Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Care sunt cele mai bune lame de ras?

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#91
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 C18, on 15 martie 2019 - 20:15, said:

Eu rămasesem cu impresia că Personna e cam singura lama despre care toți au lăsat păreri pozitive

Asta o sa fie urmatoarea din gama! :D Deocandata pot spune ca pentru mine Astra sunt peste Feather (din care am cele mai multe, am luat un pachet de 10 fara sa-mi dau seama ca unu' identic a venit cu aparatu' :D )

#92
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 edy_wheazel, on 17 martie 2019 - 04:42, said:

Astra sunt peste Feather
Da, sigur.Posted Image Posted Image Posted Image

#93
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fiecare le pune in dulap cum doreste.

#94
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Si mie mi se par Astra Superior Platinum la fel de ascutite ca Feather. Nu le-as plasa peste, dar la acelasi nivel da.

Personna nu m-au dat pe spate niciodata. Au fost primele lame pe care le-am cumparat in urma review-urilor de pe youtube. Am zis ca nu am cum sa gresesc si am luat un pachet de 100 de lame. Daca as avea acum de ales as alege fara sa clipesc 100 de lame Astra SP in detrimetrul Personna. Nu mai zic de Feather, fara discutie, doar ca vorbim de alti bani -> minim 100% mai scumpe.

Edited by abac, 24 March 2019 - 10:50.


#95
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Bombalurina, on 17 martie 2019 - 11:33, said:

Da, sigur.Posted Image Posted Image Posted Image

Revin. Feather nu sunt peste Astra, e invers. Problema era ca Feather au fost primele lame pe care le-am folosit si pielea nu era obisnuita, iar eu am pus asta pe seama calitatii. Acum folosesc din nou Feather si sunt excelente.


Apropos, ca veni vorba de brici, vreau sa-mi iau unu' cu lama interschimbabila, ce recomandari aveti pe partea asta?

#96
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 edy_wheazel, on 07 mai 2019 - 19:27, said:

Apropos, ca veni vorba de brici, vreau sa-mi iau unu' cu lama interschimbabila, ce recomandari aveti pe partea asta?
Orice shaveta e cam la fel, astea de pe la noi(20-30 lei) folosesc jumatate de lama dar exista si altele gen Dovo, Feather etc. care folosesc niste lame speciale insa rezultatul e acelasi. Eu zic sa incepi cu una ieftina si vezi daca te descurci si daca iti place treci la brici clasic. Barbieritul cu briciul clasic e mult mai simplu si mai fin decat cel cu shaveta insa marea problema e cu ascutitul lui, trebuie rabdare multa si o investitie initiala cam mare(undeva pe la 1000 lei pentru brici, vreo trei pietre si strop de piele) dar  daca ai grija de ele te tin tota viata si le poti lasa mostenire.

LE.
De fapt este shavetta nu shaveta.

Acesta este mai bland decat asta.

#97
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Multumesc. Cred ca o sa iau chestia din imagine, foloseste lame de care am deja. In prima faza o sa-l folosesc pentru a-mi "cizela" ciocu' :D daca ma prinde o sa-l folosesc pentru toata barba.

[ https://cdn.shopify.com/s/files/1/1737/2315/products/Bluebeards-Revenge-Shavette-1_1349x.jpg?v=1487198960 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Incearca dar vezi ca la inceput te vei mai taia, sa nu disperi. Ce ai pus tu acolo foloseste jumatate de lama normala insa nu o rupe cu mana ci foloseste o foarfeca.

#99
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Sunt ferm convins ca ma voi haşura la inceput :D Am vazut pe net ca unii rupeau lama cu mana, in ambalajul de hartie. Oricum nu-i stres, am si foarfeca solida pentru tabla :D

#100
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Merge cu orice foarfeca, daca rupi lama cu mana raman niste indoituri la ruptura, indoituri care nu vor permite lamei sa stea dreapta ci putin inclinata intr-o parte.

#101
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Bine de stiut, merci!

#102
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Eu am folosit până acum lame Wilkinson Sword (Germania), Astra S Platinum și Personna. Astra a ieșit pe primul loc, Personna pe ultimul. Personna nu e o lamă rea, dar nu e vreo revelație. Totuși, mă bărbieresc în general cu Fusion Proshield și Skinguard. Ambele în felul lor sunt pur și simplu superlativul bărbieritului pentru 2019.

Edited by C18, 07 May 2019 - 23:46.


#103
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 C18, on 07 mai 2019 - 23:44, said:

Eu am folosit până acum lame Wilkinson Sword (Germania), Astra S Platinum și Personna. Astra a ieșit pe primul loc, Personna pe ultimul.

Wilkinson n-am folosit. Topu' meu ii cam asta:

1 - Feather
2 - Astra Superior Platinum
3 - Personna la egalitate cu Voskhod

Si ultimele sunt ok, da' parca primele au intaietate.

#104
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 C18, on 07 mai 2019 - 23:44, said:

Fusion Proshield și Skinguard

E interesant că reclamele ne spun de mulți ani că ai nevoie de cât mai multe lame pentru un bărbierit confortabil, dar când s-au gândit să facă unul pentru piele sensibilă, l-au conceput cu doar două lame și aduce mai degrabă cu aparat clasic open comb. Aștept și varianta "îmbunătățită", Super-Skinguard, care va avea o singură lamă.

#105
C18

C18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 23.01.2018
Rezervele de Skinguard au aceleași dimensiuni cu cele de Fusion și vin cu mânere clasice de Fusion. Se pot folosi desigur si cu mânerele noi "flexiball". Skinguard nu are asemănare cu aparatele clasice. Se vrea de fapt a fi o alternativă pentru cei care se sperie de cele cinci lame de pe Fusion. E un aparat foarte bun, de așteptat de la Gillette, dar... comparat cu versiunile Fusion de ultimă generație, si chiar Mach3 Turbo, am simțit că, da e delicat cu pielea, dar mai mergea o lamă măcar. :) Să curețe absolut tot din prima, eu cu asta m-am obișnut de la un aparat Gillette cu rezerve.

#106
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Mi-am luat briciu' (shavette) Bluebeard Revenge. Prima oara am folosit lame Astra, ca erau mai permisive la greseli, in principiu a fost ok. Mai stangaci, da' ok. Dupa aia am pus lama Feather Platinum, alea cu eticheta galbena. Holly shit! No, cu astea chiar trebuie sa fiu atent!

#107
georgeg89

georgeg89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.08.2019
Cele mai folosite lame in barbershopuri sunt cele de la Euromax https://www.ibarber....de-ras-euromax/ sau Derby https://www.ibarber....sional-100-buc/ . Din ce am studiat eu, Sunt cam la fel calitativ.

#108
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,670
  • Înscris: 12.02.2007
M-am saturat dupa 20 ani de folosit zeci de feluri de lame și am zis sa încerc și eu un aparat de tuns barba.
Mi se pare mult mult mai ok. Reglez la ce mărime vreau (pana aproape de zero) și sunt gata în 3 minute, fără gel de ras, iritații, aftershave...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate