Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Oua straine

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
ca sa vinzi oua bio intr-un hypermarket, trebuie sa prezinti certificatele bio. Controalele se fac chiar si odata la 3 luni, iar certificatele se scot odata la 3-6-9-12 luni in functie de cerintele hypermarketeului. Cu siguranta in Romania inca se merge pe burta cu multe produse "bio".

#74
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJon97, on 27 martie 2019 - 13:31, said:

In magazin ai o siguranta mica ca nu depasesc norma de chimicale, dar la piata nu ai, baga taranii portie tripla.

Asta.i unul din motivele pt care nu mai merg la piața.

Primul post pertinent din partea ta. BV!
Nici eu nu cumpar legume/fructe de la tarani, daca nu este vremea lor pentru ca stiu muuulte cazuri care baga chimicale la greu in ele, fara sa le pese de vreo norma sau reteta; toata treaba e sa creasca.

#75
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018

View PostJammalan-the-Prophet, on 27 martie 2019 - 13:31, said:






Pai asta e si nornal, d.aia ii si zice integral, acelasi proces este la toate cerealele integrale.



#76
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcorinadaniela, on 27 martie 2019 - 12:34, said:


jon, dar tu nu ai piata in oras sau sate in apropiere ? ai avea posibilitatea sa cumperi oua "de tara", la un pret acceptabil, mai mic decat pretul din magazin al oualor marcate cu "0".
mai bine mananci mai putine oua (cantitativ) dar sa fie de calitate, decat sa mananci multe oua de calitate inferioara/indoielnica/ stropite sau contaminate cu cine stie ce, ca nu demult a fost scandalul cu ouale stropite cu fipronil.
pai ''taranul'' nu tot de la magazin cumpara agricultura si ouale? doar nu le face el?

#77
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Nici ouale pe care le fac cele 4 gaini si cele doua rate ale mele de acasa nu sunt bio. Le cresc cu porumb care este obtinut cu ingrasaminte, cu erbicide, pesticide etc. si cu resturi de paine care are afanatori, E-uri si alte alea. Suntem in situatia de a nu mai avea nimic bio, nu va faceti chiar atat de multe si de mari iluzii.

#78
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,154
  • Înscris: 29.09.2006

View Postjimi91, on 27 martie 2019 - 13:21, said:

nu cred ca distrugi produsul... ne uitam la pui...puiul de la magzin, e mult mai gustos...si e plin de chimicale Posted Image...nu stiu daca e mai sanatos.

Ne uitam la americani....au numai mancare fast food, portii foarte mari de mancare servita...ei bine, toti sunt grasi si frumosi Posted Image...la noi la tara, nu prea e asa Posted Image...am prieteni cu vaci,gaste, rate, etc. si sunt toti urati si slabi Posted Image)
Urmasul lui Moromete, acum sta la oras si scrie pe Sp.

#79
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,673
  • Înscris: 29.12.2016
Deci pana la urma tot ouale acelea grecesti facute de gaini crescute cu masline sunt mai bune, asta daca maslinele or fi bio... Posted Image

Ouale de la gainile astea or fi bune?
https://adevarul.ro/...b2be/index.html

Un fel de citat: "Consultantul si numai el hotaraste ce vor manca gainile, de obicei hrana fiind compusa din somon la gratar, friptura, salata proaspata si pepene verde organic..."

Edited by 2Unlimited, 27 March 2019 - 14:33.


#80
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Pana la urma s.au scris 5 pagini degeaba, ca n-a explicat nimeni de ce ouale grecesti sunt asa ieftine.

#81
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

View PostJon97, on 27 martie 2019 - 14:30, said:

Pana la urma s.au scris 5 pagini degeaba, ca n-a explicat nimeni de ce ouale grecesti sunt asa ieftine.
Nu asta este intrebarea corecta.
de ce sunt mai scumpe cele locale???
asta-i intrebarea corecta.

#82
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011

View PostJon97, on 27 martie 2019 - 14:30, said:

Pana la urma s.au scris 5 pagini degeaba, ca n-a explicat nimeni de ce ouale grecesti sunt asa ieftine.

pentru ca Grecia chiar daca este in uniunea europeana, nu respecta absolut nici o lege si pentru ca conditiile sunt cu siguranta mizere. Calitatea este ultra redusa si sa nu uitam ca Grecia nu este mare producatoare de oua si produse de pasare. Per total cumperi otrava.

#83
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

View Postbusiness11, on 27 martie 2019 - 14:50, said:

si sa nu uitam ca Grecia nu este mare producatoare de.............
Totusi sa nu uitam spiritul negutatorilor greci.
Cand faceau astia comert ( pe baza unor contracte ferme) , restul cetatenilor lumii se spala pe piciorae de 2 ori in viata, la nastere si daca mureau inecati.

Edited by tioopedi, 27 March 2019 - 14:57.


#84
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Postinvest20042001, on 27 martie 2019 - 13:59, said:

Nici ouale pe care le fac cele 4 gaini si cele doua rate ale mele de acasa nu sunt bio. Le cresc cu porumb care este obtinut cu ingrasaminte, cu erbicide, pesticide etc. si cu resturi de paine care are afanatori, E-uri si alte alea. Suntem in situatia de a nu mai avea nimic bio, nu va faceti chiar atat de multe si de mari iluzii.
Dar macar alea sunt produse (sau ma rog, "recoltate") de tine. Dar sa consumi ceva vandut de "tarani" e dovada de prostie crunta. Cum iti garanteaza nespalatii aia ca au respectat standardele HACCP? Aduc oua cu galeata si le tin pe tarabe la temperatura necontrolata. De unde stii cand au fost ouate, la ce temperatura au fost pastrate, daca gainile au vreo boala etc? La fel, vand lapte muls cu mana si nesterilizat, branzeturi, carne "proaspata" si mezeluri, imi vine sa Posted Image   numai cand ma gandesc. Nici fructele si legumele cultivate de tarani nu sunt sigure pentru consum. Cine la face analize sa vada cate chimicale au bagat in ele?

Edited by Menela0s, 27 March 2019 - 15:59.


#85
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Produsele care se apropie de termenul de expirare au pret redus, de regula 50%. Romanesti sau straine.

#86
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,894
  • Înscris: 28.11.2006
Ouale grecesti treaca-mearga, dar ce ma fac ca eu am gasit in Lidl ulei de masline romanesc, si era vreo 8 lei litrul, pe cand ala grecesc e 25 de lei? :w00t:
Spoiler


#87
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

View PostJon97, on 27 martie 2019 - 12:22, said:

Nu am cumparat oua grecesti, mi-a fost frica.
In schimb la 15 lei gasesti doar oua cu romanesti care incep cu 3.
Iti zic asta pt ca numai cu cifra 3 imi permit sa cumpar.

La Lidl sunt 30 oua cu cifra 2 la ~ 12 - 13 lei.

#88
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,062
  • Înscris: 18.12.2007
Straine, autohtone, ouale tot din c*rul gainii ies...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate