Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

Reuseste Trump sa faca "America Great Again"?!

* * * * - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5719 replies to this topic

#775
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
@andreic
Se refera exact la un "discurs al urii". Sa iti citez tot din acea motivare:
"[Ideea că guvernul ar putea restricționa] discursul ce exprimă idei care jignesc … lovește în inima Primului Amendament. Discursul care înjosește pe baza rasei, etniei, genului, religiei, vârstei, dizabilitate sau orice ale categorii similare este plin de ură; dar lucrul cu care ne mândrim cel mai tare din jurisprudența noastră este că protejăm libertatea de a exprima „gândul că urâm”.

Ura este o parere, cu siguranta nu cea mai nobila, dar este. De parca nu exista sentimente, pareri de ura pt. un partid, o persoana, mancare, etc. Cat timp aceea ura nu indeamna la crima sau agresiuni fizice ea nu poate fi cenzurata. Asta este democratia.

Edited by Sakara, 18 May 2019 - 16:41.


#776
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postandreic, on 18 mai 2019 - 16:27, said:

Nu cred ca se refera la un discurs al urii ci la posibile abuzuri. Ura in sine nu reprezinta o parere.
dar ura de clasa care o manifestezi tu aici
aruncand cu zoaie in tot ce nu intelegi
de ii faci pe preopinentii tai ca fiind rasisti, antisemiti, nazisti, fascisti, samd
cum se numeste?
nu-i vorba de un discurs al urii?

Iti spun eu, este.
Si conform logicii tale de tip Goldstein, ar trebui sa fii cenzurat.

#777
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018
Intre timp in Africa de Sud maimutele ataca in continuare albii, acum victima a fost Arnold Schwarzenegger:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ZpFhwJ4eGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deschisesem si un topic pe tema asta dar a fost sters instantaneu pt ca nu corespunde cu politica neomarxista a forumului.

#778
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postandreic, on 18 mai 2019 - 09:58, said:

Se practica victimizarea aiurea iar acest flagel trebuie taiat inca din stare incipienta. Legat de subiectul adus in discutie de tine... asta cu "report censorship on" este practic o mistocarie ieftina ce ce duce cu gandul la 1984
vorbaria ta plina de ura goldsteiniana (Orwell 1984)
este descrisa in citatul de mai jos excelent:

Quote

Īntr-o analizć pentru revista Forbes, Kalev Leetaru analizeazć paralela īntre celebrul roman și societatea actualć.

Analiza profesorului american:

„Īn 1984, statul decidea ceea ce constituia un discurs acceptabil īn menținerea ordinii societćții.

Īn 2019, existć un mic grup de companii private din Silicon Valley și directorii lor care exercitć puterea absolutć asupra a ceea ce ni se permite sć vedem și sć spunem īn mediul online.

Īn 1984, statul conducea supravegherea și cenzura discursului.

Īn 2019, companiile social media desfćșoarć armate uriașe de moderatori umani și de algoritmi care supravegheazć utilizatorii 24 de ore din 24, semnalāndu-i pe cei care comit „crimele de gāndire” și ștergāndu-le existența. Cei care comit prea multe crime de gāndire sunt exilați la statutul de „persoanć fćrć personalitate” de cćtre aceleași companii private, fćrć nici o intervenție sau chiar īn contradicție cu voința statului și fćrć nici un drept de apel.
mai multe pentru educatia ta (care cum se vede este imbuibata cu limbajul Newspeak al lui Goldstein)
mai multe aici:
https://evz.ro/orwel...tehnologie.html


Acuma pe bune, eu te inteleg
Progresismul pe care-l manifestezi aici este imbratisat astazi de multi indivizi, de obicei purii
la varsta fanteziilor
Uite, un exemplu :

Quote

Celebra feministć, Sophie Lewis, a scris o nouć carte īn care afirmć cć pentru a distruge capitalismul trebuie sć abolim familia. Lewis a fost intervievatć de The Nation, sub titlul: Doriži sć distrugeži capitalismul? Aboliži familia. Mai rću de atāt nu se poate!
https://evz.ro/sophi...ista-carte.html


#779
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSakara, on 18 mai 2019 - 16:39, said:

@andreic
Se refera exact la un "discurs al urii". Sa iti citez tot din acea motivare:
"poate fi întoarsă împotriva părerilor aflate în minoritare și dizidente, asta în detrimentul tuturor." - asta nu are treaba cu un discurs al urii de genul celor practicate de ultrasii nationalisti sau conservatori in UE... nu e nicio intoarcere in detrimentul altora sau altele, pur si simplu e ura in forma pura si nu e stipulata in motivare de aia zic ca e pentru abuzuri aia.

View Postenough1453, on 18 mai 2019 - 19:16, said:

dar ura de clasa care o manifestezi tu aici
aruncand cu zoaie in tot ce nu intelegi
Nu mai incerca sa injectezi aberatii in ce spun eu sau altii... eu nu cunosc ura.

View Postenough1453, on 18 mai 2019 - 19:49, said:

vorbaria ta plina de ura goldsteiniana (Orwell 1984)
Nu se regaseste in ce am scris treaba asta. Am si scris in mesajul #771 "asta cu "report censorship on" este practic o mistocarie ieftina ce ce duce cu gandul la 1984"
Acuma nu trebuie sa faci ca la gradi sa-mi spui mie acelasi lucru.

View Postenough1453, on 18 mai 2019 - 19:49, said:

mai multe pentru educatia ta
Educatia nu se face cu tabloide decat la ultrasi Posted Image Educatia de calitate ce pune omul in prim plan se face in colegii, universitati care prin natura lor sunt liberale si apreciaza progresul social Posted Image

Edited by andreic, 18 May 2019 - 20:26.


#780
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postandreic, on 18 mai 2019 - 20:20, said:

Nu mai incerca sa injectezi aberatii in ce spun eu sau altii... eu nu cunosc ura.
dar limbajul tau ce este?
Nu-i plin de ura?
cum poti tu sa te adresezi mie cu "injectezi aberatii"?

asta se numeste "ura ta de clasa"
"ura ta de progresist"

#781
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să fie America Great Again trebuie să se schimbe şi mentalitatea oamenilor. De exemplu să fie dispuşi să dea mai mulţi bani pe produse Made in S.U.A. în loc să cumpere mai ieftin Made in China.

#782
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu prea mai exista alternativa asta.

#783
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,229
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmobiletron, on 18 mai 2019 - 19:42, said:

Intre timp in Africa de Sud maimutele ataca in continuare albii, acum victima a fost Arnold Schwarzenegger:

Deschisesem si un topic pe tema asta dar a fost sters instantaneu pt ca nu corespunde cu politica neomarxista a forumului.

Nu stiu de ce il faci victima pe unul ca Arnold, care nu a fost niciodata una. Victimizarea asta permanenta ("booo, uite ce chestie s-a intamplat in lume cu albi si maimute de am fost triggered si caut un safe place") e penibila rau.

Btw, uite cum nenea Arnold le-o trage lu' white supremacists:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Oeo4EeMwGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alexandru H., 18 May 2019 - 23:36.


#784
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,229
  • Înscris: 03.03.2007
@burkina

Ai vazut noul plan de reformare a politicilor imigrationiste propus de Trump? Ce zici de el?

Nu mi se pare foarte rau. Se bazeaza pe o filosofie eficienta: imigranti bine pregatiti intr-un field, buni vorbitori de engleza. Dar cred ca vei avea mari probleme cu el, considerand ca e creatia lui Jared si ca numarul de imigranti legali admisi anual nu se modifica.

#785
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexandru H., on 19 mai 2019 - 03:20, said:

@burkina

Ai vazut noul plan de reformare a politicilor imigrationiste propus de Trump? Ce zici de el?

Nu mi se pare foarte rau. Se bazeaza pe o filosofie eficienta: imigranti bine pregatiti intr-un field, buni vorbitori de engleza. Dar cred ca vei avea mari probleme cu el, considerand ca e creatia lui Jared si ca numarul de imigranti legali admisi anual nu se modifica.

Poate copia modelul canadian daca vreau sau cel australian.
Personal nu cred ca va adopta nici unul.
Dpdv capitalist, asa cum e acum e perfect

#786
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Suna foarte bine in teorie: fara amnistie, mandatory e verify, merit-based shit, trust-fund for the wall.

Sa vedem forma finala, pana atunci sunt sceptic. Ma indoiesc ca democratii or sa colaboreze, e prea de bun simt. Deci nu o sa treaca prin house pana in 2020 cel putin. O sa fie practic platforma electorala a republicanilor pentru 2020, dar au mai promis chestii si meh.

So, yeah, no.

Not buying it lol.

Edited by burkina, 19 May 2019 - 04:26.


#787
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014

View PostAlexandru H., on 18 mai 2019 - 23:35, said:

Nu stiu de ce il faci victima pe unul ca Arnold, care nu a fost niciodata una. Victimizarea asta permanenta ("booo, uite ce chestie s-a intamplat in lume cu albi si maimute de am fost triggered si caut un safe place") e penibila rau.

Btw, uite cum nenea Arnold le-o trage lu' white supremacists:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Oeo4EeMwGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pai tocmai aia era ideea/ironia, atacat un tip care orice dar numai rasist nu a fost vreodata. In rest da, ce victima?....l-a piscat un tzantzar de spate Posted Image Mai mult a patit ala de l-a lovit. Din unghiul asta se vede mai bine

https://www.bbc.com/...africa-48322307

View PostTsunnnami, on 19 mai 2019 - 04:24, said:

Poate copia modelul canadian daca vreau sau cel australian.
Personal nu cred ca va adopta nici unul.
Dpdv capitalist, asa cum e acum e perfect

cam pe linia Canadei, dar cum zici, cam greu cu adoptatul, adica nu stiu cat de repede or apuca republicanii sa reia majoritatea in congres, si nici atunci n-ar fi sigur.

Edited by SorinGT, 19 May 2019 - 10:57.


#788
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

View Postenough1453, on 18 mai 2019 - 22:20, said:

dar limbajul tau ce este?
Nu-i plin de ura?
Nu, chiar deloc.

View PostAlexandru H., on 18 mai 2019 - 23:35, said:

Btw, uite cum nenea Arnold le-o trage lu' white supremacists:
:OK:

#789
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postenough1453, on 18 mai 2019 - 22:20, said:

dar limbajul tau ce este?
Nu-i plin de ura?
cum poti tu sa te adresezi mie cu "injectezi aberatii"?

asta se numeste "ura ta de clasa"
"ura ta de progresist"
[ https://tumbleweedstumbling.files.wordpress.com/2017/02/love-trumps-hate.jpg?w=768 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Astia cu Love Trumps hate  nu-s plini de ura , nuuuuuuu !

#790
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSorinGT, on 19 mai 2019 - 10:55, said:

cam pe linia Canadei, dar cum zici, cam greu cu adoptatul, adica nu stiu cat de repede or apuca republicanii sa reia majoritatea in congres, si nici atunci n-ar fi sigur.

Dar nu renteaza, Sorin. de ce ar schimba ceva ce merge?

View Postmihaela5, on 19 mai 2019 - 14:32, said:

[ https://tumbleweedstumbling.files.wordpress.com/2017/02/love-trumps-hate.jpg?w=768 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Astia cu Love Trumps hate  nu-s plini de ura , nuuuuuuu !

Da, daca desenezi sa-ti demonstrezi ipotezele proaste, e perfect.
:lol:

#791
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,229
  • Înscris: 03.03.2007

View PostSorinGT, on 19 mai 2019 - 10:55, said:


cam pe linia Canadei, dar cum zici, cam greu cu adoptatul, adica nu stiu cat de repede or apuca republicanii sa reia majoritatea in congres, si nici atunci n-ar fi sigur.

Ideea e ca nici republicanii nu o vor. Si iti dai seama usor de asta cand realizezi ca in primii doi ani de Trump, cand republicanii aveau majoritatea si in House, nu s-a votat nimic pe tema asta. Dar nimic. Suna bine pentru ca e exact genul de legislatie folosita ca bata in campanie; daca era sa fie votata in camera inferioara, apai sa vezi ce modificari radicale ii faceau republicanii din Senat de nu mai ramanea nimic :D

#792
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014

View PostAlexandru H., on 19 mai 2019 - 18:05, said:

Ideea e ca nici republicanii nu o vor.

stiu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate