Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Fiabilitate auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 21:46, said:

Bun. Pe orice forum BMW topicul cu distributia n47 e la loc de cinste insa mi se pare deplasat sa afirmi ca e cancer.
In orice caz, nu mai exista motoare "fara moarte" gen VW 1.9tdi pd sau 2.0 sdi, mb 2.0 sau 3.0 cobra, bmwul de 2.5.

Nu ti se pare cam prea mare distanta de la nu mai exista motoare fara moarte la motoare ce pica in 100-150 k km? La Toyota de ce nu sunt probleme de genul? La Suzuki sau Honda cum de se poate sa fie fiabile?

Edited by Elenistic, 26 February 2019 - 21:57.


#92
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 21:46, said:

Bun. Pe orice forum BMW topicul cu distributia n47 e la loc de cinste insa mi se pare deplasat sa afirmi ca e cancer.
Am afirmat că e cancer la portofel.

#93
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007

 Elenistic, on 26 februarie 2019 - 21:57, said:



Nu ti se pare cam prea mare distanta de la nu mai exista motoare fara moarte la motoare ce pica in 100-150 k km?
Mai intreb o data. Cate pica?
Cate dintr-o suta, dintr-o mie, din cate vreti?
Vreau o statistica oficiala si reala nu povesti de mecanici de garaj. E poate unul dintre cele mai vandute motoare, e normal sa auzi si multe probleme. Evident ca daca il compari cu un motor care se vinde in 1000 exemplare pe an o sa ti se para cancer. Ca de alea nu auzi nimic. Statistic cum sta? Avem ceva de genul:s-au vandut xxx milioane, la yy s-a rupt distributia.
Ca de povesti cum ca prietenul fratelui care se cunoaste cu un mecanic care acum 5 ani a trecut prin germania pe langa o hala de la BMW si a auzit ca....sunt satul.

Edited by remvirg, 26 February 2019 - 22:06.


#94
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Incredibil cum negi realitatile... Pica motoarele pe banda rulanta si tie ti se pare a fi un nimic... As fi curios daca te-ai mai exprima la fel daca ai detine o masina cu un motor de genul...

#95
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007

 Elenistic, on 26 februarie 2019 - 22:05, said:

Incredibil cum negi realitatile... Pica motoarele pe banda rulanta si tie ti se pare a fi un nimic... As fi curios daca te-ai mai exprima la fel daca ai detine o masina cu un motor de genul...
Unde domnule pica pe banda rulanta?
Pe forumul romanesc ai vreo 300 pagini despre problema asta. Cate distributii sau fost raportate ca picate?
Ai idee cate n47 sunt in Romania? E plin, fac concurenta la Logan (la numar). Cate serviceuri care repara motoare BMW sunt in tara asta? Daca ar pica pe banda rulanta ar trebui sa fie pli e strazile pe 1 km fata de orice service care repara bmw.
Ai zis ca detii bmw. Cand ajungi prima oara in serviceul unde iti faci reviziile intreaba te rog, (vorbesc serios), cate motoare facute praf au reparat in ultimul an.
Eu nu neg ca sunt probleme cu distributia pe acest motor insa  am mari indoieli cat sunt probleme si cat e dileala.

Edited by remvirg, 26 February 2019 - 22:16.


#96
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 22:14, said:

Unde domnule pica pe banda rulanta?
Pe forumul romanesc ai vreo 300 pagini despre problema asta. Cate distributii sau fost raportate ca picate?
Ai idee cate n47 sunt in Romania? E plin, fac concurenta la Logan (la numar). Cate serviceuri care repara motoare BMW sunt in tara asta? Daca ar pica pe banda rulanta ar trebui sa fie pli e strazile pe 1 km fata de orice service care repara bmw.
Ai zis ca detii bmw. Cand ajungi prima oara in serviceul unde iti faci reviziile intreaba te rog, (vorbesc serios), cate motoare facute praf au reparat in ultimul an.

Pai nu mai au de ce sa fie pline ca daca ti-a picat distributia tre sa schimbi motorul.

Nu e nevoie sa intreb, am fost la cele mai tari service-uri din tara. Toate raporteaza lunar zeci de motoare picate...

#97
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007

 Elenistic, on 26 februarie 2019 - 22:15, said:



Pai nu mai au de ce sa fie pline ca daca ti-a picat distributia tre sa schimbi motorul.

Nu e nevoie sa intreb, am fost la cele mai tari service-uri din tara. Toate raporteaza lunar zeci de motoare picate...
Hai, ma lasi. Zeci de motoare?! Fiecare service? Hai ca deja o dam in filme proaste.
Problema pt tine. Ce zici, se gasesc motoare sh n47?
Daca in fiecare service ar exista lunar zeci de motoare facute praf, nu ai gasi nici in china sau australia n47 sh. S-ar vinde ca painea calda, nu ar exista la vanzare.

Edited by remvirg, 26 February 2019 - 22:20.


#98
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 22:20, said:

Hai, ma lasi. Zeci de motoare?! Fiecare service? Hai ca deja o dam in filme proaste.
Problema pt tine. Ce zici, se gasesc motoare sh n47?
Daca in fiecare service ar exista lunar zeci de motoare facute praf, nu ai gasi nici in china sau australia n47 sh. S-ar vinde ca painea calda, nu ar exista la vanzare.

Nu am zis in fiecare service din tara ca nu am fost in toate. Eu vorbeam de cele in care merg cel mai des! Si nu am folosit expresia fiecare service. Nu incerca sa manipulezi rasturnand sensul cuvintelor mele. Nu am zis ca in fiecare service!

Vezi ca exista grupuri de detinatori sau pasionati pe fb. Vezi acolo cate pica lunar! Toate textele matale sunt misto din exterior! Stii de ce? Pentru ca nu te-ai confruntat cu realitatea! Dar cand schimbi 2-3 motoare pe o masina, atunci sa te vad daca mai iei apararea...

#99
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 22:14, said:

Ai idee cate n47 sunt in Romania? E plin, fac concurenta la Logan (la numar).
E plin de BMW-uri n47 în cea mai săracă țară din Europa, zici tu.

offtopic: Un coleg somalez mi-a zis (fără să știe din ce țară provin) că dacă vreau să am mașina ok, să pun un sticker cu drapelul Bulgariei sau al României și nimeni nu se va atinge de ea.

#100
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007
Ai zis asa

 Elenistic, on 26 februarie 2019 - 22:15, said:



Toate raporteaza lunar zeci de motoare picate...
E vreo diferenta intre: fiecare raporteaza si toate raporteaza?
Tu crezi ca eu traiesc in vreo bula, izolat? Ca nu am vazut bmwuri decat la tv?
Am vazut destule si nu cunosc pe nimeni care sa fi schimbat 2-3 motoare pe o masina.
Textele mele nu sunt mistouri, chiar nu am niciun interes sa fac misto de nimic si de nimeni.
Ps.
Pe forumul romanesc exista un caz de x1 cu n47 cu distributia rupta la vreo 90k km. Masina luata cu premium selection. Lumea se cam mira ca s-a rupt la km aia. Nu foarte tare, semn ca in acceptiunea tuturor e posibil, insa nici nu spune nimeni:cat ai? 90? e banal, e normal. Cum? Esti la motorul original? Aaaa pai trebuia sa schimbi macar unul pana acum.

Edited by remvirg, 26 February 2019 - 22:39.


#101
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 22:29, said:

Ai zis asa

E vreo diferenta intre: fiecare raporteaza si toate raporteaza?
Tu crezi ca eu traiesc in vreo bula, izolat? Ca nu am vazut bmwuri decat la tv?
Am vazut destule si nu cunosc pe nimeni care sa fi schimbat 2-3 motoare pe o masina.

Toate cele la care ma refeream eu. Nu incerca sa manipulezi prin omisiune. Am scris asa: am fost la cele mai tari service-uri din tara. Toate raporteaza lunar zeci de motoare picate...

E plin netul de problema asta, e full de oameni care au patit-o, nici macar nu cred ca detii un BMW dar vii si iti dai cu parerea. Eu ti-am scris si cele mai comune probleme la aceste motoare. Crezi ca am scris din povesti? Stiu foarte bine motorizarile BMW si problemele lor, am studiat serios subiectul... Sunt posesor de BMW de 15 ani (am schimbat multe BMW-uri). Te rog, nu umbla cu tampenii!

Sau poate vrei sa vorbim despre valvetronic, alte motorizari "superbe" de la BMW!

Edited by Elenistic, 26 February 2019 - 22:34.


#102
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,116
  • Înscris: 04.08.2007
Sa inteleg ca tu, din pura intamplare, ai ajuns doar la serviceurile care raporteaza zeci de distributii rupte pe luna? Cele la care nu ai ajuns raporteaza mult mai putine pt a iesi media? Esti cam ghinionist.
Zeci pe luna. Hai sa nu luam multiplu de 8 sau 9 ci doar 2 si 3, adica 20-30 pe luna. Deci fiecare service pe unde umbli tu raporteaza sute (300) de distributii rupte pe an, cate 1 pe zi, practic. Daca sunt 3 serviceuri unds te duci, tu afli de 1000 de bmwuri f.tute intr-un an. Si cica eu sunt exagerat ca nu cunosc amploarea fenomenului.
Esti sigur ca raportarile alea, zeci pe luna, luna de luna, sunt reale? Mie daca mi-ar spune un/niste mecanici asta, in prima faza as banui ca au tras ceva pe nas. Apoi, daca insista as incerca sa inteleg motivul. Am mai spus, sunt serviceuri care au ajuns sa traiasca exclusiv din schimbarea distributiei la n47. Cum crezi ca ar avea clienti, daca nu spunandu-le ca in fiecare zi vin cateva bmwuri cu motorul praf... Daca nu i-au ascultat si nu au schimbat distributia macar la 2 revizii.

detii BMW de 15 ani, ok, mai mult ca sigur esti mai "in tema" decat mine. Repet, nu am negat problema distributiei n47, insa cred ca este mult umflata.

Edited by remvirg, 26 February 2019 - 23:06.


#103
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,717
  • Înscris: 30.04.2006

 remvirg, on 26 februarie 2019 - 22:50, said:


detii BMW de 15 ani, ok, mai mult ca sigur esti mai "in tema" decat mine. Repet, nu am negat problema distributiei n47, insa cred ca este mult umflata.
asa zic toti pana li se intampla chiar lor

#104
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

 edi10000, on 25 februarie 2019 - 14:54, said:

Top What Car 2018 (mai multe detalii aici: https://www.whatcar....y-survey/n17810)

topul respectiv e facut dupa sondajul a 18 mii de proprietari :
""More than 18,000 people told us about the reliability of their cars. ""

la TUV de exemplu sunt inregistrate defectele dupa vreo 8 milioane de inspectii anuale :

""The survey was based on 8.8 million main inspections performed between July 2017 and June 2018.""

#105
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Este adevărat ce spui legat de reprezentativitate statistica. Dar la fel de adevărat este ca TUV împreună cu ADAC au masluit ani de zile cifrele, avantajand producătorii auto germani. Dacă te uiți pe clasamente,indiferent de tara, o sa constați ceva: japonezii sunt pe primele locuri, este o constanta. În Germania însă, mărcile autohtone au fost "ajutate" sa urce în clasamente prin manipularea datelor.S-a lăsat cu demisii la nivel de management de top când s-a aflat public. De aceea, eu când vad clasamente TUV sau Dekra nici nu mai am măcar curiozitatea sa le citesc.

#106
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
ce trebuie subliniat la topurile astea e modul în care sunt exploatate mașinile în diverse zone ale europei.

cei care se orientează către japonezele clasice (honda, toyota) sunt oameni care au nevoie de o mașină simplă și cinstită, cu care să meargă de colo colo, fără să o fojeze, fără să o abuzeze. de aia încă mai sunt, de pildă, CRV-uri cu 90.000km în 16 ani. la polul opus, 1,6 milioane kilometri în 10 ani cu o Tundra cu servisare la timp.

și acum să ne întrebăm cum exploatează europenii/românii mașinile. pe distanțe scurte, forjându-le, sărind peste revizii, cu piese aftermarket aftermarket (nu aftermarket din alea bune, aftermarket din alea aftermarket) și tot așa...
luați la întâmplare 10 anunțuri de pe autovit, dintre cele care spun că au distribuția făcută și cereți-le să vă trimită pe whatsapp factura sau devizul cu lucrarea asta. "păi ce, frate, nu mă crezi".

#107
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
La noi cel putin cartea de service e o gluma proasta.
La vechea masina (Corolla) cand au schimbat puntea spate in garantie (n-am idee de ce trebuia, le iesea geometria prost desi la alte firme geometria a iesit ok) n-au vrut sa treaca in carte schimbarea pana nu m-am dat la ei ,,ca e in garantie si nu e nevoie".
La actuala (Astra) au uitat de cateva ori sa treaca reviziile, a trebuit sa le amintesc eu sa o faca si unele au fost incomplete.
Daca asa e sistemul ca in cartea aia treci doar ce te taie capul si cand vrei, nu e de mirare ca gasesti masini ,,fara probleme in service" dar in realitate cazute ca vai de ele. De cazurile in care fara sa ai habar se schimba in garantie piese bune cu piese vechi (pentru un amic care nu mai are garantie) nici nu mai vorbim...

#108
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Deci japonezele sunt pentru cei care nu vor "sa le forjeze" iar germanele sunt pentru ceilalti. Sa le spui asta si alora de prin deserturile africane, cei care merg la Polul Nord sau prin jungla amazoniana. Nu de alta, dar nu vezi roata de masina germana sau americana pe acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate