Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Justificarea biblica a cultului icoanelor, moastelor si sfintilor

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
851 replies to this topic

#793
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Daniel 2:46 Atunci, împăratul Nebucadneţar a căzut cu faţa la pământ şi s-a închinat înaintea lui Daniel şi a poruncit să i se aducă jertfe de mâncare şi miresme.

Ia uitati, dragilor, ca aici Daniel nu spune imparatului Nebucadnetar ca sa nu-i aduca jertfe si sa nu i se inchine!

#794
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,176
  • Înscris: 10.09.2008
Fapte 14
12 Pe Barnaba îl numeau Jupiter, iar pe Pavel, Mercur, pentru că mânuia Cuvântul.
13 Preotul lui Jupiter, al cărui templu era la intrarea cetăţii, a adus tauri şi cununi înaintea porţilor şi voia să le aducă jertfă, împreună cu noroadele.
14 Apostolii Barnaba şi Pavel, când au auzit lucrul acesta, şi-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului şi au strigat:
15 „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Şi noi suntem oameni de aceeaşi fire cu voi;

#795
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 28 septembrie 2019 - 19:16, said:

Fapte 14
12 Pe Barnaba îl numeau Jupiter, iar pe Pavel, Mercur, pentru că mânuia Cuvântul.
13 Preotul lui Jupiter, al cărui templu era la intrarea cetăţii, a adus tauri şi cununi înaintea porţilor şi voia să le aducă jertfă, împreună cu noroadele.
14 Apostolii Barnaba şi Pavel, când au auzit lucrul acesta, şi-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului şi au strigat:
15 „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Şi noi suntem oameni de aceeaşi fire cu voi;

Adevărat, atunci, că și ei erau oameni de aceeași fire cu ceilalți, dar se pare ca nu și Daniel!

#796
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,176
  • Înscris: 10.09.2008
Aici este vorba de perspectivă. Păgânii credeau că un om care face minuni este un zeu. Evreii credeau că Dumnezeu este cu el și-i dă putere.

Fapte 14

10 a zis cu glas tare: „Scoală-te drept în picioare.” Şi el s-a sculat dintr-o săritură şi a început să umble.
11 La vederea celor făcute de Pavel, noroadele şi-au ridicat glasul şi au zis în limba licaoneană: „Zeii s-au coborât la noi în chip omenesc.”


Ioan 3 (Nicodim către Isus)

2 Nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el.


Edited by logic1, 28 September 2019 - 19:40.


#797
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 logic1, on 28 septembrie 2019 - 19:39, said:

Aici este vorba de perspectivă. Păgânii credeau că un om care face minuni este un zeu. Evreii credeau că Dumnezeu este cu el și-i dă putere.

Fapte 14

10 a zis cu glas tare: „Scoală-te drept în picioare.” Şi el s-a sculat dintr-o săritură şi a început să umble.
11 La vederea celor făcute de Pavel, noroadele şi-au ridicat glasul şi au zis în limba licaoneană: „Zeii s-au coborât la noi în chip omenesc.”


Ioan 3 (Nicodim către Isus)

2 Nimeni nu poate face semnele pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el.


Nebucadnetar era ”pagan”.

#798
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dorel666, on 28 septembrie 2019 - 16:31, said:

Daniel 2:46 Atunci, Ăźmpăratul Nebucadnețar a căzut cu fața la pămĂąnt și s-a Ăźnchinat Ăźnaintea lui Daniel și a poruncit să i se aducă jertfe de mĂąncare și miresme.

Ia uitati, dragilor, ca aici Daniel nu spune imparatului Nebucadnetar ca sa nu-i aduca jertfe si sa nu i se inchine!


Cam de cand consideri tu gesturile paganilor alora ca fiind exemple de urmat (in ortodoxie)?

Si daca nu scrie ce a facut Daniel, de unde presupui tu ca a acceptat gesturile alora? Sau poate nu avea ce sa faca, ca aia faceau oricum ce ii taia pe ei capul.

#799
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 16:39, said:

Cam de cand consideri tu gesturile paganilor alora ca fiind exemple de urmat (in ortodoxie)?

Si daca nu scrie ce a facut Daniel, de unde presupui tu ca a acceptat gesturile alora? Sau poate nu avea ce sa faca, ca aia faceau oricum ce ii taia pe ei capul.
In ortodoxie primeaza ritualurile pagane, si cele crestine sunt eliminate daca contravin lor. Bine, acum li s-au dat denumiri "crestine" ritualurilor pagane.

#800
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 16:39, said:

Cam de cand consideri tu gesturile paganilor alora ca fiind exemple de urmat (in ortodoxie)?

Si daca nu scrie ce a facut Daniel, de unde presupui tu ca a acceptat gesturile alora? Sau poate nu avea ce sa faca, ca aia faceau oricum ce ii taia pe ei capul.

Pai, daca scrie la ingeri si scrie la Pavel, sigur trebuia sa scrie si la Daniel. Oricum, pentru cei care vorbesc impotriva inchinarii la ingeri si oameni, versetul si intamplarea aceasta ar trebui sa fie motiv de reflectie.

#801
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Motiv de reflectie ar trebui sa fie versetele in care oamenii lui Dumnezeu resping genul acesta de actiuni din partea altora.

Inchinarea se face exclusiv lui Dumnezeu, nu sfintilor decedati.

#802
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 20:15, said:

Motiv de reflectie ar trebui sa fie versetele in care oamenii lui Dumnezeu resping genul acesta de actiuni din partea altora.

Inchinarea se face exclusiv lui Dumnezeu, nu sfintilor decedati.
las-o jos ca macane. Posted Image
adica voi(pentibaptistii) faceti cu bolta pe porunca Sa Nu ucizi, da cand ortodocsii se dedau si ei la porunca a 2-a...strambati din bot. Posted Image E onest, SILIKA? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 29 September 2019 - 20:22.


#803
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:22, said:

las-o jos ca macane. Posted Image
adica voi(pentibaptistii) faceti cu bolta pe porunca Sa Nu ucizi, da cand ortodocsii se dedau si ei la porunca a 2-a...strambati din bot. Posted Image E onest, SILIKA? Posted Image

Noi, pentibaptistii respectam cu strictete porunca "sa nu ucizi".

Singura problema pe care o ai, e ca noi o respectam asa cum a lasat-o Dumnezeu in Scriptura, si nu cum a copto fratele Dude in mintea lui.

Care, de ce sa nu zicem, e putin rupta de realitate cu capul in nori.

Edited by Silika, 29 September 2019 - 20:32.


#804
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 20:30, said:


Noi, pentibaptistii respectam cu strictete porunca "sa nu ucizi".

Singura problema pe care o ai, e ca noi o respectam asa cum a lasat-o Dumnezeu in Scriptura, si nu cum a copto fratele Dude in mintea lui.

Care, de ce sa nu zicem, e putin rupa de realitate cu capul in nori.
respectati o sula. :) SILIKA. :) Cum dreaq o respectati cand va ucideti fratii de credinta si pe alti semeni in razbopaiele Cezarilor satanici? :)
si totodata sa-i condamnati pe fratii ortodocsi care respecta porunca a 2-a tot asa ca voi, cum li se pare lor corect? :)

#805
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 20:15, said:



Inchinarea se face exclusiv lui Dumnezeu, nu sfintilor decedati.

Ortodocsii va zic aceasta de mult, doar ca voi refuzati sa pricepeti!

#806
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:33, said:

respectati o sula. Posted Image SILIKA. Posted Image Cum dreaq o respectati cand va ucideti fratii de credinta si pe alti semeni in razbopaiele Cezarilor satanici? Posted Image
si totodata sa-i condamnati pe fratii ortodocsi care respecta porunca a 2-a tot asa ca voi, cum li se pare lor corect? Posted Image

Io marturisesc cu mana pe inima ca n-am ucis nici un frate de credinta si nici alti semeni prin razboaie.

Tie ti-ar place sa minta unul de tine ca faci si dregi, cand tu nu faci si dregi?

Pei e bine, e frumos, frate Dude? Posted Image

 Dorel666, on 29 septembrie 2019 - 20:33, said:

Ortodocsii va zic aceasta de mult, doar ca voi refuzati sa pricepeti!

Or zice dar n-or face, bag seama.

"sa faci ce zice popa, nu ce face popa".

#807
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 20:37, said:

Io marturisesc cu mana pe inima ca n-am ucis nici un frate de credinta si nici alti semeni prin razboaie.

Tie ti-ar place sa minta unul de tine ca faci si dregi, cand tu nu faci si dregi?

Pei e bine, e frumos, frate Dude? Posted Image
SILIKA, niciodata, da niciodata - nici macar cand am amintit de pastorii idioti moronici - n-am facut referire la cineva dupe Tarla d-acilea. Cand am zis ce-am zis, am zis de doctrina pentibaptistilor care permite aceste ucideri. :)

#808
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:39, said:

SILIKA, niciodata, da niciodata - nici macar cand am amintit de pastorii idioti moronici - n-am facut referire la cineva dupe Tarla d-acilea. Cand am zis ce-am zis, am zis de doctrina pentibaptistilor care permite aceste ucideri. Posted Image

Posted Image

Iti aduc aminte ce ai spus/ce spui, chiar 1 post mai in urma:

"Cum dreaq o respectati cand va ucideti fratii de credinta si pe alti semeni in razbopaiele Cezarilor satanici?"


Sa inteleg ca eu nu fac parte din acel "va", chiar daca sunt membru al cultului pe care-l acuzi tu ca omoara pe capete?

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:39, said:

si totodata sa-i condamnati pe fratii ortodocsi care respecta porunca a 2-a tot asa ca voi, cum li se pare lor corect? Posted Image

Dar nu ii condamn, frate Dude.

Pretenul Dorel este interesat de subiect, si eu doar mai discut cu el. Cu argumente biblice.

Ca ii convine sau nu ce spune Scriptura, este treaba lui. Eu doar imi fac treaba.

#809
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 20:45, said:

Posted Image

Iti aduc aminte ce ai spus/ce spui, chiar 1 post mai in urma:

"Cum dreaq o respectati cand va ucideti fratii de credinta si pe alti semeni in razbopaiele Cezarilor satanici?"


Sa inteleg ca eu nu fac parte din acel "va", chiar daca sunt membru al cultului pe care-l acuzi tu ca omoara pe capete?
in aste cuvinte ai gasit tu un prilej de poticnire, SILIKA? Posted Image

SILIKA, atunci cand esti pentibaptist si inarmezi un popor  ca sa poata participa la uciderile in razboaiele nebunilor, si Secta se lauda cu acest lucru neluand masuri impotriva impricinatului - oricine ar fi el - esti un ucigas. Si toti cei ce sunt de acord sunt ucigasi de asemenea, caci dupe cum bine stim in NL NU e nevoie sa ti-o introduci ci doar sa poftesti la o femeie... Posted Image

Acuma, daca tot vrei sa te introduci pe tine caz de discutiune, esti de acord ca crestinii n-au ce cauta in razboaiele Cezarilor mascarici? Posted Image Iar cei ce participa, NU sunt crestini? Posted Image
dupa ce raspunzi corect la astea, vei putea deslusit sa scoti paiu cu icoanele din ochiu fratilor ortodocsi...Posted Image

 Silika, on 29 septembrie 2019 - 20:45, said:

Dar nu ii condamn, frate Dude.

Pretenul Dorel este interesat de subiect, si eu doar mai discut cu el. Cu argumente biblice.

Ca ii convine sau nu ce spune Scriptura, este treaba lui. Eu doar imi fac treaba.
in momentu in care spui ca nu e biblic, ai condamnat conform bibliei acel comportament. Posted Image
sa n-o mai lungim , sa nu ne mai ascundem dupe deget...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 29 September 2019 - 20:53.


#810
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:52, said:


in aste cuvinte ai gasit tu un prilej de poticnire, SILIKA? Posted Image

SILIKA, atunci cand esti pentibaptist si inarmezi un popor  ca sa poata participa la uciderile in razboaiele nebunilor, si Secta se lauda cu acest lucru neluand masuri impotriva impricinatului - oricine ar fi el - esti un ucigas. Si toti cei ce sunt de acord sunt ucigasi de asemenea, caci dupe cum bine stim in NL NU e nevoie sa ti-o introduci ci doar sa poftesti la o femeie... Posted Image

Esti prea sentimentalist, frate Dude.

 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:52, said:


Acuma, daca tot vrei sa te introduci pe tine caz de discutiune, esti de acord ca crestinii n-au ce cauta in razboaiele Cezarilor mascarici? Posted Image Iar cei ce participa, NU sunt crestini? Posted Image
dupa ce raspunzi corect la astea, vei putea deslusit sa scoti paiu cu icoanele din ochiu fratilor ortodocsi...Posted Image

Eu sunt de acord ca nu e treaba ta sa judeci ce face altul.

Ai gasit tu in Scriptura vro interdictie la razboaie?

Mai ales cand ne gandim ca in multe cazuri, cartile Scripturii au fost scrise in vremuri de razboi si varsare de sange. Dar nust cum se face, ca nimeni nu condamna.

Doar fratele Dude s-a trezit sa arate cu degetul.


 Dude_2nd, on 29 septembrie 2019 - 20:52, said:


in momentu in care spui ca nu e biblic, ai condamnat conform bibliei acel comportament. Posted Image
sa n-o mai lungim , sa nu ne mai ascundem dupe deget...Posted Image

Am condamnat fapta, nu omul.

E o mica mare diferenta.

LE: Bine, recunosc, uneori mai condamn si ortodocsii, la modul general, dar nu din rea vointa. :)

Edited by Silika, 29 September 2019 - 21:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate