Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Limita de 5000 de lei pe zi la extragere numerar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Luati-va card Revolut si nu mai aveti probleme....nici aici, nici in strainatate.....

#38
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Revolut are o limita de 200 euro/luna la cel standard la retragere numerar. Peste suma asta se percepe un comision.
Este un card foarte util dar nu in ce se discuta aici.
Iar in consecinta este tot un card unde ai banii intr-un cont, deci nu cash, putem spune ce s-a spus mai devreme, daca se intampla ceva, tu ramai doar cu cifrele alea din aplicatie.

#39
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019

 Flat, on 16 aprilie 2019 - 09:35, said:

ai seif? daca pateste casa ta ceva de genul notre dame, ce faci?
La ei nu are cum sa se întâmple asa ceva.
Nici hoții nu au cum sa ii jefuiască pe ei. Nu știai asta?...

#40
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
E .. e totusi ceva cam nashpa cu platile astea electronice ..... ca au nevoie de buleftrica!!!!
Si buleftrica ...

Quote


2003

On July 22, a severe wind storm disrupted power to over 300,000 customers in the Memphis, Tennessee, metropolitan area.[59]
On August 14, the Northeast blackout of 2003, a wide-area power failure in the northeastern US and central Canada, affected over 55 million people.

On September 19, Hurricane Isabel disrupted electricity for 4.3 million people across nine US states and parts of Ontario, Canada.[citation needed]

On September 23, a power failure affected five million people in east Denmark and southern Sweden.[60][61]

On September 28, the 2003 Italy blackout resulted from a power failure that affected all of Italy except Sardinia, cutting service to more than 56 million people.


2004

On July 12, two power plants in Lavrio and Megalopolis, Greece, shut down due to malfunction within 12 hours of each other, during a period of high demand due to a heat wave. That led to a cascading failure causing the collapse of the entire Southern (Power) System, affecting several million people in southern Greece.[62]


2005

Starting August 31, 2005, Hurricane Katrina caused widespread power outages throughout Louisiana, Mississippi, Alabama, Florida, Kentucky and Tennessee. Exact totals are difficult to define, especially in Louisiana parishes which became unoccupied for months. Power was also disrupted to 1.3 million customers when Katrina passed over Florida several days earlier. In total 2.6 million people across the US were left without power as a result of the storm.

https://en.wikipedia...r_power_outages


Ati prins ideea ? SE MAI INTAMPLA!!!!!!

Quote

1978, France

Panne générale, le 19 décembre 1978, due à une cascade de disjonctions de lignes à très haute tension par reports de charge, à la suite de l'entrée en surcharge initiale d'une ligne dans l'est de la France, lors d'une situation de fortes importations d'électricité de l'Allemagne vers la France.
La turbine à gaz (100 MW) de la Centrale thermique de Bouchain, dans le Nord aurait peut-être pu secourir une partie du réseau, mais une maintenance sur la machine était en cours à cette période.
1987, France

Par une journée particulièrement froide, trois groupes de production de la centrale thermique de Cordemais disjonctent en moins d'une heure pour des raisons indépendantes. Le dernier groupe de la centrale finit par décrocher également. Il s'ensuit une brusque dégradation du plan de tension régional, qui par répercussion provoque de nouveaux décrochages dans plusieurs centrales de l'ouest de la France. Grâce à l'envoi d'ordres de délestage, la tension se stabilise dans l'ouest de la France, mais à un niveau très bas proche de 300 kV, avant que l'action des répartisseurs conduise au rétablissement de la situation.

E ..... si ai asa o bafta din asta ...cade buleftrica si tu nema numeraru. Numa card , telefon ,etc .... Sa zicem ca vrei sa mergi , sa zicem la Girugiu ca sa cumoeri medicamente (tu se cam termina si esti cronic) plaus haleala, apa minerala si tigari, Stabga!  Mai ai 4litri de benzina si .. bezninaria e inchisa (pricum nu mergeau pompele. Sau mai bine pompele merg dar banca are servelele indisponobile cadeh buleftrica) Si, ca sa te umpli de scarba totaslamai vine si vevinica aia xdraguta "vecine da-mi 200 si te lassaimi faci ce vrei !!!!" "Scuze scumpo da si eu numa pe card!" asa ca aia iti baga ungille in ochi urland sa auda toata strada "PERVERSULE!!!!"

#41
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 Ghita_Bizonu, on 16 aprilie 2019 - 10:43, said:

E ..... si ai asa o bafta din asta ...cade buleftrica si tu nema numeraru. Numa card , telefon ,etc .... Sa zicem ca vrei sa mergi , sa zicem la Girugiu ca sa cumoeri medicamente (tu se cam termina si esti cronic) plaus haleala, apa minerala si tigari, Stabga!  Mai ai 4litri de benzina si .. bezninaria e inchisa (pricum nu mergeau pompele. Sau mai bine pompele merg dar banca are servelele indisponobile cadeh buleftrica) Si, ca sa te umpli de scarba totaslamai vine si vevinica aia xdraguta "vecine da-mi 200 si te lassaimi faci ce vrei !!!!" "Scuze scumpo da si eu numa pe card!" asa ca aia iti baga ungille in ochi urland sa auda toata strada "PERVERSULE!!!!"

Posted Image
totusi.... sa avem putin respect pentru colegii de forum.

#42
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 BlueED, on 16 aprilie 2019 - 10:10, said:

La ei nu are cum sa se întâmple asa ceva.
Nici hoții nu au cum sa ii jefuiască pe ei. Nu știai asta?...
Cine sa te "jefuiasca" ma? De firme de paza n-ai auzit?

#43
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Tz3posu, on 16 aprilie 2019 - 10:07, said:

Revolut are o limita de 200 euro/luna la cel standard la retragere numerar. Peste suma asta se percepe un comision.

Eu nu retrag 200 de euro de la bancomat intr-un an, prietene...

#44
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

 cspot, on 16 aprilie 2019 - 06:38, said:

.

Neah !
Bancile si BNR sunt direct interesate sa nu lucreze cu numerar.
Angajatorul iti plateste pe card o suma virtuala de bani, tu platesti la supermarket cu o suma virtuala de bani, supermarketul plateste mai departe tot virtual.
Practic se incearca limitarea tranzactiilor cu bani cash in favoarea banilor virtuali care nu exista. Si asta pentru ca nivelul de creditare la nivel global, nu numai in Romania, a atins cote alarmante.
  Buba se va sparge la un moment dat, dar nu chiar acum.

Cand estimezi ca se va sparge buba, care vor fi ultimele semne ?

#45
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Kres, on 16 aprilie 2019 - 15:00, said:


Eu nu retrag 200 de euro de la bancomat intr-un an, prietene...
In primul rand nu suntem prieteni si in al 2 lea rand nu ma adresam tie.
In al 3 lea rand sau in alta ordine de idei, nu intereseaza pe nimeni cati bani scoti tu, eu sau altul de la bancomat, cat platesti cash si cat cu cardul. Cel mult nu pe cineva care frecventeaza forumul asta, poate pe astia de la ANAF sa ii intereseze asta.

#46
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Menela0s, on 16 aprilie 2019 - 09:29, said:

Unu' care mai si gandeste. Eu am scos acum cativa ani toti banii din banci, ca ajunsesem la o dobanda ridicola. Acum ii tin acasa si dorm linistit. Fac ce vreau si cand vreau cu banii mei, nu trebuie sa ma rog de evrei sa-mi dea cat vor si cand vor ei.
Mai ai curajul sa pleci de acasa? :D

#47
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

 _Dadi_, on 16 aprilie 2019 - 09:56, said:

Luati-va card Revolut si nu mai aveti probleme....nici aici, nici in strainatate.....
Dar la ce nu e bun Revolut... se te stergi... la gura cu el e bun?

#48
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 ccdsah, on 16 aprilie 2019 - 20:15, said:

Mai ai curajul sa pleci de acasa? Posted Image
De ce nu? In cel mult 3 minute de la declansarea alarmei, echipajul de interventie e la poarta mea.

#49
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019

 Menela0s, on 17 aprilie 2019 - 08:13, said:


De ce nu? In cel mult 3 minute de la declansarea alarmei, echipajul de interventie e la poarta mea.

Nici politia nu ajunge atat de repede.
Nu au girofar firmele de paza.

A fost jefuit sediul G4S dapoi o casa privata...

#50
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
de multe ori chiar angajatii firmei de paza sunt hoti ca stiu exact sistemul si ce ai in casa

#51
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 BlueED, on 17 aprilie 2019 - 09:17, said:

Nici politia nu ajunge atat de repede.
Nu au girofar firmele de paza.
A fost jefuit sediul G4S dapoi o casa privata...

Stai tu linistit, ca sunt testati cel putin o data pe luna (am dreptul sa-i deranjez de 2 ori pe luna gratis). Echipajul din zona mea isi pierde vremea intr-o intersectie care e la vreo jumatate de km de casa mea. Cand contractezi o firma de paza, trebuie sa te orientezi spre aia care au echipajul cel mai apropiat de locul unde stai, sa ajunga in maxim 2-3 minute la tine, nu iei pe unii care au cel mai apropiat echipaj la 5 km de tine, ca sa stea la n'spe semafoare pana ajung la locul faptei. Ai mei ajung uneori atat de repede, incat zici ca stau dupa colt si asteapta sa declansez eu alarma. In timp ce eu vorbesc la telefon cu dispeceratul, ei deja sunt la poarta.

 Flat, on 17 aprilie 2019 - 09:39, said:

de multe ori chiar angajatii firmei de paza sunt hoti ca stiu exact sistemul si ce ai in casa

Ce sistem sa stie? Crezi ca eu le-am dat codurile?

#52
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Si in concediu mergi cu borseta burdusita de bani sau care e sistemul castigator?
Cand mergi la plaja lasi banii in seiful "sigur" al hotelului care poate fi deschis cu o cheie universala or luat pe sus si de un copil?

#53
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019
https://m.digi24.ro/...-minute-1113867

Altul care nu crede în bănci...

Edited by BlueED, 17 April 2019 - 11:45.


#54
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 BlueED, on 17 aprilie 2019 - 11:45, said:

https://m.digi24.ro/...-minute-1113867

Altul care nu crede în bănci...
Si ce legatura are cu bancile? Unui vecin i-a spart masina si i-a furat o geanta in care era o oala cu sarmale. A facut la fel: a dus geanta cu sarmale de la ma-sa in masina, dupa care s-a intors sa-i mai zica ceva. Dupa 2 minute, cand s-a dus la masina sa plece, geamul portierei era spart si geanta lipsa. Cata *ue i-o fi dat hotul cand a deschis geanta si a gasit in ea o oala cu sarmale...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate