Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Bucureștiul mai bogat decāt Budapesta / Banatul și Transilvania, mai dezvoltate decāt majoritatea Ungariei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
324 replies to this topic

#19
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostBursul, on 28 februarie 2019 - 10:20, said:

but we care about our feelings
Then at least report them to reality...

https://countryecono...hungary/romania

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postfilipxxx, on 28 februarie 2019 - 10:16, said:

E foarte posibil sa fie, e mai bogat doar ca bogatia se redistribuie doar in buzunarele partidelor politice. Cand Firea & Co fac cel putin un eveniment in fiecare weekend de cand da vremea calda pana cand se face frig trebuie sa iti pui intrebarea cati bani are capitala asta jegoasa ca sa sustina asa ceva. Din chestiile astea nepalpabile e foarte usor sa furi, ca nu e ca si cum poti sa verifici un normativ de cat primeste pe spectacol un ansablu folcloric anonim chmat sa cante intr-un parc. Exemplele sunt multe si pot continua pe zeci de pagini.
La cat de "bogat" e Bucurestiul si la cat de putin se vede concret, realizezi ce clasa politica corupta si incompetenta avem.
Si unii inca se mai intreaba de ce naiba tinem cu dintii de cate o Kovesi cand mai apare, odata la 10 ani.
Pai iesiti naibii in afara granitelor tarii, nu mai mult de 2-300 de km spre vrest, si va dumiriti rapid. Numai aia de nu ies din casa nu inteleg ce dracu ii tot dam intr-una cu coruptia si psd-ul.
Asa in general, iesitul din casa si confruntarea face-to-face cu realitatea face minuni pentru nevoia de performanta, libertate, democratie, etc. Probabil ca pe asta se bazau si europenii cand ne-au primit, pe asta ne bazam si noi cand le dam cetatenie la moldoveni, etc.
Pana mea, problema e ca 50 de ani de comunism sunt greu de sters.

Edited by Cris007, 28 February 2019 - 10:23.


#21
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postkopac, on 28 februarie 2019 - 10:19, said:


de catre ori are treaba un bucurestean cu centura intr-o luna, de foarte putine ori. deci, afecteaza mersul lucrurilor direct,.. nu prea..
Ar avea daca ar fi decenta.

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postkopac, on 28 februarie 2019 - 10:21, said:

poporul nu intelege ideea., am plecat de foarte de jos, ingrozitor de jos si am recuperat in 30 de ani nesperat de mult. nu va mai vaitati ca babele ca iar cadem in penibil..
Din punct de vedere al infrastructurii diferenta sta doar in vreo cateva sute de km de autostrada, ca in rest a fost taiat totul si dat la fer vechi.

#23
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

View Postkopac, on 28 februarie 2019 - 10:21, said:

poporul nu intelege ideea., am plecat de foarte de jos, ingrozitor de jos si am recuperat in 30 de ani nesperat de mult. nu va mai vaitati ca babele ca iar cadem in penibil..
Ce am recuperat in 30 de ani? Posted Image

Edited by ccf_cristi, 28 February 2019 - 10:25.


#24
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,668
  • Înscris: 06.08.2004

View Postkopac, on 28 februarie 2019 - 10:19, said:

de catre ori are treaba un bucurestean cu centura intr-o luna, de foarte putine ori. deci, afecteaza mersul lucrurilor direct,.. nu prea..
Asta e ca si cum ai spune "de ce avem nevoie de carduri bancare, pana la urma paine si lapte poti cumpara foarte frumos si cash".
Ideea cu unele lucruri e ca doar cand le ai incepi sa vezi cat de folositoare sunt. Cand nu le ai, ai impresia ca nu sunt asa necesare.

Edited by Cris007, 28 February 2019 - 10:27.


#25
ActiON_

ActiON_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 16.05.2016
Date din 2017. Ce ma intereseaza date de acum 2 ani?

Nu stiu cum sunt salariile in Ungaria, daca zici ca pe baza asta s-a calculat.

Cert e ca in Ungaria se tot investeste in infrastructura. Budapesta e de 1000 de ori mai interesanta decat Bucurestiul. Acuma na, pesta maghiara nu difera cu mult de alte provincii romanesti (nu ma refer la relief).

#26
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postkopac, on 28 februarie 2019 - 10:21, said:

poporul nu intelege ideea., am plecat de foarte de jos, ingrozitor de jos si am recuperat in 30 de ani nesperat de mult. nu va mai vaitati ca babele ca iar cadem in penibil..
Mda, tot ce nu au putut fura romanii de teama securitatii, s-a recuparat dupa '90. Acuma se fura ca in 77 de codrii...
In rest habar nu am ce ai recuperat ca parti ale Romaniai arata mai jalnic decat pe vremea comunistilor.
Daca ai da cu buretele ta tot ce au ridicat multinationalele, adica strainii, ai cam ramane cu kurul in praful drumului...

#27
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Deci de acum vor fi tot mai mulţi maghiari dornici să se mute in România! Am avut un coleg ungur care, sătul de ce vede la noi, a căutat cu ardoare să facă schimb de locuinţă cu cineva din Ungaria. Nu a găsit deşi avea o casă tip vilă într-o zonă bine situată...

#28
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postccf_cristi, on 28 februarie 2019 - 10:24, said:

Ce am recuperat in 30 de ani? Posted Image
https://www.digi24.r...-de-ani-1058045

#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View PostActiON_, on 28 februarie 2019 - 10:29, said:

Date din 2017. Ce ma intereseaza date de acum 2 ani?

Pentru ca statisticile se fac cu colectare si procesare de date. A iesit statistica pe 2017, doar nu te asteptai sa ai statistica pe 2019 (lol), smartass Posted Image

Ce trigger isi iau unii pe aici, sa fiu sincer asta am urmarit Posted Image

Edited by laffin, 28 February 2019 - 10:39.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlaffin, on 28 februarie 2019 - 10:18, said:


In topic este vorba de o statistica despre venituri, nu despre calitatea vietii, infrastructura, etc..
E despre PIB/ locuitor, nu despre venituri.

#31
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostSidorin, on 28 februarie 2019 - 10:36, said:

Am avut un coleg ungur care, sătul de ce vede la noi, a căutat cu ardoare să facă schimb de locuinţă cu cineva din Ungaria. Nu a găsit deşi avea o casă tip vilă într-o zonă bine situată...
Propaganda .

In realitate :

https://www.publi24....?q=casa ungaria

https://case.trovit.ro/ungaria

https://ungaria.real...re/imobil/#null

Edited by Daco_Get, 28 February 2019 - 10:42.


#32
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Scuze, ălea-s căsuţe, probabil avea si colegul ceva pretenţii, să fie intr-un oras decent nu în nu ştiu ce sat, să aibă măcar 2000 mp teren, colegul avea si o hală de producţie nou construită, curent trifazic, etc. tipul de om pe care nu-l ţii în casă sau apartament la TV...

O fi, nu zic nu, probabil a dorit condiţii similare cu ale lui, nu ştiu...

Edited by Sidorin, 28 February 2019 - 10:55.


#33
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostSidorin, on 28 februarie 2019 - 10:48, said:

Scuze, ălea-s căsuţe, probabil avea si colegul ceva pretenţii, să fie intr-un oras decent nu în nu ştiu ce sat, să aibă măcar 2000 mp teren, colegul avea si o hală de producţie nou construită, curent trifazic, etc. tipul de om pe care nu-l ţi în casă sau apartament la TV...
Dap .Ia zi cit costa vila lui din zona cu pretentii ,cit teren avea ??

  Si cu ce voia sa faca schimb ? Cu vre-un castel in Budapesta ?


Uite aici cauti unde vrei tu :

https://ungaria.real...re/imobil/#null

Edited by Daco_Get, 28 February 2019 - 10:55.


#34
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,449
  • Înscris: 15.01.2017
Nu stiu unde o fibogatia aia pe tru daca mergi in ungaria e alta planeta fata de Romania.

#35
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View PostEpdm, on 28 februarie 2019 - 10:52, said:

ungaria e alta planeta fata de Romania.
Dap .....

Attached Files



#36
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostEpdm, on 28 februarie 2019 - 10:52, said:

Nu stiu unde o fibogatia aia pe tru daca mergi in ungaria e alta planeta fata de Romania.
planeta stepei cu maci, grau si porumb?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate