Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Care sunt cele mai bune lame de ras?

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#55
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017
Cele cu două lame.

#56
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Lama de la brici.
Ascuțită temeinic. :)

#57
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postsfantu.dracu, on 07 martie 2019 - 18:28, said:

Lama de la brici.
Ascuțită temeinic. Posted Image

...si alcool zero in singe, ca sa casti ochii bine. Bine, asta daca vrei sa nu arati ca o plantatie de bumbac

#58
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostI2O, on 25 februarie 2019 - 20:34, said:

... acuma ma apucat nebunia sa imi caut lame si aparat clasic

Si pe tine?
Deocandata am folosit doar Feather, care au venit cu aparatu', da' practic am achizitionat majoritatea lamelor din topu' ala, pentru comparatie.

#59
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postvata_pa_batz, on 07 martie 2019 - 18:43, said:



...si alcool zero in singe, ca sa casti ochii bine. Bine, asta daca vrei sa nu arati ca o plantatie de bumbac

La brici e frumos că poți face tăișul în multe feluri. Eu mă tai dacă este prea ascuțit. Dar îl pot duce până unde am nevoie și mi-e perfect. Zero tăiat, zero iritații.

Trebuie dus pentru fiecare în zona optimă.

Și desigur, chiar dacă pare stupid, să stăpânești tehnica utilizării.

#60
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

View Postarg, on 07 martie 2019 - 08:13, said:


100ani de folosire si sunt ca noi... nici cele din inox nu rezista atat. alea de le vezi tu ca noi sunt noi (adica nefolosite).

Sunt din alamă. Ca noi dpdv funcțional și nu numai. Aparatele moderne de care pomenești fiind care? Cele din metal ieftin copiate de chinezi, nemți și indieni după originalele Gillette?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RltPb4Vta0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by C18, 07 March 2019 - 19:45.


#61
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostC18, on 06 martie 2019 - 22:54, said:

Educația la unii e egală cu zero, altfel ai fi știut cine a inventat aparatul și lama de bărbierit, copiate acum de alți, și cine e încă cel mai mare, de departe, producător de lame de bărbierit.

Făcea cele mai bune aparate de ras, atât de bune încât se lasă moștenire, se vând și revând, sunt la fel de bune ca în urmă cu 50-100 de ani când au fost fabricate.

Gillette însă nu a inventat "bic-ul" ci a fost nevoit să se adapteze sau să dispară. Abia succesele aparatelor Sensor, apoi Mach3 au salvat Gillette pentru o perioadă. Acum e proprietatea Procter and Gamble.

Și acum puțină educație:

"Spotting a gap in the market, Marcel Bich, founder of the Bic company in France, decided to begin creating a completely disposable razor in the 1970s. In the second half of the 20th century Bich had focused his company on affordable products that simplify daily actions, so he decided to apply this same philosophy to the razor.

In 1975 the Bic one-piece polystyrene razor hit the market and instantly became a hit. For the first time, men did not have to worry about changing razor blades but could merely pick up a new and inexpensive model once the blades became blunt. By the late 80s, Bic’s shaving products achieved $52m in sales and held 22.4% of the market.

Several companies quickly sought to follow suit, most notably Gillette – a king in the shaving world - which launched its version of the disposable razor in the US in 1976."

cantitate nu egal calitate...iar in domeniu calitatea conteaza. surprinzator dar unii stiu istorie. iar decaderea gillette spre o marca de consum larg e buna de studiu de manual.despre cum sa scoti mai multi bani de la fraieri....capitalism cica

View Postvata_pa_batz, on 07 martie 2019 - 14:21, said:

Mai exista barbieri. Schimba lama de la brici in fata ta. Cei mai multi lucreaza fara manusi si degeaba schimba lama, daca se aduna pe aparatul in sine mizeria de la alti "domni".
Pofta buna Posted Image

tu ai habar ce e ala brici? ca exista seturi de briciuri pt fiecare zi a saptamanii? ala cu lama interschimbabila e pt fraieri ca tine..

View PostC18, on 07 martie 2019 - 19:42, said:

Sunt din alamă. Ca noi dpdv funcțional și nu numai. Aparatele moderne de care pomenești fiind care? Cele din metal ieftin copiate de chinezi, nemți și indieni după originalele Gillette?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RltPb4Vta0Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


eu zic sa le ridici si statuie. din pacate gillette face numai cacaturi. mai nou. nemtii chinezii si indienii au preluat stafeta si fac copii infinit mai bune decat originalul. daca gillette ar face un aparat macar comparabil cu r89 sincer as da bani pe el....

dar nici macar lame nu sunt in stare sa faca. gillette albastru si rosu din magazine sunt dezastru..agata...rup...dpmdv gillette nu exista in domeniu.

Edited by belogerer, 07 March 2019 - 21:14.


#62
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbelogerer, on 07 martie 2019 - 21:08, said:

tu ai habar ce e ala brici? ca exista seturi de briciuri pt fiecare zi a saptamanii? ala cu lama interschimbabila e pt fraieri ca tine..

Ne cunoastem? Nu tin minte sa fi avut treaba prin ferentari

#63
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postedy_wheazel, on 07 martie 2019 - 18:45, said:



Si pe tine?
Deocandata am folosit doar Feather, care au venit cu aparatu', da' practic am achizitionat majoritatea lamelor din topu' ala, pentru comparatie.
Da
Feather după două râsuri deja nu mai trage bine
Eu cred că ăștia le fac intenționat așa,sa le schimbi la fiecare ras

#64
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvata_pa_batz, on 07 martie 2019 - 14:21, said:

Mai exista barbieri. Schimba lama de la brici in fata ta. Cei mai multi lucreaza fara manusi si degeaba schimba lama, daca se aduna pe aparatul in sine mizeria de la alti "domni".

Nu-ți schimbă lama să te protejeze împotriva micozelor, ci împotriva hepatitei, HIV. Alea de pe jeg se tratează cu cremă, alea din sânge mai greu.

View Postedy_wheazel, on 07 martie 2019 - 18:45, said:

Deocandata am folosit doar Feather, care au venit cu aparatu', da' practic am achizitionat majoritatea lamelor din topu' ala, pentru comparatie.

Mie Feather mi se par aiurea. Sunt foarte ascuțite, dar și imprevizibile. Te poți trezi că totul merge bine, dar te ciupești din senin, iar la următorul bărbierit lama se poate toci, din senin. Plus că se comportă foarte diferit în funcție de aparatul în care le folosești. Contrar opiniei populare, le găsesc mult mai potrivite pentru aparatele agresive decât pentru cele blânde.

Gillette Platinum și Stainless, de se găsesc peste tot, pe la noi, mi se par foarte bune. Sunt ascuțite, dar fix cât trebuie, nu la fel ca Feather, dar nu boante ca Voskhod, plus că țin foarte mult.

#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am prins eu la metro niste lame gillette in cutie albastra facute la rusi...

View PostC18, on 07 martie 2019 - 19:42, said:



Sunt din alamă. Ca noi dpdv funcțional și nu numai. Aparatele moderne de care pomenești fiind care? Cele din metal ieftin copiate de chinezi, nemți și indieni după originalele Gillette?
eu folosesc un aparat muehle cu cap r89 de la edwin jagger, lame feather, ulei de ras si after de la nala.

cand o sa pui pe barba combinatia asta (sua una similara) o sa ai o revelatie.

Edited by arg, 08 March 2019 - 00:59.


#66
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View PostI2O, on 07 martie 2019 - 22:08, said:

Feather după două râsuri deja nu mai trage bine
Depinde si de aparat, eu cu R89 si lama Feather scot maxim patru barbierituri dar cu Fatip si Feather m-am barbierit de peste 14 ori(peste doua saptamani de barbierit zilnic).

#67
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2019 - 05:59, said:


De vreo 10 ani n-am mai atins lama

Am si eu aparat electric si sunt foarte multumit de el. Dar nu-i acelasi lucru. Ii drept, barbieritu' clasic ii ceva ce am adoptat recent, insa nu-mi pare rau si voi continua cu asta, aparatu' electric ii doar pentru viteze intre deplasari.

View PostI2O, on 07 martie 2019 - 22:08, said:

Da
Feather după două râsuri deja nu mai trage bine
Eu cred că ăștia le fac intenționat așa,sa le schimbi la fiecare ras

Urmatoarea lama de pe lista (am pus-o deja in aparat dar inca nu am folosit-o) ii Astra Superior Platinum. Mai am un set de Feather, Voskhod Teflon si Persona Platinum.
Aparatu' ii Feather Popular (urmeaza R89), pamatufu' Pure Bristle Professional si sapunu' Proraso cu ulei de santal (si menta cred, simt spuma placut mentolata pe fata).

Inca nu s-a obisnuit pielea, in special pe gat, unde ma irit. Am folosit aparatul clasic de vreo 8-10 ori, simt ca nu s-a obisnuit pielea cu el.

#68
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postarg, on 08 martie 2019 - 00:58, said:

am prins eu la metro niste lame gillette in cutie albastra facute la rusi...

Toate sunt făcute la ruși. Erau într-un timp două serii în paralel, unele cu cutie mai albastră, iar altele cu cutie bleumarin. Alea cu cutie mai deschisă la culoare erau mai boante puțin. Dar acum doar de-alea mai închise mai găsești.

View Postedy_wheazel, on 08 martie 2019 - 09:43, said:

Inca nu s-a obisnuit pielea, in special pe gat, unde ma irit. Am folosit aparatul clasic de vreo 8-10 ori, simt ca nu s-a obisnuit pielea cu el.

Nu-i de piele cât e de presiune și direcție. Pe gât îți crește părul în mai multe direcții. Când te duci cu prima pasă, te sus în jos, e foarte posibil să ai zone unde te duci în răspăr pe gât, așa că trebuie să înveți să le abordezi diferit.

#69
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postbelogerer, on 07 martie 2019 - 21:08, said:

cantitate nu egal calitate...iar in domeniu calitatea conteaza. surprinzator dar unii stiu istorie. iar decaderea gillette spre o marca de consum larg e buna de studiu de manual.despre cum sa scoti mai multi bani de la fraieri....capitalism cica



tu ai habar ce e ala brici? ca exista seturi de briciuri pt fiecare zi a saptamanii? ala cu lama interschimbabila e pt fraieri ca tine..



eu zic sa le ridici si statuie. din pacate gillette face numai cacaturi. mai nou. nemtii chinezii si indienii au preluat stafeta si fac copii infinit mai bune decat originalul. daca gillette ar face un aparat macar comparabil cu r89 sincer as da bani pe el....

dar nici macar lame nu sunt in stare sa faca. gillette albastru si rosu din magazine sunt dezastru..agata...rup...dpmdv gillette nu exista in domeniu.
Zici tu unele lucruri bune, dar... ești prea încrâncenat.
Nenii ăia de la Gilette, Bic și care or mai fi, fac afaceri din care să iasă bani. Cât mai mulți. Deci cantitatea contează pentru ei. Și standardizarea. Și costul redus de fabricație.
Pentru că ei se adresează majorității, nu unei nișe. Și pentru ce oferă, sunt bune.

Oare de aia se bărbierea tataie o dată pe săptămână, pentru că avea un singur brici?
Care-i diferența între tăierea unui brici de marți (pisica neagră, 3 ceasuri rele) și unul de sâmbăta seara când te pregătești de bal? (întreb fără ironie, ca să aflu. pentru că nu știam până acum că există așa ceva.)

#70
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Gillette au succesul pe care-l au pentru că dpdv al calității nu au rival. Singura critică este că sunt scumpe rezervele, dar o rezervă ține minim o lună (asta recomandă ei, care oricum vor să înlocuim rezervele cât mai des) cu bărbierit pe față să zicem de 4-5 ori pe săptămână. Și reduceri sunt tot timpul, o rezervă de Fusion sau Mach3 Turbo ajunge chiar sub 2 £,spre 1.5 £. Eu am reînceput barbieritul cu aparat clasic cu lame, dar e pentru luni dimineață când am barba de weekend. Am pielea sensibilă, nu mă tai, dar mă irit cu aparatul clasic în zona bărbiei și asta de obicei o văd a doua zi. Cel puțin cu lama Wilkinson Sword. Am cumpărat Proraso pre shave, să vedem cum merge.

#71
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postsfantu.dracu, on 08 martie 2019 - 12:13, said:

Care-i diferența între tăierea unui brici de marți (pisica neagră, 3 ceasuri rele) și unul de sâmbăta seara când te pregătești de bal? (întreb fără ironie, ca să aflu. pentru că nu știam până acum că există așa ceva.)
Nicio diferenta dar cica se regenereaza si se odihneste lama.

7 day straight razor set

#72
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostC18, on 08 martie 2019 - 12:33, said:

Am cumpărat Proraso pre shave, să vedem cum merge.

De asta is si io curios, da un feedback dupa ce il folosesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate