Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Care sunt cele mai bune lame de ras?

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
lame de barbierit, aparat de barbierit.... ce naiba, fiti barbati....

#20
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostI2O, on 25 februarie 2019 - 20:43, said:

Ce barba ai gen "mocheta"?
Nu sunt din bucale



barba aspra cu fir gros deasa si ca sa fie tacamul complet cu 2 vartejuri pe gat. nu degeaba am spus ca feather tin maxim 2-3 sesiuni de barbierit si incep sa agate...

vezi ca ti-a dat cineva link mai sus la loxan attractive. sunt f ok si au si preturi omenesti fata de altii..

Edited by belogerer, 25 February 2019 - 21:06.


#21
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Acum tocmai mă informez și eu de pe net, și am gasit că cineva le-a testat științific, iar conform datelor de acolo și impresiei personale a respectivului, care confirmă datele, cele mai bune care sunt și cele ce-și păstrează calitățile fără mari variații. Cel mai bune ar fi (în ordine aleatorie): Rapira Platinum Lux, Personna Platinum, Gillette 7 O’Clock SharpEdge Galben, Astra Superior Stainless (diferite și mai bune, se pare, decât Astra Platinum), BIC Chrome Platinum (singurele despre care spune că sunt excelente, adică ar fi peste restul), Gillette Silver Blue, Wilkinson Sword Gillette (din India). Toate acestea au valori oarecum apropiate. Mai sunt câteva acolo în aceeași ligă, precum Crystal. Cam toate acestea pe Ebay UK se pot cumpara în jur de 10 £ / 100 bucăți cu transport gratis. Wilkinson Sword Gillette, de pe piața indiană, deși se spune de către mai mulți că ar fi excelente, sunt și cele mai ieftine (datorită sarăciei din India), pe la 7 lire / 100 bucăți cu transport gratuit, livrate chiar din Anglia. Cifre foarte bune au și Gillette Nacet care sunt foarte ascuțite și rămân așa mai mult timp spre deosebire de Feather, autorul însă le dădoar 4/5, probabil pentru că nu e fanul lamelor foarte ascuțite.

Uitați și saitul respectiv:

https://www.refineds...rpness-summary/

#22
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
nu merita sa iei 100 bucati ca sa afli ca nu te intelegi cu ele.  cumpara 7-8 pachete de 5-10 buc. vezi cu care te intelegi mai bine. conteaza f mult si aparatul dupa cum ti-am spus mai sus.

ce aparat ai?

Edited by belogerer, 25 February 2019 - 21:27.


#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostC18, on 25 februarie 2019 - 21:22, said:

Acum tocmai mă informez și eu de pe net, și am gasit că cineva le-a testat științific, iar conform datelor de acolo și impresiei personale a respectivului, care confirmă datele, cele mai bune care sunt și cele ce-și păstrează calitățile fără mari variații. Cel mai bune ar fi (în ordine aleatorie): Rapira Platinum Lux, Personna Platinum, Gillette 7 O’Clock SharpEdge Galben, Astra Superior Stainless (diferite și mai bune, se pare, decât Astra Platinum), BIC Chrome Platinum (singurele despre care spune că sunt excelente, adică ar fi peste restul), Gillette Silver Blue, Wilkinson Sword Gillette (din India). Toate acestea au valori oarecum apropiate. Mai sunt câteva acolo în aceeași ligă, precum Crystal. Cam toate acestea pe Ebay UK se pot cumpara în jur de 10 £ / 100 bucăți cu transport gratis. Wilkinson Sword Gillette, de pe piața indiană, deși se spune de către mai mulți că ar fi excelente, sunt și cele mai ieftine (datorită sarăciei din India), pe la 7 lire / 100 bucăți cu transport gratuit, livrate chiar din Anglia. Cifre foarte bune au și Gillette Nacet care sunt foarte ascuțite și rămân așa mai mult timp spre deosebire de Feather, autorul însă le dădoar 4/5, probabil pentru că nu e fanul lamelor foarte ascuțite.

Uitați și saitul respectiv:

https://www.refineds...rpness-summary/
Ms

View Postbelogerer, on 25 februarie 2019 - 21:26, said:

nu merita sa iei 100 bucati ca sa afli ca nu te intelegi cu ele.  cumpara 7-8 pachete de 5-10 buc. vezi cu care te intelegi mai bine. conteaza f mult si aparatul dupa cum ti-am spus mai sus.

ce aparat ai?
Momentan nu am....trebuie sa il cumpar

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
OMG, dar ia-ti nene un aparat electric.
E demential.

Il folosesc si-n masina si pe veceu si la oglinda si sub dus si sub chiuveta...
Aftershave nu mai folosesc demult

#25
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
@belogerer
Gillette Skinguard, Fusion, Mach3 etc. :)

Mă gândesc să trec pe aparate de ras pe lamă și mă informez. Pentru început am luat noul Wilkinson Sword Classic care vine cu lame germane Wilkinson Sword.
Desigur că nu e recomandat să cumperi 100 de lame fără a le testa mai înainte, dar totuși unele marci au reputație prea bună ca să zici că riști dacă le cumperi. Pe ebay îți poți face singur un lot de lame pentru a le testa, sunt vânzători care au mai toate tipurile disponibile și îți selectezi tu exact ce și câte să-ți trimită.

#26
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostC18, on 25 februarie 2019 - 21:39, said:

@belogerer
Gillette Skinguard, Fusion, Mach3 etc. Posted Image

Mă gândesc să trec pe aparate de ras pe lamă și mă informez. Pentru început am luat noul Wilkinson Sword Classic care vine cu lame germane Wilkinson Sword.
Desigur că nu e recomandat să cumperi 100 de lame fără a le testa mai înainte, dar totuși unele marci au reputație prea bună ca să zici că riști dacă le cumperi. Pe ebay îți poți face singur un lot de lame pentru a le testa, sunt vânzători care au mai toate tipurile disponibile și îți selectezi tu exact ce și câte să-ți trimită.

daca iti spun ca aveam wilkinson in 92 si ce e acum pe piata e praf si pulbere iar gilette e o mizerie apropo de reputatie nu ma crezi...testeaza in comparatie cu alte marci discutate mai sus si te vei convinge...

pt documentare uite cam cum ar tb sa te barbieresti corect [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ps88RU_BXlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




.

Edited by belogerer, 25 February 2019 - 22:00.


#27
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostC18, on 25 februarie 2019 - 21:39, said:

@belogerer
Gillette Skinguard, Fusion, Mach3 etc. Posted Image

Mă gândesc să trec pe aparate de ras pe lamă și mă informez. Pentru început am luat noul Wilkinson Sword Classic care vine cu lame germane Wilkinson Sword.
Desigur că nu e recomandat să cumperi 100 de lame fără a le testa mai înainte, dar totuși unele marci au reputație prea bună ca să zici că riști dacă le cumperi. Pe ebay îți poți face singur un lot de lame pentru a le testa, sunt vânzători care au mai toate tipurile disponibile și îți selectezi tu exact ce și câte să-ți trimită.

wilkinsonul ala e bland tare cu pielea si dpmdv nu prea taie si tb sa ai grija sa nu il strangi prea tare ca se rupe...in aceeasi gama ca sa vezi cu ce se mananca gaseai un feather clasic pe sistem butterfly care parca e ceva mai bine facut si taie binisor...dar astea sunt aparate cu plastic mult usurele...departe de feelingul avut cu un aparat metalic.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

conteaza f mult pregatirea si sapunul. e diferenta mare intre spuma la spray si aia care o faci tu cu pamatuful din sapun...plus dureaza minim o luna sa se obisnuiasca pielea cu noua metoda de barbierit...

Edited by belogerer, 25 February 2019 - 22:41.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Gillette all the way, si spuma de ras a lor. Eu folosesc sistemul mai vechi Mach3.

Edited by andreic, 25 February 2019 - 22:37.


#29
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postandreic, on 25 februarie 2019 - 22:36, said:

Gillette all the way, si spuma de ras a lor. Eu folosesc sistemul mai vechi Mach3.

barbieritul cu lama clasica e pt cei care au timp chef si dorinta de a isi oferi o placere masculina. dureaza. cere indemanare. costa. dar merita. e o evadare din lumea vitezei....un ritual...

pt restul exista gillette...

Edited by belogerer, 25 February 2019 - 22:48.


#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbelogerer, on 25 februarie 2019 - 22:45, said:

barbieritul cu lama clasica e pt cei care au timp chef si dorinta de a isi oferi o placere masculina. dureaza. cere indemanare. costa. dar merita. e o evadare din lumea vitezei....un ritual...

pt restul exista gillette...

evadare din lumea vitezei???
That's hell!

#31
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

View Postbelogerer, on 25 februarie 2019 - 22:30, said:



wilkinsonul ala e bland tare cu pielea si dpmdv nu prea taie si tb sa ai grija sa nu il strangi prea tare ca se rupe...in aceeasi gama ca sa vezi cu ce se mananca gaseai un feather clasic pe sistem butterfly care parca e ceva mai bine facut si taie binisor...dar astea sunt aparate cu plastic mult usurele...departe de feelingul avut cu un aparat metalic.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

conteaza f mult pregatirea si sapunul. e diferenta mare intre spuma la spray si aia care o faci tu cu pamatuful din sapun...plus dureaza minim o luna sa se obisnuiasca pielea cu noua metoda de barbierit...

Mă refeream la Wilkinsonul nou, de metal, de fapt un nou Weishi, mânerul fiind diferit de mult răspânditul Weishi rebrănduit. Capul e o reproducere a vechilor Gillette fluture. E de calitate, m-a bărbierit peste așteptări, dar mi s-aparut prea blând, el sau lama, fiind obișnuit cu Fusion care curăță tot fără milă la prima trecere. Desigur, după mai multe folosiri, după ce-l cunosc mai bine, sunt sigur că-mi voi schimba părerea.

Stiu să mă bărbieresc cu lame, cu lame am început și le-am folosit câțiva ani. Încă mai am pe undeva vechiul aparat, unul rusesc, comunist, dar foarte bun.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am renunțat la lame, dar am o metodă de ras cu lama, aflată de la cineva în vârstă, pe care dacă o veți folosi, veți consuma mai puțin de jumătate din lamele pe care le consumați înainte.

Folosiți doar o parte din cele două ale lamei la un bărbierit. La următorul bărbierit, întoarceți lama 180 de grade în aparat și folosiți aceeași parte cu care v-ați bărbierit ultima dată. Repetați operațiunea până nu mai taie lama. Treceți apoi la partea nefolosită a lamei, repetând metoda cu întorsul până se "consumă" toată lama.

Cu metoda asta, lama se auto-ascute până la un punct. Nu e doar o metodă teoretică, am folosit-o ani de zile, e probată în practică.

#33
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostDigix, on 25 februarie 2019 - 23:32, said:

Eu am renunțat la lame, dar am o metodă de ras cu lama, aflată de la cineva în vârstă, pe care dacă o veți folosi, veți consuma mai puțin de jumătate din lamele pe care le consumați înainte.

Folosiți doar o parte din cele două ale lamei la un bărbierit. La următorul bărbierit, întoarceți lama 180 de grade în aparat și folosiți aceeași parte cu care v-ați bărbierit ultima dată. Repetați operațiunea până nu mai taie lama. Treceți apoi la partea nefolosită a lamei, repetând metoda cu întorsul până se "consumă" toată lama.

Cu metoda asta, lama se auto-ascute până la un punct. Nu e doar o metodă teoretică, am folosit-o ani de zile, e probată în practică.

asa procedez si eu. doar ca folosesc ambele taisuri. dar obligatoriu intorc lama de la un barbierit la altul.confirm ca functioneaza...

View PostTsunnnami, on 25 februarie 2019 - 23:24, said:

evadare din lumea vitezei???
That's hell!

ramai in lumea ta...

Edited by belogerer, 25 February 2019 - 23:52.


#34
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,327
  • Înscris: 22.10.2007

View PostC18, on 25 februarie 2019 - 23:32, said:

dar mi s-aparut prea blând, el sau lama, fiind obișnuit cu Fusion care curăță tot fără milă la prima trecere.

fusion mi se pare groaznic, daca nu te barbieresti zilnic si ai firele mai groase te trage de nu e adevarat, mach 3 e mult peste.
au cei de la gillette un aparat nou, ceva cu sensitive si 2 lame, merge foarte ok, ma tot bate gandul sa imi iau si eu unul clasic cu lame, dar sunt atatea posibilitati de n-am idee de unde sa incep.

#35
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Post_-livio-_, on 25 februarie 2019 - 23:53, said:

fusion mi se pare groaznic, daca nu te barbieresti zilnic si ai firele mai groase te trage de nu e adevarat, mach 3 e mult peste.
au cei de la gillette un aparat nou, ceva cu sensitive si 2 lame, merge foarte ok, ma tot bate gandul sa imi iau si eu unul clasic cu lame, dar sunt atatea posibilitati de n-am idee de unde sa incep.

r89 de la muhle plus 5-6 pachete diferite de lame. bursuc pamatuf. sapun proraso/tabac.after proraso/floyd. de buget si inceput. cam 300 lei investitia.

Edited by belogerer, 26 February 2019 - 00:00.


#36
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

View Post_-livio-_, on 25 februarie 2019 - 23:53, said:



fusion mi se pare groaznic

E, pentru că e altceva față de cele cu două sau trei lame. Chiar funcționează chestia numită "hysteresis", adica fiecare lamă trage puțin firul de păr, încât cu o singură trecere firul e tăiat sub nivelul pielii. Și nu trebuie să apeși, dimpotrivă, cât mai ușor, altfel îți faci fața franjuri. Ușor, o singură dată, în sensul creșterii părului și e de ajuns. Dar eu nu las mai mult de două zile, rar trei să crească barba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S7lNhBeqHPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by C18, 26 February 2019 - 00:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate