Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tesla Model 3 Performance

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#1
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
De vineri dimineata am intrat in randul proprietarilor de electrice, din ce in ce mai multi pe strazi si chiar si pe forumuri.

Cei care mai citesc si sectiunea Auto News imi cunosc pasiunea pentru Tesla si faptul ca inca de 6 aprilie 2016 aveam rezervare pentru un Model 3.
Multumesc tuturor celor care au avut grija sa critice Tesla pentru intarzierile nelimitate si nefondate (dupa parerea lor) si imi plangeau de mila ca, vezi doamne, astept cu anii dupa o masina care nu exista. Cert e ca stiam la ce sa ma astept, Tesla anuntand inca de la inceput ca livrarile in Europa vor incepe la sfarsitul lui 2018- inceputul lui 2019.

Iata ca asteptarea s-a terminat si a meritat din plin.

Istoria pe scurt: facut rezervarea pe 6 aprilie 2016, cu plata a 1000 euro, pe 14 dec 2018 s-a deschis configuratorul, in max 5 minute masina era configurata si platiti cei 2000 euro pentru lansarea comenzii. Pe 1 februarie a fost stabilita data livrarii. Pe 5 februarie 2019, primele Model 3 erau descarcate in portul Zeebruge, Belgia. Pe 11 februarie deja imi trimisesera factura cu VIN-ul masinii,. Pe 12 am facut plata, a doua zi deja inmatriculasera masina, dandu-mi numerele pentru a putea face asigurarea.

Ziua livrarii: 15 februarie, dupa un drum de peste 500km ajungem la Tesla Service Center in Madrid cu 10 minute inainte de ora stabilita. Acolo, vreo 15 Model 3, 5-6 Model X si vreo 7-8 Model S isi asteptau viitorii proprietari. Intr-un cort alaturat mai erau vreo 10 Model 3, iar in interiorul service-ului, sub o prelata era ascuns un Tesla Roadster din 2008. Cica era la reparat. Chiar socoteam cu frate-miu cate milioane de euro erau in acea curte.
Am fost intampinati de un angajat cu care conversasem la telefon si pe mail in zilele anterioare, mi-a prezentat masina, mi-a raspuns la cateva intrebari, mi-a inmanat actele si cele 2 carduri de acces si mi-a conectat telefonul cu masina pentru a-l putea folosi ca si "cheie". Totul foarte politicos si cordial.
Am verificat repejor masina, vestitele panel-gaps, iar in maxim o ora de la sosire eram cea mai fericita persoana din Madrid.

Edited by calinkgb, 19 February 2019 - 13:47.
hai sa nu invocam flame-ul chiar din primul post.


#2
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.07.2007
Lunga așteptarea dar intr-un final cred ca a meritat. Sã o stapanesti cu placere!! Multi km fãrã probleme 😀 asteptam multe poze si impresii despre consum cum de conduce...

Lunga așteptarea dar intr-un final cred ca a meritat. Sã o stapanesti cu placere!! Multi km fãrã probleme 😀 asteptam multe poze si impresii despre consum cum de conduce...

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Felictari! Pune si niste poze sa ne delectam si noi :)

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Bravo, foarte tare. O sa urmaresc experianta cu rangeul cand ajungi prin zone mai orientale/balcanice :)

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Să o stăpânești sănătos! Ești în siguranță.

https://www.digi24.r...automat-1084388

#6
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
sa o stapanesti sanatos.
Foarte tare sistemul asta de franare automata.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos.  Abia astept sa ne povestesti experienta de zi cu zi. Si eu as vrea ca urmatoarea masina sa fie electrica, sau macar plug in hybrid. Cat despre hateri, lasa-i in pace, cineva trebuie sa ne cumpere rablele cand trecem pe electrice :)

#8
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Numai timp si chef de poze nu aveam, dar am facut cateva:

Attached Files


Edited by inuendo0, 19 February 2019 - 11:22.


#9
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Felicitari inca o data si sa o stapanesti sanatos si fara incidente. De ce ai preferat gri in loc de rosu ? Vad ca marea majoritate de fapt sunt gri
Cum ti s-a parut cand ai plecat cu ea ? Sau ai mai condus pana acum vreo Tesla ? Au dat drumul la Autopilot si in Europa ?

Edited by Ford4, 19 February 2019 - 11:29.


#10
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
@ford
Multumesc. Rosul mi s-a parut prea tipator si strident. Chestie de gusturi.
Autopilotul a durat vreo 40km pana s-a calibrat. A fost prima data cand conduc cu Autopilot. La primul viraj te trece un fior iar ulterior te obisnuiesti repede, din cand in cand apare un aviz pe ecran ceva de genul: "aplicati putina forta pe volan" ca sa stie ca esti atent sau nu ai adormit. Trebuie doar sa misti cativa milimetri de volan. Daca nu il bagi in seama avizul revine din ce in ce mai des, partea stanga a ecranului, incepe sa clipeasca albastru si emite si un aviz sonor. Daca tot nu pui mainile pe volan pune automat luminile de avarie si se opreste. Ca sa il poti folosi din nou trebuie sa pui masina in P.
Diferenta fata de SUA este ca inca nu depaseste singur si nu are optiunea Navigate on Autopilot care permite schimbarea automata a autostrazilor, intrarea si iesirea automata de pe autostrada. Probabil in vreun update ulterior vin si functiile astea.

Edited by inuendo0, 19 February 2019 - 11:43.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postinuendo0, on 19 februarie 2019 - 10:24, said:

...cea mai fericita persoana din Madrid.
Felicitari stimabile. Trebuie sa recunosc ca ma macina un pic de invidie :) .... cred ca am sa supravietuiesc totusi :P
La cat mai multi Km in aceeasi stare de fericire si neaparat sa pui pe aici chestii, chiar daca in general banalitati.

Poti detalia exact ce dotari ai pe ea ?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitari! Ma bucur sa vad ca Tesla are clienti si in Romania.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2019 - 11:49, said:

.. si in Romania.
Si DIN Romania ... @inuendo e expat.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostMembruAnonim, on 19 februarie 2019 - 11:49, said:

Tesla are clienti si in Romania.
nici vorba, el e prin spania

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 19 februarie 2019 - 11:51, said:

nici vorba, el e prin spania
Am inteles gresit atunci. Credeam ca doar luat-o de acolo.

#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Pentru haterii de serviciu - va reamintesc ca suntem pe jurnal de bord, nu pe versus, asa ca va rog sa va abtineti!
Nu o sa repet a doua oara!

#17
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postro_explorer, on 19 februarie 2019 - 11:43, said:

Felicitari stimabile. Trebuie sa recunosc ca ma macina un pic de invidie Posted Image .... cred ca am sa supravietuiesc totusi Posted Image
La cat mai multi Km in aceeasi stare de fericire si neaparat sa pui pe aici chestii, chiar daca in general banalitati.

Poti detalia exact ce dotari ai pe ea ?
Multumesc.
Dotarile sunt:
Enhanced Autopilot- 5300 euro
Vopseaua Midnight Grey- 1600 euro

Incluse in versiunea Performance mai sunt:
Frane Performance
Tractiune integrala cu 2 motoare
Interior premium (sistem sunet imbunatatit, piele, mufe USB, plafon integral de sticla, spatii de depozitare pe consola centrala acoperite)
Jante Performance de 20 inch
Eleron de fibra de sticla
Pedale Performance
Imbunatatiri Performance (suspensii sport coborate, viteza de top 250km/h si alte cateva maruntisuri cred).

Pun poza si cu factura. Pretul total este de 77.980euro, 3000 euro platiti anterior (1000 rezervarea si 2000 lansarea comenzii).

Attached Files


Edited by inuendo0, 19 February 2019 - 12:17.


#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
Marcele, bine ca ai blurat numerele dar ti-ai lasat numele :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate