Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Care sunt cele mai bune lame de ras?

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#217
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018

View Postbv01, on 25 ianuarie 2022 - 19:55, said:

Păi s-au mai văzut rebrănduiri, acum na, la ce preț au merită încercate.
Dar ce arăți acolo nu e chiar o surpriză, inclusiv la poza produsului este lama din stânga.

.

Sunt falsuri.

#218
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postabac, on 07 martie 2022 - 21:04, said:

Sunt falsuri.

Îți dai seama ce distruși pot fi ăia care le fac? Cum kkt să faci niște fake-uri se lame. Adică, cât pana mea poți să câștigi?

#219
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Astăzi am văzut diferența lamelor Astra Super Platinum cu R89 vs R41.

Din ce am citit despre R41 ma așteptam să fie mai agresiv dar nu este cazul.

Fata de R89 la R41 simți tăișul lamei pe piele, trebuie sa fii atent sa nu dai cu aparatul de ras stanga dreapta ca altfel te tai.

La R41 nu trebuie sa mai apeși pe aparat, taie direct și în mai puține pase, nu irita pielea. La R89 cu aceleași lame mai apăsam pe aparat sa taie mai bine ca să rămână pielea de bebeluș.

Concluzie : aceleași lame se comporta diferit în funcție de ce aparat de barbierit folosești. Am un Muhle R89 și unul R41 și aici ma opresc.

În doi ani cel R89 si-a scos banii comparând cu cheltuielile pe care le-as fi avut cu plasticele Gilette.

Cu R89 procesul de barbierit era mai rapid, la fel cum e cu plasticele de la gilette.

Edited by alseeme, 16 August 2022 - 08:56.


#220
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
R41 e bun pentru cei cu barba aspra și deasa.

#221
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
adica e bun si pentru aia.

R41 taie orice barba, nu are restrictii sau contraindicatii.

#222
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005

View Postabac, on 16 august 2022 - 09:35, said:

adica e bun si pentru aia.

R41 taie orice barba, nu are restrictii sau contraindicatii.
Da, nu are restricții.  Lamele în R41 taie mai bine.

#223
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
am incercat feather in r41... s-a lasat cu sange.

#224
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 01.04.2004

View Postarg, on 16 august 2022 - 10:28, said:

am incercat feather in r41... s-a lasat cu sange.

Exact! :)

#225
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am ajuns sa nu ma mai tai cu R41 cam dupa jumatate de an de testat tot felul de inclinatii ale aparatului, prepararea barbii, sapuniri, lame, etc.

Am ajuns la conclusia ca totul sta in cum manuiesti aparatul si cum faci trecerile functie de particularitatile cresterii firelor de par.

Acum ma rad cu ochii inchisi cu R41 cu orice lama, zero sange, zero iritatii.

#226
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005

View Postarg, on 16 august 2022 - 10:28, said:

am incercat feather in r41... s-a lasat cu sange.
La mine cu R89 și lame Feather s-a lăsat cu sânge, cu R41 nu am avut când sa încerc dar la prima utilizare și lame Astra Super Platinum a fost ok, important e sa nu te grăbești și sa lași lama sa alunece sub greutatea aparatului.
Din ce am observat fata de R89 aparatul R41 taie mai bine firele de par de pe gat, înainte trebuia sa dau cu R89 de câteva ori în același loc și câteodată ma mai piscam. Cert este ca aceleași lame se comporta diferit în R41 fata de R89.
Nu știu la alți producători de aparate cum e ca m-am oprit la Muhle și alte aparate nu mai cumpăr.

Edited by alseeme, 17 August 2022 - 09:08.


#227
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 19.06.2018

View Postalseeme, on 17 august 2022 - 09:05, said:

Nu știu la alți producători de aparate cum e ca m-am oprit la Muhle și alte aparate nu mai cumpăr.
Cum iti spuneam si pe alt topic, pendulezi intre doua extreme si exclus sa fie potrivite amandoua, mai  mult, exista probabilitatea ca niciuna sa nu fie pentru tine. R41 clar nu e pentru oricine la fel cum nu e pentru barbierit zilnic, putine tenuri cred ca se pot lauda ca l ar accepta. La extrema cealalta R89, nu e foarte eficient in general, cu atat mai mult la persoanele cu un anumit specific al firului. Ar trebui sa explorezi zona de mijloc, eventual cu un reglabil. Un Rockwell 6C daca nu vrei sa cheltuiesti bani, un Parker sau, de ce nu,  un River Lake. Nu ai nimic de pierdut in afara celor 14,5 dolari desi la tine problema tine de prejudecata. Dar, iti repet, cu cele doua aparate esti blocat intr o zona sterila.

Edited by audiofidell, 02 September 2022 - 12:17.


#228
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Cu R41 nu am întâmpinat probleme cu lame proaste sau lame bune,  nu am încercat lame Feather.
R41 îl folosesc la doua treceri și R89 îl folosesc în raspar.

Cu R89 am simțit diferenta între lame, unele mai bune și altele mai puțin bune.

Cu lame Feather in R89 m-am piscat dar asta a fost la început (acum 2 ani) când am început sa ma barbieresc cu DE.

#229
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cu R41 si Feather la mine a iesit cu sange, a fost singura oara.

#230
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
am pus voskhod in king c, chiar sunt bune lamele astea.

#231
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Da, sunt bune in R89.

Cele mai bune sunt Feather in R41 la doua treceri după care in răspăr cu R89 cu alta lama. Daca folosesc R41 cu Feather la a treia trecere in răspăr irita. Nu m-am piscat cu R41 și Feather. In schimb in R89 și Feather se lasa cu sânge.

Am găsit și sapunul perfect, spumeaza ca și cum ar fi frisca. Se găsește in Italia la Aqua e sapone sau in România pe diferite site-uri, produsul este Figaro crema da barba și nu este scump.

#232
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 17.03.2005
Am ajuns sa testez și sapunul Arko și Figaro cu lame Feather, din august folosesc lamele astea im R41 și nu m-am ciupit deloc, nu s-a lăsat cu sânge. În schimb în R89 mereu ma ciupeam cu Feather.
Ambele săpunuri sunt bestiale, fac spuma de zici ca e frisca,  cremoasa.
Figaro l-am luat în vara de la Aqua e sapone din Italia dar se găsește și în România online.
Arko miroase a sapun din ala de menaj cum era pe vremuri sau a detergent cu sapun de Marseille din Lidl.

Cum sa folosiți sapunul Arko stick :

https://m.youtube.co...h?v=AtctSgizo-k

Attached Files


Edited by alseeme, 23 December 2022 - 12:42.


#233
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
Lame: Gillette 7 o'clock Super Platinum (ambalaj negru), Made in India. Foarte confortabile, cam scumpe, dar merită prețul (24 lei pachet de 10 lame, acum văd că au adus și pachețel de 5 lame la 8 lei).

Derby Extra, pachet de 10 lame în plastic. Cu Edwin Jagger DE89 nu prea au fost OK, m-au iritat. In Merkur 34c, cu un barbierit mai atent, 3 pase - excelente, BBS. La Derby e mai sigur să cumpărați pachetul de 10 lame (carton albastru), la cele de 5 lame există posibilitatea să primiți versiunea veche a lamelor, care am înțeles că nu sunt așa de bune.

Edited by c_l, 22 February 2023 - 10:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate