Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Care sunt cele mai bune lame de ras?

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#37
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
stiu teoria, doar ca nu mi se aplica, ma barbieresc o data sau maxim de 2 ori pe saptamana, cand firul e mai mare e jale, banuiesc ca mai multe lame incearca sa taie in acelasi timp si fiind asa apropiate nu iese ce trebuie, la barbierit zilnic e ok.

Edited by _-livio-_, 26 February 2019 - 00:38.


#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 I2O, on 25 februarie 2019 - 20:17, said:

Daca puferiu a deschis topic cu aparat...eu deschid cu lame ca am nevoie de asa ceva

Care sunt cele mai bune lame de ras de pe piata?
Din cate am inteles ar fi feather,astra blue,gillete 7 o clock. sharp si kai
Toate astea le am deja in cosul meu de pe un anumit site,mai putin kai si sharp
Daca mai stiti si voi altele vreau exemple ca sa le adaug in cos


Aici e lista cu toate lamele de pe site-u respectiv ca sa imi puteti recomanda ce au ei in portofoliu...
https://thegroomlab....c&orderway=asc#
feather.

#39
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 belogerer, on 25 februarie 2019 - 22:45, said:



barbieritul cu lama clasica e pt cei care au timp chef si dorinta de a isi oferi o placere masculina. dureaza. cere indemanare. costa. dar merita. e o evadare din lumea vitezei....un ritual...

pt restul exista gillette...

Amin!

Eu am fost și mai țăcănit și am trecut la brici direct. Fără să realizez că-mi va plăcea atât.
Și ce-ai spus, este exact ce-am spus și eu. Și m-au făcut o grămadă tâmpit.

#40
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pasilla, on 25 februarie 2019 - 20:31, said:

Cele mai bune sunt alea cu care esti obisnuit.
Eu recomand sa incerci si aparatele de ras de "unica folosinta". gen Gillette Mach 3

Lamele Gillette Mach 3 care se găsesc în Ro sunt de tot kkatul. Le-am folosit de când au apărut, acum vreo 15 ani. Pot spune că rezervele pe care le cumpăram în Canada sunt incomparabil mai bune ca cele care să găsesc în România.

 Tsunnnami, on 25 februarie 2019 - 21:39, said:

OMG, dar ia-ti nene un aparat electric.
E demential.
adică te scoate din minți? Da, așa e.
Eu unul nu le suport, mi se par demențiale.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 DaculScoril0, on 26 februarie 2019 - 04:08, said:


Eu unul nu le suport, mi se par demențiale.

De vreo 10 ani n-am mai atins lama

#42
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 c6t9, on 26 februarie 2019 - 01:05, said:

Amin!

Eu am fost și mai țăcănit și am trecut la brici direct. Fără să realizez că-mi va plăcea atât.
Și ce-ai spus, este exact ce-am spus și eu. Și m-au făcut o grămadă tâmpit.

ma trecea gandul si pe mine sa trec la nivelul urmator dar am testat intai un r41 de prima generatie cu feather. crunt. dupa 2 luni am vandut aparatul...mult prea agresiv si neiertator.

#43
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Un brici poate fi mai confortabil decat un DE. Depinde de tine cum il ascuti. Chiar in asta consta frumusetea briciului.. Te barbieresti cu ce ascuti. Partea proasta e ca pietrele bune de ascutit briciul sunt destul de scumpe. Dar satisfactia e garantata!

#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Pascalau, on 26 februarie 2019 - 16:12, said:

Un brici poate fi mai confortabil decat un DE. Depinde de tine cum il ascuti. Chiar in asta consta frumusetea briciului.. Te barbieresti cu ce ascuti. Partea proasta e ca pietrele bune de ascutit briciul sunt destul de scumpe. Dar satisfactia e garantata!
Pe vremuri crezi ca aveau taranii pietre simandicoase?
Probabil "ascutitul" pe curea era baza...

#45
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Pietrele sunt baza, cele naturale in special. Cureaua doar finiseaza un pic lama. Sunt scumpe pentru ca multe din minele de extractie sunt inchise. Bineinteles, exista si pietre artificiale. Destul de bune si ele dar si destul de scumpe.

#46
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018

 Tsunnnami, on 26 februarie 2019 - 05:59, said:



De vreo 10 ani n-am mai atins lama

Cum arată firul de păr la microscop după bărbieritul cu lamă, vs electric.

[ https://bcuk-7732.kxcdn.com/wp-content/uploads/2015/01/wetvselectric.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Nu este dracul atât de negru la brici, însă ceva tot costă. Unul ok este cam 100€. Apoi depinde cum va fi întreținut și în funcție de tăișul optim dorit.

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Am incercat cu electric. O data. Desi aveam ceva barba, m-a ciupit de m-a luat naiba. Am aruncat scula direct la tomberon
Din ce vad io pe amazon, batalia la lamele alea cu tais duble se da intre astra si feather. Zic dupa numarul de recenzii

#49
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
La electric, barba trebuie întâi tunsă. Cam toate ar trebui să vină cu posibilitatea asta. Dacă este firul lung, nu funcționează optim și se strică tăișul și mult mai repede.

#50
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
din pacate educatia in domeniu este egala cu zero. cam ca in multe alte domenii...

reclama face toti banii si cred ca numar pe degetele de la o mana cei care au prins un barbierit la brici la frizer...toti stiu de gillette. le miroase urat a proletar daca le spui de lama.

ontopic. orice schimbare cere timp. de la gillette la brici sau lama. la electric. barba/parul se adapteaza. fiecare alege ce crede/simte ca il coafeaza personal dar tb avut in vedere ca exista un timp de adaptare care variaza de la individ la individ...nu disperati daca prima lama nu iese bine...invatati si usor usor in timp veti descoperi barbieritul clasic...

#51
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Educația la unii e egală cu zero, altfel ai fi știut cine a inventat aparatul și lama de bărbierit, copiate acum de alți, și cine e încă cel mai mare, de departe, producător de lame de bărbierit.

Făcea cele mai bune aparate de ras, atât de bune încât se lasă moștenire, se vând și revând, sunt la fel de bune ca în urmă cu 50-100 de ani când au fost fabricate.

Gillette însă nu a inventat "bic-ul" ci a fost nevoit să se adapteze sau să dispară. Abia succesele aparatelor Sensor, apoi Mach3 au salvat Gillette pentru o perioadă. Acum e proprietatea Procter and Gamble.

Și acum puțină educație:

"Spotting a gap in the market, Marcel Bich, founder of the Bic company in France, decided to begin creating a completely disposable razor in the 1970s. In the second half of the 20th century Bich had focused his company on affordable products that simplify daily actions, so he decided to apply this same philosophy to the razor.

In 1975 the Bic one-piece polystyrene razor hit the market and instantly became a hit. For the first time, men did not have to worry about changing razor blades but could merely pick up a new and inexpensive model once the blades became blunt. By the late 80s, Bic’s shaving products achieved $52m in sales and held 22.4% of the market.

Several companies quickly sought to follow suit, most notably Gillette – a king in the shaving world - which launched its version of the disposable razor in the US in 1976."

Edited by C18, 06 March 2019 - 22:57.


#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

 C18, on 06 martie 2019 - 22:54, said:

... sunt la fel de bune ca în urmă cu 50-100 de ani când au fost fabricate....
so uie asa invelea mrmota ciocolata...
erau cele mai bune la vremea aia pentru ca nu aveau concurenta, dar fata de cele actuale sunt cu un secol in urma.

100ani de folosire si sunt ca noi... nici cele din inox nu rezista atat. alea de le vezi tu ca noi sunt noi (adica nefolosite).

#53
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 belogerer, on 06 martie 2019 - 20:01, said:

reclama face toti banii si cred ca numar pe degetele de la o mana cei care au prins un barbierit la brici la frizer...toti stiu de gillette. le miroase urat a proletar daca le spui de lama.

Mai exista barbieri. Schimba lama de la brici in fata ta. Cei mai multi lucreaza fara manusi si degeaba schimba lama, daca se aduna pe aparatul in sine mizeria de la alti "domni".
Pofta buna Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 07 March 2019 - 14:21.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,622
  • Înscris: 07.02.2003

 DaculScoril0, on 26 februarie 2019 - 04:08, said:

Lamele Gillette Mach 3 care se găsesc în Ro sunt de tot kkatul.
Pentru ca ai luat lame grecesti... ia poloneze si merg perfect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate