Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Bucureștiul mai bogat decāt Budapesta / Banatul și Transilvania, mai dezvoltate decāt majoritatea Ungariei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Flat, on 28 februarie 2019 - 12:38, said:

In București poți să dai 100k de euro pe o șampanie in Bamboo, si ti se aduce cu artificii la masa de animatoare, ia zi poți in Budapesta?
Poţi, într-un cadru mult mai mişto: pe Dunăre, pe un vapor de croazieră. La costuri mai mici, sau egale, depinde de client
Ia zi, poţi aşa ceva în Bucureşti?
Budapesta e un oraş superb dacă-l vezi de pe Dunăre. Croazierele sunt foarte căutate.

Edited by PSC, 28 February 2019 - 12:54.


#56
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Poate si faptul ca intai intra omul dimineata si da de mancare la animalele din batatura, spre deosebire de altii care intai intra dimineata la o o pufoaica cu baietzii, ca animale oricum n-are ?
Oare nu  asta sa fi facut mai bogat Banatul si Ardealul, oare ?

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai este şi influenţa austro-ungarilor, ca dealtfel şi în Bucovina. Calitatea oamenilor, a clădirilor, a drumurilor, este alta în aceste zone decât în restul ţării.
Dar şi aici, această calitate este în scădere. Mai lentă decât în zona fostului regat, dar tot în scădere. Până la urmă, tot România este şi acolo.
Cea mai mare degradare a tradiţionalului se manifestă în Maramureş. Degradarea este oarecum încetinită de păstrarea obiceiurilor populare şi de numărul mare de pensiuni care pun accent pe acestea.
Mulţi din Maramureş, având Vestul aproape, vin de acolo cu "idei novatoare" şi înlocuiesc căsuţele şi porţile cu viloace.

Edited by PSC, 28 February 2019 - 13:04.


#58
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cīnd eŗti condus de proŗti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 GingisHan2015, on 28 februarie 2019 - 12:51, said:

Poate si faptul ca intai intra omul dimineata si da de mancare la animalele din batatura, spre deosebire de altii care intai intra dimineata la o o pufoaica cu baietzii, ca animale oricum n-are ?
Oare nu  asta sa fi facut mai bogat Banatul si Ardealul, oare ?
sigur nu
dă mîncare porcului 8 luni şi vine sanepidul şi ţi-l aruncă la groapă
la fel cu găinile
laptele nu ţi-l ia nimeni nici dijeaba
cît de tîmpiţi îi crezi totuşi pe o scară de la 5 la 10?
mai bine o pufoaică decît să munceşti dijeaba
în general cei inteligenţi au plecat dracului....din zonele ţinute în sărăcie de absolut toate leprele perindate prin fruncea bucureştilor...că aia-i rumînia. restu-i kaka-maka.

Edited by sarac.lipit, 28 February 2019 - 13:12.


#59
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 PSC, on 28 februarie 2019 - 12:49, said:

Poţi, într-un cadru mult mai mişto: pe Dunăre, pe un vapor de croazieră. La costuri mai mici, sau egale, depinde de client
Ia zi, poţi aşa ceva în Bucureşti?
Budapesta e un oraş superb dacă-l vezi de pe Dunăre. Croazierele sunt foarte căutate.
ce legatura are ce iti da D-zeu fara efort cu reusitele clare realizare de oameni prin efortul lor. bucurestiul este un oras fara mari atractii naturale, fara o arhitectura deosebita, fara ceva extraordinar, dar la moment se descurca mai bine ca Budapeste, nu mai este ce a fost diferenta intre ele.

#60
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Exact. E vorba de PIB, nu de venituri, nu de cat de frumos e orașul sau cāți m2 de iarbć sunt in parcuri.

E vorba de producție, de servicii și toate cele produse/prestate īn București.

Dacć am fi fost și noi oameni deștepți acum eram la nivelul Poloniei. Lejer.

Edited by Alecsandru010, 28 February 2019 - 13:13.


#61
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 sarac.lipit, on 28 februarie 2019 - 13:05, said:

sigur nu
dă mîncare porcului 8 luni şi vine sanepidul şi ţi-l aruncă la groapă
la fel cu găinile
laptele nu ţi-l ia nimeni nici dijeaba
cît de tîmpiţi îi crezi totuşi pe o scară de la 5 la 10?
mai bine o pufoaică decît să munceşti dijeaba
în general cei inteligenţi au plecat dracului....din zonele ţinute în sărăcie de absolut toate leprele perindate prin fruncea bucureştilor...că aia-i rumînia. restu-i kaka-maka.
Sa nu crezi ca n-am auzit si eu de ipoteza ca omoara alora vaca, capra, porcul, si gaina, ca sa aduca carne din west .Am auzit .Din ce au spus s-au facut analize .
Daca n-o fi adevarat, atunci lesne e tradare nationala si atentat la siguranta alimentara a cetateanului .Dar putem sti cu certitudine, noi, cei de pe zebra ? Nu putem !

Edited by GingisHan2015, 28 February 2019 - 13:49.


#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Despre ce producţie e vorba în Bucureşti, că nu mă prind?

Cadru natural are şi Bucureştiul: salba de lacuri. Dar nu sunt amenajate aceste lacuri.

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 Alecsandru010, on 28 februarie 2019 - 13:12, said:

E vorba de producție, de servicii și toate cele produse/prestate în București.
Aiurea, nu se mai produce mai nimic in București (nu ca ar fi ceva rău) ci doar se raportează acolo, unde au marile firme sediile administrative.

#64
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 PSC, on 28 februarie 2019 - 13:29, said:

Cadru natural are şi Bucureştiul: salba de lacuri. Dar nu sunt amenajate aceste lacuri.
Sau Ferentariul, aşa ceva nu mai găseşti în toată Europa....

#65
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 mihaicozac, on 28 februarie 2019 - 13:43, said:

Sau Ferentariul, aşa ceva nu mai găseşti în toată Europa....
deci, cartierele de negri sau de arabi prin care nu intra politia sunt mult mai grozave decat ferentariul, banuiesc ca nu ai trecut de ruse niciodata in plimbarile tale..

#66
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

 Cris007, on 28 februarie 2019 - 11:11, said:

Eu am fost socat sa vad dupa ce am intrat in Ungaria, trasee de biciclete intre sate, pe langa drumul national. In pana mea, noi nici Bucuresti nu putem face mai mult de 3km..

sper ca ti-ai revenit din soc...

 Cris007, on 28 februarie 2019 - 11:21, said:

Da, am vazut. Imi venea sa ma dau cu capu de volan intrebandu-ma continuu: "de ce?!?". Cat de greu poate sa fie sa faci un traseu de biciclete intre 2 sate, mai ales cand exista si posibilitatea de bani europeni? Cat?! Mai reduci din trafic, ai oameni mai sanatosi, oferi o alternativa comoda de comunicare intre localitati apropiate, plus daca e un traseu frumos inseamna si turism (din nimic practic), etc. Chiar nu pricep cum naiba nu putem face si noi asemenea lucruri usor de facut si cu efect concret pentru comunitati.

e ok sa nu pricepi, sa stii!
altfel, e vorba despre prioritati la finantare -chiar si pe bani europeni- dar in special despre societatea in care traim.
uite, nu pricepi tu, un roman like-uit de altii -deci istet...sau amuzant- asa ca trebuie sa te intreb: de ce ai pretentia asteptarea ca o sa priceapa altii? pentru ca i-ai votat? ....muahahaha.

de multe ori va treziti exclamand patetic ca Romania e cu zeci de ani in urma occidentului -sau cu multi ani de zile in urma vecinilor unguri. observatiile astea fine vin si se duc, nu par sa lase vreo idee sau vreun inteles in urma.
eh, dar cum se traduc anii aia, decalajul dintre noi si restul?
pai... dezvoltare si infrastructura, nu?! sau piste de biciclete intre sate?! da, toate astea.
ok, dar cand vine vorba de oameni, de intelctul si spiritul societatii?...
sigur exista si acolo un decalaj, nu?!

in fine, toata treaba asta cu bogatia trebuie privita din punct de vedere istoric, pentru ca sunt strans legate, se intampla impreuna.
curios faptul ca va legati exact de dezvoltarea oraselor, de infrastructra si arhitectura, dar nu observati forta din spatele lucrurilor si cum au ajuns ele sa fie cum sunt.
budapesta s-a dezvoltat in perioada exploatarii regiunilor de la periferie, in special a celor romanesti bogate in resurse.

lucrurile pentru care vizitati budapesta -cele mai multe- au fost construite demult. nu-i ca in singapore sau kuala lumpur unde te duci sa vizitezi chestii construite ieri.

toate lucrurile de atunci au permis decalajul de acum, dar situatia va fi foarte diferita in viitor pentru ca din tarile astea doua doar una are resurse.
chiar si cu o populatie abrutizata, proaspat scoasa din comunism, si cu politicieni de doi lei si tot am reusit sa-i ajungem si chiar sa-i depasim pe unguri. in urmatorii zece ani pibul romaniei se va dubla iar asta inseamna ca in doar 40 de ani Romania a recuperat si a indreptat secole intregi de nedreptati - si nu vorbesc doar despre ungaria.
asta da progres!
ce au facut vecinii intre timp? ah, da, cateva autostrazi, ca restul -orase, cladiri- au fost facute demult.
avem tara mai mare, populatia mai mare, resurse mai multe si un spirit nou, progresist.
noi scriem istorie, ei plang dupa ea!
este evident ca Romania e mai bogata si cu fiecare an care trece va fi tot mai clar.


ah!...fara sa intru in detaliile morale si istorice ale situatiei, vreau sa va spun sincer ca e tare ironic dezamagitor sa vad cum aplaudati si subliniati dezvoltarea care v-a costat pe voi (din nou, nu vorbesc doar despre ungaria)- asta in timp ce radeti de voi si de parinti, ca doar atat s-a putut...

...sunt socat!

#67
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008
Stimati colegi, e vorba strict de statistici.
In primul rand, ca de obicei in presa romaneasca, nu este furnizata clar sursa - va propun direct harta interactiva, ca sa puteti sa va dati seama despre ce e vorba : http://ec.europa.eu/...9956,24.6395,5
Asadar :
* concluziile articolului respectiv se bazau pe raportul PIB/locuitor, la nivel regional (valori ajustate in functie de PPP vs EU-28 = 100)
* dupa cum se observa, regiunea Bucuresti-Ilfov este mult mai redusa, concentreaza "crema" (vedeti diferentele uriase vs celelalte regiuni), a.i. valorile nu sunt "disipate" pe localitati nesemnificative dpdv economic
* comparatia nu e directa cu Budapesta, ci cu regiunea de raportare statistica "Közép-Magyarország" (Ungaria centrala) care include Budapesta + regiunea inconjuratoare (total app. 7.000 kmp)
* se poate face rapid si o comparatie DE-FR, net in favoarea "carolingienilor" de la est de Rin ...
Voi reveni cu detalii despre ce se produce in Bucuresti (am mai recomandat si cu alte ocazii - o mica lectura zilnica din ZF face minuni ... e gratis ...).
Fata de anii '90, progresul e urias ...

In rest, nu contesta nimeni ca nivelul de trai e mai ridicat in Ungaria, ca Bucurestii mai au mult pana sa arate ca Budapesta, ca la nivel de infrastructura mai e mult drum de parcurs pt. noi etc.

Edited by sdrc, 28 February 2019 - 13:57.


#68
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 catalina1, on 28 februarie 2019 - 10:24, said:

Ar avea daca ar fi decenta.


Evident. Poate fi, de multe ori, o alternativa mult mai rapida decat orasul, desi aparent traseul e mai lung.

 Cris007, on 28 februarie 2019 - 11:11, said:

Eu am fost socat sa vad dupa ce am intrat in Ungaria, trasee de biciclete intre sate, pe langa drumul national. In pana mea, noi nici Bucuresti nu putem face mai mult de 3km..


Speek 4 yourself. Avem traseu de biciclete in Oradea care duce in Ungaria, dai frumos CI la vama si treci mai departe. Confirma, cumva, faptul ca pe aici e putin mai altfel decat in alte parti din RO. Si chiar nu o spun cu rautate sau ingamfare.

#69
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
si din timisoara pan'la sarbi...pe pista...cu bicicleta.

#70
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Nu te pot contrazice, dar vorbim de pista de biciclete separata de carosabilul auto. Sper.

#71
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
pista e separata de carosabil pe toata lungimea ei, si e lunga. cea mai lunga din Romania chiar.
in plus, e amenajata chiar pe digul raului bega, iti ofera un parcurs frumos si interesant; paduri, noduri hidrotehnice, poduri. faci slalom printre iepuri, mistreti si caprioare.
pista are vreo 40 de km in Romania si vreo 50 in serbia.
de la timisoara poti sa ajungi cu bicicleta la dunare si de acolo sari pe-o pluta si te relaxezi pana la galati -chiar am de gand sa fac treaba asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Qy7GRt-uIBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Stiu eu pe cineva de pe forum care a afirmat ca mananca in Buda veche (nu sunt ironic) care il va infiera groaznic pe initiatorul topicului!

Numele lui incepe cu h si se termina cu unor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate