Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Cum inregistrez de pe o camera video , din firewire in dvd sau mpeg?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Va rog spuneti-mi si mie cu ce program pot inregistra de pe o camera video Panasonic conectat la PC prin placa firewire in format dvd sau format mpeg 1 sau 2 , cu raport calitate marime medie ( 800 mb,1 gb-ora), si ce compresii sa folosesc.
Cu pinacle nu stiu sa-l setez ... iar cu windows movie maker merge bine, dar nu ce format vreau, si dureaza iar sa-l convertesc.
Pe mine ma intereseaza cum trag direct in dvd sau mpeg, dar nu in real time encode ca nu ma tine calculatoru.
Care e mai indicat formatul dvd sau mpeg ?

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai intai da o fuga pe aria ghiduri si mai citeste pe acolo ca sa ai ceva notiuni de baza. (miniDV, conversie miniDV > DVD)

enjoy,
Mtz

#3
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006

View PostMtz, on Mar 6 2006, 22:31, said:

Mai intai da o fuga pe aria ghiduri si mai citeste pe acolo ca sa ai ceva notiuni de baza. (miniDV, conversie miniDV > DVD)

enjoy,
Mtz
Da am incercat ce ai zis tu p forum... dar eu vreau ceva simplu cum e movie makerul de la xp  :D   , ala ii dai capture setezi cum vrei sa ti-l encodeze , dar nu si formatu , problema e ca eu am un dvd dar nu divx.
Deci cum ziceam vreau dak stiti un program care sa-i dai sa lucreze cum e movie makerul, dar nu in format wmv ci mpeg sau dvd. :worthy:

#4
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostCatalin2308, on Mar 7 2006, 14:35, said:

Da am incercat ce ai zis tu p forum... dar eu vreau ceva simplu cum e movie makerul de la xp  :D   , ala ii dai capture setezi cum vrei sa ti-l encodeze , dar nu si formatu , problema e ca eu am un dvd dar nu divx.
Deci cum ziceam vreau dak stiti un program care sa-i dai sa lucreze cum e movie makerul, dar nu in format wmv ci mpeg sau dvd. :worthy:
Iti cumperi o placa dedicata cu care poti face captura in format MPEG-2(DVD, SVCD) sau MPEG-1(VCD). O alternativa mai putin "dureroasa" pentru tine ar fi sa apelezi la cineva care se pricepe sa-ti rezolve problema.  B)

#5
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006

View Postnexland, on Mar 7 2006, 17:42, said:

Iti cumperi o placa dedicata cu care poti face captura in format MPEG-2(DVD, SVCD) sau MPEG-1(VCD). O alternativa mai putin "dureroasa" pentru tine ar fi sa apelezi la cineva care se pricepe sa-ti rezolve problema.  B)
Nu e mare problema dar vreau un program care inregistreaza simplu ca movie makerul dar in format mpeg 2 sau dvd  ... am placata d captura firewire e asa greu ? :confuzzled:

#6
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
In primul rand nu ai dat curs invitatiei lui Mtz de a te documenta si a te pune la punct macar cu cele mai elementare notiuni in domeniu. mpeg2 este acelasi lucru cu dvd. Deci insistentele tale pe "mpeg2 sau dvd..." sunt mari bazaconii. In al doilea rand tu ai vrea totul de-a gata batand din palme. Si asta cu toate ca spui ca nu te duce compul. pai daca nu te duce compul ai sa faci captura mpeg2 (real-time) la pastele cailor fara o solutie hardware. Mtz ti-a spus clar. Captura dv->compresie mpeg. dar asta cere timp. Mult timp pt encodare. mai citeste si invata si nu veni pe aici cu pretentii de a afla la nivel de clik ce sa faci ca vei zbura asa cum ai venit. Lenea si nesimtirea nu sunt acceptate pe acest forum. cel putin nu pe sectiunea video, unde noi ne dam cu capul de pereti testand softuri, incercand fel de fel de solutii, facand ghiduri pe care altii ca tine nici nu se obosesc sa le citeasca dar au pretentii de alta natura (ma abtin sa spun de care).

iar cea mai mare tampenie pe care am citit-o este: "ala face captura, ii dai cum sa encodeze dar nu si formatul...". Pai "cum sa encodeze" trebuie sa aiba si formatul ca altfel de ce se mai numeste encodare?!

Nu te supara pentru tonul cam dur, dar eu (si nu numai eu) te invit la aria ghiduri sa inveti si apoi iti vom raspunde la neclaritatile pe care le ai. principiul aici este: citesc, ma documentez, incerc si daca sunt probleme si nu merge imi exprim problema pe forum. In acest fel cu siguranta vei fi ajutat.

Edited by daddy, 07 March 2006 - 19:07.


#7
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
De-acord, in totalitate!  :)

#8
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
offffff, incearca si tu un program, doar nu vrei sa se faca singur. Cauta programe ca  ... Pawer Video Convert, Super Video Convert, MainConcept Ecoder (mai greut, dar bun). De setari nu mai are rost sa spun, e la mintea "cocosului" cu putin engleza.
                                                                                                   Cu stima, Vlad
PS. Citeste ghidul  :peacefingers:

#9
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Am priceput ideea cu nesimtirea , imi cer scuze daca v-am deranjat  :notangel: ... asta e sunt incepator in ale convertirii video , m-am uitat pe guidurile lui Mtz dar nu prea mi-au iesit mari chestii ... mai incerca

PS: MA DOCUMENTEZ  :P

#10
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006

View Postdaddy, on Mar 7 2006, 19:04, said:

In primul rand nu ai dat curs invitatiei lui Mtz de a te documenta si a te pune la punct macar cu cele mai elementare notiuni in domeniu. mpeg2 este acelasi lucru cu dvd. Deci insistentele tale pe "mpeg2 sau dvd..." sunt mari bazaconii. In al doilea rand tu ai vrea totul de-a gata batand din palme. Si asta cu toate ca spui ca nu te duce compul. pai daca nu te duce compul ai sa faci captura mpeg2 (real-time) la pastele cailor fara o solutie hardware. Mtz ti-a spus clar. Captura dv->compresie mpeg. dar asta cere timp. Mult timp pt encodare. mai citeste si invata si nu veni pe aici cu pretentii de a afla la nivel de clik ce sa faci ca vei zbura asa cum ai venit. Lenea si nesimtirea nu sunt acceptate pe acest forum. cel putin nu pe sectiunea video, unde noi ne dam cu capul de pereti testand softuri, incercand fel de fel de solutii, facand ghiduri pe care altii ca tine nici nu se obosesc sa le citeasca dar au pretentii de alta natura (ma abtin sa spun de care).

iar cea mai mare tampenie pe care am citit-o este: "ala face captura, ii dai cum sa encodeze dar nu si formatul...". Pai "cum sa encodeze" trebuie sa aiba si formatul ca altfel de ce se mai numeste encodare?!

Nu te supara pentru tonul cam dur, dar eu (si nu numai eu) te invit la aria ghiduri sa inveti si apoi iti vom raspunde la neclaritatile pe care le ai. principiul aici este: citesc, ma documentez, incerc si daca sunt probleme si nu merge imi exprim problema pe forum. In acest fel cu siguranta vei fi ajutat.
1. Am confundat termenul d encode cu rezolutie, marime
2. Nu ma intereseaza cat dureaza, doar sa iasa
3. Am intrebat si eu nu am dat cu parul...
3.

#11
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Mai am o intrebare:
Am folosit WinDv sa fac captura de pe camera, dupa aceea am luat  Tempeg 2.5 setat pe DVD PAL Mpeg 1 Layer II audio(MP2) , la 30 mb minutul , si am pus p un dvd pt un dvd player , a iesit perfect exceptional :D dar, la miscare mare si pe calc si pe dvd ies niste patratzele , trebuie folosit vreun filtru si daca da cum ? :)

#12
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Incearca sa pui camera direct la TV. Da play si vezi cum se vede direct pe tv ce ai inregistrat...daca e identic...inseamna ca e de la filmare..si nu prea ai ce sa ii faci, daca nu...esti norocos..e de la program.
Asa exista explicatii si o sa primesti sigur ajutor ( fa asta - sa nu pui oamenii degeaba la "creerat")
                                                                Parerea mea. :huh:
                                                                                               Cu stima, Vlad

#13
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostCatalin2308, on Mar 8 2006, 21:12, said:

Mai am o intrebare:
Am folosit WinDv sa fac captura de pe camera, dupa aceea am luat  Tempeg 2.5 setat pe DVD PAL Mpeg 1 Layer II audio(MP2) , la 30 mb minutul , si am pus p un dvd pt un dvd player , a iesit perfect exceptional :D dar, la miscare mare si pe calc si pe dvd ies niste patratzele , trebuie folosit vreun filtru si daca da cum ? :)
De-acum inainte, evita "miscarile mari".   ;)

#14
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006

View PostVlad237, on Mar 8 2006, 21:48, said:

Incearca sa pui camera direct la TV. Da play si vezi cum se vede direct pe tv ce ai inregistrat...daca e identic...inseamna ca e de la filmare..si nu prea ai ce sa ii faci, daca nu...esti norocos..e de la program.
Asa exista explicatii si o sa primesti sigur ajutor ( fa asta - sa nu pui oamenii degeaba la "creerat")
                                                                Parerea mea. :huh:
                                                                                               Cu stima, Vlad
Da am pus p tv se vede bine ca pe camera... nu e de la filmare ... e de la program nu stiu eu cum sa setez ...


View Postnexland, on Mar 9 2006, 01:53, said:

De-acum inainte, evita "miscarile mari".   ;)
Nu mai ajutat deloc cu "de acord in totalitate" si cu asta asa  ca nu te mai obosi sa scri ... si cu miscarile asa si e cand imaginea e aproape statica se vede oglinda iar cand se misca imaginea (in sus sau sojs au stanga sau dreapta ca sa intelegi ) se fac niste patratzele ...

#15
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Catalin2308, e clar ca tu nu stapanesti nici notiunile de baza dar vrei sa-ti "iasa" din prima DVD-uri(folosind metode simpliste) cu care sa lasi asistența cracanata de uimire. Orice problema de care te lovesti a fost discutata pe forum, foloseste functia Search, treci pe la Ghiduri Video si pune-te serios pe studiat si cat mai multa practica, nu mai astepta sa ti se dea mura-n-gura! Succes!

#16
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Catalin, deci se poate sa studiezi si apoi sa discutam problemele intampinate. Acum explica-mi ca eu nu prea am inteles ce fel de encodare ai facut tu? mpeg 1? la 30mb minutul? Sincer nu prea pricep ce vrea sa insemne asta.
Sfatul meu: materialul dv encodeaza-l mpeg 2 la un bitrate mediu de 6000kb/s (maxim 8000-8200 si minim 4000) si minim in 2 pasi. In felul acesta se va testa mai intai care "zone" au nevoie de un bitrate mai mare si care de un bitrate mai mic. daca tu encodezi la un bitrate mic intr-un singur pas tot dv-ul atunci vor aparea artefacte in zonele unde el ar avea nevoie de un bitrate mai mare pentru o calitate buna (zonele astea sunt de obicei cele cu lumina scazuta si cele cu motion (miscare) puternica). Daca vei encoda la un bitrate mare tot dv-ul intr-un singur pas iti va iesi aceeasi calitate ca la setarile pe care ti le-am spus dar mpeg-ul va ocupa mult mai mult spatiu si vor intra mai putin minute pe disc. ca sa nu mai spunem ca si playerul ar fi putin "fortat". vezi...inca mai ai de studiat. mai revino ca nu-i bai.  ;)

#17
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Am revenit si mi-a iesit ce vroiam   :coolspeak: dar am dat peste o problema cand inregistrez de pe camera si fisierul trece de anumiti gb nush cati, zice ca e corupt , eu am folosit un soft de captura de la Pinnacle 9 numit "AM Capture" am facut o proba am inregsitrat 4 gb, am facut mpeg cum ai zis tu daddy ... a mers am pus p dvd am rezolvat si acele interferente "patratele" dar acum cand am inregistrat toata caseta fiserul avand 16 gb cand sa deschida fila nu a mers...ce sa fac trebuie neaparat capturat  cu WinDV ? Sau nu are legatura?

Edited by Catalin2308, 09 March 2006 - 12:34.


#18
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View PostCatalin2308, on Mar 9 2006, 12:33, said:

Am revenit si mi-a iesit ce vroiam   :coolspeak: dar am dat peste o problema cand inregistrez de pe camera si fisierul trece de anumiti gb nush cati, zice ca e corupt , eu am folosit un soft de captura de la Pinnacle 9 numit "AM Capture" am facut o proba am inregsitrat 4 gb, am facut mpeg cum ai zis tu daddy ... a mers am pus p dvd am rezolvat si acele interferente "patratele" dar acum cand am inregistrat toata caseta fiserul avand 16 gb cand sa deschida fila nu a mers...ce sa fac trebuie neaparat capturat  cu WinDV ? Sau nu are legatura?
Nu e neaparat sa o faci cu windv. Spune-mi ce program folosesti pentru a compresa acei 16GB de dv si ce eroare da la importul capturii. vezi sa ai spatiu mult, mult, mult pe hdd. Unede softuri de editare isi fac niste fisiere pe care le folosesc in timpul procesului de renderizare. Fisiere ce necesita spatiu maricel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate