Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Oua straine

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postgiovani_x7, on 27 martie 2019 - 11:51, said:

Alea din crescatorii mananca antibiotice pe paine si tot felul de hormoni de aia sant albe si apoi le vopsesc ca sa para de casa(si vopseaua e toxica)

Posted Image

Le baga si maioneza la antibioticele alea?
Ceva salata la sandwich?

Edited by Jammalan-the-Prophet, 27 March 2019 - 11:54.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ai apucat să ajungi cu ele la casă fără să-ți fure cineva căruțul ?

#21
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgiovani_x7, on 27 martie 2019 - 11:51, said:

sant albe si apoi le vopsesc ca sa para de casa(si vopseaua e toxica)
Pai sa le zicem, acum de Paste sa le vopseasca direct rosii; scapam de o grija.
ON: le si mangaie un pic, sa para si mai de casa...hai ca am auzit-o si pe asta, oua vopsite...!

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
pai uita-te si la data expirarii, poate de aceea sunt asa ieftine, ca mai sunt cateva zile pana la expirarea termenului de valabilitate.

#23
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postpisty16, on 27 martie 2019 - 11:56, said:

ON: le si mangaie un pic, sa para si mai de casa...hai ca am auzit-o si pe asta, oua vopsite...!

El zicea de oua?
Ca din text mie mi se pare ca vopsesc gainile!!!!

#24
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Orasenii habar nu au ce gust trebuie sa aiba un ou.
Am vecini care au gustat oua de la mine si de atunci tot imi cer oua si le dau cu 2 lei buc cand am mai multe.
Este bataie pe ele.
Asa e cand cresti la oras si habar nu ai ca mananci otrava si dupa aia ai impresia ca asa e normal.

#25
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Daca erau fierte gata era si mai bine.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Jon97 și cu giovani_x7
sunteți frați ? Ptiu era să zic clonă...

Edited by waterman, 27 March 2019 - 12:08.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanyel61, on 27 martie 2019 - 11:49, said:

Simplu, gaina greceasca face oua mai ieftine.
Eu cred că e vorba de cocoş, aici...

Sunt un bucuros consumator de produse greceşti, dar dacă sunt greceşti pe bune. Cum se recunosc? Au o etichetă formată din steagul naţional al Greciei şi din cuvintele "Ελληνικό προϊόν" ("produs grecesc").
Mă îndoiesc că acele ouă au această etichetă.
Dacă o au, ia-le cu încredere (dacă sunt în termen).
Στην υγειά σου!

#28
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdanyel61, on 27 martie 2019 - 12:02, said:

Daca erau fierte gata era si mai bine.
prin 92 am lucrat la o avicola....
   Asa cum ne era obiceiul, dimineata puneam la fiert o galeata de oua (o galeata!!!!!!) si la pranz, le mancam cu totii, eram vreo 80 oameni. Intr-o zi, ca sa nu ne prinda inginera cu ouale fierte in galeata, noi, 3 insi, am asezat repede ouale in cofraje si le-am pus deoparte langa celelalte stive de cofraje , urmand ca dupa ce pleaca doamna Gicutza, sa le luam si sa le impartim. Cat am umblat noi dupa doamna gicuta prin hala de pasari, a venit nea Fane cu caruta, a luat toate cofrajele si dus a fost, ouale noastre au ajuns la statia de sortare, fierte. Si azi ma umfla rasul cand imi imaginez fetele doamnelor care au cumparat ...un cofraj cu oua fierte.........

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
inca o intrebare, oule romanesti tot cu cifra 3 incep? Ai cutia si codul acasa ca sa verificam ce si cum?

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postbusiness11, on 27 martie 2019 - 12:16, said:

inca o intrebare, oule romanesti tot cu cifra 3 incep? Ai cutia si codul acasa ca sa verificam ce si cum?

unele oua asa sunt marcate, provin de la gaini crescute in baterii cica imbunatatite...de fapt sunt gaini chinuite, care stau inghesuite, nu se pot misca, nu vad lumina soarelui, nu ies la aer, nu fac nimic din ce face o gaina obisnuita crescuta la curte.

"Sistemul de creştere al găinilor, este reprezentat de o cifre de la 0 la 3, astfel:
    cifra 0 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în sistem ecologic;
    cifra 1 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în aer liber;
    cifra 2 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în hale, unde se pot deplasa;
    cifra 3 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în baterii îmbunătăţite.
    un cod de două litere care reprezintă ţara de origine (România – RO, Polonia – PL, etc.);
    un cod de două litere care reprezintă judeţul (Buzău – Bz, Bacău – Bc, etc.);
    un cod de trei cifre, de la 001 la 999 care reprezintă numărul de ordine în cadrul judeţului.
Totodată, se aplică, tot prin ştanţare, pe fiecare ou, data durabilităţii minimale (DDM), care este data până la care ouăle pot fi consumate. Data durabilităţii minimale trebuie fixată la mai puţin de 28 de zile după data ouatului. Cele două categorii de informaţii se aplică pe fiecare ou supus comercializării.
Pe ambalajul de comercializare (cofraj) trebuie sa fie menţionate, cu caractere vizibile şi lizibile, informaţii referitoare la:
    Mărimea/greutatea oului, există următoarea clasificare după greutate: ouă XL (73g şi peste), ouă L ( de la 63g până la 73), ouă M (de la 53 g până la 63) şi ouă S (sub 53 g);
    Numărul de ouă aflate în ambalajul de comercializare (cofraj);
    Clasa de calitate (ouă categoria A sau ouă proaspete, ouă categoria B sau ouă calitatea a doua);
    Numele sau denumirea şi adresa unităţii care a ambalat sau a celei pentru care se ambalează ouăle;
    Ţara de origine;
    Termenul de valabilitate, urmat de recomandările de depozitare;
    Metoda de producţie/sistemul de creştere al găinilor (0,1,2 sau 3)"

#31
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

View Postbusiness11, on 27 martie 2019 - 12:16, said:

inca o intrebare, oule romanesti tot cu cifra 3 incep? Ai cutia si codul acasa ca sa verificam ce si cum?

Nu am cumparat oua grecesti, mi-a fost frica.
In schimb la 15 lei gasesti doar oua cu romanesti care incep cu 3.
Iti zic asta pt ca numai cu cifra 3 imi permit sa cumpar.

#32
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgiovani_x7, on 27 martie 2019 - 12:01, said:

Am vecini care au gustat oua de la mine si de atunci tot imi cer oua
Este bataie pe ele.
Da' vecine care le-au gustat nu ai?

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcorinadaniela, on 27 martie 2019 - 12:22, said:

unele oua asa sunt marcate, provin de la gaini crescute in baterii cica imbunatatite...de fapt sunt gaini chinuite, care stau inghesuite, nu se pot misca, nu vad lumina soarelui, nu ies la aer, nu fac nimic din ce face o gaina obisnuita crescuta la curte.

"Sistemul de creştere al găinilor, este reprezentat de o cifre de la 0 la 3, astfel:
cifra 0 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în sistem ecologic;
cifra 1 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în aer liber;
cifra 2 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în hale, unde se pot deplasa;
cifra 3 corespunde ouălor provenite de la găini crescute în baterii îmbunătăţite.
un cod de două litere care reprezintă ţara de origine (România – RO, Polonia – PL, etc.);
un cod de două litere care reprezintă judeţul (Buzău – Bz, Bacău – Bc, etc.);
un cod de trei cifre, de la 001 la 999 care reprezintă numărul de ordine în cadrul judeţului.
Totodată, se aplică, tot prin ştanţare, pe fiecare ou, data durabilităţii minimale (DDM), care este data până la care ouăle pot fi consumate. Data durabilităţii minimale trebuie fixată la mai puţin de 28 de zile după data ouatului. Cele două categorii de informaţii se aplică pe fiecare ou supus comercializării.
Pe ambalajul de comercializare (cofraj) trebuie sa fie menţionate, cu caractere vizibile şi lizibile, informaţii referitoare la:
Mărimea/greutatea oului, există următoarea clasificare după greutate: ouă XL (73g şi peste), ouă L ( de la 63g până la 73), ouă M (de la 53 g până la 63) şi ouă S (sub 53 g);
Numărul de ouă aflate în ambalajul de comercializare (cofraj);
Clasa de calitate (ouă categoria A sau ouă proaspete, ouă categoria B sau ouă calitatea a doua);
Numele sau denumirea şi adresa unităţii care a ambalat sau a celei pentru care se ambalează ouăle;
Ţara de origine;
Termenul de valabilitate, urmat de recomandările de depozitare;
Metoda de producţie/sistemul de creştere al găinilor (0,1,2 sau 3)"

stiu dasta si intreb.

View PostJon97, on 27 martie 2019 - 12:22, said:

Nu am cumparat oua grecesti, mi-a fost frica.
In schimb la 15 lei gasesti doar oua cu romanesti care incep cu 3.
Iti zic asta pt ca numai cu cifra 3 imi permit sa cumpar.

pai cifra 3 sunt gaini vai de ele tinute inchise in custi de 75cm. In vestul Europei nu mai sunt de mult permise. Pe langa asta Grecia mare producatoare de oua nu este, deci vorbim de calitate slaba.

Eu dau 2,79eur pe 15oua bio (cifra 0) adica undeva la 14RON si tu dai 15RON pe cantitatea dubla de oua din cea mai proasta calitate. Mai gandeste-te odata daca merita.

Edited by business11, 27 March 2019 - 12:25.


#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostJon97, on 27 martie 2019 - 12:22, said:

Nu am cumparat oua grecesti, mi-a fost frica.
In schimb la 15 lei gasesti doar oua cu romanesti care incep cu 3.
Iti zic asta pt ca numai cu cifra 3 imi permit sa cumpar.

jon, dar tu nu ai piata in oras sau sate in apropiere ? ai avea posibilitatea sa cumperi oua "de tara", la un pret acceptabil, mai mic decat pretul din magazin al oualor marcate cu "0".
mai bine mananci mai putine oua (cantitativ) dar sa fie de calitate, decat sa mananci multe oua de calitate inferioara/indoielnica/ stropite sau contaminate cu cine stie ce, ca nu demult a fost scandalul cu ouale stropite cu fipronil.

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Business11 ce te bagi ?

Jon97 ia și bagă minim 20 pe zi.
Da încet. Să nu ți se aplece.

Edited by waterman, 27 March 2019 - 12:38.


#36
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postgiovani_x7, on 27 martie 2019 - 11:51, said:

Ia oua de casa de la tarani.

Am luat si eu oua de la tarani din piata. De pe un ou uitase sa stearga vanzatorul stampila... mare atentie, vanzatorii e smecheri...

Edited by 2Unlimited, 27 March 2019 - 12:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate