANAF, stai linistit.. nu conteaza cat incaseaza, conteaza cat platesc - o suma destul de babana la ANAF, dupa parerea mea... deci, vezi de treaba ca nu se imbogateste nimeni din vandut tigari in butic.

#32
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019

 Taxon, on 16 aprilie 2019 - 09:16, said:

Sunteti puiuti cu totii pe-acilea? Ati rasarit pe lume cu TVAul asta in brate, nu concepeti ca pe la altii se poate si fara, asa e?
Ati fost educati in spiritul asta de "generatia pro", cu sclavie mascata la multinationale, cotizanti la si dependenti de banci, consumerism si reclame.
Nici gind sa stati nitel pe coada si sa constientizati ca daca ai bani la banca inseamna ca de fapt nu ai bani. Ca daca se duce dracului banca aia, ai sfeclit-o.
Salutari de la greci. "Dormi linistit, noi lucram pentru tine". Dormi.
Mai bine sa ai banii la saltea? Sa pleci în concediu și sa nu știi dacă ii mai ai când vii acasă?
Sau și mai bine sa nu ii ai deloc,sa nu ai grija lor...

#33
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 Taxon, on 16 aprilie 2019 - 09:16, said:

daca ai bani la banca inseamna ca de fapt nu ai bani. Ca daca se duce dracului banca aia, ai sfeclit-o.
Unu' care mai si gandeste. Eu am scos acum cativa ani toti banii din banci, ca ajunsesem la o dobanda ridicola. Acum ii tin acasa si dorm linistit. Fac ce vreau si cand vreau cu banii mei, nu trebuie sa ma rog de evrei sa-mi dea cat vor si cand vor ei.

#34
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Dormiti linistiti.. Ministerul de Finante se imprumuta pentru voi, pentru a putea da bani inapoi la altii.

https://www.zf.ro/ba...d-euro-18086143

#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai seif? daca pateste casa ta ceva de genul notre dame, ce faci?

#36
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Din cate stiu nu poti face plati pentru bunuri sau servicii peste 10 000 lei pe zi numerar, pentru sume mai mari doar transfer bancar.Nu ai ce face cu o suma mare numerar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate