Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Limita de 5000 de lei pe zi la extragere numerar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019
Am avut azi treaba la BRD.

Scria mare pe toți pereții ca retragerile peste 5000 de lei trebuie anunțate înainte.
Se plângeau colegii pe alt topic ca și la ING trebuie sa anunți înainte dacă vrei peste 5000 de lei.

Știu băncile ceva ce noi nu știm?

Nu zic ca ai zilnic nevoie de peste 5000 de lei și înțeleg ca trebuie sa anunți dacă vrei o suma mare de bani, dar 5000 de lei?! Mi se pare o suma mica.

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostBlueED, on 15 aprilie 2019 - 22:05, said:

Am avut azi treaba la BRD.

Scria mare pe toți pereții ca retragerile peste 5000 de lei trebuie anunțate înainte.
Se plângeau colegii pe alt topic ca și la ING trebuie sa anunți înainte dacă vrei peste 5000 de lei.

Știu băncile ceva ce noi nu știm?

Nu zic ca ai zilnic nevoie de peste 5000 de lei și înțeleg ca trebuie sa anunți dacă vrei o suma mare de bani, dar 5000 de lei?! Mi se pare o suma mica.

Asta e plafonul de numerar zilnic stabilit prin lege de Ministerul Finantelor si BNR.
Bancile nu tin in casierie niste munti de bani ca sa vina mai multi oameni sa retraga o carutza de bani de pe casierie sau de la bancomat.. Necesitatile zilnice normale sunt mult mai mici.

Edited by Kres, 15 April 2019 - 22:25.


#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Legea nr. 344 din 27 decembrie 2018 privind modificarea si completarea Legii nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de plati si incasari in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata.

#4
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

View PostBlueED, on 15 aprilie 2019 - 22:05, said:

Am avut azi treaba la BRD.

Scria mare pe toți pereții ca retragerile peste 5000 de lei trebuie anunțate înainte.
Se plângeau colegii pe alt topic ca și la ING trebuie sa anunți înainte dacă vrei peste 5000 de lei.

Știu băncile ceva ce noi nu știm?

Nu zic ca ai zilnic nevoie de peste 5000 de lei și înțeleg ca trebuie sa anunți dacă vrei o suma mare de bani, dar 5000 de lei?! Mi se pare o suma mica.
....criza de lichiditati......pragul mic de 5000 lei indica o mare criza de lichiditati in lei...papa guvernul  lei euro si dolarei,...

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttomaso, on 15 aprilie 2019 - 22:27, said:

Legea nr. 344 din 27 decembrie 2018 privind modificarea si completarea Legii nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de plati si incasari in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata.
Unde scrie treaba asta aici ?

#6
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vezi în legea 70/2015

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttomaso, on 15 aprilie 2019 - 22:41, said:

Vezi în legea 70/2015
Ma mai plimbi mult ? Daca  se confirma ceea ce spune initiatorul topicului, suntem in colaps.
Stii ce inseamna pentru o banca daca toti posesorii de cont isi retrag depunerile ?

Nu ar trebui sa vem memoria  prea scurta, Stim soarta Bancorex, Columna, Banca internationala a Religiilor, Bankcoop, etc.

Edited by pasilla, 15 April 2019 - 22:55.


#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este neclar stipulat în lege dacă se impune o limită de retragere a numerarului din cont, peste 5000 lei.
Pentru persoane fizice.

La cele juridice este altă discuție, fără legătură cu sibiectul topicului.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Posteugeniusro, on 15 aprilie 2019 - 22:47, said:


Dacă se mai găsește vreunul să comande o șampanie mai scumpăo să trebuiască să îi dea pe caiet Posted Image

Pai ii plateste seara si asteapta sa apara 0:01 pentru ziua urmatoare Posted Image

#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Eu nu las pe card doar cât apreciez ca voi avea nevoie. Zilele trecute la supermarket când a picat viza am trecut în fata sa plătesc cu Cash.
Asa nu mai am probleme cu limita. Limita o impun eu.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
eu la BT scot 9000 lei pe zi de pe card.

#12
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Posttomaso, on 15 aprilie 2019 - 23:23, said:

Este neclar stipulat Ăźn lege dacă se impune o limită de retragere a numerarului din cont, peste 5000 lei.
Pentru persoane fizice.

La cele juridice este altă discuție, fără legătură cu sibiectul topicului.

Bancile stabilesc aceasta limita de retragere nunerar fara notificare prealabila, corelat cu faptul ca legea interzice vanturarea de numerar peste o anumita limita. Deci sunt Termenii si conditiile bancilor, unele pot face rost de numerar daca insisti dat au un comision pentru tot ce depaseste suma maxima permisa la retragere.

https://www.avocatne...l-acceptat.html
https://www.procredi...tragere-numerar
https://www.google.r...V_1I0pRRpioEpAN

Edited by Kres, 16 April 2019 - 05:39.


#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Manevrarea numerarului costa.
2. Numerarul existent in banci e asigurat, dar cu conditia sa nu foe f mult (scade riscurile in cazul unui jaf).
3. Daca tu mergi la banca si ceri urgent "juma de meleon de coco", aia o sa ridice din umeri si te vor ruga sa te programezi pe maine, pt ca nu au asemenea lichiditati in seiful ala mic si nu esti singurul client al bancii.

#14
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostBlueED, on 15 aprilie 2019 - 22:05, said:

Am avut azi treaba la BRD.

Scria mare pe toți pereții ca retragerile peste 5000 de lei trebuie anunțate înainte.
Se plângeau colegii pe alt topic ca și la ING trebuie sa anunți înainte dacă vrei peste 5000 de lei.

Știu băncile ceva ce noi nu știm?

Nu zic ca ai zilnic nevoie de peste 5000 de lei și înțeleg ca trebuie sa anunți dacă vrei o suma mare de bani, dar 5000 de lei?! Mi se pare o suma mica.

View Postpasilla, on 15 aprilie 2019 - 22:11, said:

Stiu.

View Postianos777, on 15 aprilie 2019 - 22:29, said:

....criza de lichiditati......pragul mic de 5000 lei indica o mare criza de lichiditati in lei...papa guvernul  lei euro si dolarei,...

View Postpasilla, on 15 aprilie 2019 - 22:45, said:

Ma mai plimbi mult ? Daca  se confirma ceea ce spune initiatorul topicului, suntem in colaps.
Stii ce inseamna pentru o banca daca toti posesorii de cont isi retrag depunerile ?

Nu ar trebui sa vem memoria  prea scurta, Stim soarta Bancorex, Columna, Banca internationala a Religiilor, Bankcoop, etc.

Se pare ca voi nu prea stiti ce vor bancile. Bancile nu mai vor NUMERAR.
Bancile vor ca toate platile sa se faca pron intermediul lor ....  Dorinta la care [un botu' si statele ca cica numera inseamna evaziune  deparca bancvile nu isi optimizeaza impozitele sau nu spala banii mafiei ruse sau ale narcotraficantilor ,,,


View Posteugeniusro, on 15 aprilie 2019 - 22:47, said:

Dacă se mai găsește vreunul să comande o șampanie mai scumpăo să trebuiască să îi dea pe caiet Posted Image
Scoate cardu si plateste...

Si 5000 e pe undeva o suma modica .... Si cererile sunt micvi..In urma cu ceva ani trebuia sa anunti cand doreai sa ridici sume de genu a 50.000 ,,,,

Dar, cum am zis bancile vor sa reduca numeraru.;

Ia de aici neamule:

Quote


Banca Comercială Română, care are peste 3 milioane de clienți și se află în top trei bănci din România, anunță că va majora substanțial o serie de comisioane.

BCR le-a transmis clienților o notificare prin care îi anunță că majorează, începând cu data de 25 iunie 2019, comisioanele la ghișeu și prin Phone Banking, într-o mișcare prin care încearcă să descurajeze clienții să mai apeleze la angajații băncii. În schimb, banca îi încurajează pe clienți să folosească noua platformă de internet banking George.

Modificăm comisioanele la ghișeu și prin Phone Banking Ne dorim să eficientizăm timpul de care dispunem în unități, astfel că o serie de comisioane legate de operațiunile la ghișeu au fost modificate. Timpul câștigat îl vom putea folosi astfel în găsirea celor mai bune soluții pentru nevoile dumneavoastră mai complexe cum ar fi: planificarea resurselor financiare pe termen mediu sau lung sau alegerea celei mai bune variante de finanțare”, arată notificarea trimisă de BCR clienților.


In prezent, comisionul de retragere de numerar de la ghișeul băncii este de 1%, minim 15 lei. Acum, comisionul se dublează la 2%, minim 15 lei, dacă suma retrasă este mai mică de 3.000 de lei. Dacă suma este mai mare de 3.000 de lei, comisionul va fi de 1,3%. Mai precis, o retragere de 3.000 de lei îl va costa pe client 60 de lei.

Și comisionul pentru retragerile de valută de la ghișeu crește de la 1%, minim 5 euro, la 1,3%, minim 5 euro.

Se vor scumpi și transferurile intrabancare și interbancare în lei realizate la ghișeul BCR, de la 8 lei pe tranzacție la 15 lei pe tranzacție, inclusiv între conturile proprii. Prin platforma George, transferurile sunt reduse cu 80%.

Tranzacțiile prin phone banking se scumpesc de la 4 lei la 15 lei.


Comisionul de administrare a contului curent în lei nu va mai fi 0 lei/lună, ci crește la 4,5 lei/lună.  BCR menționează că acest comision nu va fi perceput pentru clienții fideli, care încasează venituri regulate – precum salariile și pensiile.

Comisionul de administrare va fi zero și pentru clienții care își deschid cont 100% online prin platforma George. Clienții sunt condiționați să vireze în cont cel puțin 600 de lei lunar și să realizează minim o operațiune. Pentru ei, tot zero vor fi și comisioanele de retragere de numerar oriunde în lume, de la orice ATM, și toate transferurile realizate în lei.

Comisionul pentru contul curent standard în euro sau dolari crește de la 4,5 lei/lună la 12,5 lei/lună. Clienții fideli sunt scutiți de scumpire.

Banca scumpește și administrarea dispozitivelor fizice de autentificare (Token) de la 3 lei/lună la 10 lei/lună pentru cele nou achiziționate.

De asemenea, începând cu luna mai 2019, numărul tranzacțiilor bancare efectuate cu cardul pe internet va fi limitat la 10 tranzacții/zi.

Citeste mai mult: adev.ro/ppt8ez



De ce? Pai să descurajeze clienții să mai apeleze la angajații băncii.  Daca nu ati inteles vir sa reduca numarul de nagajati ... ca sa creasca profitu. Dar angajati mai putin insemana coada.. Asa ca iau masurile astea de marire a comisionelor ca sa te faca sa nu treci prea des pe la ei. (cam cum fu cu plata buleftricii .. Candva odata pe luna iti suna la usa si iti incasa banii .. )


Si nu doar la noi ...

Quote



În magazinele și restaurantele din Suedia afișele care anunță că nu sunt acceptate plățile în numerar au devenit o imagine obișnuită, pe măsură ce tranzacțiile se mută în mediul online și pe dispozitivele mobile, dar autoritățile sunt îngrijorate de ritmul rapid în care are loc acest transfer, relatează Bloomberg, citat de News.ro.

Guvernatorul băncii centrale, Riksbank, Stefan Ingves, a spus că Suedia ar trebui să ia în considerare obligarea băncilor de a oferi numerar clienților.

https://www.digi24.r...-numerar-880694

Vedeti si https://www.bankingn...cash-banci.html

Quote


Suedia a anunțat faptul că va renunța la numerar în favoarea cardurilor bancare și a aplicațiilor mobile de plată până în 2023. Băncile și comercianții joacă deja un rol important în acest proces și îi încurajează pe suedezi să renunțe în a mai plăti cu bani fizici, oferindu-le reducere la plata securizată cu cardul. „Suntem o țară mică care a avut o democrație foarte stabilă de mult timp. Pentru noi nu este nicio problemă faptul că banii sunt vizibili doar pe un site de Internet, deoarece avem încredere în această formă de plată. Ne-am dorit să minimalizăm riscul jafurilor și să mărim viteza de efectuare a plăților. Aceste obiective sunt mult mai ușor de atins atunci când clienții plătesc cu cardul bancar, iar reacțiile oamenilor au fost pozitive””, spune Niklas Arvidsson de la KTH


Nota redacției: Și iată cum, având consimțământul populației ignorante, suedezii, dar și restul națiunilor dezvoltate ale lumii pun umărul la controlul total al propriilor bani. Pentru că, să fim serioși, chiar dacă este mai comod să faci o plată cu cardul, dispariția banilor fizici presupune un Big Brother total asupra banilor tuturor. Și asta nu e bine! Dar majoritatea oamenilor sunt prea stupizi ca să înțeleagă pericolul, iar marii rechini financiari (oculta financiară) exultă!

http://www.cunoastel...liza-cu-cardul/

Din cate tin minte Dragnea nu are de a face su Suedoa.Ba mai mult a,basada Suediei era prontre cele 12  semnatare ale unie scirosri cam critice gata de gibewrnu Dancila si implict Dragnea,

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postpasilla, on 15 aprilie 2019 - 22:45, said:


Ma mai plimbi mult ? Daca  se confirma ceea ce spune initiatorul topicului, suntem in colaps.
Stii ce inseamna pentru o banca daca toti posesorii de cont isi retrag depunerile ?

Nu ar trebui sa vem memoria  prea scurta, Stim soarta Bancorex, Columna, Banca internationala a Religiilor, Bankcoop, etc.

      Ce se intampla mai exact ?
      Bancile mentionate de tine erau banci fantoma. Se bazau exclusiv pe banii depusi de cetateni, lucru care le-a dus la pieire.
       Intre timp situatia s-a schimbat dar nu in bine.
       Cati oameni cunosti ca detin in banca o suma oarecare de bani ? Probabil foarte putini ? In schimb majoritatea romanilor au credite de tot felul.
      Cum este posibil asa ceva ?


#16
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Bancile nu mai lucreaza cu casierii, le-au desfiintat si au pus in loc ATM-uri multifaunctionale pentru necesitati marunte de numerar, iar BCR a anuntat ca vinde cladirea de la Universitate, care va fi transformata, probabil in hotel.

Deci nu va mai agitati, bancarizarea tinde 80% spre carduri si alte instrumente fara cash.
Personal, nu cred ca utilizez mai mult de 150 lei cash pe luna.

Singurii retardati sunt, binenteles cei de la Ministerul de Finante.
Ca sa cumperi titluri de stat trebuie sa mergi cu niste sute de milioane in sacosa, la trezorerie, asa-i la romani.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostAdm, on 16 aprilie 2019 - 06:08, said:

1. Manevrarea numerarului costa.
2. Numerarul existent in banci e asigurat, dar cu conditia sa nu foe f mult (scade riscurile in cazul unui jaf).
3. Daca tu mergi la banca si ceri urgent "juma de meleon de coco", aia o sa ridice din umeri si te vor ruga sa te programezi pe maine, pt ca nu au asemenea lichiditati in seiful ala mic si nu esti singurul client al bancii.
.

     Neah !
     Bancile si BNR sunt direct interesate sa nu lucreze cu numerar.
     Angajatorul iti plateste pe card o suma virtuala de bani, tu platesti la supermarket cu o suma virtuala de bani, supermarketul plateste mai departe tot virtual.
     Practic se incearca limitarea tranzactiilor cu bani cash in favoarea banilor virtuali care nu exista. Si asta pentru ca nivelul de creditare la nivel global, nu numai in Romania, a atins cote alarmante.
      Buba se va sparge la un moment dat, dar nu chiar acum.

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Ar cam fi cazul să se treacă la euro, la câte probleme, comisioane și limitări vad ca sunt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate