Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Oua straine

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Jammalan-the-Prophet, on 27 martie 2019 - 13:01, said:


Da nu ne pui nsite poze cu sauna si jaccuziul de la tine din poiata?

Dar tu nu poti sa gandesti pentru tine....spune unul ca are ferma bio...si tu gata, da, are ferma bio :)....stau inghesuite gainile, sau poate s-au strans sa le faca o poza...cine stie:))

#56
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Uite aici cum arata bio

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bf3ENNjxhcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

da fac pariu ca si costa. Probabil 10 dolari bucata.
De aia mai bine cumperi gaini si le ti in curte si ai oua la fel bune dar ieftine

#57
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Clipul de mai sus e vrajeala Posted Image...unde se duce gaina, nu creste iarba;). conteaza ce mananca gainile...daca tu iti permiti sa-ti futa iarba 10 gaini pentru cateva oua, go for it...oricum clipul e parodie

Edited by jimi91, 27 March 2019 - 13:09.


#58
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 giovani_x7, on 27 martie 2019 - 12:01, said:

Orasenii habar nu au ce gust trebuie sa aiba un ou.
Am vecini care au gustat oua de la mine si de atunci tot imi cer oua si le dau cu 2 lei buc cand am mai multe.
Este bataie pe ele.
Asa e cand cresti la oras si habar nu ai ca mananci otrava si dupa aia ai impresia ca asa e normal.

Crezi tu ca nu stim ce gust are oul de tara, eu am un fost coleg de munca, a iesit la pensie, s-a retras la tara, sa zicem ca ajung pe la el de 2-4 ori pe luna, si de fiecare data imi da oua de la puicutele lui, sunt micute, dar foarte gustoase, le hraneste doar cu cereale si iarba

#59
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
ma intreb daca unii dintre voi ati cazut in cap cand erati mic.

@Giovani, tu stii ce inseamna bio? Exista niste criterii care trebuiesc respectate (nu ai voie sa folosesti produse chimice, un numar maxim de animale pe hectar, mancarea trebuie sa fie bio si sa nu contina antibiotice, fara technologie genetica, etc.). Dupaia iese oul bio intelegi?

#60
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Tu stiai ca bananele au fost modificate genetic ?..alea sunt bio sau nu ? :)

#61
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

 pisty16, on 27 martie 2019 - 12:24, said:

Da' vecine care le-au gustat nu ai?
Am (vecine).
Dar nu au vrut sa le mangaie.
mie imi plac mangaiate.

#62
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 jimi91, on 27 martie 2019 - 13:04, said:

Dar tu nu poti sa gandesti pentru tine....spune unul ca are ferma bio...si tu gata, da, are ferma bio Posted Image....stau inghesuite gainile, sau poate s-au strans sa le faca o poza...cine stie:))

Maaaa
Eu vreau poze din ferma bio a astuia care se lauda aici cu oua natur crosee pigmentee pe care le vinde cu 5 lei bucata

 Jon97, on 27 martie 2019 - 13:04, said:

Mananca tu orez cu cantități de 10 ori mai mari de arsenic.

Este ca habar nu ai ce e ala orez brun?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 27 March 2019 - 13:18.


#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011

 jimi91, on 27 martie 2019 - 13:15, said:

Tu stiai ca bananele au fost modificate genetic ?..alea sunt bio sau nu ? Posted Image

tu stiai ca toate fructele si legumele din ziua de astazi au fost modificate genetic? Cauta si tu pe internet sa vezi cum aratau rosiile in trecut spre exemplu. Omul a fost nevoit sa modifice unele lucruri pentru a le face "comestibile" si optic prezentabile. Asta nu inseamna ca sunt nesanatoase daca sunt crescute la tara sau stiu eu unde. Doar daca aplici chimie distrugi produsul.

#64
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018

 business11, on 27 martie 2019 - 13:11, said:

ma intreb daca unii dintre voi ati cazut in cap cand erati mic.

@Giovani, tu stii ce inseamna bio? Exista niste criterii care trebuiesc respectate (nu ai voie sa folosesti produse chimice, un numar maxim de animale pe hectar, mancarea trebuie sa fie bio si sa nu contina antibiotice, fara technologie genetica, etc.). Dupaia iese oul bio intelegi?
Asa,si sti tu sigur ca a respectat toate acele criterii ??
Cine il controleaza in fiecare zi ? SRI ?
Eu daca as fi in locul lui as face cateva oua bio pentru control si in rest as baga chimicale la greu.Oricine ar face la fel ca doar banul conteaza.
Daca erau bio pe bune avea 100 de hectare de padure si lasa gainile sa se plimbe in voie.

Edited by giovani_x7, 27 March 2019 - 13:22.


#65
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu cred ca distrugi produsul... ne uitam la pui...puiul de la magzin, e mult mai gustos...si e plin de chimicale Posted Image...nu stiu daca e mai sanatos.

Ne uitam la americani....au numai mancare fast food, portii foarte mari de mancare servita...ei bine, toti sunt grasi si frumosi Posted Image...la noi la tara, nu prea e asa Posted Image...am prieteni cu vaci,gaste, rate, etc. si sunt toti urati si slabi Posted Image)

Edited by jimi91, 27 March 2019 - 13:22.


#66
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

 Jammalan-the-Prophet, on 27 martie 2019 - 13:15, said:







Este ca habar nu ai ce e ala orez brun?
Spune

#67
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 giovani_x7, on 27 martie 2019 - 13:20, said:

Asa,si sti tu sigur ca a respectat toate acele criterii ??
Cine il controleaza in fiecare zi ? SRI ?
Eu daca as fi in locul lui as face cateva oua bio pentru control si in rest as baga chimicale la greu.Oricine ar face la fel ca doar banul conteaza.
Daca erau bio pe bune avea 100 de hectare de padure si lasa gainile sa se plimbe in voie.

eu am 10 gaini, timp de o saptamana le-am dat drumul in curte - 500 de mp...au stricat toata iarba :)...

#68
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Jon97, on 27 martie 2019 - 12:43, said:

Am un bunic care are cateva gaini, dar el nu mananca oua si le da la gunoi.

As putea sa le iau eu, dar mi-a ramas o vorba de la el in cap, cum ca lasa gainile si afara din curte, ajungand sa manance chiar si de la groapa de gunoi  a satului.

Sa.i zic sa-mi opreasca mie ouale? Dar cum trec peste chestia asta care mi-a ramas in cap? ��
Ce ti-a ramas in cap, groapa de gunoi a satului? Si cum sa-ti  mananci  ouale oprite de bunica-tu?

#69
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 business11, on 27 martie 2019 - 13:17, said:


tu stiai ca toate fructele si legumele din ziua de astazi au fost modificate genetic? Cauta si tu pe internet sa vezi cum aratau rosiile in trecut spre exemplu. Omul a fost nevoit sa modifice unele lucruri pentru a le face "comestibile" si optic prezentabile. Asta nu inseamna ca sunt nesanatoase daca sunt crescute la tara sau stiu eu unde. Doar daca aplici chimie distrugi produsul.

apropos de "chimia aplicata" :
https://evz.ro/taran...mpaign=HPW-Post

#70
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Jon97, on 27 martie 2019 - 13:22, said:

Spune

Quote

Orezul brun este forma integrala a cerealei, fiindu-i indepartat doar stratul superior prin macinare. Prin urmare, acesta pastreaza intreaga cantitate de fibre si germeni, partile cele mai bogate in nutrienti vitali.
Orezul alb este cereala care si-a pierdut prin macinare taratele si germenii de orez, fiind mai sarac in fibre si nutrienti. Acesta trece printr-un proces complex de rafinare, care inlatura stratul de aleuron, bogat in uleiuri esentiale (ce determina orezul integral sa rancezeasca mai repede decat cel alb, rafinat).

Sa nu sfarsesti pr....

 corinadaniela, on 27 martie 2019 - 13:25, said:

apropos de "chimia aplicata" :
https://evz.ro/taran...mpaign=HPW-Post

Asta cu taranii care cultiva bio e o vrajeala proasta...
Cand eram mic mai mergeam cateva zile in vacanta la un prieten de familie la tara, (bunicii mei sunt toti oraseni) si imi aduc aminte cum avea stive de saci cu azotat si ne certa mereu sa nu luam bobitele alea sa nu le aruncam prin curte etc etc.
Si doamne ce de azotat turna prin sere....

Edited by Jammalan-the-Prophet, 27 March 2019 - 13:34.


#71
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
In magazin ai o siguranta mica ca nu depasesc norma de chimicale, dar la piata nu ai, baga taranii portie tripla.

Asta.i unul din motivele pt care nu mai merg la piața.

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,064
  • Înscris: 18.12.2007

 corinadaniela, on 27 martie 2019 - 13:25, said:

apropos de "chimia aplicata" :
https://evz.ro/taran...mpaign=HPW-Post

Vaaaaai, vrei sa spui ca legumele si fructele de tara nu sunt 100% si complet naturale, crescute asa cum a vrut mama natura, si ieftine si bune?

//sarcasm//

Edited by AlexEn, 27 March 2019 - 13:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate