Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Justificarea biblica a cultului icoanelor, moastelor si sfintilor

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
851 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pentru ca am fost provocat, de un necredincios, prin afirmatiile scoase, in gura mare, ca nu exista justificare biblica pentru cultul icoanelor, sfintilor si moastelor, am hotarat sa deschid acest topic, in care sa-i arat lui si tuturor celor ca el, ca Ortodoxia nu de nebuna a impus si impune aceste traditii.
  Deci, baza scripturala pentru toate acestea este versetul urmator:

  Psalmii 99:5 Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi închinaţi-vă înaintea aşternutului picioarelor Lui, căci este sfânt!

  Vedeti, deci, cat este de clara porunca sa te inchini inaintea ”asternutului picioarelor Lui”? Eu o vad, deci sper ca o vedeti si voi! Si care este ”asternutul picioarelor lui Dumnezeu”? Iata, mai jos, toate versetele cu ”asternutul picioarelor” lui Dumnezeu:

1 Cronici 28:2 Împăratul David s-a sculat în picioare şi a zis: „Ascultaţi-mă, fraţilor şi poporul meu! Aveam de gând să zidesc o casă de odihnă pentru chivotul legământului Domnului şi pentru aşternutul picioarelor Dumnezeului nostru şi mă pregăteam s-o zidesc.

Psalmii 99:5 Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi închinaţi-vă înaintea aşternutului picioarelor Lui, căci este sfânt!

Psalmii 132:7 „Haidem la locuinţa Lui, să ne închinăm înaintea aşternutului picioarelor Lui!…

Isaia 66:1 Aşa vorbeşte Domnul: „Cerul este scaunul Meu de domnie şi pământul este aşternutul picioarelor Mele! Ce casă aţi putea voi să-Mi zidiţi şi ce loc Mi-aţi putea voi da ca locuinţă?

Matei 5:35 nici pe pământ, pentru că este aşternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea marelui Împărat.

Faptele apostolilor 7:49 ‘Cerul este scaunul Meu de domnie, şi pământul este aşternutul picioarelor Mele. Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi Mie, zice Domnul, sau care va fi locul Meu de odihnă?

Evrei 1:13 Şi căruia din îngeri i-a zis El vreodată: „Şezi la dreapta Mea până voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut al picioarelor Tale”?

Evrei 10:13 şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.

Dupa cum vedeti, ”Casa Domnului” este ”asternut picioarelor” lui Dumnezeu. Si ”Casa Domnului” este atat Templul din Ierusalim, cat si orice biserica crestina, inaintea careia voi sunteti obligati, potrivit Scripturii, sa va inchinati! Deasemenea, sunteti datori sa va inchinati tuturor locurilor sfinte, pe unde au trecut picioarele lui Dumnezeu, fie ca-i vorba de Ierusalim, fie ca-i vorba de locurile din Egipt, unde a locuit, sau oricare alt loc  pe unde L-au dus pasii.

Cat despre Evrei 1:13 si 10:13, acolo se vorbeste despre toti cei care, fiind initial vrajmasi lui Dumnezeu, au fost impacati cu El si facuti ”asternut picioarelor Lui”, adica au ajuns sa se inchine Lui. Fiind ”asternutul picioarelor lui Dumnezeu” este clar ca porunca este sa va inchinati lor. Si cine sunt acestia? Sunt sfintii despre care exista marturii clare ca sunt asternut picioarelor  lui Dumnezeu! Pentru ca toti ati fost vrajmasi ai lui Dumnezeu si ati fost impacati cu El prin cruce, pentru ca este scris:

Coloseni 1:21 Şi pe voi, care odinioară eraţi străini şi vrăjmaşi prin gândurile şi prin faptele voastre rele, El v-a împăcat acum

Dar nu toti ati fost facuti INCA asternut al picioarelor Domnului. Insa, pana la urma, si voi veti fi facuti pres in fata Lui si altii vor trebui sa se inchine voua. Amin

Cat despre icoane, intrucat ”umbra” lui Dumnezeu odihneste asupra lor, este clar ca si ele sunt ”asternut picioarelor Lui” si ”pamant” pe care ”calca” ”picioarele Lui”. Dar, referitor la icoane, exista si alte justificari biblice de inchinare la ele, nu doar faptul ca sunt pamant si asternut al picioarelor lui Dumnezeu. Justificari pe care le voi arata intr-o alta postare.

Edited by Dorel666, 22 February 2019 - 10:38.


#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Incercarea de a combate cu argumente rationale cuprinsul Bibiliei sau a dogmelor religioase, este ca si cum ai incercat sa ii explici unui chinez teoria relativității intr-o limbă pe care nu o intelege.

Edited by Kaffir2018, 22 February 2019 - 10:52.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Dorele zi pe scurt in 2 fraze că nu stau sa citesc basmele alea copt/ paste

Pe deasupra mai ai și 666 și te dai credincios.



#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mai bea ma si apa...

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru citatele din VT sa ne lamureasca neste rabini zic.

#6
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Sfântul Efrem cel Nou, Grabnicul Ajutător și Marele Făcător de minuni, sa va cripteze calculatoarele, necredinciosilor!!

#7
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
E simplu, a dat search dupa cuvantul "asternut" in versete.
Totusi ce semnificatie are acest cuvant in acest context?

#8
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Pai nu e clar ca semnifică icoane si moaste???? Ce e asa greu de priceput? Asternut = icoane. Limpede ca lumina zilei.

#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Amin.

Case closed.

#10
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
O sa nasca multe polemici topicul asta.:)

Nu exista o justificare biblica.

Edited by iulian_1976, 22 February 2019 - 15:13.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
dorele,pana la asternuturile alea,vezi ca tre sa treci(cotizezi) la intrare pt lumanari,mai avansezi un pic,dai acatiste,toate pe bani
apropo,cum se impaca bisnita din locasul sfant,asa le place sa spuna la biserici,eu stiau ca si-au luat cu biciu pe coaja,cand au transformat templu in piata

#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ceanu1980, on 22 februarie 2019 - 15:04, said:

dorele,pana la asternuturile alea,vezi ca tre sa treci(cotizezi) la intrare pt lumanari,mai avansezi un pic,dai acatiste,toate pe bani
apropo,cum se impaca bisnita din locasul sfant,asa le place sa spuna la biserici,eu stiau ca si-au luat cu biciu pe coaja,cand au transformat templu in piata

27 Să nu părăseşti pe levitul* care va fi în cetăţile tale, căci n-are** nici parte de moşie, nici moştenire cu tine.
28 După* trei ani, să scoţi toată zeciuiala din venitul tău din anul al treilea şi s-o pui în cetăţile tale.
29 Atunci* să vină levitul, care n-are** nici parte, nici moştenire cu tine, străinul, orfanul şi văduva care vor fi în cetăţile tale şi să mănânce şi să se sature, pentru ca Domnul† Dumnezeul tău să te binecuvânteze în toate lucrările pe care le vei face cu mâinile tale. (Deuteronomul, 14)


#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Dar baga si cu cuvintele tale ca nu toti avem atata scoala sa intelegem ...

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 honeymik, on 22 februarie 2019 - 16:54, said:

Dar baga si cu cuvintele tale ca nu toti avem atata scoala sa intelegem ...

Daca  n-ai scoala, nici nu poti intelege.

#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Vax albina:nu te inchina la chip cioplit/vopsit.Punct!

#16
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
sunt total paralel cu biblia.... dar cultul icoanelor ma gandesc ca are legatura cu noul testament/ sinodul n al biserici si nu cu vechiul de unde sunt citatele.... Priviti in momente critice poza parintilor, sau pt cei ce au copii , poze cu ei si veti si simtiti puterea necesara sa treceti peste greutati (astea e pt neortodoxi)... Pt un credincios e la fel. Cat de unde reiese cultul icoanelor, cautati ca sunt n site-uri ortodoxe, intrebati in preot/calugar nu cautati pe aici...

 ceanu1980, on 22 februarie 2019 - 15:04, said:

dorele,pana la asternuturile alea,vezi ca tre sa treci(cotizezi) la intrare pt lumanari,mai avansezi un pic,dai acatiste,toate pe bani
apropo,cum se impaca bisnita din locasul sfant,asa le place sa spuna la biserici,eu stiau ca si-au luat cu biciu pe coaja,cand au transformat templu in piata
Te-a obliga cineva sa cumperi lumanari/ acatiste? Neoprotestantii dau zeciuiala catre casa de rugaciune. adica 10% din veniturile din casa.... O parte  (banuiesc) pleaca la centru, iar restul raman la cei locali. Sa vada "fratii" in ce case stau predicatorii lor si apoi sa comenteze.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 alexbjorg, on 22 februarie 2019 - 19:54, said:

Vax albina:nu te inchina la chip cioplit/vopsit.Punct!

Lucrurile nu sunt simple ca vrei tu sa fie simple. Aceasta-i o atitudine imatura.

#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 alexbjorg, on 22 februarie 2019 - 19:54, said:

Vax albina:nu te inchina la chip cioplit/vopsit.Punct!
Porunca spune sa nu te inchini inaintea lor, adica are un sens mult mai vast. Deci un credincios nu are voie sa foloseasca obiecte pentru a avea legatura cu Creatorul. Totul trebuie sa se desfasoare in "duh" (spirit/constinta) , si orice incercare de a folosi obiecte este considerata idolatrie/paganism.
Parerea mea e ca religiile asa zise crestine , sunt in mare paganism cu alte haine, adica fatzarnici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate