Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Tesla Model 3 Performance

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#451
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 KiloW, on 02 iulie 2021 - 10:18, said:

Ar fi fain un jurnal detaliat de călătorie :)
Nu prea am timp de detaliat acum. Suntem in Sanremo, la micul dejun. Am înnoptat aici.
Ieri am fost prin Monaco, Montecarlo toata ziua. Cât lux si opulenta...

De cand am plecat din Spania am facut vreo 1400km, condus la 120km/h in Spania si 130-140km/h in Franta. Consumul 183wh/km.
Am încărcat de 5 ori la Superchargere, si de 2 ori am încărcat cativa km gratis prin parcări pe unde am mai vizitat.

Cand ajung in România detaliez.

Edited by inuendo0, 03 July 2021 - 11:43.


#452
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Supercharger Varazze. Unul dintre cele mai frumoase locatii pe unde se putea pune un punct de încărcare.

Attached Files



#453
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015

 inuendo0, on 03 iulie 2021 - 11:43, said:

Ieri am fost prin Monaco, Montecarlo toata ziua. Cât lux si opulenta...
Da, e incredibil ce e acolo; eu am fost acum vreo 5 ani si parca eram la vreo expzitie auto.

#454
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Supercharger Timișoara. 250kw si gratis. Fain.
Masina: " De 3 zile numai electroni si insecte îmi dau ăștia!"

Attached Files



#455
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,174
  • Înscris: 13.11.2017
Fain cu Timișoara. Acum 2 ani te plângeai că e mai greu cu încărcatul după Budapesta. Acum deja poți ajunge in București din supercharger in supercharger :).
Se mișcă treabă și prin părțile astea.
Bine acum nu știu dacă drumul tau este spre București
Cum tei-ai descurcat la încărcătoarele care nu sunt în rețeaua Tesla ? Ceva probleme ?

#456
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Merg spre Brăila. De când am plecat din Spania am încărcat doar la Superchargerele Tesla și puțin curent în 2 parcări unde am găsit chargere lente.
În afara Superchargerelor ar trebui să mai încarc doar la Buzău sau Ploiești. Încă mai am bani in contul Renovatio de acum 2 ani, așa ca o sa-l folosesc.

#457
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Am ajuns de dimineață. 3789km, consum 176wh/km, la un stil de condus alert, la limita de viteză din fiecare țară, pe anumite porțiuni chiar mai mult.
Am observat că din Budapesta a început să scadă consumul, chiar dacă mențineam viteza de 130km/h. In România, după ce s-a terminat autostrada a scăzut și mai mult. Era de așteptat.

Am făcut 12 încărcări la Superchargerele Tesla (dintre care Budapesta, Timișoara și Sibiu au fost gratis, nu știu de ce, dar mulțumesc Tesla),  plus o încărcare la Kaufland Buzău și aia gratis,  plus încă 2 încărcări gratis de mică putere în care am bagat câteva deci de km la fiecare. Încărcătoarele gratis nu le-am cautat, le-am găsit în parcările respective, superchargerele gratis au fost o surpriză plăcută. În rest costul pe curent a fost 165.05 euro. Nu chiar gratis ca în urmă cu 2 ani dar foarte ieftin oricum.

Mașina s-a comportat perfect, drumul lung și obositor dar Autopilot-ul ajută enorm.

Ps: Superchargerul din Sibiu e atât de nou că nici nu apare pe istoricul de încărcări.
Pps: Superchargerele din România sunt toate de 250kw. Să vezi că adaugi vreo 200km autonomie în 5-6 minute este fantastic.

Attached Files


Edited by inuendo0, 05 July 2021 - 19:02.


#458
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,966
  • Înscris: 15.06.2007

 inuendo0, on 03 iulie 2021 - 13:33, said:

Supercharger Varazze. Unul dintre cele mai frumoase locatii pe unde se putea pune un punct de încărcare.
interesant  ca pana si pe google maps este vizibila parcarea, o fi mai veche statia de incarcare. Pana si la Timisoara in centru au bagat la conti in parcare Tesla super charger.

 inuendo0, on 04 iulie 2021 - 14:17, said:

Supercharger Timișoara. 250kw si gratis. Fain.
Masina: " De 3 zile numai electroni si insecte îmi dau ăștia!"
asta e parcarea de care ziceam.. ai platit parcare pe timpul incarcarii?

#459
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
E in parcarea unui hotel parca. Era ridicată bariera si la intrare si la ieșire. Nu am văzut nici un tarif nimic.

#460
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Consumuri si viteze de România: traseul Iasi - Pascani -  Gura Humorului - Borsa - Sighetul Marmatiei.
Am plecat la 5 dimineața cu bateria la 100% (470km afisati), temperatura exterioara între 18 si 26 grade, aerul pe 22-23 grade, am mers cam in ritmul traficului, durata deplasarii: prea mare - 6h cu 2 opriri scurte, consum incredibil de mic: 126wh/km.
Distanta parcursa: 369km, autonomie ramasa: 148km afisati, dar la acest consum ridicol de mic sigur ar fi mai degraba vreo 170 km. Deci o autonomie la mers real prin satele Romanie de 540 km, oricum  simțitor peste 500km.
Am scris ca am mers "cam" in ritmul traficului, adica pe zonele cu 1,5 benzi unde multi mergeau la 150km/h si 90 in localitate ii lăsam sa se duca liniștiți, eu menținând limita de viteza +20 afara, respectiv +10 km in localitate.
Am mai remarcat graba celor cu statie si TDI neapărat, depășeau în orice împrejurare, localitate, curbă, linie continuă chiar si fără vizibilitate. Unde s-or grăbi într-o duminică dimineață?

Attached Files



#461
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Încă nu am văzut consum din ala la a mea.

Eu țin bateria in procente și pentru range consult graficul de energie.

#462
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 28.11.2001
@ro_explorer datorita traficului cred ca se poate scoate un range foarte bun la T3 aici in nordul tarii si asta e un lucru bun. Ca faci o gramada de timp pe drum nu mai e un lucru atat de bun.

#463
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,174
  • Înscris: 13.11.2017

 inuendo0, on 20 iulie 2021 - 21:29, said:

Consumuri si viteze de România: traseul Iasi - Pascani -  Gura Humorului - Borsa - Sighetul Marmatiei.
Am plecat la 5 dimineața cu bateria la 100% (470km afisati), temperatura exterioara între 18 si 26 grade, aerul pe 22-23 grade, am mers cam in ritmul traficului, durata deplasarii: prea mare - 6h cu 2 opriri scurte, consum incredibil de mic: 126wh/km.
Distanta parcursa: 369km, autonomie ramasa: 148km afisati, dar la acest consum ridicol de mic sigur ar fi mai degraba vreo 170 km. Deci o autonomie la mers real prin satele Romanie de 540 km, oricum  simțitor peste 500km.
Am scris ca am mers "cam" in ritmul traficului, adica pe zonele cu 1,5 benzi unde multi mergeau la 150km/h si 90 in localitate ii lăsam sa se duca liniștiți, eu menținând limita de viteza +20 afara, respectiv +10 km in localitate.
Am mai remarcat graba celor cu statie si TDI neapărat, depășeau în orice împrejurare, localitate, curbă, linie continuă chiar si fără vizibilitate. Unde s-or grăbi într-o duminică dimineață?

Eu fac des drumul Bacau - Vatra Dornei, cam 240 km si imi ia cam 4 ore daca nu ma grabesc, cu o termica, deci timpul petrecut de tine nu e mare, mai ales ca eu merg in mare parte cu 80-90 km/h prin localitate si 120 km/h in afara. Ar rezulta un timp mult mai mic dar din pacate realitatea din teren da o medie de doar 60 km/h fiindca portiunile in care intalnesti biciclete, carute, masini incete pe care nu le poti depasi fiindca curg masinile de pe sensul opus etc, micsoreaza sensibil aceasta viteza medie. Se pare ca te-ai dezobisnuit de drumurile din Romania Posted Image !

PS. Am mers si eu o singura data cum spui tu de grabitii aia, cand nu eram cu familia in masina. Cu toate ca am bagat cam 160 - 180 pe drumurile cu 1,5 benzi si 130 pe cele cu o banda in afara localitatilor, am realizat o medie de doar 80 km/h iar drumul s-a scurtat cu doar jumatate de ora, fiindca oricum media ti-o scade mult motivele sus amintite. Tinand cont de riscurile aferente nu stiu cat merita. In plus si consumul de combustibil a crescut cam cu 1,5 l la 100 km

Edited by Ford4, 22 July 2021 - 10:34.


#464
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 17.06.2010
Intrebare pt cei cu Tesla, daca ati merge prin Germania sa zicem cu o viteza intre 180-200 km/h cat ar rezista bateria? la viteza respectiva

#465
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
La o viteza medie de 180-200 un Model 3 consuma cca 38-40KWh/100Km. Tinand cont ca bateria utilizabila este de cca 76KWh la astea din 2021 ... asta inseamna cca 200Km.
Asta, evident, presupunand ca ai unde sa mergi 200Km cu viteza aia ... caci nu prea se mai poate.

Edited by ro_explorer, 22 July 2021 - 14:47.


#466
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 17.06.2010
Depinde la ce ora, eu cand am venit in aprile am traversat noaptea si am putut sa o tin intre 170 - 220 km/h aproape tot drumul ,. mai putin la Munchen

#467
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul ala, daca asta e scenriul tau tipic de utilizat masina atunci nu te uita la electrice.

#468
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 16.05.2012
220km/h noaptea e chiar recomandat...
Eu ziua am mers pe autobahn cu 200 km/h si dupa 15 min am incetinit pentru ca nu ma simteam confortabil...dar uite ca printre noi se afla multi Niki Lauda...
culmea nu sunt genul care sa respect regulile de circulatie - merg constant cu 150-160km/h pe autostrazi indferent de tara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate